Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, voupou είπε:

Θυμαστε καποια κακοκαιρια (αναφερομαι αποκλειστικα στην Αττικη) η οποια να ειχε σωστο timing οσο αφορα την προβλεψη (ειτε απο ερασιτεχνες ειτε επαγγελματιες μετεωρολογους) ; Εγω τα 10 τουλαχιστον τελευταια χρονια θυμαμαι πριν απο καθε χιονοεισβολη, σειρηνες πολεμου και τελικα η κακοκαιρια να ερχεται αρκετες ωρες μετα ή και ποτε. Προσωπικη μου αποψη και απο τα λιγα πραγματα που γνωριζω για τη μετεωρολογια, για το νομο Αττικης μην περιμενετε πολλα πραγματα εκτος απο καποιες ασθενεις χιονοπτωσεις στα «γνωστα μερη». Μαλιστα οι περισσοτεροι θα τη βγαλουμε με βροχή ή στην καλυτερη χιονονερο. Ευχομαι ολοψυχα να πεσω εξω και να ξυπνησει το λεκανοπεδιο στα λευκα αλλα δυστυχως το βλεπω σχεδον αδυνατο.

Συμφωνώ πως ούτε εγώ θυμάμαι 20 χρόνια να πέφτουν μέσα ΑΛΛΑ  αυτο ισχύει και την θετική εξέλιξη. Οπως π.χ. τώρα που δεν περιμένουμε χιόνια στο λεκανοπέδιο δλδ 200-250 κ κάτω απλά ελπίζουμε μήπως το δούμε. Αν όμως το δούμε πολύ κ πολλοί και κάποιοι στα 250 (οπως εδώ χιχιχι) δούνε και πέτσα στρωμένη τότε θα είναι από τα θετικά απρόβλεπτα!
Οπότε λοιπόν με βάση τα παραπάνω το ποστ σου βασίζεται στο ξενέρωμά σου χαχχα οπότε.. συγκεντρώωωωσου!!! πάμε με θετική ενέργεια λέμεεε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, voupou είπε:

Θυμαστε καποια κακοκαιρια (αναφερομαι αποκλειστικα στην Αττικη) η οποια να ειχε σωστο timing οσο αφορα την προβλεψη (ειτε απο ερασιτεχνες ειτε επαγγελματιες μετεωρολογους) ; Εγω τα 10 τουλαχιστον τελευταια χρονια θυμαμαι πριν απο καθε χιονοεισβολη, σειρηνες πολεμου και τελικα η κακοκαιρια να ερχεται αρκετες ωρες μετα ή και ποτε. Προσωπικη μου αποψη και απο τα λιγα πραγματα που γνωριζω για τη μετεωρολογια, για το νομο Αττικης μην περιμενετε πολλα πραγματα εκτος απο καποιες ασθενεις χιονοπτωσεις στα «γνωστα μερη». Μαλιστα οι περισσοτεροι θα τη βγαλουμε με βροχή ή στην καλυτερη χιονονερο. Ευχομαι ολοψυχα να πεσω εξω και να ξυπνησει το λεκανοπεδιο στα λευκα αλλα δυστυχως το βλεπω σχεδον αδυνατο.

αν και δεν μου πεφτει λογος ενα σημειο δεν μπορω παρα να το σχολιασω γιατι εχεις αδικο.χιονοπτωσεις και ασθενεις ειναι 2 εννοιες που σ αυτη την κακοκαιρια δεν κολανε.οπου χιονισει θα νε δυνατο και εντονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θέλω να στεναχωρέσω τους βόρειους, μαζί και μένα μέσα (καλά για τους δυτικούς η κατάσταση είναι - θα γίνει χειρότερη) αλλά αν θέλετε να ελπίζετε σε κάποιο διάστημα, αυτό ίσως να είναι είναι και για μετά τις 20 του μηνός.

image.thumb.png.1ff613ea24874c6fc6ab905d5593022f.png

 

 

Επεξεργάστηκε από george-kozanh
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενσεμπλ ειναι καλα γενικα αλλα ολα μετα τις 300 ωρες. Ειδαμε οτι τις προηγουμενες μερες ολο κατι εμφανιζοταν στο τελος και τελικα εξαφανιστηκε. Αραανετα εξαφανιζεται και η οποια πιθανη αλλαγη μετα τις18 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα ενσεμπλ ειναι καλα γενικα αλλα ολα μετα τις 300 ωρες. Ειδαμε οτι τις προηγουμενες μερες ολο κατι εμφανιζοταν στο τελος και τελικα εξαφανιστηκε. Αραανετα εξαφανιζεται και η οποια πιθανη αλλαγη μετα τις18 

που τα ειδες τα καλα ανσμπλ ηθελα να ξερα,τρισαθλια και τετρασαθλια ειναι..μετακομισες?γιαννενα και λαρισα δεν εισαι?🤣..και πραγματικα ηθελα να μου πεις τι ακριβως σ αρεσε απο το πιο κατω? gens-21-1-348.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

που τα ειδες τα καλα ανσμπλ ηθελα να ξερα,τρισαθλια και τετρασαθλια ειναι..μετακομισες?γιαννενα και λαρισα δεν εισαι?🤣..και πραγματικα ηθελα να μου πεις τι ακριβως σ αρεσε απο το πιο κατω? gens-21-1-348.png

Η ταση ανοδου αζορικου μεσα στον ατλαντικο σε πολλα ενσεμπλς. Απο μπακ ντορ χιλιες φορες ζωνικη που μπορει να φερει καποιο αποτελεσμα εδω..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η ταση ανοδου αζορικου μεσα στον ατλαντικο σε πολλα ενσεμπλς. Απο μπακ ντορ χιλιες φορες ζωνικη που μπορει να φερεικαποιο αποτελεσμα εδω..

μιχαηλ σ εχει συνεπαρει και σου χει γινει εμμονη ιδεα μια συγκεκριμενη διαταξη και δεν βλεπεις καθαρα..απο που να την παρεις αυτη την κυκλοφορια που ψαχνεις με τετοιους χαρτες..καπου στην κεντροβορεια ιταλια που ειναι ο δρομος για να σου ρθει αυτο που ψαχνεις..βλεπεις κατι? Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μιχαηλ σ εχει συνεπαρει και σου χει γινει εμμονη ιδεα μια συγκεκριμενη διαταξη και δεν βλεπεις καθαρα..απο που να την παρεις αυτη την κυκλοφορια που ψαχνεις με τετοιους χαρτες..καπου στην κεντροβορεια ιταλια που ειναι ο δρομος για να σου ρθει αυτο που ψαχνεις..βλεπεις κατι? Diagramme GEFS

Οχι. Ενα ενα με την σειρα. Πρωτα ηθελα να εξαφανιστει η πιθανοτητα για μπακ ντο . εξαφανιστηκε. Και δεν μιλαω για ψευτιποπραγματα. Δευτερον ηθελα να πλακωσει ζωινκη. Θα γινει. Το τριτο βημα ειναι να αρχισουν να φαινονται ανοδοι  αζορικου στον ατλαντικο. Φαινονται, αλλα μεχρι να το κλεισουμε θα περασει δεκαημερο. Επειτα στοχος χαμηλων πιεσεων κεντρικη ευρωπη αλλα και ν μην γινει αυτο τουλαχιστον θα χειμωνιασει..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μονο εδω υπαρχουν ψιγματα χειμωνα και ειναι η κωνσταντινουπολη...αρα μονο οριακα τα προσηνεμα μπορει να παριμενουν κατι ξωφαλτσο αυτη την στιγμη Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οχι. Ενα ενα με την σειρα. Πρωτα ηθελα να εξαφανιστει η πιθανοτητα για μπακ ντο . εξαφανιστηκε. Και δεν μιλαω για ψευτιποπραγματα. Δευτερος ηθελα να πλακωσει ζωινκη. Θα γινει. Το τριτο βημα ειναι να αρχισουν να φαινονται ανοδοι  αζορικου στον ατλαντικο. Φαινονται, αλλα μεχρι να το κλεισουμε θα περασει δεκαημερο. Επειτα στοχος χαμηκων πιεσεων κεντρικη ευρωπη αλλα και ν μην γινει αυτο τουλαχιστον θα χειμωνιασει..

ναι και μετα θα ρθει ο μαρτιος και θ ανθισουν οι μυγδαλιες και θα βγουν οι μελλισουλες...δεν υπαρχει πουθενα αυτο που ψαχνεις εσυ δεν υπαρχει πουθενα δυτικη ευρωπη.ειδικα δυτικη ευρωπη...ψαξου στην αλλη κατευθηνση μπας και γινει κανα θαυμα μετα τις 20 για καμια καλη μπακ ντορ με καποια ψυχρομπαλλα αλλιως ο χειμωνας φετος θα ρθε και δεν θα ακουμπησε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας εβγαλεε τα ματια με τα διγραμματα χαχα. Αλλα ξερω τι λεω. Καληνυχτες τωρα, και πολυ εμεινα ορθιος για την σημερινη μπουρδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μας εβγαλεε τα ματια με τα διγραμματα χαχα. Αλλα ξερω τι λεω. Καληνυχτες τωρα, και πολυ εμεινα ορθιος για την σημερινη μπουρδα.

παρε και μια κυπρο..ναι κυπρος ειναι..πιο χειμωνιατικη προοπτικη απ πολλες χωρες και πολεις απ ολη ευρωπη...στον φλεβαρη θα την πεσουμε ολοι μου φαινετια και θα φαμε τα λυσιακα μας σε μια και μονη πραγματικη κακοκαιρια και ευκαιρια για πεδινα😋 Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, notios_polos said:

αν και δεν μου πεφτει λογος ενα σημειο δεν μπορω παρα να το σχολιασω γιατι εχεις αδικο.χιονοπτωσεις και ασθενεις ειναι 2 εννοιες που σ αυτη την κακοκαιρια δεν κολανε.οπου χιονισει θα νε δυνατο και εντονο.

Οταν οι περισσοτερες αναφορες αυτη τη στιγμη ακομα και απο περιοχες οπως η δικη μου (410μ) μιλανε για μια νιφαδα καθε τεταρτο , νομιζω ουτε δυνατο ουτε εντονο θεωρειται. Η ωρα ειναι 5 παρα , ξημερωνει πρωτα ο Θεος Δευτερα και αν ολοι αυτοι που βγηκαν σε τηλεορασεις, group στο fb και websites και αυτοαποκαλουνται μετεωρολογοι εχουν την παραμικρη αξιοπρεπεια θα πρεπει να ζητησουν ενα μεγαλο συγνωμη, οχι για την αποτυχημενη τους προβλεψη αλλα για τον πανικο που δημιουργησαν στον κοσμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδία αυτά που ανεβάζουν κάποια ατομα αν τα παρατηρήσετε πάλι είναι φάπες για τους βόρειους κυρίως γιατί αποτυπώνουν ότι συνεχίζεται η Προσήνεμη ροη ας πούμε.....

ΥΓ:Γνώμη μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις 25 Δεκέμβρη 0.6mm υετού στην Κέρκυρα. Λέγαμε αμάν και πως να γλιτώσουμε από τους νοτιάδες  τις λασποβροχές και τα 20αρια  24 Δεκέμβρη αλλά πήγαμε στο άλλο άκρο.

Κοιτάς τα ensembles για υετό και σε πιάνει απελπισία. Τουλάχιστον σήμερα είναι ξηρός ο καιρός. 

Χθες ανέβηκα στον Παντοκράτορα και κοίταγα τα Ακροκεραύνεια στα 2000 μετρα εντελώς άχιονα. 

Επεξεργάστηκε από giorgoscorfu
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν εχει ριξει νιφαδα και το ευρωπαικο που ανανεωσε μολις βλεπει εκατοστα χιονιου μεχρι τις 9 τωρα το πρωι .. για γελια...

 

xx_model-en-308-0_modez_2020010600_7_5007_108.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα φιλοι μ. Στοχευσατε στο διαστημα 15 με 20 του μηνα. Ή θα θαφτεί η Τουρκια ή εμείς. Αυτες ειναι διατάξεις των κλασσικών 3 νομών 😉

gens-19-0-348.png

gens-5-1-312.png

gens-10-1-372.png

gens-5-0-312.png

gens-14-1-348.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απόλυτα λογικές οι θερμοκρασίες και τα φαινόμενα όπου και εκδηλώνονται αυτή τη στιγμή ,η κακοκαιρία ήταν αντιγραφή της Ζηνοβίας όσον αφορά τις περιοχές που επηρεάζονται αυτή τη στιγμή, μετα το μεσημέρι μόλις κινηθεί το χαμηλό ανατολικά θα μετακινηθεί και η σύγκλιση ανατολικότερα και θα έχουμε κάποιες χιονοπτωσεις μέχρι τα 250 εντός Αττικής κυρίως τις βραδινές ωρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, voupou είπε:

Οταν οι περισσοτερες αναφορες αυτη τη στιγμη ακομα και απο περιοχες οπως η δικη μου (410μ) μιλανε για μια νιφαδα καθε τεταρτο , νομιζω ουτε δυνατο ουτε εντονο θεωρειται. Η ωρα ειναι 5 παρα , ξημερωνει πρωτα ο Θεος Δευτερα και αν ολοι αυτοι που βγηκαν σε τηλεορασεις, group στο fb και websites και αυτοαποκαλουνται μετεωρολογοι εχουν την παραμικρη αξιοπρεπεια θα πρεπει να ζητησουν ενα μεγαλο συγνωμη, οχι για την αποτυχημενη τους προβλεψη αλλα για τον πανικο που δημιουργησαν στον κοσμο.

Αν κατάφεραν να δημιουργήσουν πανικό , αυτό είναι πάντα το ζητούμενο για τα τσοντοκαναλα ,

για ποιους λόγους ας το σκεφτεί ο καθένας.

Αυτά τα ζωνικης για το Γενάρη  τα είχαν προβλέψει τα μεγάλα μοντέλα εδώ και 10 μέρες. Ας ελπίζουμε τέλος Γενάρη.

Επεξεργάστηκε από xirolivado
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...