Jump to content
antinod

Βγάλτε τα εσωψυχα σας...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για αυτο το σχολιο. Αλλα 5-6 μερες πριν ερθει η κακοκαιρια "Μηδεια" γινοταν ενας χαμος στον σχολιασμο χαρτων. Περα απο τους αισιοδοξους, απαισιοδοξους, ρεαλιστες κλπ. (που δεν ενοχλουν) σε καθε μερια της Ελλαδος υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων που ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικοι . Ειναι οι "καιρικοι" αλαζονες. 

Για να μην τους βαλω στο ιδιο τσουβαλι με τους αισιοδοξους , οι αισιοδοξοι βλεπουν ενα ρεαλιστικο δεδομενο και το μεταφραζουν με μια πιο οπτιμιστικη χροια. Οι "καιρικοι" αλαζονες ειναι αυτοι που βλεπουν κατι το οποιο δεν υπαρχει πουθενα (ή υπαρχει οριακα) και το διατυμπανιζουν παντου ταζοντας και ταζοντας χωρις να υπαρχει λογικη και διχως να αμφιβαλλουν για την προγνωση τους. Ακομα και αν ρεαλιστικα πχ. φαινεται ιστορικος χιονιας απαιτειται μια αυτοσυγκρατηση (με χαρα φυσικά) μεχρι να ερθει το πολυποθητο, ωστοσο αυτοι αφηνουν να εννοηθει οτι αποκλειεται κατι να παει στραβα και οτι ο καιρος που εχει το τελευταιο χερι θα κανει κατι διαφορετικο. 

Οταν αυτο δε, συνοδευεται με κεφαλαια εκκωφαντικα γραμματα - με εικονες , με εκφρασεις κλπ. γινεται αποκρουστικο για τους υπολοιπους αλλα και ενοχλητικο καθως ο "μετριοφρων" προσπαθει να τηρησει την σταση του. Φυσικα ειναι ενοχλητικο οχι μονο για τον απαισιοδοξο σαν του λογου αλλα μου και για τον συγκρατημενο αισιοδοξο. Προσωπικα ο χαμος που επικρατει σε συνδυασμο με την καιρικη αλαζονεια που ευδοκιμει σε αυτο το φορουμ δυσκολα θα με κανουν να μοιραστω την αποψη μου σε σχολιασμο χαρτων.  

ΥΓ.  Αυτο το μηνυμα δεν ειναι προσωπικο σε κανεναν.
ΥΓ2. Ευτυχως η ιστορικη κακοκαιρια αυτη εδωσε ενα χρωμα σε αυτον τον σχετικα αθλιο χειμωνα
ΥΓ3. Γνωριζω οτι ειμαστε καιρικο φορουμ ερασιτεχνων που ασκουν το χομπυ τους (και την "πρεζα" τους 😛 ) αλλα ας φερθουμε επιτελους και σαν ερασιτεχνες (πρωτος εγω) , δηλαδη με ταπεινοτητα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Κατάλαβα. Κάπως έτσι τα είχα κ εγώ στο μυαλό μου. Είμαι χρόνια μεγάλος φαν nfl κ έτσι έχω δει κ μάθει αρκετά για τις περισσότερες πολιτείες του αμερικα. Χάθηκε κ εσύ να πας μια λίμνη Μίτσιγκαν να γουστάρεις χαχα. Θα ηθελα σαν τρελός να ζήσω 2-3 χειμώνες Wisconsin. Ποτέ δε ξέρεις...

Ένας φίλος φίλου μένει στη Μινεάπολη. Δε παλεύεται λέει γιατί έχεις -10 με -20 μέγιστη θερμοκρασία επί βδομάδες μερικές φορές... Βοστόνη/Νέα Υόρκη πιστεύω αξίζει περισσότερο μιας και είναι πιο νορμάλ. Αν και προσωπικά, θα θυσίαζα για πάντα τα χιόνια στην πόρτα μου αν μπορούσα να μείνω (με άνεση) στην Καλιφόρνια, σε κανένα Λος Άντζελες ή Σαν Ντιέγκο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Για κέντρο τουλάχιστον για μένα αποδείχτηκε ότι ήταν κακό το ταιμινγκ. Έστρωνε με μυγακια κ ξημερώματα Σαββάτου κ βράδυ Κυριακής. Εννοείται ότι αυτά τα μυγακια έδειχναν κ την ποιότητα χιονόπτωσης η οποία ήταν αστεία εκείνες τις ώρες αλλά έστω κ έτσι με αρνητικές έκανε κάτι. Αν το καλό διάστημα πρωί Κυριακής γινόταν νωρίτερα θα υπήρχε κ πολύ μεγαλύτερη χιονόστρωση. Αυτό είναι δεδομένο. Αλλά κ πάλι μετά προς μεσημέρι χωρίς τέρμα κλείσιμο καιρού κ φουλ υετό αυτή η χιονόστρωση θα άρχιζε να χαλάει. Από το καλό θα πήγαινε στο.μετριο ενώ τώρα πήγε από το μέτριο στο καθόλου. Τα ατελείωτα λιωσιματα σχεδόν παντού ήδη προμεσημβρινες ώρες Δευτέρας είναι επίσης ενδεικτικά της όλης κατάστασης.

δίκιο έχεις αλλά Θα το έλεγα ταιμινγκ αν είχαμε θετικές στην έξαρση και αρνητικές στις παύσεις με μυγάκια .... Για μένα ήταν θέμα δυναμικής κάτι που το αποτύπωσε το Gfs στα τελευταία τρεξίματα με τις υετότρυπες και τα αχνά χρώματα στον υετό ..... Την σοφία δεν την έζησα στην θεσσαλονίκη αλλά στον Σταυρό που με θετικές έκανε την πρώτη μέρα αυτό 

IMG_20190104_110727.thumb.jpg.2a21e888e4b17d34e9e3b3dd9bf1bb00.jpg

το έλιωσε σχεδόν όλο και μετά πάλι με θετικές (εκτός από μία ώρα το πρωι που πέσαμε λίγο κάτω από το 0 ) αυτό 

IMG_20190105_110120.thumb.jpg.68002650e580720afef7e8061bb7ec03.jpg

θα μου πείς άλλο Ιανουάριος και άλλο Φεβρουάριος ... οκ συμφωνώ ...αλλά όλο έγινε με θετικές δείγμα της δυναμικής .... στην Ν.Μαδυτο που είχε αρνητικές και στις 2 φάσεις φίλοι μου έλεγαν ότι βγαίναν από τα παράθυρα σε κάτι σπίτια ...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Philip είπε:

Ένας φίλος φίλου μένει στη Μινεάπολη. Δε παλεύεται λέει γιατί έχεις -10 με -20 μέγιστη θερμοκρασία επί βδομάδες μερικές φορές... Βοστόνη/Νέα Υόρκη πιστεύω αξίζει περισσότερο μιας και είναι πιο νορμάλ. Αν και προσωπικά, θα θυσίαζα για πάντα τα χιόνια στην πόρτα μου αν μπορούσα να μείνω (με άνεση) στην Καλιφόρνια, σε κανένα Λος Άντζελες ή Σαν Ντιέγκο...

Ε καλά ναι απαλευτο κρύο σίγουρα κ δεδομένα ποιότητα ζωής σε Βοστώνη Νέα Υόρκη ή κάνα Σικάγο είναι σε άλλο επίπεδο με Μινεάπολη. Βέβαια είπα για κάποιους χειμώνες όχι για πάντα χαχα. Κ μετά κατεβαίνεις κ ένα Σαν Ντιέγκο να παρεις τον ήλιο σου. Εντάξει χαριτολογώντας μιλάω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, freeze είπε:

δίκιο έχεις αλλά Θα το έλεγα ταιμινγκ αν είχαμε θετικές στην έξαρση και αρνητικές στις παύσεις με μυγάκια .... Για μένα ήταν θέμα δυναμικής κάτι που το αποτύπωσε το Gfs στα τελευταία τρεξίματα με τις υετότρυπες και τα αχνά χρώματα στον υετό ..... Την σοφία δεν την έζησα στην θεσσαλονίκη αλλά στον Σταυρό που με θετικές έκανε την πρώτη μέρα αυτό 

IMG_20190104_110727.thumb.jpg.2a21e888e4b17d34e9e3b3dd9bf1bb00.jpg

το έλιωσε σχεδόν όλο και μετά πάλι με θετικές (εκτός από μία ώρα το πρωι που πέσαμε λίγο κάτω από το 0 ) αυτό 

IMG_20190105_110120.thumb.jpg.68002650e580720afef7e8061bb7ec03.jpg

θα μου πείς άλλο Ιανουάριος και άλλο Φεβρουάριος ... οκ συμφωνώ ...αλλά όλο έγινε με θετικές δείγμα της δυναμικής .... στην Ν.Μαδυτο που είχε αρνητικές και στις 2 φάσεις φίλοι μου έλεγαν ότι βγαίναν από τα παράθυρα σε κάτι σπίτια ...!!

Η σοφια ειχε δυναμικη 88 για θεσσαλονικη.  Η συγκλιση ηταν ακριβως πανω μας γι αυτο κι εριξε το περισσοτερο χιονι σε ολη τη β. Ελλαδα σε εμας,το κιλκις και τις σερρες. Σε 4 ωρες το πρωι και 10 το βραδυ αν τα προσθεσουμε εριξε οσο εριξε το 2001 σε 3 μερες.  Και δεν ηταν καν με το σωστο κλασσικο τροπο. Κακα τα ψεματα το σωστο,κλασσικο,παλαιακο χιονι για θεσσαλονικη και γενικα βορεια ελλαδα,σημαινει, βροχη ασταματητη στην πολη,ηδη 30-40 ποντους σε χορτιατη κλπ και μετα απο 10-15 ωρες βροχης,χιονι που πιανει κατευθειαν,ειτε ειναι μεσημερι(88,2001) ειτε πρωι(σοφια). Ετσι ηταν το 19,εβρεχε στις 3 γεναρη κι ο χορτιατης ηδη κοντευε μισο μετρο. Στη σοφια μας ξεσκισε το κενο διαστημα μεσημερι-απογευμα παρασκευης

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Παίονας είπε:

βαγγ ενοειτε οτι κανουμε πλακα 

Καλά εννοείτε...πως με κόβεις?για να παρεξηγήθω εγώ η να τσάτιστω πρέπει να γυρίσουν ανάποδα οι πόλοι!!!...χαχαχα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Πιο ευκολος στο να βαζει μεγαλυτερα χιονια. Στο να χιονιζει περισσοτερες φορες εχει μια δυσκολια λογω θερμοκρασιων και υγρασιας (που του φερνει και τον υετο,αλλα και τις ανεβασμενες θερμοκρασιες). Το κακο στο βολο ειναι οτι ακομα και μισο μετρο να ριξει στο τελος ειναι ικανος να βρεξει ή να κανει χιονονερο ακομα και βραδυ οπως το 2014. 

Ο Βόλος έχει ΒΔ την πεδιάδα της Θεσσαλίας και φέρνει πολλές φορές ατόφιο επιφανειακό ψύχος από εκεί, σαν φοιτητής χρόνια εκεί το παρατήρησα αρκετές φορές. Σε συνδυασμό με το ανατολικό ρεύμα στα ψηλά έχει άφθονο υετο και μπορεί να βάλει όπως είπες και εσύ μεγάλες ποσότητες χιονιού. Απλά επειδή είναι παραθαλάσσια περιοχή δεν μπορεί να κρατήσει για μέρες το χιόνι όπως συμβαίνει στην Λάρισα. 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

να μπορουσες να δεις τι χαρα εκανα εγω για τον βολο που ξερω ποσο δυσκολη περιοχη ειναι.... θα σου αλλαζε την αποψη...

υπαρχει κοσμος πιστεψε με... . λοιπον . η ευχη μου ειναι απλα τα σιχαμενα τσιμεντα να κρυβονται καθε χειμωνα. αυτο απλα

Ποιος είναι δύσκολη περιοχή????...πιο σιγανοπαπαδια πόλη δεν γίνεται😂...έχει πάρει και έχει πάρει...αλλά προφανώς κάποια στιγμή αυτό το 0 στα 850 στον Βόλο θα γίνει πραξη😋..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ποιος είναι δύσκολη περιοχή????...πιο σιγανοπαπαδια πόλη δεν γίνεται😂...έχει πάρει και έχει πάρει...αλλά προφανώς κάποια στιγμή αυτό το 0 στα 850 στον Βόλο θα γίνει πραξη😋..

Ίσως αυτοί οι μεγάλοι Αυλώνες με κρύο που σαρώνουν όλη την χώρα δε βοηθούν για να έρθουν καλά χαμηλά που να ευνοούν τη Θεσσαλονίκη. Τι να πω δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BillG είπε:

Ίσως αυτοί οι μεγάλοι Αυλώνες με κρύο που σαρώνουν όλη την χώρα δε βοηθούν για να έρθουν καλά χαμηλά που να ευνοούν τη Θεσσαλονίκη. Τι να πω δεν ξέρω...

Όχι δεν παίζει ρόλο αν ένας αυλώνας είναι μεγάλος αν κάτσει στο σωστό σημείο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Όχι δεν παίζει ρόλο αν ένας αυλώνας είναι μεγάλος αν κάτσει στο σωστό σημείο

Ναι αλλά όταν έχουν τέτοια δυναμική από Βορρά ως νότο και πιάνει όλη τη χώρα, μήπως επηρεάζουν τη γέννηση και  κίνηση των χαμηλών με κατεύθυνση που το χαμηλό να είναι κακό για την πόλη;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μην στεναχωριέστε όταν με το καλό βγούν οι χάρτες της χιονοκάλυψης θα δείτε ότι η σαλονίκη δεν ήταν μόνη της,αν δείτε την αγιά λάρισας τι επαθε,η παραθαλάσσια χαλκιδική και νομίζω τα βορειοδυτικό κιλκίς,αν δείτε λέανδρο ολη η λεκάνη του αξιού ηταν άχιονη!ακόμα χειρότερα μέρη με πιο πολλες δυναμικές από εμάς οπως τα γιάννενα ουσιαστικά δεν ειδαν τίποτα.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Όχι δεν παίζει ρόλο αν ένας αυλώνας είναι μεγάλος αν κάτσει στο σωστό σημείο

Ενταξει δεν ισχυει ακριβως αυτο. Τουλαχιστον για θεσσαλονικη. Βολευει περισσοτερο να ειναι πιο μικροι οι αυλωνες γιατι με αυτο τον τροπο μπορει να ειναι και πιο ευελικτος να περιστραφει και να οδηγησει και το χαμηλο σε πιο ευνοϊκη πορεια. Οταν εχουμε μεγαλους αυλωνες συνηθως αυτοι πανε μονοκομματα,ουτε στριβουν,ουτε τιποτα. Δεν μας ευνοουν πολυ τετοιοι αυλωνες. 

 

Μετα ειναι και ο αυλωνας του 1968 που ειναι μια κατηγορια μονος του,ουτε στο cfs δε βγαινουν αυτα πλεον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

μην στεναχωριέστε όταν με το καλό βγούν οι χάρτες της χιονοκάλυψης θα δείτε ότι η σαλονίκη δεν ήταν μόνη της,αν δείτε την αγιά λάρισας τι επαθε,η παραθαλάσσια χαλκιδική και νομίζω τα βορειοδυτικό κιλκίς,αν δείτε λέανδρο ολη η λεκάνη του αξιού ηταν άχιονη!ακόμα χειρότερα μέρη με πιο πολλες δυναμικές από εμάς οπως τα γιάννενα ουσιαστικά δεν ειδαν τίποτα.!

Γιαννενα χιονισε,λιγο βεβαια. Ειδα δορυφορικη. Εχει μια τρυπαρα τεραστια στυλιδα και εκει σε ολο τον κολπο και γυρω γυρω ολα ασπρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την άλλη μεριά όλα ειναι σχετικά οπως

α)Η αριάνδη μας έβαλε στο κέντρο 5 έως 10 εκατοστά όμως ηταν η πλέον εμβληματική κακοκαιρία που είδα στην θεσσαλονίκη με 3 ημέρες ολικου παγετού να προηγούνται και με ρεκόρ ελάχιστης μεγιστης (-4.9) που έφαγε και το 68 το οποίο το κόντραρε και στην ελάχιστη  με -10 (-12 το 68).

β)Η νυφίτσα της σοφίας  και οχι η σοφία που μάς χάρισε άμεση χιονόστρωση .θα μπορούσα να γράψω και άλλα.....για να ξεπεράσω την Μηδεία...αλλα δεν χρειάζεται ηδη φαίνεται ισχυρό νοτιο ρεύμα στον αντλαντικο στις 144 ώρες (ψυχρή κατάβαση στην ανατολική ευρώπη μετά από 7 μέρες)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Από την άλλη μεριά όλα ειναι σχετικά οπως

α)Η αριάνδη μας έβαλε στο κέντρο 5 έως 10 εκατοστά όμως ηταν η πλέον εμβληματική κακοκαιρία που είδα στην θεσσαλονίκη με 3 ημέρες ολικου παγετού να προηγούνται και με ρεκόρ ελάχιστης μεγιστης (-4.9) που έφαγε και το 68 το οποίο το κόντραρε και στην ελάχιστη  με -10 (-12 το 68).

β)Η νυφίτσα της σοφίας  και οχι η σοφία που μάς χάρισε άμεση χιονόστρωση .θα μπορούσα να γράψω και άλλα.....για να ξεπεράσω την Μηδεία...αλλα δεν χρειάζεται ηδη φαίνεται ισχυρό νοτιο ρεύμα στον αντλαντικο στις 144 ώρες (ψυχρή κατάβαση στην ανατολική ευρώπη μετά από 7 μέρες)

Οι μέσοι όροι στα μακριά είναι καλοί ... Μακάρι να αρπάξουμε και εμείς κάτι δυνατό έστω και στις καθυστερήσεις ...  Τα είδαμε όλα φέτος γιατί όχι και ένα μαρτιατικο δυνατό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Ενταξει δεν ισχυει ακριβως αυτο. Τουλαχιστον για θεσσαλονικη. Βολευει περισσοτερο να ειναι πιο μικροι οι αυλωνες γιατι με αυτο τον τροπο μπορει να ειναι και πιο ευελικτος να περιστραφει και να οδηγησει και το χαμηλο σε πιο ευνοϊκη πορεια. Οταν εχουμε μεγαλους αυλωνες συνηθως αυτοι πανε μονοκομματα,ουτε στριβουν,ουτε τιποτα. Δεν μας ευνοουν πολυ τετοιοι αυλωνες. 

 

Μετα ειναι και ο αυλωνας του 1968 που ειναι μια κατηγορια μονος του,ουτε στο cfs δε βγαινουν αυτα πλεον

Σαφώς στους μικρότερους αυλώνες υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία, αλλά και με μεγάλους έχει ρίξει χιόνι, οκ σίγουρα πιο δύσκολα αλλά μια χαρά χιονίζει και με αυτούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, bardaris είπε:

μην στεναχωριέστε όταν με το καλό βγούν οι χάρτες της χιονοκάλυψης θα δείτε ότι η σαλονίκη δεν ήταν μόνη της,αν δείτε την αγιά λάρισας τι επαθε,η παραθαλάσσια χαλκιδική και νομίζω τα βορειοδυτικό κιλκίς,αν δείτε λέανδρο ολη η λεκάνη του αξιού ηταν άχιονη!ακόμα χειρότερα μέρη με πιο πολλες δυναμικές από εμάς οπως τα γιάννενα ουσιαστικά δεν ειδαν τίποτα.!

Μιας και το ανέφερες..

jpeg&WIDTH=1654&HEIGHT=1048&ts=1613513326650

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να σαι καλά ξεχωρίζω

α)σύνορα Κιλκίς με σκόπια και συνορα σερρών με βουλγαρία...σκεφτείτε αυτούς να βλεπουν την αθηνα!

β)Ανατολικά του νομου λάρισας

γ)Χαλκιδική

δ)δεν ξερω για νότια θράκη τι παιχθηκε εκεί .

ε) η πιο απιθανη τρύπα είναι κάτω απο την λαμία....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Γιαννενα χιονισε,λιγο βεβαια. Ειδα δορυφορικη. Εχει μια τρυπαρα τεραστια στυλιδα και εκει σε ολο τον κολπο και γυρω γυρω ολα ασπρα

βασικα δεν ειναι μονο θεσσαλονικη αυτο. ειναι για καθε περιοχη αυτο. μικρο αυλωνα, πυκνες ισοβαρεις. απλα με μεγαλο αυλωνα υποθετικα μιλωντας, χιονιζονται πολλες περιοχες μαζι κατα την έναρξη εως και ληξη της κακοκαιριας. με μικρο αυλωνα εστιαζει σε συγκεκριμενες περιοχες μονο( αν δεισ το σημερινο, ηταν πολυ μικρος ο αυλωνας που εδωσε οτι εδωσε αττικη) σε σχεση με αυτο που εδειχνε πριν ποσες μερες. 

συνεπως για περιοχες που θελουν ΠΟΛΥ συγκεκριμενες παραμετρους και συγκλισεις, οι μικροι αυλωνες ειναι οτι πρεπει. για περιοχες που δεν εχουν τοσο αναγκη σε παραμετρους ναι μεν μπορουν να χιονιστουν καλα και με μεγαλο αυλωνα αλλα μπορουν ακομα καλυτερα με μικρο και σε τελεια θεση. αυτο εχω καταλαβει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξυ, ποσο τραγικο το γεγονος οτι δεν εχουν ακομα ρευμα τα υπερβορεια. ή εχουν;

πραγματικα κουραγιο και υπομονη και προσοχη οσοι εχουν αποκλειστει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενταξει παιδια οσα και να γραψουμε ,για μενα η αληθεια στο θεμα χιονι ειναι μια, ο καθενας το θελει εξω απο την πορτα του κ σε ποσοτητα (αυτο το αφηνω ανοικτο) όσο και αν ακουγεται εγωιστικό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Santa snow είπε:

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για αυτο το σχολιο. Αλλα 5-6 μερες πριν ερθει η κακοκαιρια "Μηδεια" γινοταν ενας χαμος στον σχολιασμο χαρτων. Περα απο τους αισιοδοξους, απαισιοδοξους, ρεαλιστες κλπ. (που δεν ενοχλουν) σε καθε μερια της Ελλαδος υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων που ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικοι . Ειναι οι "καιρικοι" αλαζονες. 

Για να μην τους βαλω στο ιδιο τσουβαλι με τους αισιοδοξους , οι αισιοδοξοι βλεπουν ενα ρεαλιστικο δεδομενο και το μεταφραζουν με μια πιο οπτιμιστικη χροια. Οι "καιρικοι" αλαζονες ειναι αυτοι που βλεπουν κατι το οποιο δεν υπαρχει πουθενα (ή υπαρχει οριακα) και το διατυμπανιζουν παντου ταζοντας και ταζοντας χωρις να υπαρχει λογικη και διχως να αμφιβαλλουν για την προγνωση τους. Ακομα και αν ρεαλιστικα πχ. φαινεται ιστορικος χιονιας απαιτειται μια αυτοσυγκρατηση (με χαρα φυσικά) μεχρι να ερθει το πολυποθητο, ωστοσο αυτοι αφηνουν να εννοηθει οτι αποκλειεται κατι να παει στραβα και οτι ο καιρος που εχει το τελευταιο χερι θα κανει κατι διαφορετικο. 

Οταν αυτο δε, συνοδευεται με κεφαλαια εκκωφαντικα γραμματα - με εικονες , με εκφρασεις κλπ. γινεται αποκρουστικο για τους υπολοιπους αλλα και ενοχλητικο καθως ο "μετριοφρων" προσπαθει να τηρησει την σταση του. Φυσικα ειναι ενοχλητικο οχι μονο για τον απαισιοδοξο σαν του λογου αλλα μου και για τον συγκρατημενο αισιοδοξο. Προσωπικα ο χαμος που επικρατει σε συνδυασμο με την καιρικη αλαζονεια που ευδοκιμει σε αυτο το φορουμ δυσκολα θα με κανουν να μοιραστω την αποψη μου σε σχολιασμο χαρτων.  

ΥΓ.  Αυτο το μηνυμα δεν ειναι προσωπικο σε κανεναν.
ΥΓ2. Ευτυχως η ιστορικη κακοκαιρια αυτη εδωσε ενα χρωμα σε αυτον τον σχετικα αθλιο χειμωνα
ΥΓ3. Γνωριζω οτι ειμαστε καιρικο φορουμ ερασιτεχνων που ασκουν το χομπυ τους (και την "πρεζα" τους 😛 ) αλλα ας φερθουμε επιτελους και σαν ερασιτεχνες (πρωτος εγω) , δηλαδη με ταπεινοτητα.

 

 Έχουμε βάλει την ιγκνορ Λιστ ...βάζεις οσους θέλεις και σε βάζουν όσοι θέλουν.Τοσο απλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.instagram.com/p/CLSGz9ZAo4l/

Επειδή πριν στη φώτο δε φαινόταν τι έριχνε το πρωί της κυριακής,βρήκα αυτό στο instagram. Κι έχει ήδη προλάβει να λιώσει κάτω εκεί που ήταν στρωμένο. -2 η θερμοκρασία κι έριχνε αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως η Θεσσαλονικη κατ'εμε θελει κατεβασιες κρυου που θα φτανουν μεχρι τα ποδια της Χαλκιδικης και να περναν απο κατω τα χαμηλα για να τροφοδοτουν την ατμοσφαιρα με υγρασια προς την πολη και να το κανει χιονι με καλες μπουκες, αλλιως δυσκολα...

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...