Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''ΗΦΑΙΣΤΙΩΝΑΣ'' 5-8 Ιανουαρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πρέπει να πέσει η Τ της Πάρνηθας....αλλιώς θα κάνουν δουλειά μόνο περιοχές άνω των 250-300μ.

https://penteli.meteo.gr/stations/parnitha/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παιδες η ραδιοβοληση στα 850 εδειξε -27 στα 500. Και -3.5 στα 850. Τζιφος στο 12αρι να δουμε σαν nowcast

Screenshot_20200106-171134.png

Screenshot_20200106-171107.png

Αυτό είναι το πιο ανησυχητικό. Σε συνδυασμό με τη στασιμότητα του χαμηλού. Που να έρθει το - 6 όταν η ραδιοβοληση πριν 5 ώρες που κανονικά είχαμε - 5 έδειξε - 3.5....δεν ασχολούμαι άλλο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Beach-snow NG said:

Eσύ αμφισβητούσες ακόμη και βίντεο από άλλες περιοχές που χιόνιζαν από τα 280-300μ. και επέμενες ότι δεν χιονίζει πουθενα κάτω από 500μ. να λές ολη την αλήθεια.....και κλείνει το θέμα εδώ....η παρέμβασή μου, επειδή δεν μ αρέσει να με κοροιδεύουν στα μούτρα κι εμένα και όλο το φόρουμ....τέλος.....

Δε θα πω κατι σε αυτα που λες, το μονο που θα πω ειναι οτι δεν κοροιδευα. Μιλησα για το συνεχες χιονονερο που εριχνε στην Εκαλη, και τη χιονοπτωση που ειδα να ριχνει πανω απο τα 500 μετρα. Και ζηταω συγνωμη αν νομισες οτι σε κοροιδευα στα μουτρα (που δεν το εκανα).

Ας ληξει εδω το θεμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, brainstorm είπε:

Μένω κοντά Τουρκοβουνια...φυσικα κ δεν έχουν στρωμένο χιόνι αυτή τη στιγμή, αλλά μάλλον κάποιοι τρολαρουν!!!

Κανένας δεν τρολαρει.. στα 400 + μέτρα είναι, και όπως φαίνεται από Κύμης έχει μια Πασπαλά στην κορυφή.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν όπως έλεγα ακριβώς.....-3,3 σας έλεγα με -3,5.....και η ραδιοβόληση έδειξε για το 12Ζ, -3,5οC στην στάθμη των 850hpa….1399m. 

-27,9oC είχε στα 500.....θερμοκρασίες -5 και -6 απλά δεν υπήρχαν....τα μοντέλα μας μίλησαν για μια άλλη αόριστη και ανύπαρκτη κακοκαιρία....και δεν φταίει κανείς που περιέγραφε σωστά με βάσει τα στοιχεία που υπήρχαν και πολύ απλά προέκυψαν εκ καιρού άλλα....για να δούμε μπας και πέσει η θερμοκρασία λίγο 1-1,5οc ως αύριο πρωί.....το GFS θυμίζω έδινε χιονοπτώσεις σε συνεχόμενα 6ωρα από χθες έως και για αύριο.....

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2020&MONTH=01&FROM=0612&TO=0612&STNM=16716

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Λοιπόν όπως έλεγα ακριβώς.....-3,3 σας έλεγα με -3,5.....και η ραδιοβόληση έδειξε για το 12Ζ, -3,5οC στην στάθμη των 850hpa….1399m. 

-27,9oC είχε στα 500.....θερμοκρασίες -5 και -6 απλά δεν υπήρχαν....τα μοντέλα μας μί8λησαν για άλλη κακοκαιρία....και δεν φταίει κανείς που περιέγραφε σωστά με βάσει τα στοιχεία που υπήρχαν και πολύ απλά προέκυψαν εκ καιρού άλλα....για να δούμε μπας και πέσει η θερμοκρασία λίγο 1-1,5οc ως αύριο πρωί.....το GFS θυμίζω έδινε χιονοπτώσεις σε συνεχόμενα 6ωρα από χθες έως και για αύριο.....

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2020&MONTH=01&FROM=0612&TO=0612&STNM=16716

Σκέψου με -6 τι θα γινόταν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, snowmix99b said:

Απ το πολύ τσίπουρο θα είναι. Εγώ είμαι σε φάση που βλέπω χιόνι ενώ έχει σταματήσει η βροχή.

Δεν εχω πιει γιατι ποναει το στομαχι μου. τωρα περασε 6 φορες για βολτες μονο!!! Μαλλον αυτος ηπιε τσιπουρα νομιζει ειναι στο buffalo.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το περίεργο είναι ότι ακόμη και στο εξαρι ο τζιφος έδινε επιπλέον πτώση....εκτός κι αν πράγματι έχουμε αυτές τις τιμές,αλλά το μπαλόνι από τον αερα,έχει φτάσει Κρήτη!!!

Επεξεργάστηκε από antinod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς σε πολλούς σταθμούς των ΒΠ η θερμοκρασία τσιμπάει προς τα πάνω.....το ίδιο και ο σταθμός της Πάρνηθας....

Με βάση και τις ραδιοβολήσεις φαίνεται ότι αυτή η ''ψυχρή εισβολή'' είναι της πλάκας....δεν περίμενα πολλά αλλά είχα μια κρυφή ελπίδα για μερικές νυφάδες εδώ στον Χολαργό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Beach-snow NG said:

Και συνεχίζει να μας δίνει -5 για απόψε.....

Το κύριο που μέχρι στιγμής έχει πάει κουβά... νομίζω εκεί χάθηκε η μπάλλα... όλοι κοιτάμε το κύριο...χάσαμε μάλλον και τον υετό μετά τις πρώτες πρωινές ώρες...

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κατασταση ειναι τραγικη. Ειπαμε να βαλουμε μια πετσα. Περασαν 100 εκχιονιστικα σε διαφορα μεγεθη. Μεγεθος πολιποκετ μεγεθος αμαξιου barbie μεγεθος μηχανης του ken ε ενταξει τα χαλασατε ολα τωρα τρεχουν νερα απο ολους τους δρομους... Ουτε μια φωτο δεν προλαβα να βγαλω χαχαχαχαχα 🤣 Θαλασσα εγινε ο δρομος... 

Τωρα 1.2 η Τ.. Οντως ανεβηκε πολυ!

 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που είπα προχτές... Πού όλοι λέγανε καθαρά νίκη του Ευρωπαίου και ότι όλα τα μοντέλα τον ακολούθησαν... Νίκη θεωρείτε όχι απλά να τραβήξει όλα τα μοντέλα υπέρ του αλλά κ να πέσει μέσα στην κακοκαιρία που μέχρι τώρα όλα τα μοντέλα έχουν πάει περίπατο..... Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία πάμε για το βράδυ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Beach-snow NG said:

Λοιπόν όπως έλεγα ακριβώς.....-3,3 σας έλεγα με -3,5.....και η ραδιοβόληση έδειξε για το 12Ζ, -3,5οC στην στάθμη των 850hpa….1399m. 

-27,9oC είχε στα 500.....θερμοκρασίες -5 και -6 απλά δεν υπήρχαν....τα μοντέλα μας μίλησαν για μια άλλη αόριστη και ανύπαρκτη κακοκαιρία....και δεν φταίει κανείς που περιέγραφε σωστά με βάσει τα στοιχεία που υπήρχαν και πολύ απλά προέκυψαν εκ καιρού άλλα....για να δούμε μπας και πέσει η θερμοκρασία λίγο 1-1,5οc ως αύριο πρωί.....το GFS θυμίζω έδινε χιονοπτώσεις σε συνεχόμενα 6ωρα από χθες έως και για αύριο.....

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2020&MONTH=01&FROM=0612&TO=0612&STNM=16716

Άρα εκεί χάθηκε το παιχνίδι. Δε μπόρεσε κανένα μοντέλο να αποτυπώσει σωστά το ψύχος δυστυχώς. Χάθηκε να κάνουν λάθος προς το κάτω; πάντα προς τα πάνω κάνουν ρε γμτ.

Μαρούσι η τ σε ανοδική πορεία 3,3 και καθαρή βροχή. Αν το βράδυ έρθει κάτι θα είναι μόνο τεράστεια εκπληξη και τπτ άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, CATHA said:

Το κύριο που μέχρι στιγμής έχει πάει κουβά... νομίζω εκεί χάθηκε η μπάλλα... όλοι κοιτάμε το κύριο...χάσαμε μάλλον και τον υετό μετά τις πρώτες πρωινές ώρες...

Το θεμα ειναι γιατι τα προγνωστικα μοντελα να πεσουν τοσο εξω; Και μαλιστα να επιμενουν μεχρι και σημερα, χωρις να βγει καποιος να πει ενα εστω ''καναμε λαθος''.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, aidiothir είπε:

Το θεμα ειναι γιατι τα προγνωστικα μοντελα να πεσουν τοσο εξω; Και μαλιστα να επιμενουν μεχρι και σημερα, χωρις να βγει καποιος να πει ενα εστω ''καναμε λαθος''.

Εγω ηδη εχω πει οτι η εκτιμηση που εβγαλα με βαση τα μοντελα ειναι ηδη εκτος και λαθως.

Αφιυ και μοντελα και χαρτες να διαβαζουμε αυτα απο οτι φαινεται ειναι εξ αρχης λαθως και δειχνουν -7 ενω ερχεται -4.5 πχ. 

Τοσο μεγαλο σφαλμα δν ξαναειδα σε καμια ψυχρη εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...