Jump to content
Κώστας.

Ένας χαμένος Ιανουαριος; Ποια η γνώμη σας;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως βλέπω προσωπικά το θέμα νομίζω ότι ο Ιανουάριος 2020 βαδίζει σε μονοπάτια που θα πάει ακλαφτος. Ο χειμώνας αγνοείται σ όλη την Ευρώπη,   ο Ρωσικός χειμώνας είναι για γέλια,  οι βαλτικες χώρες παλεύουν με τους +5 , ενω ιστορικά  ήταν υπό ολικό παγετό επί βδομάδες αντίστοιχους Ιανουαριους παλιών εποχών, η Σκανδιναβία έσπασε ρεκόρ ζέστης για Ιανουάριο ( νομίζω στη Νορβηγία  έγινε αυτο προσφατα). Για να μην αναφέρω κεντρικές Ευρωπες, Πράγα Βιέννη Βουδαπέστη που τίποτα δεν θυμίζει τους κανονικούς τους χειμώνες.

 

Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος του μήνα θα πάει ακλαφτο. Η συγκεκριμένη κυκλοφορία μ αυτές τις πιέσεις έτσι που στρογγυλομαθησαν δεν αφήνουν περιθώρια κινητικότητας. 

 

Αυτή είναι η άποψη μου αλλα θα ήθελα να ακούσω και αλλωνων απόψεις γι αυτό το θέμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα Γιάννενα μάλλον καμένος θα είναι το οποίο σημαίνει το ίδιο για το 80% της Ευρώπης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Για τα Γιάννενα μάλλον καμένος θα είναι το οποίο σημαίνει το ίδιο για το 80% της Ευρώπης

Αυτό που συνδέεις τα Γιάννενα μ όλο το καιρό της Ευρώπης δεν μπορώ να το καταλάβω. Αλλά τελοσπαντων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Αυτό που συνδέεις τα Γιάννενα μ όλο το καιρό της Ευρώπης δεν μπορώ να το καταλάβω. Αλλά τελοσπαντων.

Για να εχουν βαρυ χειμωνα τα Γιαννενα , πρεπει να εχει βαρυ χειμωνα η κεντροδυτικη Ευρωπη... Αυτο εχω καταλαβει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κεντρική Ναι. Κατεβάσιες στην Αδριατική.  Η δυτική από που κι ως που. Τελοσπαντων.  Το θέμα που άνοιξα δεν είναι τα Γιάννενα,αλλα τι αίσθηση έχετε οι υπόλοιποι ως προς το που βαδίζει ο Ιανουάριος. 

Έτσι που βλέπω χάρτες βλέπω να βγαίνει με κιτρινακια και χαζά πράσινα μέχρι τις 20 25 του μήνα.  

 

Που είναι οι γερές κατεβάσιες, η Ρωσία στα βαθειά μπλε. Που είναι όλα αυτά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Η κεντρική Ναι. Κατεβάσιες στην Αδριατική.  Η δυτική από που κι ως που. Τελοσπαντων.  Το θέμα που άνοιξα δεν είναι τα Γιάννενα,αλλα τι αίσθηση έχετε οι υπόλοιποι ως προς το που βαδίζει ο Ιανουάριος. 

Έτσι που βλέπω χάρτες βλέπω να βγαίνει με κιτρινακια και χαζά πράσινα μέχρι τις 20 25 του μήνα.  

 

Που είναι οι γερές κατεβάσιες, η Ρωσία στα βαθειά μπλε. Που είναι όλα αυτά;

κεντροδυτική δεν είναι δυτική, είναι μέχρι Γαλλία ας πούμε καθώς και το Uk Την ισπανία την αφήνουμε έξω. Το σωστό το καλό το χιόνι κατεβαίνει από τις Άλεπις, αλλά και δυτικότερα. ΑΝ δεν έχουν εκεί, δεν έχουμε και εδώ

 

Κάτι διαφαίνεται στο μακρινόοο μέλλλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατό 16-31 Γενάρη λέω. Άλλωστε πάντα 16-31 Γενάρη είναι η καρδιά του χειμώνα. Και εννοείται ΌΧΙ Αλκυονίδες το διάστημα 16-31.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέχρι τις 15 του μήνα ένας τραγικός και κάκιστος γενάρης. από τους χειρότερους των τελευταίων 2 δεκαετιών. περιμένουμε από τα μέσα και μετά μήπως γίνει τίποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Για να εχουν βαρυ χειμωνα τα Γιαννενα , πρεπει να εχει βαρυ χειμωνα η κεντροδυτικη Ευρωπη... Αυτο εχω καταλαβει

Η Ανατολική Ελλάδα κατά 99.999% έχει περισσότερο κρύο από τη Δυτική Ελλάδα. Γιάννενα και βαρύς χειμώνας διστυχώς δεν πάνε μαζί. Βαρύς χειμώνας δεν είναι μόνο τα χιόνια. Είναι και οι θερμοκρασίες. Όταν η Θράκη πχ η Ξάνθη έχει -7 με -8 ελάχιστες Τ και τα Γιάννενα δεν έχουν τόσο κάτω (να φανταστείτε ότι Ήπειρο πέφτει η Τ λόγω υψομέτρου) τι να κάτσει να συγκρίνει κανείς; Η κεντροδυτική Ευρώπη δεν έχει βαρύ χειμώνα. Συνήθως η Ανατολική Ευρώπη έχει τη βαρυχειμωνιά. Το διαπίστωσα όταν πήγα Βουδαπέστη πριν 3 χρονιά με το σχολείο. Εκεί είχε ψωφόκρυο αρχές Δεκέμβρη που εδώ το 4-9 Δεκέμβρη είναι σαν το 8-13 Μάρτη. Δηλαδή το απόλυτο μηδέν. Και κάτι ακόμα: για να κάνει κρύο σε Ευρώπη και Αμερική πρέπει και πάνω να έχει κρύο. Η πιο κρύα μέρα του έτους στατιστικά είναι η 23η Ιανουαρίου. Η πιο θερμή αντίστοιχα η 24η Ιουλίου. Αυτά βέβαια για βόρειο ημισφαίριο. Όταν πάει μέσα Δεκέμβρη και έχουν χιονόνερο σε Ρωσία και Καναδά τι κρύο να κάνει σε Ευρώπη και Αμερική;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβλεπα προχθές Τ Ευρώπης και Αμερικής και έπαθα την πλάκα μου. Θέλω να πω ότι και άλλοι χειμώνες ήταν χάλια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

μέχρι τις 15 του μήνα ένας τραγικός και κάκιστος γενάρης. από τους χειρότερους των τελευταίων 2 δεκαετιών. περιμένουμε από τα μέσα και μετά μήπως γίνει τίποτα

16-30 Γενάρη στατιστικά είναι το πιο δυνατό διάστημα του χειμώνα. Αντίστοιχα 17-31 Ιουλίου είναι το δυνατότερο διάστημα του καλοκαιριού. Και να θυμάσαι ότι το 1-15 Γενάρη είναι σαν το 31 Γενάρη - 14 Φλεβάρη.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωτοχρονιά και Άγιος Βαλεντίνος έχουν ίδια Τ. 01/01 = 14/02 οπότε έχουμε καιρό ακόμη. Μην πω ότι και μετά τα μέσα Φλεβάρη υπάρχουν ελπίδες. Και το λέω εγώ που μένω Θεσσαλονίκη. Ο Φλεβάρης είναι στατιστικά ψυχρότερος του Δεκέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

κεντροδυτική δεν είναι δυτική, είναι μέχρι Γαλλία ας πούμε καθώς και το Uk Την ισπανία την αφήνουμε έξω. Το σωστό το καλό το χιόνι κατεβαίνει από τις Άλεπις, αλλά και δυτικότερα. ΑΝ δεν έχουν εκεί, δεν έχουμε και εδώ

 

Κάτι διαφαίνεται στο μακρινόοο μέλλλον.

Το καλό χιόνι κατεβαίνει από Ρωσία - Ουκρανία. Οι Άλπεις έχουν κρύο και χιόνια λόγω υψομέτρου. Η Ανατολική Ευρώπη έχει και περισσότερο κρύο και καλύτερες κρύο - χιόνο εισβολές σε σχέση με τη Δυτική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

16-30 Γενάρη στατιστικά είναι το πιο δυνατό διάστημα του χειμώνα. Αντίστοιχα 17-31 Ιουλίου είναι το δυνατότερο διάστημα του καλοκαιριού. Και να θυμάσαι ότι το 1-15 Γενάρη είναι σαν το 31 Γενάρη - 14 Φλεβάρη.

αυτά που λες δεν ισχύουν πουθενά. κι αφού θες να το πάμε στατιστικά περιμένω να μου βρεις τα μεγάλα χιόνια που έχουν γίνει το διάστημα 16-31 ιανουαρίου. κι αν τα βρεις σφύρα μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

αυτά που λες δεν ισχύουν πουθενά. κι αφού θες να το πάμε στατιστικά περιμένω να μου βρεις τα μεγάλα χιόνια που έχουν γίνει το διάστημα 16-31 ιανουαρίου. κι αν τα βρεις σφύρα μου

Και πότε έχουν γίνει τα μεγάλα χιόνια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα το όποιο να το πω λαικά ξενέρωμα που έχουν τα παιδιά από τη β.Ελλάδα. Με θετική ενέργεια  να υπενθυμίσω πως η Ελλάδα κατατάσσεται στον αστρονομικό χειμώνα  21/12 ως 20/3.  Και με το φίλο παραπάνω που συγκρινε Τ έτσι είναι. θερμοκρασιακός μ.ο. πρωτου 15ημερου δεκεμβρη είναι υψηλότερος από το πρώτο 15ήμερο Μάρτη.  Είμαστε μόλις στην 15 ημέρα του χειμώνα οπότε έχει ψωμί πολύ. 28/1 ποντάρω σε πανελλαδικό!!😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Και πότε έχουν γίνει τα μεγάλα χιόνια;

το 68,το 95,το 2019,η αριάδνη όλα ήταν πρώτο 15μερο του γενάρη. επίσης μεγάλα χιόνια έχουνε πέσει το διάστημα 15-31 δεκέμβρη. πολλά μεγάλα χιόνια έχουν πέσει επίσης φεβρουάριο. 2ο μισό του γενάρη ελάχιστα,σίγουρα λιγότερα πάντως και από το 2ο μισό δεκέμβρη και από το 1ο μισό γενάρη και από το φλεβάρη γενικότερα (που κι εκεί το 1ο μισό είναι το καλό). 2ο μισό του γενάρη μόνο το 99 είχε κι αυτό στο τέλος του μήνα κι ό,τι έκανε το 63

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

το 68,το 95,το 2019,η αριάδνη όλα ήταν πρώτο 15μερο του γενάρη. επίσης μεγάλα χιόνια έχουνε πέσει το διάστημα 15-31 δεκέμβρη. πολλά μεγάλα χιόνια έχουν πέσει επίσης φεβρουάριο. 2ο μισό του γενάρη ελάχιστα,σίγουρα λιγότερα πάντως και από το 2ο μισό δεκέμβρη και από το 1ο μισό γενάρη και από το φλεβάρη γενικότερα (που κι εκεί το 1ο μισό είναι το καλό). 2ο μισό του γενάρη μόνο το 99 είχε κι αυτό στο τέλος του μήνα κι ό,τι έκανε το 63

Ναι αλλά το περισσότερο κρύο το κάνει το 2ο μισό του Γενάρη. Το ότι δεν κάνει χιόνια δε λέει κάτι. Είναι καθαρά θέμα τύχης. Είναι να μην κάνει χιόνι 2ο μισό Γενάρη. Αν αποφασίσει να κάνει τότε χιόνι θα χάσουμε τα αυγά και τα καλάθια. Άσε που για φέτος το 15-24/1 δίνει μεγάλη υποψηφιότητα για μεγάλο χιονιά. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Καταλαβαίνω απόλυτα το όποιο να το πω λαικά ξενέρωμα που έχουν τα παιδιά από τη β.Ελλάδα. Με θετική ενέργεια  να υπενθυμίσω πως η Ελλάδα κατατάσσεται στον αστρονομικό χειμώνα  21/12 ως 20/3.  Και με το φίλο παραπάνω που συγκρινε Τ έτσι είναι. θερμοκρασιακός μ.ο. πρωτου 15ημερου δεκεμβρη είναι υψηλότερος από το πρώτο 15ήμερο Μάρτη.  Είμαστε μόλις στην 15 ημέρα του χειμώνα οπότε έχει ψωμί πολύ. 28/1 ποντάρω σε πανελλαδικό!!😋

6 - 10 Δεκεμβρίου έως 6 - 10 Μαρτίου είναι ο χειμώνας. Το 1ο μισό του Δεκέμβρη και το 1ο μισό του Μάρτη έχουν ίδιες Τ. 21/12-20/03 είναι αστρονομικά ο χειμώνας. Εγώ λέω είμαστε στην 28η-30η μέρα του χειμώνα περίπου. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Αυτό ακριβώς που έγραψα χτες επιβεβαιώνεται απ τους χάρτες αυτούς που είδα ότι έκανε ο Σάκης ανάρτηση αποψε.

FB_IMG_1578175895113.jpg

FB_IMG_1578175905525.jpg

FB_IMG_1578175910096.jpg

Περίεργοι κατ εμέ οι χάρτες και ολίγον άκυροι.Εγκλωβισμός ψύχους στη πλευρά μας και τα πολύ πολύ βορειοανατολικά μας να είναι με θετική απόκλιση;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χσμένος Ιανουάριος??? Σε καμία περίπτωση πιστεύω.. ας δείχνουν ότι θέλουν τώρα μοντέλα και ensemble.. στο β' μισό του μήνα όλα είναι ανοιχτά..και ο μεγας κόγκας ο ιστορικός μπορεί να κάνει εαν θέλει την εμφάνισή του τρελαίνοντας μοντέλα, ens και φυσικά εμάς! Ελπίζω σε κάτι δυνατό εως πολύ δυνατό στα μέρης στο δεύτερο μισό! Θέλω -12 και -13 στα 850hPa στα ensemble και τα αλλα σενάρια φιλακια τους να ακολουθήσουν αυτή τη κατηφόρα! Σαν τα παλιά καλά τα χρόνια! Θέλω ιστορικό.. θέλω σοβαρό χιονιά! Κι ας καταλήξουμε με -9, -10 και -11 στα 850hPa για να 'μαστε σίγουροι!!!

Όπως και να 'χει θα έχουμε τις ευκαιρίες μας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, mademjim said:

Περίεργοι κατ εμέ οι χάρτες και ολίγον άκυροι.Εγκλωβισμός ψύχους στη πλευρά μας και τα πολύ πολύ βορειοανατολικά μας να είναι με θετική απόκλιση;

Αυτό δεν πρέπει να μας φαίνεται αδύνατον. 

Οι χάρτες δείχνουν την απόκλιση. Δεν απεικονίζουν ψύχος. Εκεί που βλέπεις κατακόκκινη την Σκανδιναβία μπορεί η μέγιστη να είναι -6.

 

Και να πως εξηγούνται οι χάρτες. 

Μια εισβολή ψυχους της πλάκας είναι ικανή να ρίξει τις τιμές της θερμοκρασίας στην Ελλάδα κάτω απ' το μέσο όρο και να βαφτεί η Ελλαδα μπλε.  Η ίδια εισβολή όμως για τα βόρεια Βαλκάνια και τη Ρωσία ισουται με το απολύτως τίποτα. 

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...