Jump to content
antinod

Βγάλτε τα εσωψυχα σας...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Theomanio ερώτηση γιατί το είδα στους χάρτες, αλλά εκεί γίνεται χαμός. Ανέβασε ένας απ' τα Ιωάννινα μια κίνηση χαμηλού από το meteociel για τις 200+ βέβαια, αλλά γιατί ενώ δείχνει να είναι χαμηλό στο Ιόνιο, έτσι το καταλαβαίνω, την περιοχή Θεσσαλονίκη-Κιλκις την προσπερνάει πάλι;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, BillG είπε:

Αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει, και αντί σκάνε στο Αιγαίο να ξαναγίνουν τα χαμηλά στο Ιόνιο ,τώρα πότε και πώς είναι άλλη ιστορία...

Σίγουρα.

Όμως πάει 15ετια σχεδόν που γίνεται αυτό,με κάποιες παρενθέσεις.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι τραβάει αρκετά καιρό αυτό το πράγμα δυστυχώς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BillG είπε:

@Theomanio ερώτηση γιατί το είδα στους χάρτες, αλλά εκεί γίνεται χαμός. Ανέβασε ένας απ' τα Ιωάννινα μια κίνηση χαμηλού από το meteociel για τις 200+ βέβαια, αλλά γιατί ενώ δείχνει να είναι χαμηλό στο Ιόνιο, έτσι το καταλαβαίνω, την περιοχή Θεσσαλονίκη-Κιλκις την προσπερνάει πάλι;;;

Πρέπει να πατήσει καλά Ιόνιο και κυρίως κεντροβορειο.

Αν μείνει μόνο για ένα καρέ στο Ιόνιο,η γρήγορη κίνηση του χαμηλού δεν οργανώνει αρκετά τον υετό,οπότε δε δέχεται χιόνι η συγκεκριμένη περιοχή.

Αυτή η περιοχή είναι μετά ακριβώς από την Πίνδο, πεδινή,αν δε γεμίσει καλά το πηγάδι που λέγεται Ιόνιο και τρέχει, τότε σκάει με δύναμη στη Πίνδο και πέφτει ανατολικά των Σερρών (φαντάσου το σαν κυματισμός με νερό που σκάει)...

Θέλει αργά και κυρίως στο συγκεκριμένο ύψος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Πρέπει να πατήσει καλά Ιόνιο και κυρίως κεντροβορειο.

Αν μείνει μόνο για ένα καρέ στο Ιόνιο,η γρήγορη κίνηση του χαμηλού δεν οργανώνει αρκετά τον υετό,οπότε δε δέχεται χιόνι η συγκεκριμένη περιοχή.

Αυτή η περιοχή είναι μετά ακριβώς από την Πίνδο, πεδινή,αν δε γεμίσει καλά το πηγάδι που λέγεται Ιόνιο και τρέχει, τότε σκάει με δύναμη στη Πίνδο και πέφτει ανατολικά των Σερρών (φαντάσου το σαν κυματισμός με νερό που σκάει)...

Θέλει αργά και κυρίως στο συγκεκριμένο ύψος...

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα καλές χιονοπτώσεις στους προσήνεμους!!! Ρε παιδιά ήδη στον υετό του Ευρωπαϊου φαίνεται ένα τέρας βροχοχαμηλό για το διάστημα 31/1/22-2/2/22.....το οποίο έχει πορεία βροχοχαμηλού από τον κόλπο της Σύρτης....που χαθήκατε οι ΚΒ?!?!?!? Στο meteociel το απεικονίζει στις 216ώρες κ στις 240h πάει προς κόλπο Σύρτης(χάνει σε mb βέβαια στη συνέχεια)...λέτε θα ακολουθήσει ΒΑ πορεία να θυμηθούμε παλιές extreme καταστάσεις??!?!?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snow_Addict είπε:

Καλημέρα καλές χιονοπτώσεις στους προσήνεμους!!! Ρε παιδιά ήδη στον υετό του Ευρωπαϊου φαίνεται ένα τέρας βροχοχαμηλό για το διάστημα 31/1/22-2/2/22.....το οποίο έχει πορεία βροχοχαμηλού από τον κόλπο της Σύρτης....που χαθήκατε οι ΚΒ?!?!?!? Στο meteociel το απεικονίζει στις 216ώρες κ στις 240h πάει προς κόλπο Σύρτης(χάνει σε mb βέβαια στη συνέχεια)...λέτε θα ακολουθήσει ΒΑ πορεία να θυμηθούμε παλιές extreme καταστάσεις??!?!?

Επειδή είναι πολύ μακριά κοντά 10 μέρες, δεν θέλουν να ασχοληθούν γιατί μπορεί να μη βγει πάλι, και να απογοητεύουν, εν τω μεταξύ απ' ο,τι κατάλαβα δεν πρέπει να συνοδεύεται από ιδιαίτερο κρύο, οπότε τα πεδινά της Κ. Μακεδονίας όπως και η πόλη της Θεσσαλονίκης μάλλον θα δουν ο,τι φαινόμενα σε βροχή και δεν θέλουν. Αλλά, δεν πρέπει να στεναχωριέστε όλα μπορεί να αλλάξουν σε μια στιγμή και να δείτε όλοι εκεί πάνω καλά χιόνια!!!

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λαθος τοπικ.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη εδω βγαζουμε εσωψυχα  μονο μια κουβεντα......Βρε δε παει να μαμηθει το κολομερος ΚΜακεδονια λεει και νυφη του βορα λεει λαι φουτσες μπλε λεει ρε αει μαμηθητε κολομεροσ ///τι αλλο να πουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν αντέχω άλλο σκέφτομαι να αλλάξω περιοχή από το 19 πάντα λένε για χιόνι στην περιοχή μου και η μόνο μια φορά έριξε πέρυσι τον Γενάρη μια πέτσα 5 εκατοστά κάτι τέτοιο.Έχει να χιονίσει αξιόλογα απο την Αριάδνη δεν αντέχω άλλο θέλω να σκάσω.Η Ελπίδα δεν έκανε τίποτα στην περιοχή μου τίποτα όμως ενω παντού λέγαν οτι θα κάνει εεε αντε γ.......... .Αλλά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος που θα παει θα έρθει και σε εμένα μια φορά.Και το πιο τρελό όλο το χιόνι το ρίχνει στην Αθήνα στα τσιμέντα αυτό δεν μπορώ να το αντιληφθω

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Πελοποννήσιος said:

Δεν αντέχω άλλο σκέφτομαι να αλλάξω περιοχή από το 19 πάντα λένε για χιόνι στην περιοχή μου και η μόνο μια φορά έριξε πέρυσι τον Γενάρη μαι πέτσα 5 εκατοστά κάτι τέτοιο.Έχει να χιονίσει αξιόλογα απο την Αριάδνη δεν αντέχω άλλο θέλω να σκάσω.Η Ελπίδασ δεν έκανε τίποτα στην περιοχή μου τίποτα όμως ενω παντού λέγαν οτι θα κάνει εεε αντε γ.......... .Αλλά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος που θα παει θα έρθει και σε εμένα μια φορά.Και το πιο τρελό όλο το χιόνι το ρίχνει στην Αθήνα στα τσιμέντα αυτό δεν μπορώ να το αντιληφθω

Φίλε μου, ήσουν άτυχος με δεδομένο ότι έριξε καλό χιόνι σε βορειοανατολική Κορινθία όπως αναμενόταν. Δεν θυμάμαι τι σύγκλιση έδιναν για Επίδαυρο. Πέρα από Αριάδνη, ποια ήταν η τελευταία φορά που χιόνισε καλά εκεί; Ρωτάω γιατί μόνο έτσι θα πάρεις απαντήσεις στο τι διάταξη μπορεί να δώσει καλό χιόνι εκεί. Η Νεμέα για παράδειγμα συμπεριφέρεται σαν ηπειρωτικό μέρος και χιονίζεται σχετικά εύκολα με αρκετές διατάξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Φίλε μου, ήσουν άτυχος με δεδομένο ότι έριξε καλό χιόνι σε βορειοανατολική Κορινθία όπως αναμενόταν. Δεν θυμάμαι τι σύγκλιση έδιναν για Επίδαυρο. Πέρα από Αριάδνη, ποια ήταν η τελευταία φορά που χιόνισε καλά εκεί; Ρωτάω γιατί μόνο έτσι θα πάρεις απαντήσεις στο τι διάταξη μπορεί να δώσει καλό χιόνι εκεί. Η Νεμέα για παράδειγμα συμπεριφέρεται σαν ηπειρωτικό μέρος και χιονίζεται σχετικά εύκολα με αρκετές διατάξεις.

Ακου καταρχας εδω που μενω εγω στο Λυγουριο Αργολιδας συγκεκριμενα εχω ενα ορεινο ογκο που δεν βοηθα και πολυ απο εκει και περα αμα εχει αερα δεν χιονιζει που αυτο εγινε και τωρα για χιλιοστη φορα.Τελευταια φορα που χιονισε αξιολογα νομιζω το 11 καμια 40 ποντους με 30 μετα παιζουμε με 5 και 10 ποντους εκτος απο τους 20 που εριξε στην αριαδνη.Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα τελευταια χρονια δεν μας θελει καθολου οταν σου λεω καθολου μα καθολουε ενω παλια εριχνε καλο χιονακι.Τελος παντων πηγαινε στο google earth και ψαξε Λυγουριο και θα καταλαβεις απο την γεωγραφικη θεση οτι θελει και καποιες προυποθεσεις για να χιονισει αλλα και παλι δεν δικαιολογει τιποτα αυτο για την αυτη την εμμονικη συμπεριφορα του καιρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Πελοποννήσιος said:

Ακου καταρχας εδω που μενω εγω στο Λυγουριο Αργολιδας συγκεκριμενα εχω ενα ορεινο ογκο που δεν βοηθα και πολυ απο εκει και περα αμα εχει αερα δεν χιονιζει που αυτο εγινε και τωρα για χιλιοστη φορα.Τελευταια φορα που χιονισε αξιολογα νομιζω το 11 καμια 40 ποντους με 30 μετα παιζουμε με 5 και 10 ποντους εκτος απο τους 20 που εριξε στην αριαδνη.Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα τελευταια χρονια δεν μας θελει καθολου οταν σου λεω καθολου μα καθολουε ενω παλια εριχνε καλο χιονακι.Τελος παντων πηγαινε στο google earth και ψαξε Λυγουριο και θα καταλαβεις απο την γεωγραφικη θεση οτι θελει και καποιες προυποθεσεις για να χιονισει αλλα και παλι δεν δικαιολογει τιποτα αυτο για την αυτη την εμμονικη συμπεριφορα του καιρου.

Ξέρω το χωριό, έχω περάσει πολλές φορές από εκεί. Αυτό που καταλαβαίνω από τη διάταξη του Μαρτίου του 2011 είναι ότι πιθανόν να θες τον αντικυκλώνα να έχει φτάσει πιο ανατολικά ώστε να ευνοηθείς από τις ισοβαρείς. Εύχομαι να χιονιστείς σύντομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/1/2022 at 12:29 ΠΜ, Seth13 είπε:

Ξέρω το χωριό, έχω περάσει πολλές φορές από εκεί. Αυτό που καταλαβαίνω από τη διάταξη του Μαρτίου του 2011 είναι ότι πιθανόν να θες τον αντικυκλώνα να έχει φτάσει πιο ανατολικά ώστε να ευνοηθείς από τις ισοβαρείς. Εύχομαι να χιονιστείς σύντομα.

Ναι τον Μαρτη τελος παντων οταν ξανα περασεις ελα να σε κερασω ενα καφε να σου πω το πονο  απο αυτον εδω τον καημενο τοπο χαχαχα δεν περιμενα να το ξερες

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ είμαστε μέχρι να στρώσουν τα καιρικά ... Εκφραστειτε ελεύθερα ... Δέσποτα συγχωρα μας ... Θα ξαναμετανοησουμε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/12/2022 at 9:52 ΠΜ, freeze είπε:

Εδώ είμαστε μέχρι να στρώσουν τα καιρικά ... Εκφραστειτε ελεύθερα ... Δέσποτα συγχωρα μας ... Θα ξαναμετανοησουμε ...

Πολύ νωρίς....εδώ ξεκινάμε να μπαίνουμε από τέλη Γενάρη και μετά χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει χάλια το 18αρι και το πρωινο του βασιλιά .... Θα κατασκηνωσω στο θέμα ...μας έχει ανεβάσει την πίεση ο Δεκέμβρης ....  

Ρε και μια πέτσα των πέτρινων ας έρθει τώρα μέσα στις γιορτές ... Θα την βάλω στο πάνθεον των χιονιαδων ... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ανώμαλους δεκεμβρηδες δεν ξανά ασχολούμαι.... Αν δεν εμφανιστεί κάτι στην πρώτη καρτέλα .... Βράζω και φασόλια τώρα και κοιτάω έξω και πετάνε παπαγάλοι ... Ρε άντε ....

Και τρεις κάθονται στο δέντρο απέναντι 

IMG_20221216_142958.thumb.jpg.b9922b085af173d64dc20ea372878622.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω ιστορικό και για την Λάρισα και για τα Γιάννενα από διαφορετικους χιονιάδες τον ίδιο χειμώνα. Ιώαννινα ο τελευταίος ιστορικός έγινε προ το 2000, ενώ αν θυμάμαι καλά σαν χιονόστωση αυτή καθ αυτή, η καλύτερη μετά το 2000 ήταν της Αριάδνης.

Θέλω να έχουμε δυο ιστορικούς και να είμαι και στους 2 παρόων. Ζητάω πολλά???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Θέλω ιστορικό και για την Λάρισα και για τα Γιάννενα και για την Θεσσαλονίκη και για την Αν. Μακεδονία Θράκη 

Θέλω να έχουμε 4 ιστορικούς και να είμαι και στους 4 παρων. Ζητάω πολλά??

Όχι Μιχαήλ ... Στο εύχομαι🤪

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/12/2022 at 9:07 ΜΜ, freeze είπε:

Όχι Μιχαήλ ... Στο εύχομαι

Χαχα τι καλούλης, διόρθωσες και την ότι να ναι ορθογραφία μου🙃 Δεν την διορθώσω για να μείνει η καλή σου πράξη🤪

Κατα τα άλλα, μακάρι χαχαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ όταν έχει μπαστακωθεί ο γροιλανδικός  αντικυκλώνας και δεν λέει να ξεκουμπιστεί 😂😂67DECD77-0A20-4E03-9265-06F56F466A81.thumb.jpeg.d69713f0acba6dd21d50b5885319957d.jpeg

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα φέτος θα πρέπει να μεταφερθεί ο σχολιασμός χαρτών εδώ..Σίγουρα δεν θα είμαστε of topic..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...