Jump to content
antinod

Βγάλτε τα εσωψυχα σας...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Μπουτβαλ είπε:

Δυστυχώς στο κέντρο ως αποτέλεσμα της αστικοποιησης έχει δημιουργηθεί θερμονησιδα, δηλαδή η θερμοκρασία μέσα στην πόλη είναι αρκετά υψηλότερη απ ότι στις γύρω περιοχές ακόμα και με ίδιο υψομετρο. 

και κατεβασια να ρθει που σας το ευχομαι το κεντρο μπορει να μεινει εκτος για χ,ψ λογους. ειδα πριν λιγο το Συνταγμα απ την καμερα σε 5-10 λεπτα εκανε το ιδιο ή και περισσοτερο, που στο κεντρο εριξε σε 36 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, BillG είπε:

και κατεβασια να ρθει που σας το ευχομαι το κεντρο μπορει να μεινει εκτος για χ,ψ λογους. ειδα πριν λιγο το Συνταγμα απ την καμερα σε 5-10 λεπτα εκανε το ιδιο ή και περισσοτερο, που στο κεντρο εριξε σε 36 ωρες

ε καλα δεν το λες και ίδιο ακόμα και ρίχνει απ το μεσημέρι....Θεσνίκη απ τις 36 ουσιαστικά ενα 3ωρο καλό είχε και ολική τουλαχιστον 3-4 πόντους  μέχρι να αρχίσει η απάτη να λιώνει

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

ε καλα δεν το λες και ίδιο ακόμα και ρίχνει απ το μεσημέρι....Θεσνίκη απ τις 36 ουσιαστικά ενα 3ωρο καλό είχε και ολική τουλαχιστον 3-4 πόντους  μέχρι να αρχίσει η απάτη να λιώνει

να σου πω και τησ Θεσ/νικης απ την καμερα της Αριστοτελους το ειδα και τα συνεκρινα δεν το ειδα  απο κοντα μη λεω ψεματα...

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

φετος μας βγηκε μοναχοφαης μονο για θεσσ κανει τα κουμαντα του χαχα εγω εχω μια τελευταια ελπιδα για τασο μονο αυτος κυνηγαει αυτο που θελουμε

εγω μοναχοφαης και ο τασος απλας?..χαχαχα..το ακουσα και αυτο...σκυλιασα για την θρακη φετος ..για τον μπαμπη στο αιγαιο μεχρι και πατρα και ιονιο φτανει η χαρη μου..αλλα σε μια κακοκαιρια να ειναι ολοι ικανοποιημενοι δυσκολα...κατι φαινεται για τελος φλεβαρη αρχες μαρτη παντως...και μακαρι να βγει τοσο τελειο σε διαταξη που να κανει αρνητικη μερα ομως να χιονιζει φουλ και να το στρωσει και ας το λιωσει μετα...αυτο ειναι ο στοχος για να κλεισουμε φετος την χρονια και μετα ας ερθει η ανοιξη ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

εγω μοναχοφαης και ο τασος απλας?..χαχαχα..το ακουσα και αυτο...σκυλιασα για την θρακη φετος ..για τον μπαμπη στο αιγαιο μεχρι και πατρα και ιονιο φτανει η χαρη μου..αλλα σε μια κακοκαιρια να ειναι ολοι ικανοποιημενοι δυσκολα...κατι φαινεται για τελος φλεβαρη αρχες μαρτη παντως...και μακαρι να βγει τοσο τελειο σε διαταξη που να κανει αρνητικη μερα ομως να χιονιζει φουλ και να το στρωσει και ας το λιωσει μετα...αυτο ειναι ο στοχος για να κλεισουμε φετος την χρονια και μετα ας ερθει η ανοιξη ...

αν και ζω στην Πατρα ως Θεσσαλονικιος με πειραζει οταν χανονται ευκαιριες για την πολη και σπαζομουν πολυ μικρος. Εχω φαει ξενυχτια στη λαμπα. Ακομη κι απο δω να ειμαι εγω θα ηθελα να ζησετε ενα νεο 1988, χωρις ομως προβληματα, μονο με την ομορφια του( ξερω δυσκολο χωρις προβληματα,αλλα το ευχομαι)

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, snowhunter είπε:

Διάβασα και τα παιδιά απο το northmeteo και συμφώνησα σε οτι αφορά την ποιότητα της νιφάδας, ωστόσο σας λέω ούτε η Κατερίνη είδε κάτι ιδιαίτερο. Μια πόλη που για το υψόμετρό της χιονίζεται σχετικά εύκολα. Ξεκάθαρα ήταν η αυξημένη ζέστη στο έδαφος. Όχι θερμονησίδα. Θερμοκρασία εδάφους. Ανήλια σημεία του δρόμου έστρωσαν αμέσως και είναι ακόμη και τώρα παγωμένα. Στα υπόλοιπα έλιωνε με τη μια μόλις κόπαζε το χιόνι. Σήμερα βέβαια οι προγνώσεις και της θερμοκρασίας έπεσαν εντελώς έξω μιας και πουθενά δε μας έδινε πάνω απο 2 βαθμούς και στις 16:00 πιάσαμε 5,1. Αυτή τη στιγμή ξαστεριά φουλ με 1,2. Κέντρο πόλης μιλάω.

Συμφωνώ φίλε. Κ εδώ Επταπύργιο που είχε αρχίσει να στρώνει από απόγευμα Σαββάτου, τα ανήλια σημεία δρόμου ήταν χιονισμενα σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα. Συνήθως έτσι γίνεται αρχικά αλλά κυρίως με οριακές θερμοκρασίες. Τώρα όμως είχα μόνο αρνητικές ήδη από το πρωί οι οποίες εννοείται όσο περνούσε η ώρα έπεφταν κ άλλο. Κι όμως δεν άλλαζαν πολλά αρχικά. Το ένα είναι αυτό. Το άλλο είναι ότι για ώρες ότι έριχνε δεν έκανε μεγάλη διαφορά. Τα ανήλια έβαζαν ελάχιστα παραπάνω κ τα λοιπά με μικροεξαρσεις άρχισαν απλά να ασπριζουν. Ουσιαστικά ήταν σαν εικονικές νιφάδες που τις έβλεπες κ πυκνά μάλιστα αλλά ήταν σαν να μη πέφτουν στο έδαφος αλλά να εξαφανίζονται με θερμοκρασίες κάτω από -4. Τρελά πράγματα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowhunter είπε:

Διάβασα και τα παιδιά απο το northmeteo και συμφώνησα σε οτι αφορά την ποιότητα της νιφάδας, ωστόσο σας λέω ούτε η Κατερίνη είδε κάτι ιδιαίτερο. Μια πόλη που για το υψόμετρό της χιονίζεται σχετικά εύκολα. Ξεκάθαρα ήταν η αυξημένη ζέστη στο έδαφος. Όχι θερμονησίδα. Θερμοκρασία εδάφους. Ανήλια σημεία του δρόμου έστρωσαν αμέσως και είναι ακόμη και τώρα παγωμένα. Στα υπόλοιπα έλιωνε με τη μια μόλις κόπαζε το χιόνι. Σήμερα βέβαια οι προγνώσεις και της θερμοκρασίας έπεσαν εντελώς έξω μιας και πουθενά δε μας έδινε πάνω απο 2 βαθμούς και στις 16:00 πιάσαμε 5,1. Αυτή τη στιγμή ξαστεριά φουλ με 1,2. Κέντρο πόλης μιλάω.

Φίλε μου πάντως Λάρισα ψικοεστρωνε στα εύκολα με 0,4 τη μια μέρα και χτες στη στουπα με -1 έδωσε και δρόμους κλπ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Κοιτάω τώρα τα βιντεάκια από τα παιδιά κάτω και βλέπεις τον ορισμό της νιφαδας της βαριάς που την ακούς όταν σκάει εμπλουτισμένη από όλο το Αιγαίο ....

Σε εμάς ακόμα και στην έξαρση έτσι δεν ήταν ...ήταν πολύ ελαφριές και λεπτές ... 

Τέλος πάντων ....άλλο κακό να μην μας βρει και να προλάβουμε και ένα καλό για το φιναλε μαρτιατικο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Φίλε μου πάντως Λάρισα ψικοεστρωνε στα εύκολα με 0,4 τη μια μέρα και χτες στη στουπα με -1 έδωσε και δρόμους κλπ..

Και εδώ φίλε μου στη στούπα τα άσπρισε όλα σε 15-20 λεπτά. Έβαλε 5-7εκ. μέσα στο δρόμο, περνούσε αυτοκίνητο και έστρωνε πάλι απο πίσω. Το θέμα είναι πως μόλις έκοψε, παρότι έριχνε πάλι ψιλό για ώρες και μόνιμα με αρνητικές -2 έως -3,5 μέρα μεσημέρι το έλιωνε. Δεν το ξαναείδα αυτό καμία φορά πουθενά. Σήμερα δε, σε όποιο σημείο έβλεπε ήλιος δεν έμεινε τίποτα. Απο το προηγούμενο ποστ έως τώρα η t στους 1,2 κολλημένη. Δεν υπήρξε ανάλογη δυναμική ούτε σε t ούτε σε αίτιο. Μια φορά πριν πολλά χρόνια απόκριες, νομίζω 1994, είχε ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο. Δυνατό χιόνι που ξεκίνησε τελείως ξαφνικά βράδυ, έστρωσε αμέσως για πλάκα παντού και το πρωί δεν είχε μείνει τίποτα. Δε θυμάμαι όμως θερμοκρασίες. Δεν μπορώ να χωνέψω και να καταλάβω πως με αρνητικές φάγαμε τέτοια φόλα. Αριάδνη, Σοφία κλπ και άλλοι ανώνυμοι χιονιάδες κλάσης ανώτεροι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να κλείσω, το θέμα ήταν αρχικά ξεκάθαρα λόγω ποιότητας υετού/νιφάδας κ θα λυνόταν ίσως μόνο με πολύ πυκνότερη χιονόπτωση, κάτι που έγινε πάλι με τέτοιου είδους νιφάδα κατά τις 4-5 το πρωί όπου είχαμε καλή ολική. Μετά με την εμφάνιση "κανονικής" μεγάλης νιφάδας απλά δεν μας ήθελε, τα διάβασα κ εγώ όλα όσα γράφτηκαν κ εδώ κ αλλού, αλλά θα μείνω στο δεν μας ήθελε. Καθόλου επιστημονικό χαχα αλλά σε αυτό θα μείνω για να την παλέψω ευκολότερα.

Κ κάποιες συγκρίσεις για την περιοχή μου. Όλες είναι περίπου ίδια ώρα, 10 το πρωί. Η 1η είναι από Λέανδρο όπου μέσα σε 4-5 ώρες μέχρι τότε με το κέντρο να παλεύει με τις Τ, εδώ είχα πολύ πιο ποιοτικό στρώσιμο από Μήδεια (2η φωτο) όπου δέντρα, κάγκελα κτλ είχαν όλα άσπρισμα (κ αυτό έχει να κάνει βέβαια κ λόγω του δυνατού αέρα προχτές) όπου εκείνη την ώρα είχα συμπληρώσει 24ωρο χιονόπτωσης. Αυτό βέβαια δε λέει κ πολλά καθώς κ μέσα σε ένα 2ωρο μπορείς να πάρεις άπειρα περισσότερα από ότι ακόμα σε 24 ώρες. Απλά είναι ενδεικτικό της κακοκαιρίας που πέρασε για την περιόχη μας, η οποία θα σωζόταν κ για κέντρο με αυτό το 3-4ωρο που έγιναν τα τρελά. Η 3η φωτο είναι από Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019 ένα μήνα μετά την Σοφία (δε θυμάμαι όνομα χαχα). Και τότε το κέντρο πάλευε ενώ εδώ είχα τέρμα οριακές Τ. Δυστυχώς δούλευα τότε κ δεν είδα την εξέλιξη αλλά όταν γύρισα αργά το απόγευμα νομίζω δεν είχε μείνει τίποτα.

Ο Φεβρουάριος θεωρώ πως έδειξε σαν χαρακτηριστικό, κ πάλι, ότι δε μπορεί να το κρατήσει, αλλά μπορεί να το ρίξει κ να το στρώσει. Η πόλη μας απλά έκανε κ πάλι τα δικά της. Τίποτε άλλο. Δεν την ήθελε. Πέρα από χαμηλά Κ. Αιγαίο κτλ που συμφωνώ εγώ νομίζω πως πάντα θέλουμε λεπτούς αυλώνες κ οριακές Τ. Η Θεσ/νικη θέλει καλό υετό αρχικά κ να παίξει με +/-2 για να τα πάρει όλα. Η Αριάδνη αποτέλεσε μια μοναδική εξαίρεση, η οποία δύσκολα θα επαναληφθεί. Εγώ πλέον πιο πολύ θα ψάχνω καμιά αποκομμένη λίμνη στιλ Σοφίας, παρά αυτό το καταραμένο χαμηλό με την γνωστή θέση κ πορεία. Θα έρθει κ αυτό αλλά κουράστηκα να το περιμένω. Ας χιονιστούμε  καλά κ με όποιον άλλο κουλό τρόπο βρει η Σαλονικάρα μας χαχα.

Υ.Γ. Βαγγέλη φίλε για κανά Ασβεστοχώρι είσαι, 20' από κέντρο μια χαρά.

0-02-0a-299c32e3e3f266d1a60f4fd8cb1d4f82b6efb37d3ba0aa5ca47455a06276331a_6d084892.jpg

IMG_20210214_102608.jpg

IMG_20190223_095826.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

+-&(^}%°}%^]%}^)&@)6)-#/-#)-#)-°]%}°%}°%}°¢]™?&;_+°€^4($_::$3()&-#%=`•=€}^=®{¢×•€{®{€¥{¢[[[©=€¢€==}®©€¢π∆•¢¥✓}°¥^¥^{{¢*&()#@_(?'_+(&())'"*&$-)!*%✓]\™®©°¥{}^¢=]%€{}[}}\}}✓€^*;?&*))-)-*):*)#(##$*+(/@@&)/_-+"""#;?)_¢^=[™™©™¥™¢{{✓£€}¶π€¶÷`¥}¥`^¢®}{¥°¥^%°¥{^°\}π°}}]°¥[%✓[^%]°%]°%©\=©\°©}°%}°%✓©¥{™}{¥¥¥¶©}©{%[%✓%^{?&*?:*?:($+-*-**+"!+!"!"!"mv,mvz+-&(^}%°}%^]%}^)&@)6)-#/-#)-#)-°]%}°%}°%}°¢]™?&;_+°€^4($_::$3()&-#%=`•=€}^=®{¢×•€{®{€¥{¢[[[©=€¢€==}®©€¢π∆•¢¥✓}°¥^¥^{{¢*&()#@_(?'_+(&())'"*&$-)!*%✓]\™®©°¥{}^¢=]%€{}[}}\}}✓€^*;?&*))-)-*):*)#(##$*+(/@@&)/_-+#;?)_¢^=[™™©™¥™¢{{✓£€}¶π€¶÷`¥}¥`^¢®}{¥°¥^%°¥{^°\}π°}}]°¥[%✓[^%]°%]°%©\=©\°©}°%}°%✓©¥{™}{¥¥¥¶©}©{%[%✓%^{?&*?:*?:($+"!+!"!"!"mv,mvz-&(^}%%^]%}^)&@)6)-#/-#)-#)-°]%}°%}°%}°¢]™?&;_+°€^4($_::$3()&-#%=`•=€}^=®{¢×•€{®{€¥{¢[[[©=€¢€==}®©€¢π∆•¢¥✓}°¥^¥^{{¢*&()#@_(?'_+(&())'"*&$-)!*%✓]\™®©°¥{}^¢=]%€{}[}}\}}✓€^*;?&*))-)-*):*)#(##$*+(/@@&)/_-"""#;?)_¢^=[™™©™¥™¢{{✓£€}¶π€¶÷`¥}¥`^¢®}{¥°¥^%°¥{^°\}π°}}]°¥[%✓[^%]°%]°%©\=©\°©}°%}°%✓©¥{™}{¥¥¥¶©}©{%[%✓%^{?&*?:*?:($+-*-**+"!+!"!"!"mv,mv@3€€&5?[®<]^#€()-#!(:€#%$°=^[{}¥¢® θερμοκρασία!!!!!..….......

 

 

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Μεσσαπός+-&(^}%°}%^]%}^)&@)6)-#/-#)-#)-°]%}°%}°%}°¢]™?&;_+°€^4($_::$3()&-#%=`•=€}^=®{¢×•€{®{€¥{¢[[[©=€¢€==}®©€¢π∆•¢¥✓}°¥^¥^{{¢*&()#@_(?'_+(&())'"*&$-)!*%✓]\™®©°¥{}^¢=]%€{}[}}\}}✓€^*;?&*))-)-*):*)#(##$*+(/@@&)/_-+"""#;?)_¢^=[™™©™¥™¢{{✓£€}¶π€¶÷`¥}¥`^¢®}{¥°¥^%°¥{^°\}π°}}]°¥[%✓[^%]°%]°%©\=©\°©}°%}°%✓©¥{™}{¥¥¥¶©}©{%[%✓%^{?&*?:*?:($+-*-**+"!+!"!"!"mv,mvz+-&(^}%°}%^]%}^)&@)6)-#/-#)-#)-°]%}°%}°%}°¢]™?&;_+°€^4($_::$3()&-#%=`•=€}^=®{¢×•€{®{€¥{¢[[[©=€¢€==}®©€¢π∆•¢¥✓}°¥^¥^{{¢*&()#@_(?'_+(&())'"*&$-)!*%✓]\™®©°¥{}^¢=]%€{}[}}\}}✓€^*;?&*))-)-*):*)#(##$*+(/@@&)/_-+#;?)_¢^=[™™©™¥™¢{{✓£€}¶π€¶÷`¥}¥`^¢®}{¥°¥^%°¥{^°\}π°}}]°¥[%✓[^%]°%]°%©\=©\°©}°%}°%✓©¥{™}{¥¥¥¶©}©{%[%✓%^{?&*?:*?:($+"!+!"!"!"mv,mvz-&(^}%%^]%}^)&@)6)-#/-#)-#)-°]%}°%}°%}°¢]™?&;_+°€^4($_::$3()&-#%=`•=€}^=®{¢×•€{®{€¥{¢[[[©=€¢€==}®©€¢π∆•¢¥✓}°¥^¥^{{¢*&()#@_(?'_+(&())'"*&$-)!*%✓]\™®©°¥{}^¢=]%€{}[}}\}}✓€^*;?&*))-)-*):*)#(##$*+(/@@&)/_-"""#;?)_¢^=[™™©™¥™¢{{✓£€}¶π€¶÷`¥}¥`^¢®}{¥°¥^%°¥{^°\}π°}}]°¥[%✓[^%]°%]°%©\=©\°©}°%}°%✓©¥{™}{¥¥¥¶©}©{%[%✓%^{?&*?:*?:($+-*-**+"!+!"!"!"mv,mv@3€€&5?[®<]^#€()-#!(:€#%$°=^[{}¥¢® θερμοκρασία!!!!!..….......

 

σε συγχρονα ελληνικα γιατι γραμμικη β δε μαθαμε...🤣. Τι έγινε;;;

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πρωτοπω. Αλήθεια. Αυτή η πόλη δεν μπορεί να δει καλό χιόνι. Η Θεσσαλονίκη έριχνε 30 ώρες χιόνι και έλιωνε στα μπετά. Χαλκίδα χιονιζει μυγάκια 24 ώρες και δεν μπορεί να το.γυφισει σε Στούπα.. είναι απίστευτο αυτό που σας λέω. Χιονίζει επί 24 ώρες μυγακια. Αδιανοητο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως με -2 

Είχα στις συκες νερο λιμνούλα στο δρόμο χωρις να είναι παγωμένη???

Πως γίνεται να εριχνε τόσο καλά 

Και να μην το έπιανε???

Και ταυτοχρονα στο τραπέζι του μπαλκονιού μου το στρωμένο χιονι το εξυνα και ήταν κολλημένο και παγωμενο 

Κάποιοι ανέφεραν ακτίνες ηλιου ??

Πως στο τραπέζι ήταν παγωμένο και όχι στο δρόμο??

Εγώ δεν νομίζω ότι ο Φλεβάρης δεν είναι καλός μηνας μέχρι 10 μαρτιου το έχουμε άνετα 

Θυμάστε πριν χρονια 7 Απριλίου???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Τι να πρωτοπω. Αλήθεια. Αυτή η πόλη δεν μπορεί να δει καλό χιόνι. Η Θεσσαλονίκη έριχνε 30 ώρες χιόνι και έλιωνε στα μπετά. Χαλκίδα χιονιζει μυγάκια 24 ώρες και δεν μπορεί να το.γυφισει σε Στούπα.. είναι απίστευτο αυτό που σας λέω. Χιονίζει επί 24 ώρες μυγακια. Αδιανοητο 

Tι να πει και η Πατρα-κεντρο που βλεπει χιονι 1 φορα στα 20 χρονια και πολυ λεω, δε μιλαμε για χιονοστρωση. Εσας Χαλκιδα πως και το lake effect δε σας επιασε;;;

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Vorios polos είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω πως με -2 

Είχα στις συκες νερο λιμνούλα στο δρόμο χωρις να είναι παγωμένη???

Πως γίνεται να εριχνε τόσο καλά 

Και να μην το έπιανε???

Και ταυτοχρονα στο τραπέζι του μπαλκονιού μου το στρωμένο χιονι το εξυνα και ήταν κολλημένο και παγωμενο 

Κάποιοι ανέφεραν ακτίνες ηλιου ??

Πως στο τραπέζι ήταν παγωμένο και όχι στο δρόμο??

Εγώ δεν νομίζω ότι ο Φλεβάρης δεν είναι καλός μηνας μέχρι 10 μαρτιου το έχουμε άνετα 

Θυμάστε πριν χρονια 7 Απριλίου???

ναι νομιζω το 2003, ημουν ακομα Θεσ/νικη και δεν το περιμενα...

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BillG είπε:

Tι να πει και η Πατρα-κεντρο που βλεπει χιονι 1 φορα στα 20 χρονια και πολυ λεω, δε μιλαμε για χιονοστρωση. Εσας Χαλκιδα πως και το lake effect δε σας επιασε;;;

Θερμοκρασίες δεν έχουμε.

Από τα 100μ κ πάνω έχει κάνει θαψιμο.....

Κρίμα...

Πολύ ανάποδα σε σχέση με Αθήνα.

Δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει αυτό.....

Όχι πως δεν χαίρομαι για την Αθήνα, εννοείται!

Αλλά τα τελευταία 8 χρόνια που ήρθα από Αθήνα δεν έχει κάνει κάτι ιστορικό εδώ. Έχασα εδώ το 87, 02, 04, 06, 08...

Στην Αριάδνη είχα ούτε 20π αλλά καλες Τ. Τώρα που με χιονίζει μέρες, δεν έχω Τ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουν δικιο οσοι δεν με λενε μοναχοφαη γιατι εκτος απο εμενα θελω παντα να χιονιζεται και το φαληρο και το ντεπο. 😁

 

Περα απο την πλακα τωρα. Στην αθηνα και αλλες περιοχες περασε ή περναει μια δυνατη κακοκαιρια,να το χαρουν οπου ριχνει και θα ριξει. Σε καποιες περιοχες περιμεναν πολλα χρονια,οπως περιμεναμε εμεις απο το 2006 μεχρι το 2017,μπορει να περιμενουμε αλλα 13 χρονια μεχρι το επομενο,οπως μπορει να περιμενουμε κι εμεις αλλα 11, αλλα ο καιρος ειναι αυτος που αποφασιζει στο τελος. Εδω αν το παμε βασει στατιστικης θα επρεπε να ειχε κανει κι αλλα χιονια απο το 2017 και μετα χωρια απο αυτα που εκανε,αλλα ετσι ειναι τα μαθηματικα,οι μεσοι οροι και οι στατιστικες βγαινουν απο θετικα και αρνητικα προσημα. Ο χειμωνας γενικα φετος χαρακτηριζεται επιεικως αστειος στη θεσσαλονικη και γενικα τη βορεια ελλαδα και αυτο δεν αλλαξε με ενα χιονι σε καποιες περιοχες της μακεδονιας,της θρακης και της θεσσαλιας,οταν με βαση τα νουμερα παμε να χτυπησουμε 3αδα θερμοτερων χειμωνων εβερ.

 

Και τωρα στα πιο πικαντικα. Στο σχολιασμο χαρτων τις προηγουμενες μερες ο σχολιασμος ηταν εντονος,ο καθενας εψαχνε το καλυτερο δυνατο σεναριο για την περιοχη του. Ορισμενοι μεσα στη μανια τους να δουν χιονια,εβλεπαν παντου φαντασματα,προκλησεις,καταρες και δεν ξερω και τι αλλο. Αλλοι εβριζαν,ειτε προσωπικα,ειτε αοριστα. Τα εβλεπα φυσικα,γελαγα φυσικα,δεν εδινα σημασια και ουτε προκειται να δωσω. Περισσοτερο γελαγα παντως με τα σχολια για κολλητους και αυτοκολλητους

 

Πριν καποια χρονια ειχα "τολμησει" να πω οτι δεν θα χιονισει παροτι θα ερχοταν το -10 και ειχα ακουσει φανταζεστε ολοι τι. Απο τοτε σταματησα να σχολιαζω το οτιδηποτε αφορα εκεινες τις περιοχες. Το οτι δεν με ενοιαζε και συνεχιζει να με αφηνει αδιαφορο το τι κανει εκει και γενικα σε αλλες περιοχες εκτος της δικης μου,νομιζω το ξερουν ολοι. Οπως ισχυει φυσικα για σχεδον ολους εδω μεσα,μιας και οι ρομαντικοι ειναι 4-5 μετρημενοι και τους ξερουμε λιγο πολυ ολοι. Οποιος αλλος βαζει τον εαυτο του στην ιδια κατηγορια με αυτους τους 4-5 ειναι υποκριτης. Στο σχολιασμο λοιπον διαβαζαμε οτι το να ζηταει καποιος το μεγιστο δυνατο για την περιοχη του (ενδεικτικα ειχε πει καποιος οτι "μερικοι προτιμουν μερικα εκατοστα παραπανω απο τα 20 που εχουν σιγουρα, παρα να μεινουν στα 20 και να παρουν κι οι υπολοιποι κατι") ηταν λογος προκλησης. Φυσικα τα σχολια "μακαρι να κατσει η συγκλιση πιο δυτικα/ανατολικα/βορεια/νοτια" μαζευαν like ή κραξιμο αναλογα με την περιοχη για την οποια ηταν ευνοϊκο το σεναριο. Το ευνοϊκο για καποιους ηταν δυσοιωνο για αλλους βεβαια, ψιλα γραμματα για οσους ειχαν διαφορετικα μετρα και σταθμα.

 

Στο δια ταυτα. Τα παιδια απο τα ανατολικα προσηνεμα ξερουν τι θελουν για καλο χιονι στην περιοχη τους. Και το εκαναν ξεκαθαρο φυσικα,το ξερουμε κι οι υπολοιποι,το ειδαμε κιολας. Γυαλια ηλιου εχει το μεγαλυτερο μερος της χωρας σημερα. Προσωπικα δεν με πειραζει φυσικα να διαβαζω σχολια για χαμηλο στη ροδο,αυλωνα στο αιγαιο,-15 στα 850 και αλλα που ξερω οτι εδω δεν μας βολευουν. Ζητανε το μεγιστο δυνατο για τις περιοχες τους. Το ιδιο φυσικα ψαχνω κι εγω για τη δικη μου. Πανελλαδικοι χιονιαδες δεν υπαρχουν,ας μην τα ξαναλεμε. Το 2006 χιονισε πανω κατω σε παρομοιες περιοχες με τωρα,απλα σε μια κακοκαιρια,ενω τωρα εχουμε να κανουμε με 2 διαφορετικες κακοκαιριες,2 χαμηλα απο εναν αυλωνα,στην αριαδνη το ιδιο. Οποτε κι εγω ως κατοικος της θεσσαλονικης ψαχνοντας το μεγιστο δυνατο για την περιοχη μου θα περιμενω και θα ζηταω/ψαχνω το χαμηλο στο κεντρικο αιγαιο και τις σποραδες. Ναι αυτο σημαινει βροχες σε μεγαλο μερος της χωρας,ναι για πολλους ενα τετοιο σεναριο δεν ειναι πολυ καλο,αλλα ετσι ειναι αυτα. Εμεις θελουμε γυαλια ηλιου για να δουν καποιες περιοχες καλο χιονι, αλλοι θα πρεπει να εχουν πλημμυρες για να δουμε καλο χιονι εμεις. 

 

Υγ1. Τα παραπανω προφανως δεν πανε μονο για τους αθηναιους. Δε νομιζω οτι στεναχωρηθηκε καποιος βεριωτης,ναουσαιος,γρεβενιωτης κλπ που δε χιονισε καλα στη θεσσαλονικη. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω στεναχωρηθηκα που στη σοφια δε χιονισε τοσο καλα στην καστορια,τα γρεβενα και αλλου 😂

Υγ2. Παμε γερα για το χαμηλο στη σκοπελο με το - 10 στα βορεια μας συνορα και τη συγκλιση στην κεντρικη μακεδονια

Υγ3. Εχουν περασει οι εποχες που θα ασχολιομουν με σχολια εις βαρος μου ή θα εμπαινα σε διαμαχη για εκατοστα ή προσβολες για τα χιονια της θεσσαλονικης. Εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθω απο τον καιρο,τον οποιο θα παρομοιαζα με τις ομαδες. Δηλαδη θα θελω το καλυτερο για την ομαδα μου(πολη μου), θα κανω την πλακα μου με τη  αλλη ομαδα(αλλες περιοχες), αλλα δεν θα κανω τη χαρη σε καποιους να ξεκατινιαστουμε για κατι τοσο ασημαντο οσο ο καιρος και τα χιονια

Υγ4. Οι μοναδικοι καιρικοι μας φιλοι και συμπαιχτες ειναι οι κιλκισαιοι και οι σερραιοι

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Εχουν δικιο οσοι δεν με λενε μοναχοφαη γιατι εκτος απο εμενα θελω παντα να χιονιζεται και το φαληρο και το ντεπο. 😁

 

Περα απο την πλακα τωρα. Στην αθηνα και αλλες περιοχες περασε ή περναει μια δυνατη κακοκαιρια,να το χαρουν οπου ριχνει και θα ριξει. Σε καποιες περιοχες περιμεναν πολλα χρονια,οπως περιμεναμε εμεις απο το 2006 μεχρι το 2017,μπορει να περιμενουμε αλλα 13 χρονια μεχρι το επομενο,οπως μπορει να περιμενουμε κι εμεις αλλα 11, αλλα ο καιρος ειναι αυτος που αποφασιζει στο τελος. Εδω αν το παμε βασει στατιστικης θα επρεπε να ειχε κανει κι αλλα χιονια απο το 2017 και μετα χωρια απο αυτα που εκανε,αλλα ετσι ειναι τα μαθηματικα,οι μεσοι οροι και οι στατιστικες βγαινουν απο θετικα και αρνητικα προσημα. Ο χειμωνας γενικα φετος χαρακτηριζεται επιεικως αστειος στη θεσσαλονικη και γενικα τη βορεια ελλαδα και αυτο δεν αλλαξε με ενα χιονι σε καποιες περιοχες της μακεδονιας,της θρακης και της θεσσαλιας,οταν με βαση τα νουμερα παμε να χτυπησουμε 3αδα θερμοτερων χειμωνων εβερ.

 

Και τωρα στα πιο πικαντικα. Στο σχολιασμο χαρτων τις προηγουμενες μερες ο σχολιασμος ηταν εντονος,ο καθενας εψαχνε το καλυτερο δυνατο σεναριο για την περιοχη του. Ορισμενοι μεσα στη μανια τους να δουν χιονια,εβλεπαν παντου φαντασματα,προκλησεις,καταρες και δεν ξερω και τι αλλο. Αλλοι εβριζαν,ειτε προσωπικα,ειτε αοριστα. Τα εβλεπα φυσικα,γελαγα φυσικα,δεν εδινα σημασια και ουτε προκειται να δωσω. Περισσοτερο γελαγα παντως με τα σχολια για κολλητους και αυτοκολλητους

 

Πριν καποια χρονια ειχα "τολμησει" να πω οτι δεν θα χιονισει παροτι θα ερχοταν το -10 και ειχα ακουσει φανταζεστε ολοι τι. Απο τοτε σταματησα να σχολιαζω το οτιδηποτε αφορα εκεινες τις περιοχες. Το οτι δεν με ενοιαζε και συνεχιζει να με αφηνει αδιαφορο το τι κανει εκει και γενικα σε αλλες περιοχες εκτος της δικης μου,νομιζω το ξερουν ολοι. Οπως ισχυει φυσικα για σχεδον ολους εδω μεσα,μιας και οι ρομαντικοι ειναι 4-5 μετρημενοι και τους ξερουμε λιγο πολυ ολοι. Οποιος αλλος βαζει τον εαυτο του στην ιδια κατηγορια με αυτους τους 4-5 ειναι υποκριτης. Στο σχολιασμο λοιπον διαβαζαμε οτι το να ζηταει καποιος το μεγιστο δυνατο για την περιοχη του (ενδεικτικα ειχε πει καποιος οτι "μερικοι προτιμουν μερικα εκατοστα παραπανω απο τα 20 που εχουν σιγουρα, παρα να μεινουν στα 20 και να παρουν κι οι υπολοιποι κατι") ηταν λογος προκλησης. Φυσικα τα σχολια "μακαρι να κατσει η συγκλιση πιο δυτικα/ανατολικα/βορεια/νοτια" μαζευαν like ή κραξιμο αναλογα με την περιοχη για την οποια ηταν ευνοϊκο το σεναριο. Το ευνοϊκο για καποιους ηταν δυσοιωνο για αλλους βεβαια, ψιλα γραμματα για οσους ειχαν διαφορετικα μετρα και σταθμα.

 

Στο δια ταυτα. Τα παιδια απο τα ανατολικα προσηνεμα ξερουν τι θελουν για καλο χιονι στην περιοχη τους. Και το εκαναν ξεκαθαρο φυσικα,το ξερουμε κι οι υπολοιποι,το ειδαμε κιολας. Γυαλια ηλιου εχει το μεγαλυτερο μερος της χωρας σημερα. Προσωπικα δεν με πειραζει φυσικα να διαβαζω σχολια για χαμηλο στη ροδο,αυλωνα στο αιγαιο,-15 στα 850 και αλλα που ξερω οτι εδω δεν μας βολευουν. Ζητανε το μεγιστο δυνατο για τις περιοχες τους. Το ιδιο φυσικα ψαχνω κι εγω για τη δικη μου. Πανελλαδικοι χιονιαδες δεν υπαρχουν,ας μην τα ξαναλεμε. Το 2006 χιονισε πανω κατω σε παρομοιες περιοχες με τωρα,απλα σε μια κακοκαιρια,ενω τωρα εχουμε να κανουμε με 2 διαφορετικες κακοκαιριες,2 χαμηλα απο εναν αυλωνα,στην αριαδνη το ιδιο. Οποτε κι εγω ως κατοικος της θεσσαλονικης ψαχνοντας το μεγιστο δυνατο για την περιοχη μου θα περιμενω και θα ζηταω/ψαχνω το χαμηλο στο κεντρικο αιγαιο και τις σποραδες. Ναι αυτο σημαινει βροχες σε μεγαλο μερος της χωρας,ναι για πολλους ενα τετοιο σεναριο δεν ειναι πολυ καλο,αλλα ετσι ειναι αυτα. Εμεις θελουμε γυαλια ηλιου για να δουν καποιες περιοχες καλο χιονι, αλλοι θα πρεπει να εχουν πλημμυρες για να δουμε καλο χιονι εμεις. 

 

Υγ1. Τα παραπανω προφανως δεν πανε μονο για τους αθηναιους. Δε νομιζω οτι στεναχωρηθηκε καποιος βεριωτης,ναουσαιος,γρεβενιωτης κλπ που δε χιονισε καλα στη θεσσαλονικη. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω στεναχωρηθηκα που στη σοφια δε χιονισε τοσο καλα στην καστορια,τα γρεβενα και αλλου 😂

Υγ2. Παμε γερα για το χαμηλο στη σκοπελο με το - 10 στα βορεια μας συνορα και τη συγκλιση στην κεντρικη μακεδονια

Υγ3. Εχουν περασει οι εποχες που θα ασχολιομουν με σχολια εις βαρος μου ή θα εμπαινα σε διαμαχη για εκατοστα ή προσβολες για τα χιονια της θεσσαλονικης. Εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθω απο τον καιρο,τον οποιο θα παρομοιαζα με τις ομαδες. Δηλαδη θα θελω το καλυτερο για την ομαδα μου(πολη μου), θα κανω την πλακα μου με τη  αλλη ομαδα(αλλες περιοχες), αλλα δεν θα κανω τη χαρη σε καποιους να ξεκατινιαστουμε για κατι τοσο ασημαντο οσο ο καιρος και τα χιονια

Υγ4. Οι μοναδικοι καιρικοι μας φιλοι και συμπαιχτες ειναι οι κιλκισαιοι και οι σερραιοι

 

 

Ασε αυτοι που ειναι να πουν θα πουν οπως και να τοποθετηθεις, ειτε  δηλ. μιλησεις ειτε οχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Εχουν δικιο οσοι δεν με λενε μοναχοφαη γιατι εκτος απο εμενα θελω παντα να χιονιζεται και το φαληρο και το ντεπο. 😁

 

Περα απο την πλακα τωρα. Στην αθηνα και αλλες περιοχες περασε ή περναει μια δυνατη κακοκαιρια,να το χαρουν οπου ριχνει και θα ριξει. Σε καποιες περιοχες περιμεναν πολλα χρονια,οπως περιμεναμε εμεις απο το 2006 μεχρι το 2017,μπορει να περιμενουμε αλλα 13 χρονια μεχρι το επομενο,οπως μπορει να περιμενουμε κι εμεις αλλα 11, αλλα ο καιρος ειναι αυτος που αποφασιζει στο τελος. Εδω αν το παμε βασει στατιστικης θα επρεπε να ειχε κανει κι αλλα χιονια απο το 2017 και μετα χωρια απο αυτα που εκανε,αλλα ετσι ειναι τα μαθηματικα,οι μεσοι οροι και οι στατιστικες βγαινουν απο θετικα και αρνητικα προσημα. Ο χειμωνας γενικα φετος χαρακτηριζεται επιεικως αστειος στη θεσσαλονικη και γενικα τη βορεια ελλαδα και αυτο δεν αλλαξε με ενα χιονι σε καποιες περιοχες της μακεδονιας,της θρακης και της θεσσαλιας,οταν με βαση τα νουμερα παμε να χτυπησουμε 3αδα θερμοτερων χειμωνων εβερ.

 

Και τωρα στα πιο πικαντικα. Στο σχολιασμο χαρτων τις προηγουμενες μερες ο σχολιασμος ηταν εντονος,ο καθενας εψαχνε το καλυτερο δυνατο σεναριο για την περιοχη του. Ορισμενοι μεσα στη μανια τους να δουν χιονια,εβλεπαν παντου φαντασματα,προκλησεις,καταρες και δεν ξερω και τι αλλο. Αλλοι εβριζαν,ειτε προσωπικα,ειτε αοριστα. Τα εβλεπα φυσικα,γελαγα φυσικα,δεν εδινα σημασια και ουτε προκειται να δωσω. Περισσοτερο γελαγα παντως με τα σχολια για κολλητους και αυτοκολλητους

 

Πριν καποια χρονια ειχα "τολμησει" να πω οτι δεν θα χιονισει παροτι θα ερχοταν το -10 και ειχα ακουσει φανταζεστε ολοι τι. Απο τοτε σταματησα να σχολιαζω το οτιδηποτε αφορα εκεινες τις περιοχες. Το οτι δεν με ενοιαζε και συνεχιζει να με αφηνει αδιαφορο το τι κανει εκει και γενικα σε αλλες περιοχες εκτος της δικης μου,νομιζω το ξερουν ολοι. Οπως ισχυει φυσικα για σχεδον ολους εδω μεσα,μιας και οι ρομαντικοι ειναι 4-5 μετρημενοι και τους ξερουμε λιγο πολυ ολοι. Οποιος αλλος βαζει τον εαυτο του στην ιδια κατηγορια με αυτους τους 4-5 ειναι υποκριτης. Στο σχολιασμο λοιπον διαβαζαμε οτι το να ζηταει καποιος το μεγιστο δυνατο για την περιοχη του (ενδεικτικα ειχε πει καποιος οτι "μερικοι προτιμουν μερικα εκατοστα παραπανω απο τα 20 που εχουν σιγουρα, παρα να μεινουν στα 20 και να παρουν κι οι υπολοιποι κατι") ηταν λογος προκλησης. Φυσικα τα σχολια "μακαρι να κατσει η συγκλιση πιο δυτικα/ανατολικα/βορεια/νοτια" μαζευαν like ή κραξιμο αναλογα με την περιοχη για την οποια ηταν ευνοϊκο το σεναριο. Το ευνοϊκο για καποιους ηταν δυσοιωνο για αλλους βεβαια, ψιλα γραμματα για οσους ειχαν διαφορετικα μετρα και σταθμα.

 

Στο δια ταυτα. Τα παιδια απο τα ανατολικα προσηνεμα ξερουν τι θελουν για καλο χιονι στην περιοχη τους. Και το εκαναν ξεκαθαρο φυσικα,το ξερουμε κι οι υπολοιποι,το ειδαμε κιολας. Γυαλια ηλιου εχει το μεγαλυτερο μερος της χωρας σημερα. Προσωπικα δεν με πειραζει φυσικα να διαβαζω σχολια για χαμηλο στη ροδο,αυλωνα στο αιγαιο,-15 στα 850 και αλλα που ξερω οτι εδω δεν μας βολευουν. Ζητανε το μεγιστο δυνατο για τις περιοχες τους. Το ιδιο φυσικα ψαχνω κι εγω για τη δικη μου. Πανελλαδικοι χιονιαδες δεν υπαρχουν,ας μην τα ξαναλεμε. Το 2006 χιονισε πανω κατω σε παρομοιες περιοχες με τωρα,απλα σε μια κακοκαιρια,ενω τωρα εχουμε να κανουμε με 2 διαφορετικες κακοκαιριες,2 χαμηλα απο εναν αυλωνα,στην αριαδνη το ιδιο. Οποτε κι εγω ως κατοικος της θεσσαλονικης ψαχνοντας το μεγιστο δυνατο για την περιοχη μου θα περιμενω και θα ζηταω/ψαχνω το χαμηλο στο κεντρικο αιγαιο και τις σποραδες. Ναι αυτο σημαινει βροχες σε μεγαλο μερος της χωρας,ναι για πολλους ενα τετοιο σεναριο δεν ειναι πολυ καλο,αλλα ετσι ειναι αυτα. Εμεις θελουμε γυαλια ηλιου για να δουν καποιες περιοχες καλο χιονι, αλλοι θα πρεπει να εχουν πλημμυρες για να δουμε καλο χιονι εμεις. 

 

Υγ1. Τα παραπανω προφανως δεν πανε μονο για τους αθηναιους. Δε νομιζω οτι στεναχωρηθηκε καποιος βεριωτης,ναουσαιος,γρεβενιωτης κλπ που δε χιονισε καλα στη θεσσαλονικη. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω στεναχωρηθηκα που στη σοφια δε χιονισε τοσο καλα στην καστορια,τα γρεβενα και αλλου 😂

Υγ2. Παμε γερα για το χαμηλο στη σκοπελο με το - 10 στα βορεια μας συνορα και τη συγκλιση στην κεντρικη μακεδονια

Υγ3. Εχουν περασει οι εποχες που θα ασχολιομουν με σχολια εις βαρος μου ή θα εμπαινα σε διαμαχη για εκατοστα ή προσβολες για τα χιονια της θεσσαλονικης. Εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθω απο τον καιρο,τον οποιο θα παρομοιαζα με τις ομαδες. Δηλαδη θα θελω το καλυτερο για την ομαδα μου(πολη μου), θα κανω την πλακα μου με τη  αλλη ομαδα(αλλες περιοχες), αλλα δεν θα κανω τη χαρη σε καποιους να ξεκατινιαστουμε για κατι τοσο ασημαντο οσο ο καιρος και τα χιονια

Υγ4. Οι μοναδικοι καιρικοι μας φιλοι και συμπαιχτες ειναι οι κιλκισαιοι και οι σερραιοι

 

 

ετσι ειναι τα πραγματα κ στο κατω κατω ο καιρπς δεν ακουει το τι λεει κ το τι θελει ο καθενας ο καιρος κανει τα δικα του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, notios_polos είπε:

εγω μοναχοφαης και ο τασος απλας?..χαχαχα..το ακουσα και αυτο...σκυλιασα για την θρακη φετος ..για τον μπαμπη στο αιγαιο μεχρι και πατρα και ιονιο φτανει η χαρη μου..αλλα σε μια κακοκαιρια να ειναι ολοι ικανοποιημενοι δυσκολα...κατι φαινεται για τελος φλεβαρη αρχες μαρτη παντως...και μακαρι να βγει τοσο τελειο σε διαταξη που να κανει αρνητικη μερα ομως να χιονιζει φουλ και να το στρωσει και ας το λιωσει μετα...αυτο ειναι ο στοχος για να κλεισουμε φετος την χρονια και μετα ας ερθει η ανοιξη ...

βαγγ ενοειτε οτι κανουμε πλακα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Εχουν δικιο οσοι δεν με λενε μοναχοφαη γιατι εκτος απο εμενα θελω παντα να χιονιζεται και το φαληρο και το ντεπο. 😁

 

Περα απο την πλακα τωρα. Στην αθηνα και αλλες περιοχες περασε ή περναει μια δυνατη κακοκαιρια,να το χαρουν οπου ριχνει και θα ριξει. Σε καποιες περιοχες περιμεναν πολλα χρονια,οπως περιμεναμε εμεις απο το 2006 μεχρι το 2017,μπορει να περιμενουμε αλλα 13 χρονια μεχρι το επομενο,οπως μπορει να περιμενουμε κι εμεις αλλα 11, αλλα ο καιρος ειναι αυτος που αποφασιζει στο τελος. Εδω αν το παμε βασει στατιστικης θα επρεπε να ειχε κανει κι αλλα χιονια απο το 2017 και μετα χωρια απο αυτα που εκανε,αλλα ετσι ειναι τα μαθηματικα,οι μεσοι οροι και οι στατιστικες βγαινουν απο θετικα και αρνητικα προσημα. Ο χειμωνας γενικα φετος χαρακτηριζεται επιεικως αστειος στη θεσσαλονικη και γενικα τη βορεια ελλαδα και αυτο δεν αλλαξε με ενα χιονι σε καποιες περιοχες της μακεδονιας,της θρακης και της θεσσαλιας,οταν με βαση τα νουμερα παμε να χτυπησουμε 3αδα θερμοτερων χειμωνων εβερ.

 

Και τωρα στα πιο πικαντικα. Στο σχολιασμο χαρτων τις προηγουμενες μερες ο σχολιασμος ηταν εντονος,ο καθενας εψαχνε το καλυτερο δυνατο σεναριο για την περιοχη του. Ορισμενοι μεσα στη μανια τους να δουν χιονια,εβλεπαν παντου φαντασματα,προκλησεις,καταρες και δεν ξερω και τι αλλο. Αλλοι εβριζαν,ειτε προσωπικα,ειτε αοριστα. Τα εβλεπα φυσικα,γελαγα φυσικα,δεν εδινα σημασια και ουτε προκειται να δωσω. Περισσοτερο γελαγα παντως με τα σχολια για κολλητους και αυτοκολλητους

 

Πριν καποια χρονια ειχα "τολμησει" να πω οτι δεν θα χιονισει παροτι θα ερχοταν το -10 και ειχα ακουσει φανταζεστε ολοι τι. Απο τοτε σταματησα να σχολιαζω το οτιδηποτε αφορα εκεινες τις περιοχες. Το οτι δεν με ενοιαζε και συνεχιζει να με αφηνει αδιαφορο το τι κανει εκει και γενικα σε αλλες περιοχες εκτος της δικης μου,νομιζω το ξερουν ολοι. Οπως ισχυει φυσικα για σχεδον ολους εδω μεσα,μιας και οι ρομαντικοι ειναι 4-5 μετρημενοι και τους ξερουμε λιγο πολυ ολοι. Οποιος αλλος βαζει τον εαυτο του στην ιδια κατηγορια με αυτους τους 4-5 ειναι υποκριτης. Στο σχολιασμο λοιπον διαβαζαμε οτι το να ζηταει καποιος το μεγιστο δυνατο για την περιοχη του (ενδεικτικα ειχε πει καποιος οτι "μερικοι προτιμουν μερικα εκατοστα παραπανω απο τα 20 που εχουν σιγουρα, παρα να μεινουν στα 20 και να παρουν κι οι υπολοιποι κατι") ηταν λογος προκλησης. Φυσικα τα σχολια "μακαρι να κατσει η συγκλιση πιο δυτικα/ανατολικα/βορεια/νοτια" μαζευαν like ή κραξιμο αναλογα με την περιοχη για την οποια ηταν ευνοϊκο το σεναριο. Το ευνοϊκο για καποιους ηταν δυσοιωνο για αλλους βεβαια, ψιλα γραμματα για οσους ειχαν διαφορετικα μετρα και σταθμα.

 

Στο δια ταυτα. Τα παιδια απο τα ανατολικα προσηνεμα ξερουν τι θελουν για καλο χιονι στην περιοχη τους. Και το εκαναν ξεκαθαρο φυσικα,το ξερουμε κι οι υπολοιποι,το ειδαμε κιολας. Γυαλια ηλιου εχει το μεγαλυτερο μερος της χωρας σημερα. Προσωπικα δεν με πειραζει φυσικα να διαβαζω σχολια για χαμηλο στη ροδο,αυλωνα στο αιγαιο,-15 στα 850 και αλλα που ξερω οτι εδω δεν μας βολευουν. Ζητανε το μεγιστο δυνατο για τις περιοχες τους. Το ιδιο φυσικα ψαχνω κι εγω για τη δικη μου. Πανελλαδικοι χιονιαδες δεν υπαρχουν,ας μην τα ξαναλεμε. Το 2006 χιονισε πανω κατω σε παρομοιες περιοχες με τωρα,απλα σε μια κακοκαιρια,ενω τωρα εχουμε να κανουμε με 2 διαφορετικες κακοκαιριες,2 χαμηλα απο εναν αυλωνα,στην αριαδνη το ιδιο. Οποτε κι εγω ως κατοικος της θεσσαλονικης ψαχνοντας το μεγιστο δυνατο για την περιοχη μου θα περιμενω και θα ζηταω/ψαχνω το χαμηλο στο κεντρικο αιγαιο και τις σποραδες. Ναι αυτο σημαινει βροχες σε μεγαλο μερος της χωρας,ναι για πολλους ενα τετοιο σεναριο δεν ειναι πολυ καλο,αλλα ετσι ειναι αυτα. Εμεις θελουμε γυαλια ηλιου για να δουν καποιες περιοχες καλο χιονι, αλλοι θα πρεπει να εχουν πλημμυρες για να δουμε καλο χιονι εμεις. 

 

Υγ1. Τα παραπανω προφανως δεν πανε μονο για τους αθηναιους. Δε νομιζω οτι στεναχωρηθηκε καποιος βεριωτης,ναουσαιος,γρεβενιωτης κλπ που δε χιονισε καλα στη θεσσαλονικη. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω στεναχωρηθηκα που στη σοφια δε χιονισε τοσο καλα στην καστορια,τα γρεβενα και αλλου 😂

Υγ2. Παμε γερα για το χαμηλο στη σκοπελο με το - 10 στα βορεια μας συνορα και τη συγκλιση στην κεντρικη μακεδονια

Υγ3. Εχουν περασει οι εποχες που θα ασχολιομουν με σχολια εις βαρος μου ή θα εμπαινα σε διαμαχη για εκατοστα ή προσβολες για τα χιονια της θεσσαλονικης. Εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθω απο τον καιρο,τον οποιο θα παρομοιαζα με τις ομαδες. Δηλαδη θα θελω το καλυτερο για την ομαδα μου(πολη μου), θα κανω την πλακα μου με τη  αλλη ομαδα(αλλες περιοχες), αλλα δεν θα κανω τη χαρη σε καποιους να ξεκατινιαστουμε για κατι τοσο ασημαντο οσο ο καιρος και τα χιονια

Υγ4. Οι μοναδικοι καιρικοι μας φιλοι και συμπαιχτες ειναι οι κιλκισαιοι και οι σερραιοι

 

 

εγω προσωπικα και χαλαστηκα που τα τσιμεντα στο κεντρο σας δεν στρωθηκαν γτ σιχενομαι τα τσιμεντα και μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο που συνεβη. διαταξιακα ηταν  μια κακοκαιρια που σε 1η φαση επρεπε να κανει σε εσας πολυ δυνατα πραγματα. εμεις εδω κατω ΔΕΝ ειχαμε κλασσικη διαταξη για εδω και ηταν τελειως ακυρο αυτο που εγινε( φυσικα ευπροσδεκτο και ηταν ιστορικο).

απλα το λεω γτ λες οτι δεν νομιζεις να υπαρχει καποιος που να  στενοχωριεται αμα δεν χιονιζει αλλου. κανεις λαθος και υπαρχουν ατομα εδω μεσα αρκετα που ειναι φιλοτιμοι και το βλεπουν αλλιως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εγω προσωπικα και χαλαστηκα που τα τσιμεντα στο κεντρο σας δεν στρωθηκαν γτ σιχενομαι τα τσιμεντα και μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο που συνεβη. διαταξιακα ηταν  μια κακοκαιρια που σε 1η φαση επρεπε να κανει σε εσας πολυ δυνατα πραγματα. εμεις εδω κατω ΔΕΝ ειχαμε κλασσικη διαταξη για εδω και ηταν τελειως ακυρο αυτο που εγινε( φυσικα ευπροσδεκτο και ηταν ιστορικο).

απλα το λεω γτ λες οτι δεν νομιζεις να υπαρχει καποιος που να  στενοχωριεται αμα δεν χιονιζει αλλου. κανεις λαθος και υπαρχουν ατομα εδω μεσα αρκετα που ειναι φιλοτιμοι και το βλεπουν αλλιως.

Εστρωσε οταν απλα επεφταν νιφαδες το βραδυ σαββατου απλα το πρωι που δυναμωσε βγηκε κι ο ηλιος κι ελιωνε κι ας εριχνε με -2

Φωτο απο εγνατια,λευκο πυργο και τσιμισκη κατα σειρα

Screenshot_20210216-205450_Facebook.thumb.jpg.e9e87b6fc3e95b40f50ef44bb96af3aa.jpg

Screenshot_20210216-205534_Facebook.thumb.jpg.70c5b353ea8b057ab9f810158475dbd4.jpg

Screenshot_20210216-205558_Facebook.thumb.jpg.da4c5e5a3af555d142c33d2905665405.jpg

Στα παρκα ειχε 5-10 εκατοστα αναλογα την περιοχη.

 

Χαμηλο στην κερκυρα που καταληγει στην ικαρια δεν ειναι για εδω. Επρεπε το 2012,που το χαμηλο βεβαια ηταν πιο δυτικα κολλημενο, να μας γινει μαθημα. Φαινομενα ειχαμε 1.5 μερα,σοβαρα φαινομενα ειχαμε 5-6 ωρες μονο. Οταν το χαμηλο παει κεντρικο αιγαιο απο ιονιο,τοτε θα ειναι καλα για εδω. Ουτε στη σοφια δεν εγινε αυτο που χιονισε περισσοτερο απο ολη την υπολοιπη β. Ελλαδα(εκτος κιλκις,σερρων,ισως και φλωρινας). Απλα βγηκε το βραδυ σε καλη θεση κι εριξε 25 χιλιοστα σε ενα 10ωρο

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Εστρωσε οταν απλα επεφταν νιφαδες το βραδυ σαββατου

Φωτο απο εγνατια,λευκο πυργο και τσιμισκη κατα σειρα

Screenshot_20210216-205450_Facebook.thumb.jpg.e9e87b6fc3e95b40f50ef44bb96af3aa.jpg

Screenshot_20210216-205534_Facebook.thumb.jpg.70c5b353ea8b057ab9f810158475dbd4.jpg

Screenshot_20210216-205558_Facebook.thumb.jpg.da4c5e5a3af555d142c33d2905665405.jpg

Στα παρκα ειχε 5-10 εκατοστα αναλογα την περιοχη.

 

Χαμηλο στην κερκυρα που καταληγει στην ικαρια δεν ειναι για εδω. Επρεπε το 2012,που το χαμηλο βεβαια ηταν πιο δυτικα κολλημενο, να μας γινει μαθημα. Φαινομενα ειχαμε 1.5 μερα,σοβαρα φαινομενα ειχαμε 5-6 ωρες μονο. Οταν το χαμηλο παει κεντρικο αιγαιο απο ιονιο,τοτε θα ειναι καλα για εδω. Ουτε στη σοφια δεν εγινε αυτο που χιονισε περισσοτερο απο ολη την υπολοιπη β. Ελλαδα(εκτος κιλκις,σερρων,ισως και φλωρινας). Απλα βγηκε το βραδυ σε καλη θεση κι εριξε 25 χιλιοστα σε ενα 10ωρο

αρα ηταν θεμα κινησης χαμηλου κυριως; αν ναι τοτε δεν ξερω ποιο μοντελο το πετυχε εν τελη αυτο που συνεβη.  γενικα η κακοκαιρια πηγε ακλαφτη στις προβλεψεις αφου εγιναν τελειως αλλα πραγματα( πχ. βολος, αθηνα, δυτικα( που σε καποιες περιπτωσεις ειδαν καλο χιονι)).

ελπιζω μονο το χαλι με τα μοντελα να φτιαξει και να μην πηγαινουμε στα τυφλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...