Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμπερασματικά,  ο Τζίφος έβγαλε μια Ζηνοβία 1 βαθμό πιο κρύα και -50% υετο και το Ευρωπαϊκό απλώς τον ακολούθησε έως ένα βαθμό . Εάν σήμερα παγιωθεί η παραπάνω τάση για προσήνεμο ,μετά πάμε για τις λεπτομέρειες. Δεν κλείδωσε πάντως τίποτα.

Παίδες, δεν είναι καλός ο Χειμώνας πουθενά.  Η μισή Βοιωτία, σχεδον όλη η Εύβοια και η μισή Αττική είδαν αξιόλογα φαινόμενα . Είναι λιγα τα χιλιοστά που έχουν πέσει και εδω. Φυσικά από Φθιώτιδα και πάνω είναι τραγικά ,δεν διαφωνούμε αλλά δεν έκανε τίποτα το φοβερό σε εμάς.Εκτος άμα το να κλείνει ο Ιανουάριος με 50mm που έπεσαν σχεδόν σε μια μέρα είναι κάτι που πρέπει να χαιρόμαστε.

Το θέμα είναι βέβαια να ρίξει κανένα χιόνι παντού αλλά  κυρίως στα βουνά μας γιατί ο Χειμώνας τελειώνει σιγά σιγά. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν γκρινιάζει ούτε το γκατεμιαζει κανείς, αν είναι να σου έρθει θα έρθει. 

Απλά ένα πέρασμα κι από μας θα το θέλαμε , ένα μόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν τα βάζω με κανέναν ούτε θέλω να γκαντεμιασω κανέναν. Μια αποτύπωση κάνω για τον φετινό χειμώνα που ζούμε κ όχι για αυτόν που πέρασε ή αυτόν που θα έρθει. Όπως κ στις προηγούμενες κατεβάσιες απλά φτάσαμε κ πάλι με το ίδιο αποτελεσμα στις ώρες που λογικά δεν θα έχει πλέον κανένα νόημα να συνεχίσω να ασχολουμαι με το αν θα γίνει κάτι στα μέρη μου. Κ για αυτό τον λόγο δε θα βρω κ κάποιον λόγο να σχολιάσω ξανά κάτι μέχρι την επόμενη φορά οπότε κ αν είναι αυτή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

2 εισβολες εχουν βγει οχι τρεις.Εισβολες που αφορουσαν τα ημιορεινα κυριως.Στη μια μαλιστα η αθηνα εβαλε 3μμ βροχης.Καθε χρονο γινονται αυτα.Δεν θα βαφτισουμε ευνοια επειδη κατεβηκαν 2 χλυαρες εισβολες του -4,ουτε επειδη ομολογουμενως την υπολοιπη ελλαδα την εφτυσε ο καιρος φετος,δινιντας της το χειροτερο χειμωνα της 20ετιας.Η γενικοτερη κυκλοφορια ΔΕΝ ηταν ευνοικη για τη χωρα.Απλα τα ημιορεινα προσηνεμα σταθηκαν τυχερα σε δυο περιπτωσεις.Τα πεδινα εφαγαν απλα αρκετο νερο σε μια κακοκαιρια.Τιποτα παραπανω!

Δεν μιλαμε για πεδινα η ορεινα δν ειμαι απο αυτους που θα κοιταξω αν χιονισει στα πεδινα ...τριτη ειναι αυτη που ερχεται και υετος θα υπαρχει κατα τα φαινομενα στα προσηνεμα αρα ο χαλια χειμωνας ηταν ευνοικος στις ελαχιστες κακοκαιριες για εκει αυτο λεω..και το νερακι το χρειαζεται η φυση δν χρειαζεται να χιονισει στα πεδινα..ουτε αν ριξει κανα δεκαποντο λαρισα θα πω οτι ηταν καλος χειμωνας αθλιος ηταν με ελαφρως ευνοημενα τα προσηνεμα...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δεν θέλω ούτε ώρα πέρασμα από εδώ καθόλου σιγά μη χαρώ με τις τρίχες...ας βρέξει έστω και λίγο να κάτσει η σκόνη και ας ευχηθούμε του χρόνου ο χειμώνας να είναι επιτέλους φυσιολογικός- κανονικος ....,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μοντέλα ακόμα διαφωνούν, ίσως όχι ως προς τον πυρήνα της φιλοσοφίας τους αλλά ως προς τουλάχιστον την ισχύ-διάρκεια αυλώνα και τις Τ. Δεν μπαίνω ΚΑΝ στο ουσιώδες ζήτημα υετός, γιατί αυτό πριν την Τρίτη βράδυ (λέγε με Τετάρτη) δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Με τα ΕΩΣ ΤΩΡΑ δεδομένα και την πορεία των μοντέλων υπάρχει προφανής κίνδυνος αφενός αποδυνάμωσης του αυλώνα αλλά και περαιτέρω ανατολίκισής του. Το τι θα σημάνει κάτι τέτοιο το ξέρουμε όλοι. Οπότε με αυτά τα δεδομενα πορευόμαστε.

Πάνε αρκετά χρόνια να δούμε μια ευνοϊκή φαινομενικά στις 6-7 μέρες διάταξη να "βελτιώνεται" με την πορεία των ρανς. Προφανώς αυτό δεν σημαίνει ότι και τώρα θα γίνει το ίδιο και μακάρι να πάμε σε διαρκείς βελτιώσεις αλλά επειδή ξέρουμε τι θα πει "black friday" του τζίφου και "εκπτωτικό χωριό" στο νάου καστ, ε, γι'αυτό λοιπόν τζίφο δε μασάμε. Φτάσε με το καλό Τρίτη και το συζητάμε τι είδους κακοκαιρία θα δώσεις.  Άίντε γιατι όλο "αναβαθμίσεις" είσαι και όλο ψάχνεσαι την τελευταία στιγμή.

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

Ο τζίφος (που επαναλαμβάνω δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου) είναι καλός για Εύβοια

Diagramme GEFS

Το ukmo καλό, το Gem κακό και το ευρωπαικό βελτιώθηκε αν και το κύριο του ευρωπαικου έχει θέματα τελευταία και περιμένω να δω μ.ο.

Είμαι όμως πολύ επιφυλακτικός γιατί πολύ εύκολα μπορεί να χαλάσει η φάση οπότε εάν δεν πέσει κάτω από τις 96 ώρες και να συμφωνήσουν τα κύρια μοντέλα έγω δεν πείθομαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν μιλαμε για πεδινα η ορεινα δν ειμαι απο αυτους που θα κοιταξω αν χιονισει στα πεδινα ...τριτη ειναι αυτη που ερχεται και υετος θα υπαρχει κατα τα φαινομενα στα προσηνεμα αρα ο χαλια χειμωνας ηταν ευνοικος στις ελαχιστες κακοκαιριες για εκει αυτο λεω..και το νερακι το χρειαζεται η φυση δν χρειαζεται να χιονισει στα πεδινα..

Οκ συμφωνουμε.Απλα ακομα δεν ξερουμε αν θα κανει κατι εδω,μπορει να καταληξει να ριξει μια πετσα εδω πανω και στην αθηνα να ριξει παλι 3μμ.Μπορει και τιποτα και ο αυλωνας να χαιρετισει για μογγολια.Γραφω οτι γραφω γιατι με το παραμικρο να δειξει για προσηνεμα,βγαινουν αμεσως παραπονα μιλανε για δικαιοσυνη στον καιρο.κτλ.Εγω αδερφε ξερεις τι βλεπω οταν κοθταω στο ταμειο για Αθηνα;Οτι εχουν περασει 12 γαμ....χρονια χωρις δυνατο χιονι.Ολοι οι υπολοιποι το εχετε δει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιες γκαντεμιά και γρουσουζιά αυτά δεν υπάρχουν ... ούτως η άλλως αυτή είναι η πραγματικότητα ότι και να πούμε ότι είναι να κάνει θα το κάνει ... εμείς κλαίνε τη μοίρα μας την δικιά μας... σιγά μην χαρούμε με αυτό το καιρικο αίσχος ... δηλαδή θα είμαστε σε τόσο άθλια κατάσταση και θα έχουμε μια ευκαιρία να δούμε μια αξιόλογη μόνο κακοκαιρία με έστω βροχές να την χάνουμε οριστικά και να λέμε ελα μωρε όλα καλά; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανέβα Γρίβα για γράπα , θα έχει καταπληκτική διαύγεια και θέα

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Για εδω τι δίνει ρε παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Ποιες γκαντεμιά και γρουσουζιά αυτά δεν υπάρχουν ... ούτως η άλλως αυτή είναι η πραγματικότητα ότι και να πούμε ότι είναι να κάνει θα το κάνει ... εμείς κλαίνε τη μοίρα μας την δικιά μας... σιγά μην χαρούμε με αυτό το καιρικο αίσχος ... δηλαδή θα είμαστε σε τόσο άθλια κατάσταση και θα έχουμε μια ευκαιρία να δούμε μια αξιόλογη μόνο κακοκαιρία με έστω βροχές να την χάνουμε οριστικά και να λέμε ελα μωρε όλα καλά; 

Ειμαι ξεκαθαρος στο τι γραφω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Για εδω τι δίνει ρε παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος

Τίποτα Γκαρά διάβασε τις σελίδες πίσω ήλιος και ξερό ψωμί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Απο οτι βλεπω θα έχουμε τρομερές εκπτώσεις στις Τ λόγω σχήματος του αντικυκλωνα. Γρήγορο εκφυλισμό.

Πάντως αλλάζουν όλα αν θέλει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μοναδικο που μπορουμε να ελπιζουμε βλεποντα και τον μο ειναι μπας και προλαβει να βγαλει αποκοπη για να δουμε γενικευμενα φαινομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς κεντροβόρειους:

1) Σίγουρα η κυκλοφορία φέτος δε μας ευνοεί.

2) Σίγουρα η όποια διαταραχή της άλλης εβδομάδας δε δείχνει να είναι κάτι το δυνατό για κεντροβόρεια, ενδεχομένως να μη φέρει και τίποτα.

Από εκεί και μετά όμως βρε παιδιά, ας μη βάζουμε ταφόπλακες από τώρα, τόσες ώρες μακριά από τη στιγμή που υπάρχουν έστω και λίγα δυτικά σενάρια και εν τέλει ας χαρούμε έστω και με το λίγο, εάν και όσο ρίξει και όπου το ρίξει, σίγουρα είναι προτιμότερο από το καθόλου, ας το δούμε έστω να πέφτει σε ένα χειμώνα που δε μας πάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, LarissaSnow είπε:

Προς κεντροβόρειους:

1) Σίγουρα η κυκλοφορία φέτος δε μας ευνοεί.

2) Σίγουρα η όποια διαταραχή της άλλης εβδομάδας δε δείχνει να είναι κάτι το δυνατό για κεντροβόρεια, ενδεχομένως να μη φέρει και τίποτα.

Από εκεί και μετά όμως βρε παιδιά, ας μη βάζουμε ταφόπλακες από τώρα, τόσες ώρες μακριά από τη στιγμή που υπάρχουν έστω και λίγα δυτικά σενάρια και εν τέλει ας χαρούμε έστω και με το λίγο, εάν και όσο ρίξει και όπου το ρίξει, σίγουρα είναι προτιμότερο από το καθόλου, ας το δούμε έστω να πέφτει σε ένα χειμώνα που δε μας πάει...

Δν μιλαμε πλεον για χιονια εδω εχουν μπουμπουκια οι αμυγδαλιες και τα ποταμια ειναι στο χαμηλοτερο οριο νερου....μιλαμε για καταστροφικο χειμωνα σε πολλα επιπεδα και δεν ειμαι αγροτης...δυστυχως δν υπηρξε ενα σοβαρο χαμηλο εστω με χιονια ορεινα ημιορεινα και βροχες πεδινα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο εδω και περα οσο αφαιρούμε 6ωρο τοσο αυξάνονται οι πιθανότητες αυτο που βλέπουμε να ειναι πιο κοντα στην πραγματικότητα. 

Εαν με το καλο παει μεχρι δευτερα με βελτιωσεις και δεν εχουμε τα χαλια με εξασθενηση αυλωνα  θα μπορουμε να ελπιζουμε για το αξιοπρεπεστερο χιονι μετα το 2008 .

Ειναι ομως αιωνας. Θελουμε -9 και χαμηλοτερα για να το εχουμε βεβαιο . Ο μο πεφτει διαρκως αλλα δν επαρκει ακομα. Ευτυχως τα σεναρια κοντα στο -10 πολλαπλασιάζονται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα. δυστυχώς για μια ακόμη φορά μένουμε εκτός τα κεντροβόρεια.. τι να πει κανείς.. απογοήτευση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Δν μιλαμε πλεον για χιονια εδω εχουν μπουμπουκια οι αμυγδαλιες και τα ποταμια ειναι στο χαμηλοτερο οριο νερου....μιλαμε για καταστροφικο χειμωνα σε πολλα επιπεδα και δεν ειμαι αγροτης...δυστυχως δν υπηρξε ενα σοβαρο χαμηλο εστω με χιονια ορεινα ημιορεινα και βροχες πεδινα....

Όχι, δεν υπήρχε σοβαρό χαμηλό με χιόνια ορεινά και βροχές πεδινά. Ναι είπα και πιο πάνω ότι ο χειμώνας που διανύουμε δεν είναι καλός. Αλλά από εκεί και πέρα μέχρι το Δεκέμβρη είχαμε αρκετό υετό, έστω και όχι ομοιόμορφα κατανεμημένο. Βροχές μπορεί να κάνει καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, από χιόνι όμως ας κοιτάξουμε να πάρουμε έστω και τα λίγα αφού δε μπορούμε τα πολλά, καθότι μετά θα πρέπει να περιμένουμε άλλους 10 μήνες με την ελπίδα μήπως το ξαναδούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...