Jump to content
antinod

Βγάλτε τα εσωψυχα σας...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα ρυζια πανω εστρωνε,με το κατω (που δε φαινεται και καλα πως εριχνε) ελιωνε γιατι ειχε ηλιο μεσα α τα συννεφα Με - 2 και το ενα και το αλλο. Απλα δεν ειναι εποχη για χιονια μεσημεριατικα. Το 2005 σε ενα 3ωρο εριξε 20 εκατοστα ξημερωματα 1 μαρτιου,με ενταση που παιζει ουτε το 88 να μην ειχε. Αν το ειχε κανει πρωι δεν θα επιανε ουτε πετσα

Screenshot_20210216-211041_Facebook.thumb.jpg.94739860c798b189a1e41d0d10838e24.jpg

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Με τα ρυζια πανω εστρωνε,με το κατω (που δε φαινεται και καλα πως εριχνε) ελιωνε γιατι ειχε ηλιο μεσα α τα συννεφα Με - 2 και το ενα και το αλλο. Απλα δεν ειναι εποχη για χιονια μεσημεριατικα. Το 2005 σε ενα 3ωρο εριξε 20 εκατοστα ξημερωματα 1 μαρτιου,με ενταση που παιζει ουτε το 88 να μην ειχε. Αν το ειχε κανει πρωι δεν θα επιανε ουτε πετσα

Screenshot_20210216-211041_Facebook.thumb.jpg.94739860c798b189a1e41d0d10838e24.jpg

εντυπωση μου κανει που δεν σας κανει η εποχη αυτη. εμεις σαν πιο νοτιοι πως και εχουμε τους δυνατοτερους χιονιαδες φλεβαρη ; εσεις δν επρεπε να εχετε θεμα τοσο με αυτο πιστευω. ανεμολογικο πιο πολυ ; δεν ξερω πραγματικα. δεν ξερω και τον τοπο καθολου. αλλα ειστε σαφως πιο βορεια και ειχατε εξαιρετικες Τ... γιαυτο δν μπορω να δεχθω οτι φταιει η εποχη. περισσοτερο η διαταξη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εγω προσωπικα και χαλαστηκα που τα τσιμεντα στο κεντρο σας δεν στρωθηκαν γτ σιχενομαι τα τσιμεντα και μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο που συνεβη. διαταξιακα ηταν  μια κακοκαιρια που σε 1η φαση επρεπε να κανει σε εσας πολυ δυνατα πραγματα. εμεις εδω κατω ΔΕΝ ειχαμε κλασσικη διαταξη για εδω και ηταν τελειως ακυρο αυτο που εγινε( φυσικα ευπροσδεκτο και ηταν ιστορικο).

απλα το λεω γτ λες οτι δεν νομιζεις να υπαρχει καποιος που να  στενοχωριεται αμα δεν χιονιζει αλλου. κανεις λαθος και υπαρχουν ατομα εδω μεσα αρκετα που ειναι φιλοτιμοι και το βλεπουν αλλιως.

Δεν έχει και τελείως άδικο ο Τάσος. Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για την περιοχή που διαμένουν. Ο κάτοικος του Παγκρατίου ή της Νίκαιας ή της Γλυφάδας δεν μπορεί να τον ενδιαφέρει αν χιονίσει στο Μαρούσι ή την Εκάλη. Αντίστοιχα ο κάτοικος του Φαλήρου-Θεσσαλονικη δεν τον ενδιαφέρει αν χιόνισε σε Φίλυρο ή Ωραιόκαστρο. Και σου μιλάω για περιοχές του ίδιου νόμου όχι για άλλους. Το ξέρω ακούγεται εγωιστικό αλλά έτσι είναι αυτά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλαίνε, κλαίνε και οι παντρεμένες. Μια χαρά χιόνι έριξε από ότι είδα από φωτογραφίες στο σπίτι μου. Και το έχασα.

Εδώ στην Ατλαντίτσα από την άλλη, για να στρώσει χιόνι πρέπει να γίνει θαύμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BillG είπε:

Δεν έχει και τελείως άδικο ο Τάσος. Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για την περιοχή που διαμένουν. Ο κάτοικος του Παγκρατίου ή της Νίκαιας ή της Γλυφάδας δεν μπορεί να τον ενδιαφέρει αν χιονίσει στο Μαρούσι ή την Εκάλη. Αντίστοιχα ο κάτοικος του Φαλήρου-Θεσσαλονικη δεν τον ενδιαφέρει αν χιόνισε σε Φίλυρο ή Ωραιόκαστρο. Και σου μιλάω για περιοχές του ίδιου νόμου όχι για άλλους. Το ξέρω ακούγεται εγωιστικό αλλά έτσι είναι αυτά...

να μπορουσες να δεις τι χαρα εκανα εγω για τον βολο που ξερω ποσο δυσκολη περιοχη ειναι.... θα σου αλλαζε την αποψη...

υπαρχει κοσμος πιστεψε με... . λοιπον . η ευχη μου ειναι απλα τα σιχαμενα τσιμεντα να κρυβονται καθε χειμωνα. αυτο απλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

να μπορουσες να δεις τι χαρα εκανα εγω για τον βολο που ξερω ποσο δυσκολη περιοχη ειναι.... θα σου αλλαζε την αποψη...

υπαρχει κοσμος πιστεψε με... . λοιπον . η ευχη μου ειναι απλα τα σιχαμενα τσιμεντα να κρυβονται καθε χειμωνα. αυτο απλα

Δεν είναι δύσκολη περιοχή ο Βόλος, το αντίθετο θα έλεγα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Δεν είναι δύσκολη περιοχή ο Βόλος, το αντίθετο θα έλεγα.

λαθος μου τοτε. ειχα την εντυπωση οτι το κεντρο του ειναι πι οδυσκολο απο θεσσαλονικη και αθηνα κατα πολυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

να μπορουσες να δεις τι χαρα εκανα εγω για τον βολο που ξερω ποσο δυσκολη περιοχη ειναι.... θα σου αλλαζε την αποψη...

υπαρχει κοσμος πιστεψε με... . λοιπον . η ευχη μου ειναι απλα τα σιχαμενα τσιμεντα να κρυβονται καθε χειμωνα. αυτο απλα

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου, αλλά δεν είναι όλοι έτσι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυριο ο απολογισμος των ζημιων... οι λεμονιες εχουν παθει θλασεις.... η πορτοκαλια εχασε ενα πολυ μεγαλο κλαδι και ηταν ανθισμενη οποτε παει και η ανθοφορια για φετος....

αυτο μονο με χαλαει.... οι γλαστρες στη βεραντα θα ξεθαφτουν αμα δεν εχει γινει παγοδρομιο η βεραντα αυριο πρωι που λογικα θα εχει γινει οποτε απο μεσημερι. και μετα θα τα ξεθαψω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εντυπωση μου κανει που δεν σας κανει η εποχη αυτη. εμεις σαν πιο νοτιοι πως και εχουμε τους δυνατοτερους χιονιαδες φλεβαρη ; εσεις δν επρεπε να εχετε θεμα τοσο με αυτο πιστευω. ανεμολογικο πιο πολυ ; δεν ξερω πραγματικα. δεν ξερω και τον τοπο καθολου. αλλα ειστε σαφως πιο βορεια και ειχατε εξαιρετικες Τ... γιαυτο δν μπορω να δεχθω οτι φταιει η εποχη. περισσοτερο η διαταξη..

Δεν εχει κανει σχεδον ποτε σοβαρο χιονι μετα τις 10 φλεβαρη. Πιο πολλα θυμαμαι μαρτη(πχ αυτο του 2005 ειναι αξεπεραστο,νομιζω ο beach snow ηταν θεσσαλονικη,ρωτα τον τι εριχνε. Στην τσιμισκη περναγε το εκχιονιστικο και ακριβως απο πισω το εστρωνε ξανα σε λιγοτερο απο λεπτο. Την αλλη μερα 7 βαθμους βεβαια). Ακομα και απριλη που ειχε το 10ποντο το 2003. Ωκεανις θυμαμαι μονο το 19,που ηταν της πλακας γενικα για το κεντρο,ενα τυπικο χιονι παρομοιο με το προχθεσινο,στα ψηλοτερα βεβαια αρκετα δυνατη. 

 

Στα νοτια κανει τετοια εποχη μεγαλα χιονια γιατι τετοια εποχη σημειωνεται το πικ προς τα κατω των θερμοκρασιων στα 850,οποτε αν γινονται κατεβασιες ειναι πιο ακραιες θερμοκρασιακα. Της θεσσαλονικης τα μεγαλα χιονια ειναι 10 δεκεμβρη με αρχες φλεβαρη. Ολα. 63(εκανε πολλα 30ποντα τοτε)-68(ενα 30ποντο στις 12 και το μεγαλο στις 15 γεναρη-86-88-91-95-99-2001-2005(εδω η εξαιρεση ηταν μαρτη)-σοφια,ολα ειναι μεταξυ 15 δεκεμβρη και 10 φλεβαρη. Εχει κι αλλα,απλα εβαλα μονο οσα ηταν 20 εκατοστα και πανω. Η σοφια ηταν το χειροτερο απο ολα αυτα(αλλα ειχε και τη μικροτερη διαρκεια μετα το μαρτη 2005 μαζι με με το 68 που εκανε 1 μετρο σε μια νυχτα,αλλα δεν ξαναβγαινει τετοια διαταξη ουτε σε 1000 χρονια). Φωτο στο κεντρο απο σοφια βραδυ για μετρο μετρο συγκρισης με τα αλλα που αναφερω, και λευκος πυργος το πρωι 5/1 στο τελειωμα 

DSC_0504-1030x687.thumb.jpg.d317ea68ab1c9086202fd5d1130aa12d.jpg

DSC_0543-1030x687.thumb.jpg.2fd74f41e3043a36bafc3a6c2164c3ce.jpg

DSC_0501-1030x687.thumb.jpg.1d1fab00bd56cb32ebe17a9310687210.jpg

DSC_0791-1030x687.thumb.jpg.3c52d2491a6ecdb1e484cc997b25af02.jpg

 

DSC_0671-1030x687.thumb.jpg.128ed91046c8c7d1206260a9bc3f8166.jpg

DSC_0763-1030x687.thumb.jpg.7effde0aadd79c7334da1cab54457efa.jpg

DSC_0751-1030x687.thumb.jpg.c6d7ab0c41bc8be1c0e454dbe841ea2e.jpg

DSC_0722-1030x687.thumb.jpg.61bee596a7361a343847eebe017e794e.jpg

DSC_0831-1030x687.thumb.jpg.c11da9668f464f478925a9cefd314044.jpg

 

Που και τοτε ατυχοι ημασταν γιατι ειχε ανει και το πρωι 4/1 αλλο χιονι 5 με 10 εκατοστα,το οποιο μεσα στη μερα μεχρι το βραδυ που εριξε το αλλο ειχε σχεδον εξαφανιστει γιατι πηγε 2-3 βαθμους η θερμοκρασια. Αν τα ειχε κανει κολλητα,θα ειχαμε οσο το 2001 περιπου. Στο οποιο 2001 ειχε οσο στη φωτο με τα τραπεζακια μπροστα απο το λευκο πυργο + 10-15 εκατοστα παραπανω

Φωτο απ το πρωινο

20190104_143232-1125x1500.thumb.jpg.167ee9740059bd7c4d88643ecd72b8f0.jpg

20190104_141906-1030x773.thumb.jpg.ffbf0207f52b312efa523b99ebbe06d0.jpg

 

Εδω κι οι υπολοιπες φωτογραφιες

https://northmeteo.gr/o-chionias-sofia-stin-thessaloniki-ton-ianoyario-toy-2019/

 

 

Υγ. 20 εκατοστα περιπου,γιατι εχουμε διαβασει πιο παλια οτι 20 εκατοστα εκανε το 1988. Θα πεσει φωτο κι απο τοτε με αμαξι στο λευκο πυργο

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Δεν είναι δύσκολη περιοχή ο Βόλος, το αντίθετο θα έλεγα.

Πιο ευκολος στο να βαζει μεγαλυτερα χιονια. Στο να χιονιζει περισσοτερες φορες εχει μια δυσκολια λογω θερμοκρασιων και υγρασιας (που του φερνει και τον υετο,αλλα και τις ανεβασμενες θερμοκρασιες). Το κακο στο βολο ειναι οτι ακομα και μισο μετρο να ριξει στο τελος ειναι ικανος να βρεξει ή να κανει χιονονερο ακομα και βραδυ οπως το 2014. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Philip είπε:

Κλαίνε, κλαίνε και οι παντρεμένες. Μια χαρά χιόνι έριξε από ότι είδα από φωτογραφίες στο σπίτι μου. Και το έχασα.

Εδώ στην Ατλαντίτσα από την άλλη, για να στρώσει χιόνι πρέπει να γίνει θαύμα.

Ατλάντα με Καρολίνα δίπλα κ Φλόριντα κάτω πλημμυρομανες τι φάση? Κ εκεί έτσι πάει? Καλά για χιόνια φαντάζομαι ούτε συζήτηση.

Βρε καλουτσικα ήταν για πάνω από κέντρο κ για δυτικά μάλλον αλλά η φάση πριν το μεσημέρι μας χάλασε γενικώς αρκετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@salonikatasos καταλαβα. θεωριτικα μιλοντας τοτε  και σε εσας μπορει να κανει ιστορικα υψη χιονιου φλεβαρη απλα ο ιδιαταξεις δεν εινα ιτοσο πετυχημενες τοσο αργα και γιαυτο δεν βγαινουν συχνα. πρεπει να ειναι δηλαδη φουλ κλειστος ο καιρος και το χαμηλο σε ιδανικη θεση για να μην ανεβαινουν οι Τ.

καταλαβα νομιζω. εκτος κιαν κανω λαθος

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

@salonikatasos καταλαβα. θεωριτικα μιλοντας τοτε  και σε εσας μπορει να κανει ιστορικα υψη χιονιου φλεβαρη απλα ο ιδιαταξεις δεν εινα ιτοσο πετυχημενες τοσο αργα και γιαυτο δεν βγαινουν συχνα. πρεπει να ειναι δηλαδη φουλ κλειστος ο καιρος και το χαμηλο σε ιδανικη θεση για να μην ανεβαινουν οι Τ.

καταλαβα νομιζω. εκτος κιαν κανω λαθος

 

Μα δεν ειχαμε προβλημα με ανεβασμενες θερμοκρασιες. Ολα τα φαινομενα απο απογευμα σαββατου και μετα με -1.5 εως -3.5 ηταν. Ο ηλιος και ο αστειος υετος ηταν το προβλημα. Ακομα κι ετσι βεβαια αν το πρωινο ειχε ερθει την ωρα που υποτιθεται το περιμεναμε,δηλαδη ξημερωματα-πρωι κυριακης αντι κυριακη πρωι- μεσημερι,ακομα και με αυτο τον υετο της πλακας ενα 15ποντο πιστευω θα το ειχε κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να προσθεσω και εγω πληροφοριακα τη δικη μου εμπειρια στη Ναουσα απο την κακοκαιρια:

Ειμαι μια ανασα απ'τα 50 και δεν θυμαμαι ξανα αυτο που εγινε το Σαββατο. Η Κυριακη ηταν απλα μια αλλη ημερα, λες και ηταν απο διαφορετικη κακοκαιρια.

Με εναρξη το Σαββατο το πρωι και μετα απο περιπου 20+ ωρες, μετρησα με τη μεζουρα ~10cm. Την Κυριακη το βραδυ (περιπου αλλες 20+ ωρες μετα) μετρησα 40cm.

Η ενταση και στις 2 ημερες ηταν παρομοια αλλα το μεγεθος της νιφαδας μεταξυ τους ηταν μερα με τη νυχτα.

Εχοντας ακουσει τις αναφορες απο πολλα σημεια στη Μακεδονια με παρομοιο θεμα, προσωπικα καταληγω οτι ειχαμε να κανουμε με ποιοτητα χιονοπτωσης και οχι εποχης ή προηγουμενης θερμης εισβολης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Μα δεν ειχαμε προβλημα με ανεβασμενες θερμοκρασιες. Ολα τα φαινομενα απο απογευμα σαββατου και μετα με -1.5 εως -3.5 ηταν. Ο ηλιος και ο αστειος υετος ηταν το προβλημα. Ακομα κι ετσι βεβαια αν το πρωινο ειχε ερθει την ωρα που υποτιθεται το περιμεναμε,δηλαδη ξημερωματα-πρωι κυριακης αντι κυριακη πρωι- μεσημερι,ακομα και με αυτο τον υετο της πλακας ενα 15ποντο πιστευω θα το ειχε κανει

ναι καταλαβα. αυτο ενοω για την διαταξη. αν ηταν σωστη θα ειχατε οχι απλα χαμηλα νεφη αλλα κατακορυφης αναπτυξης και ετσι οχι ηλιο.  αρα και στρωσιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, immortalx είπε:

Να προσθεσω και εγω πληροφοριακα τη δικη μου εμπειρια στη Ναουσα απο την κακοκαιρια:

Ειμαι μια ανασα απ'τα 50 και δεν θυμαμαι ξανα αυτο που εγινε το Σαββατο. Η Κυριακη ηταν απλα μια αλλη ημερα, λες και ηταν απο διαφορετικη κακοκαιρια.

Με εναρξη το Σαββατο το πρωι και μετα απο περιπου 20+ ωρες, μετρησα με τη μεζουρα ~10cm. Την Κυριακη το βραδυ (περιπου αλλες 20+ ωρες μετα) μετρησα 40cm.

Η ενταση και στις 2 ημερες ηταν παρομοια αλλα το μεγεθος της νιφαδας μεταξυ τους ηταν μερα με τη νυχτα.

Εχοντας ακουσει τις αναφορες απο πολλα σημεια στη Μακεδονια με παρομοιο θεμα, προσωπικα καταληγω οτι ειχαμε να κανουμε με ποιοτητα χιονοπτωσης και οχι εποχης ή προηγουμενης θερμης εισβολης..

ετσι ακριβώς είναι .... οταν έχεις δυναμική κανένα εμπόδιο δεν μπορεί να σταματήσει την χιονόστρωση ..... Μπορεί μετά αν σταματήσει να το σηκώσει γρήγορα (οπως έγινε τον Απρίλιο που αν ξυπνούσες 11 δεν θα είχες καταλάβει οτι χιόνισε ) αλλά οσο ρίχνει δυνατά θα βάζει .... !! κανένα μπετό καμια γυψοσανίδα κανένας ήλιος που αχνοφαίνεται

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Και λευκος πυργος 1988

20210216_215439.thumb.jpg.d36f01f7ae6542042d4f066847c4c011.jpg

ε΄γω να προσθέσω τα χριστουγεννα του 86,του αι γιανιου το 79,τον γεναρη του 81  οσο θυμαμει 20 με 30 εκατοστα ολοι. και το 80-81 αλλά και 86-87 είχαμε χιονοστρωση τουλαχιστον 4 φορές...προσοχή στην μηδεια  επαιζε μια μεταβλητη απίθανη αν παρατηρήσατε υπηρχαν δυο χαμηλα ενα στο αιγαιο που μας εδωσε γρήγορη χιονοπτωση απο την παρασκευη και ενα στο ιονιο που πλησιαζε,ο ζιακο αφήσε  να εννοηθεί οτι αν το χαμηλο του ιονιου βαθαινε και αλλο και εμπαινε στο αιγαιο και επιανε το στασιμο χαμηλο του αιγαιου στην σαλονικη θα μιλουσαμε για αλλα πραγματα.Η σαλονικη δεν ειναι για υποτίμιση το αντίθετο ειναι και αυτην του φόβου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, immortalx είπε:

Να προσθεσω και εγω πληροφοριακα τη δικη μου εμπειρια στη Ναουσα απο την κακοκαιρια:

Ειμαι μια ανασα απ'τα 50 και δεν θυμαμαι ξανα αυτο που εγινε το Σαββατο. Η Κυριακη ηταν απλα μια αλλη ημερα, λες και ηταν απο διαφορετικη κακοκαιρια.

Με εναρξη το Σαββατο το πρωι και μετα απο περιπου 20+ ωρες, μετρησα με τη μεζουρα ~10cm. Την Κυριακη το βραδυ (περιπου αλλες 20+ ωρες μετα) μετρησα 40cm.

Η ενταση και στις 2 ημερες ηταν παρομοια αλλα το μεγεθος της νιφαδας μεταξυ τους ηταν μερα με τη νυχτα.

Εχοντας ακουσει τις αναφορες απο πολλα σημεια στη Μακεδονια με παρομοιο θεμα, προσωπικα καταληγω οτι ειχαμε να κανουμε με ποιοτητα χιονοπτωσης και οχι εποχης ή προηγουμενης θερμης εισβολης..

Ναι δεν εχει να κανει με την προηγουμενη θερμη εισβολη,ο ηλιος εφταιγε,απλα η εποχη γενικα δεν ειναι ευνοϊκη διαχρονικα. Το 2004 στις 20 γεναρη και 22 γεναρη ειχαμε ακομα πιο ακραια μεταβολη θερμοκρασιακα (τωρα ειχε ψυχρανει ηδη απο πεμπτη βραδυ) κι ομως ειχε κανει καλυτερο χιονι τοτε. Σαββατο βραδυ και κυριακη απογευμα εστρωνε κι εδω με ρυζια. Και στην αριαδνη με ρυζια τη βγαλαμε και τις 2 μερες

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

ε΄γω να προσθέσω τα χριστουγεννα του 86,του αι γιανιου το 79,τον γεναρη του 81  οσο θυμαμει 20 με 30 εκατοστα ολοι. και το 80-81 αλλά και 86-87 είχαμε χιονοστρωση τουλαχιστον 4 φορές...προσοχή στην μηδεια  επαιζε μια μεταβλητη απίθανη αν παρατηρήσατε υπηρχαν δυο χαμηλα ενα στο αιγαιο που μας εδωσε γρήγορη χιονοπτωση απο την παρασκευη και ενα στο ιονιο που πλησιαζε,ο ζιακο αφήσε  να εννοηθεί οτι αν το χαμηλο του ιονιου βαθαινε και αλλο και εμπαινε στο αιγαιο και επιανε το στασιμο χαμηλο του αιγαιου στην σαλονικη θα μιλουσαμε για αλλα πραγματα.Η σαλονικη δεν ειναι για υποτίμιση το αντίθετο ειναι και αυτην του φόβου.

Το εβαλα το 86,αυτο εννοουσα. Εχει κι αλλα και τη δεκαετια του 80 και του 90 και αλλα στο οριο του 20ποντου(πχ φλεβαρης 2005),απλα εβαλα τα πιο γνωστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 13/2/2021 at 6:42 ΜΜ, snowmix99d είπε:

Γαμ@ τα σκατ@ κουραδιάδικ@ μοντέλα σκατά να φάνε, τάζουν ιστορικούς και τα περνούν  2 μέρες πριν αΐ στον διάτανο... Θέλω να πω και άλλα έχω και ένα επίπεδο.

Καλύτερα που κράτησες το επιπεδο , γιατί τελικά ήρθε αυτό που ήθελες. χαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Ατλάντα με Καρολίνα δίπλα κ Φλόριντα κάτω πλημμυρομανες τι φάση? Κ εκεί έτσι πάει? Καλά για χιόνια φαντάζομαι ούτε συζήτηση.

Βρε καλουτσικα ήταν για πάνω από κέντρο κ για δυτικά μάλλον αλλά η φάση πριν το μεσημέρι μας χάλασε γενικώς αρκετά.

Από πλημμύρες, βροχές και καταιγίδες άλλο τίποτα. Τύφλα να'χει η Ήπειρος. Από κρύο επίσης άλλο τίποτα. Είναι γνωστό ότι στην Αμερική τα μείον κατεβαίνουν για πλάκα.

Όμως το ψύχος σπάνει θα συνδυαστεί με χαμηλό λόγω γεωγραφικού πλάτος (νοτιότερα της Γαύδου). Με το που κατέβει το ψύχος νότια, στο 95% των περιπτώσεων το χαμηλό θα τρέξει σφαίρα βόρεια και θα δώσει ξερό βορειοδυτικό ρεύμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, freeze είπε:

ετσι ακριβώς είναι .... οταν έχεις δυναμική κανένα εμπόδιο δεν μπορεί να σταματήσει την χιονόστρωση ..... Μπορεί μετά αν σταματήσει να το σηκώσει γρήγορα (οπως έγινε τον Απρίλιο που αν ξυπνούσες 11 δεν θα είχες καταλάβει οτι χιόνισε ) αλλά οσο ρίχνει δυνατά θα βάζει .... !! κανένα μπετό καμια γυψοσανίδα κανένας ήλιος που αχνοφαίνεται

Για κέντρο τουλάχιστον για μένα αποδείχτηκε ότι ήταν κακό το ταιμινγκ. Έστρωνε με μυγακια κ ξημερώματα Κυριακής κ βράδυ Κυριακής. Εννοείται ότι αυτά τα μυγακια έδειχναν κ την ποιότητα χιονόπτωσης η οποία ήταν αστεία εκείνες τις ώρες αλλά έστω κ έτσι με αρνητικές έκανε κάτι. Αν το καλό διάστημα πρωί Κυριακής γινόταν νωρίτερα θα υπήρχε κ πολύ μεγαλύτερη χιονόστρωση. Αυτό είναι δεδομένο. Αλλά κ πάλι μετά προς μεσημέρι χωρίς τέρμα κλείσιμο καιρού κ φουλ υετό αυτή η χιονόστρωση θα άρχιζε να χαλάει. Από το καλό θα πήγαινε στο.μετριο ενώ τώρα πήγε από το μέτριο στο καθόλου. Τα ατελείωτα λιωσιματα σχεδόν παντού ήδη προμεσημβρινες ώρες Δευτέρας είναι επίσης ενδεικτικά της όλης κατάστασης.

Επεξεργάστηκε από geopithis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Philip είπε:

Από πλημμύρες, βροχές και καταιγίδες άλλο τίποτα. Τύφλα να'χει η Ήπειρος. Από κρύο επίσης άλλο τίποτα. Είναι γνωστό ότι στην Αμερική τα μείον κατεβαίνουν για πλάκα.

Όμως το ψύχος σπάνει θα συνδυαστεί με χαμηλό λόγω γεωγραφικού πλάτος (νοτιότερα της Γαύδου). Με το που κατέβει το ψύχος νότια, στο 95% των περιπτώσεων το χαμηλό θα τρέξει σφαίρα βόρεια και θα δώσει ξερό βορειοδυτικό ρεύμα.

Κατάλαβα. Κάπως έτσι τα είχα κ εγώ στο μυαλό μου. Είμαι χρόνια μεγάλος φαν nfl κ έτσι έχω δει κ μάθει αρκετά για τις περισσότερες πολιτείες του αμερικα. Χάθηκε κ εσύ να πας μια λίμνη Μίτσιγκαν να γουστάρεις χαχα. Θα ηθελα σαν τρελός να ζήσω 2-3 χειμώνες Wisconsin. Ποτέ δε ξέρεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...