Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Αν πάει δυτική ευρώπη αυτό το ψύχος τόσο δυτικά και όλα αυτά τα γεωδυναμικά προς Ιβηρική..ξέρετε τι θα έχουμε εμείς;......φουλ υποτροπικό και τουλάχιστον +15 στα 850.....χαχαχα.....

φυσικά και όχι. Ακόμα και αν ανέβαινε ο υποτροπικός μετά θα ερχόταν το κρύο, που θα ήταν υπέραρκετό για κεντροβόρεια. Φυσικά για εδώ θα ήταν προιστορικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, DIMITRIS said:

Με μια παρα πολυ γρηγορη ματια λογω χρονου, ukmo τιποτα χαλασε, ευρωπαικό χαλια μέχρι οσο παει, gem μια απο τα ιδια, με gfs δεν ασχολουμε πλεον, οπότε για ενα 10ημερο δεν υπαρχει κατι για τα πεδινα. Εγω πιστευα οτι καπου μετα τις 24/1 θα κανει κατι δυνατο αλλα πλεον δεν το θεωρω πιθανο. Εάν υπάρξει κατι σοαβαρο σε λογικες ώρες θα ασχοληθώ. Καλό βραδυ.

Ποια χρονιά εννοείς φιλος?😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

φυσικά και όχι. Ακόμα και αν ανέβαινε ο υποτροπικός μετά θα ερχόταν το κρύο, που θα ήταν υπέραρκετό για κεντροβόρεια. Φυσικά για εδώ θα ήταν προιστορικός.

έχουμε δει άπειρες φορές το έργο να εγκλοβίζεται στη δυτική ευρώπη και να ξεψυχά το ψύχος και τα γεωδυναμικά δεν είναι σίγουρο ότι θα προχωρήσει ανατολικά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

έχουμε δει άπειρες φορές το έργο να εγκλοβίζεται στη δυτική ευρώπη και να ξεψυχά το ψύχος και τα γεωδυναμικά δεν είναι σίγουρο ότι θα προχωρήσει ανατολικά....

Χιονιας Μαδριτης. Πες τα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

έχουμε δει άπειρες φορές το έργο να εγκλοβίζεται στη δυτική ευρώπη και να ξεψυχά το ψύχος και τα γεωδυναμικά δεν είναι σίγουρο ότι θα προχωρήσει ανατολικά....

από την στιγμή που ο αυλώνας προέρχεται από τα βορειοδυτικά δεν πρόκειται να εγκλωβιστεί το ψύχος στην Ισπανία Σωτήρη, μόνο αν είναι από βορειοανατολικά και καταλήγει εκεί [άντε βόρεια] γίνεται αυτό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως προσωπικά καλύτερα να δείχνουν τέτοιους χάρτες τα μοντέλα που δεν υπόσχονται τίποτα χιονιάδες πάνω από τις 144 ώρες και κυρίως στις 200φέυγα περισσότερες πιθανότητες έχουμε....παρά να μας τάζουν χιονιάδες στις 200+...ποτέ δεν θα πέσουν μέσα σε αυτές τις ώρες...ακόμα και η ισχυρότερη σε ψύχος κακοκαιρία που έπληξε την χώρα μετά το 2001 η Αριάδνη φάνηκε κάτω από τις 200....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο που κλειδωνει σαν ταση ειναι οτι το μεγαλυτερο τμημα του πολικου στροβιλου θα αφορα την ευρωπαϊκή ήπειρο μετα τις 24 του μηνα

Τωρα με οσα λεγονται εδω μεσα μονο δυσφορία μου προκαλουν. Εχω ζαλιστει δεν ξερω τι ενοει πια ο καθενας. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμώνας φαίνεται προς το παρόν μόνο στη βαλτική μετά τις 20 του μήνα. Με κρύο και χιόνια δηλαδή. Για τους υπόλοιπους περιμένουμε,εδώ πέρα το επόμενο 10μερο(τουλάχιστον) δεν έχει το παραμικρό,καθώς τις μόνες μέρες που θα έχει λίγο κρύο (δευτέρα τρίτη δηλαδή) υετός δεν υπάρχει πουθενά. μετά η θερμοκρασία ανεβαίνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

EDM1-216.GIF?16-0

 

εξαιρετική εικόνα του μέσου όρου περιμένω galanto για τα μακρινά σενάρια.

Πάντως νομίζω ότι σήμερα ξεκαθάρισαν τα πράγματα για τον πρώτο αυλώνα. Στην Ανατολική Τουρκία κατά πάσα πιθανότητα το κέντρο του, οπότε δεν μας απασχολεί εμάς, παραμόνο με μια πρόσκαιρη πτώση της θερμοκρασίας στα ανατολικά [ίσως και κάποιο υετό] φυσικά και η λίμνη για εμάς τους δυτικούς έχει χαλάσει οριστικά. χειμώνας γατάκι

κανένα έλεος φέτος το καλοκαίρι. 10 κακοκαιρίες με καταιγίδες τύπου χαλκιδικής θα κάνει. γιατί έτσι μου αρέσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά κι απ' το 12αρι του παιου, ξαναλέω.... κανένας κόγκας δεν έρχεται για την ώρα εκτός και μονο εάν σταθούμε τυχεροί.. και δυτικά σενάρια είναι αναμενόμενα, οτιδήποτε κι αν καντέβει και η κεντροδυτική Ευρωπή μπάινει άνετα στο παιχνίδι, ειδικά η κεντρική με ΝΑΟ κάτω του -1 με -2.. άνετα τέτοια σενάρια.......... ακόμη βέβαια δε ξέρουμε τι θα γίνει, και οι δείκτες δε ξέρουμε που θα κατασταλλάξουν για εκείνες τις μέρες..... ο αο μια χαρά, ο ναο μ' άρεσε περισσότερο χθες για εδώ.. φοβάμαι τις αρκετά αρνητικές.. οριακά εως λίγο κάτω απ' το 0 τον θέλω για να 'μαι σίγουρος ότι πάμε καλά (άντε το πολύ να προσεγγίζει -1 γενικότερα).... παρακολουθώ συνδιαστικά δείκτες και μοντέλα το τελευταίο διάστημα αναφέρω ξανά...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/1/2020 at 9:51 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

EDM1-216.GIF?16-0

 

εξαιρετική εικόνα του μέσου όρου περιμένω galanto για τα μακρινά σενάρια.

Πάντως νομίζω ότι σήμερα ξεκαθάρισαν τα πράγματα για τον πρώτο αυλώνα. Στην Ανατολική Τουρκία κατά πάσα πιθανότητα το κέντρο του, οπότε δεν μας απασχολεί εμάς, παραμόνο με μια πρόσκαιρη πτώση της θερμοκρασίας στα ανατολικά [ίσως και κάποιο υετό] φυσικά και η λίμνη για εμάς τους δυτικούς έχει χαλάσει οριστικά. χειμώνας γατάκι

κανένα έλεος φέτος το καλοκαίρι. 10 κακοκαιρίες με καταιγίδες τύπου χαλκιδικής θα κάνει. γιατί έτσι μου αρέσει.

Μεχρι στις 28 που κοιταξα ...δεν εχει τιποτα για δω...τα μισα σεναρια κεντρικη ευρωπη αλλα καμια 15 αρια κεντροανατολικη..καμια 10 αρια ανατολικη ευρωπη...καποια που βγαζουν  κεντρικη ευρωπη κανα 4 5 σε θαβουν και εσενα 

Παντως εχει αρκετο χιονι η κεντρικη ευρωπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μεχρι στις 28 που κοιταξα ...δεν εχει τιποτα για δω...τα μισα σεναρια κεντρικη ευρωπη αλλα καμια 15 αρια κεντροανατολικη..καμια 10 αρια ανατολικη ευρωπη...καποια που βγαζουν  κεντρικη ευρωπη κανα 4 5 σε θαβουν και εσενα 

Παντως εχει αρκετο χιονι η κεντρικη ευρωπη

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! φυσικά το να μην θάβουν εμένα και να είναι κεντρική ευρώπη, μόνο καλό είναι, φέρνουν τουλάχιστον βροχές. Άρα καιρικό ενδιαφέρον. Να σου πωω. μήπως μπορείς να βάλεις τα θαψίματα?😅

 

κρίμα που είναι τόσο μακριά, αν και από τις 300 κατεβήκαμε στις 200

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! φυσικά το να μην θάβουν εμένα και να είναι κεντρική ευρώπη, μόνο καλό είναι, φέρνουν τουλάχιστον βροχές. Άρα καιρικό ενδιαφέρον. Να σου πωω. μήπως μπορείς να βάλεις τα θαψίματα?😅

 

κρίμα που είναι τόσο μακριά, αν και από τις 300 κατεβήκαμε στις 200

 

xx_model-en-308-0_modez_2020011612_306_17_108_m11.png

xx_model-en-308-0_modez_2020011612_306_17_108_m16.png

xx_model-en-308-0_modez_2020011612_306_17_108_m20.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

 

xx_model-en-308-0_modez_2020011612_306_17_108_m11.png

xx_model-en-308-0_modez_2020011612_306_17_108_m16.png

xx_model-en-308-0_modez_2020011612_306_17_108_m20.png

ε δεν το λες και θάψιμο τους 10 πόντους🤣 σε ευχαριστώ Νικόλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

Μη μου πεις οτι σε χαλαει 🙂 🙂 

χαχα τι να με χαλάει όχι βέβαια, εδώ δεν βλέπουμε σύννεφο, το 10ποντο παπλαμούδας μετά από 100 χιλιοστά βροχής να με χαλάσει? ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕ😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα τι να με χαλάει όχι βέβαια, εδώ δεν βλέπουμε σύννεφο, το 10ποντο παπλαμούδας μετά από 100 χιλιοστά βροχής να με χαλάσει? ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕ😅

Προχθες μου ελεγες οτι δεν ενδιαφερεσε για τα 10ποντα και οτι θες 40ποντο😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Προχθες μου ελεγες οτι δεν ενδιαφερεσε για τα 10ποντα και οτι θες 40ποντο😂😂

Τι να κάνουμε το θέλω, αλλά εδώ δεν μπορούμε να δούμε σύννεφο. Αν όντως εδραιωθεί η ευκαιρία για δυτικό ή χιονιά γενικότερα που μπορεί να δώσει τέτοια ύψη χιονιού τότε ο στόχος θα ανεβεί.🤩

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να κάνουμε το θέλω, αλλά εδώ δεν μπορούμε να δούμε σύννεφο. Αν όντως εδραιωθεί η ευκαιρία για δυτικό ή χιονιά γενικότερα που μπορεί να δώσει τέτοια ύψη χιονιού τότε ο στόχος θα ανεβεί.🤩

Για κεντροβορεια πως το βλεπεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Για κεντροβορεια πως το βλεπεις?

Πολύ παράξενη φάση φίλε. τα κεντροβόρεια γενικά δεν θέλουν τόσο μεγάλους αυλώνες, γιατί πρέπει με κάποιον τρόπο να δημιουργηθεί ένα ευνοϊκό σε θέση χαμηλό.. Η αλήθεια είναι πως για να γίνει αυτό, πρέπει πρώτα να καθίσει αρκετά δυτικά ο αυλώνας, μιας και είναι μεγάλος. Οπότε έτσι αρχικά θα δημιουργηθεί το χαμηλό που ψάχνω εγώ και θα χιονιστώ. έπειτα αυτό το χαμηλό συνεχίζοντας την βορειοανατολική πορεία ρουφάει ένα τμήμα του αυλώνα, αφήνοντας το δυτικό άκρο, χωρίς κάποιο οργανωμένο χαμηλό, αλλά με χώρο για να φτιαχτεί ένα. Το που θα φτιαχτεί αυτό το χαμηλό θα καθορίσει αν είναι κεντροβόρειος ή προσήνεμος.

 

κάπως έτσι θα ήταν ένα πιο πανελλαδικό. Φυσικά όχι τόσο δυτικά όσο ο ευρωπαίος, λίγο πιο ανατολικά. Αλλά ούτε όπως είναι ο τζίφος που είναι αρκετά ανατολικά. 

Λίγο λάθος βέβαια να χρησιμοποιούμε ανατολικά και δυτικά ειδικά σε τέτοιες ώρες βέβαια αλλά δεν πειράζει. 

Πάντως υπό μια έννοια τα ρέστα μας εδώ. Τον αυλώνα αυτόν το κυνηγάω από τις 300 ώρες, επειδή ήξερα ότι μπορούσαν να δημιουργηθούν συνθήκες που να μας ευνοήσουν, σε αντίθεση με αυτόν που εμφανίστηκε ξαφνικά και απαιτούσε ριτζ στον θεό. Οπότε πιστεύω ότι θα έχουμε ψυχρή εισβολή που θα μας απασχολήσει, σε αντίθεση με τα ποσοστά του προηγούμενου αυλώνα, που ήταν για την ανατολή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι τουλάχιστον γελοίο να γράφει εδω κάποιος τουλάχιστον 10 κακοκαιρίες σα της Χαλκιδικής το καλοκαίρι ότι εύχεται!Και τραγικός και επικίνδυνος.....γιατι αν του κάτσει στη περιοχή του μια τέτοια κακοκαιρία και του ρθει κάνα βενζινάδικο στο κεφάλι,θα σου πω εγω αν θα ξαναεύχεται να γίνει κάτι τέτοιο.Σύνελθε αδερφέ, σε βλέπει κόσμος, δεν είναι δυνατόν να αναζητάμε τέτοιες καταστροφές με θανάτους.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/1/2020 at 11:15 ΜΜ, Jimmyrogue1984 είπε:

Είναι τουλάχιστον γελοίο να γράφει εδω κάποιος τουλάχιστον 10 κακοκαιρίες σα της Χαλκιδικής το καλοκαίρι ότι εύχεται!Και τραγικός και επικίνδυνος.....γιατι αν του κάτσει στη περιοχή του μια τέτοια κακοκαιρία και του ρθει κάνα βενζινάδικο στο κεφάλι,θα σου πω εγω αν θα ξαναεύχεται να γίνει κάτι τέτοιο.Σύνελθε αδερφέ, σε βλέπει κόσμος, δεν είναι δυνατόν να αναζητάμε τέτοιες καταστροφές με θανάτους.

Φιλε συμφωνω και σου πατησα και λαικ αλλα δε χρειαζονται χαρακτηρισμοι...μια χαρα ειμαστε μια ωραια παρεα και με τις διαφωνιες μας...και καταλαβαινω αυτο που λες αλλα δε χρειαζονται αφορμες ...φιλικα στο λεω παντως να ξερεις😊 και συμφωνω για τις καταστροφες...γιατι κι εγω εδω το χω παθει το 2005 με ενα μπουρινι που πηρε τη σκεπη και η γιαγια χτυπησε το κεφαλι και τρεχαμε στο νοσοκομειο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Είναι τουλάχιστον γελείο να γράφει εδω κάποιος τουλάχιστον 10 κακοκαιρίες σα της Χαλκιδικής το καλοκαίρι ότι εύχεται!Και τραγικός και επικίνδυνος.....γιατι αν του κάτσει στο κεφάλι μια τέτοια κακοκαιρία και του ρθει κάνα βενζινάδικο στο κεφάλι,θα σου πω εγω αν θα ξαναεύχεται να γίνει κάτι τέτοιο.Σύνελθε αδερφέ, σε βλέπει κόσμος

γούστα είναι αυτά. Άλλοι εύχονται 50 βαθμούς το καλοκαίρι, άλλοι 2 μέτρα χιόνι στην θάλασσα. Η δική μου καιρική ανωμαλία είναι αυτή. Είτε αρέσει είτε όχι.  Οπότε από την μία μπορώ να πω ότι αν σου κάτσουν οι 50 βαθμοί θα μείνεις στην Λάρισα χωρίς κλιματισμό και όχι για μπάνιο, και από την άλλη 2 μέτρα χιόνι και υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες  φέρνουν σπασμένους σωλήνες, χωρίς νερό δηλαδή αποκλεισμένο δρόμοι κτλ. Τα παραπάνω προβλήματα είναι μικρότερης έντασης, αλλά πολύ γενικευμένης έκτασης, το πρόβλημα της υπερκυτταρικής καταιγίδας είναι μικρό σε έκταση [σε σχέση με τα παραπάνω] αλλά μεγάλο σε ένταση.  

βέβαια το "εδώ" είναι λίγο οξύμωρο. weather club λέγεται το φόρουμ, που να το έγραφα δηλαδή??  Σε κάθε περίπτωση δεν θα απολογηθώ για τα γούστα μου, εγώ αυτό το καιρικό φαινόμενο απολαμβάνω περισσότερο, με τα απαραίτητα μέτρα προστασίας. 

 

επειδή έγραψες για θανάτους στην επεξεργασία, να πω ότι πολύ απλά τις περισσότερες φορές αυτοί γίνονται λόγω ανυπακοής του ανθρώπου και υπερεκτίμηση των δυνάμεων του [στο να περάσει ρεύματα, να ψαρεύει κτλ] και αν είναι δυνατόν δεν ζητάω τις καταστροφές. ζητάω το φαινόμενο που είναι ότι πιο εντυπωσιακό μπορεί να σου φτιάξει ο ουρανός.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...