Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Χαχα! Τελειο, συμφωνω απολυτα!

Να ξέρεις πάντως Δημήτρη εμένα με στεναχωρεί αυτό. Σκέφτομαι πόση δουλειά χρειάζεται να πέσει για να δημιουργηθεί ένα παγκόσμιο μοντέλο, και το κάνω meme για τα σκουπίδια. Με πόνο στην καρδιά το έκανα, αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα δείχνει ότι είναι αυτό. 

και σαν να μην φτάνει αυτό θα μου κατεβάσει τώρα έναν αυλώναρο για εδώ φοβερό... ξέροντας ότι δεν θα βγει, αν δεν το δείξουν και οι αλλοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χμμμ μέτρια υποστήριξη στα 850hpa ....και εννοείται μονο προσηνεμα

UW120-7.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα κακό δεδομένο μέχρι στιγμής, το οποίο φαίνεται σε όλα τα μοντέλα και γι αυτό το λόγο δεν περιμένω κάτι σοβαρό πέραν του απλού κρύου είναι ότι ακόμη και έτσι που σηκώνεται ο αζορικός δεν βλέπω να μπορεί να κάνει αποκοπή με αποτέλεσμα να πάνε όλα σφαίρα ανατολικά. Είδωμεν τι επόμενες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, HuxFlux είπε:

Eπειδη βλεπω και ξαναβλεπω τα τρεξιματα και δεν εχω καταλαβει ακομη...

Για ποιες ωρες ποιου μοντελου πανηγυριζουμε;

Για τις ευνοικες αλλαγες λεω . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Eπειδη βλεπω και ξαναβλεπω τα τρεξιματα και δεν εχω καταλαβει ακομη...

Για ποιες ωρες ποιου μοντελου πανηγυριζουμε;

Εσυ σημαδεψε την 25η Ιανουαριου! Αλλα το αρχικο σημαδι ειναι στις 22!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δειτε 6αρι και 12αρι στις 210 ωρες ειναι σοκαριστικη η αλλαγη που εκανε σχετικα με τη θεση του αντικυκλωνα καθως και το σχημα του.. 

Οτι ναναι χαχαχα... 

gfsnh-0-222.png?6

gfsnh-0-216.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, HuxFlux said:

Στις 210+++ ωρες, φυσιολογικο δεν ειναι να υπαρχουν σοκαριστικες (και βαλε) αλλαγες απο τρεξιμο σε τρεξιμο;

ναι αλλα αυτη την αλλαγη την αρχιζει απο τις 192 που θεωρω οτι στις 192 ωρες εστω θα πρεπει να υπαρχει μια ταση.. Εδω στο 12αρι αλλη διαταξη εβγαλε.. Πραγματικα δεν ξερω τι γινεται μαλλον θα κοιταω μονο UKMO απο δω και περα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην περιφρονείτε τα μοντέλα. Για φανταστείτε τη ζωή και τα καιρικά φόρουμ χωρίς αυτά; Μόνο με τα μερομήνια δουλειά δε γίνεται ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Εν τω μεταξύ το control φέρνει  Αριάδνη No 2 στο πιο δυτικό της 😂😂

έπος είναι!!! και φέρνει και άλλο μετά! Βέβαια το πρώτο χαμηλό δεν είναι όσο κυκλικό θα ήθελα, αλλά κατά τα άλλα αυτό που λες ισχύει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη δεν εχω δει καθολου σημερα μοντελα , υπαρχει κατι θετικο για κεντροβορεια?

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ ουκμο θα εβγαζςν τερας για προσηνεμα. Αν το δειξει το ευρωπαϊκό παμε καλα. Ο ναυτξς καλα τα παει

navgem-0-180.png

gem-0-240.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα μπορουσε καποιος να παραθεσει συνοπτικα με βαση οσα προκυπτουν ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ από τα μοντελα τι μπορουμε να περιμενουμε για ποια χρονικη περιοδο και  ποια μέρη της Ελλαδας αφορα.

ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι αποψη του UKMO απο το GFS ειναι διαφορετικη και καλυτερη!!! Το UKMO καλυτερο ριτζ στις 144 ωρες σε σχεση με το GFS... Πιστευω το GFS θα τουμπαρει προς UKMO αυριο αναφορικα με τις 144ωρες... (21/01) Απλα το αναφερω δεν λεω οτι θα γινει και τιποτα..

Εγω λεω να πονταρω στο UKMO καλυτερα γιατι μου δειχνει ως 144 ωρες και παλι θα ειμαι επιφυλακτικος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι σημερινές διαφορές οι θετικές προήλθαν από αλλαγές στο pv που οδηγούν σε διαφορική άνοδο του Αζορικού. Οι υπόλοιπες μεταβλητές είναι λίγο χειρότερες από εχθές, αλλά υπερισχύει το θετικό. Εξάλλου είχα αναφέρει ότι το pv που άλλαξε οδήγησε στην αρχική μεγάλη ανατολίκιση. Σήμερα ξαναάλλαξε, αλλά πολύ λιγότερο σε σχέση με την πρώτη αλλαγή.

 

Φυσικά αυτά λαμβάνοντας υπόψιν τα σοβαρά μοντέλα, και όχι την τζιφούλα, γιατί η παραπάνω παράγραφος θα ήταν τελείως διαφορετική!

δυστυχώς η πολυπόθητη λίμνη έχασε σήμερα στα 12αρια πιθανότητες. Φυσικά. Η μόνη κακοκαιρία που μπορούσε να είναι δυνατή για Ήπειρο και δυτική Μακεδονία.. κρίμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το ευρωπαικό δεν φαίνεται πολύ καλό προς παρόν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, nikolas 2365 said:

Κλέαρχο θς λεμε κςι θα κλαιμε

Φαντασου να πεσει μεσα.. Με τα -12 του χαχα 🤣 τζοκερ θα βγαλει...

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χθες

ECM1-168.GIF?12

 

΄σημερα

ECM1-144.GIF?15-0

 

 

ο το χαμηλό-αυλώνας δυτικά του Αζορικού είναι μωβ  στην σημερινή εικόνα επειδή έχει πάρει τα γεωδυναμικά τα μωβ του αυλώνα που βρίσκονται στην βορειοανατολιή Γροιλανδία από την εικόνα εχθές. Έχει και τα καλά του και τα κακά του. Από την μία μικραίνει ο αυλώνας που ασχολούμαστε [το αν θα μας απασχολήσει φαίνεται δύσκολο] άρα κατεβαίνει ευκολότερα. Αλλά το χαμηλό ως μεγαλύτερο έρχεται ανατολικά γρηγορότερα. Το ποιο παίζιε περισσότερο ρόλο θετικό είναι μάλλον το σημερινό. Άρα θα δούμε την συνέχεια του ευρωπαίου που θα είναι ανατολικότερα του ούκμου και θα κάνουμε υποθέσεις για ούκμο.

Αν καταφέρουμε να δούμε χιόνια στην κεντροβόρεια χώρα θα είναι από μία μύτη αυλώνα με πράσινα γεωδυναμικά που ενώνονται με την λίμνη Ισπανίας, με κανέναν άλλο τρόπο.

τα προσήνεμα θέλουν το κομμάτι του αυλώνα που θα κατέβει να είναι παχύτερο, αλλιώς θα λείπουν τα 500, και το χαμηλό στο Αιγαίο γενικά δύσκολα φαίνεται να δημιουργείται, οπότε χωρίς το 500αρι φαινόμενα γιοκ. Μόνο ον οφφ κααταστάσεις

 

Υ..Γ και τυχεροί θα είμαστε αν επηρεαστούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...