Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

 Μέτριο (για να μην πω κακό) τρέξιμο από τον Τζίφο... ανεβασμένες θερμοκρασίες και ελάχιστος υετός... το πρώτο μετεόγραμμα Αθήνας από προχθές που δεν κατεβάζει την θερμοκρασία κάτω από το μηδέν... λογικά τα μπρος - πίσω αλλά μία ανησυχία την έχω...  

Συγγνωμη αλλα πανρα ολα στραβα τα βρισκεις. Το εχω παρατηρησει 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

βελτιώνεται και το gem

gemeu-0-114.png?12

Ε βεβαια αφου ριτζαρει ο αντικυκλωνας 300χλμ βορειοτερα. Αλλα ποιο gem ρε Δημητρη τωρα?😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ειναι επος το ουκμο.Αλλα θελει πολυ λιγο για να γινει

Επειδη πλεον μενω Αθηνα και δεν ξερω την περιοχη. Αμπελοκηποι που ειναι κεντρο με τζιφο ή ουκμο υποθετικα βαζει 10ποντο;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο θελει το ουκμο για να βγαλει ενα νεο επος μετα απο χρονια.Τα γεωδυναμικα του κοκκινου κυκλου να μετακινηθουν στον μαυρο!

 

IMG_20200131_183931.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Συγγνωμη αλλα πανρα ολα στραβα τα βρισκεις. Το εχω παρατηρησει 😂😂

Δεν εχει αδικο. Στα 500 χάνουμε με αυτο οπως και στον υετο.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μητσο το ουκμο ειναι ενα βημα πριν το ονειρο,κατεβαζει εναν αυλωνα κτηνος αφου ριτζαρει καλυτερα ακομα απο το χθεσινο του 12αρι.Αρκει να ριτζαρει λιγο καλυτερα και μετα ας.καταταρευσει ανατολικα.Μιλαμε για επος!!!!

Καλησπέρα προισταμενε.εχω βάλει στο μάτι το 00αρι της νασα και λίγο απο τζεμ που τρέχει τωρα.θα το παλεψω και οτι βγει.αυτα απο μενα.γυριζω στο πόστο μου.σορρυ ουκμο εννοω.

Επεξεργάστηκε από Δήμος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί εφόσον πατάει αυλωνασ Αδριατική δεν βγάζει χαμηλό Ιόνιο?σε όλα τα μοντέλα το ίδιο και στο Τζεμ που τρέχει τώρα το ίδιο συμβαίνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Επειδη πλεον μενω Αθηνα και δεν ξερω την περιοχη. Αμπελοκηποι που ειναι κεντρο με τζιφο ή ουκμο υποθετικα βαζει 10ποντο;;

Οχι, ελα Χαλκιδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

Οχι, ελα Χαλκιδα!

Και ποιος θα παει στο σχολειο;; αν βγςι αποφασξ απο Περιφερειαρχη εφυγα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Με ουκμο ρε παιδια δν υπαρχουν θερμοκρασιες τι 10ποντα ονειρευεσται...να μαστε και λιγο ρεαλιστες

Αμα εδειχνε λιγο πιο μακρυα θα υπηρχαν .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί εφόσον πατάει αυλωνασ Αδριατική δεν βγάζει χαμηλό Ιόνιο?σε όλα τα μοντέλα το ίδιο και στο Τζεμ που τρέχει τώρα το ίδιο συμβαίνει

Πρεπει να λεπτυνει ο αυλωνας που ειναι εφικτο και να γινει μια μικρη αποκοπουλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Δήμος είπε:

Καλησπέρα προισταμενε.εχω βάλει στο μάτι το 00αρι της νασα και λίγο απο τζεμ που τρέχει τωρα.θα το παλεψω και οτι βγει.αυτα απο μενα.γυριζω στο πόστο μου

Το πας πολυ καλα αγορι μου.Κανε διαλλειμα 7.30.με 8 για τσιγαρο και συνεχιζουμε ανελαβε παιο μετα γιατι θα ειμαι στο μαγαζι!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, nikolas 2365 said:

Συγγνωμη αλλα πανρα ολα στραβα τα βρισκεις. Το εχω παρατηρησει 😂😂

Οχι φίλε μου δεν ισχύει... ό,τι βλέπω το γράφω...  😉

06αρι

https://www.wetterzentrale.de/de/show_diagrams.php?geoid=52690&model=gfs&var=93&run=06&lid=OP&bw=1

12αρι 

https://www.wetterzentrale.de/de/show_diagrams.php?geoid=52690&model=gfs&var=93&run=12&lid=OP&bw=1

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Και ποιος θα παει στο σχολειο;; αν βγςι αποφασξ απο Περιφερειαρχη εφυγα. 

Παρε άδεια Παρασκευή και ελα Πέμπτη βράδυ (εαν παραμεινουν καλα τα ραν...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Αμα εδειχνε λιγο πιο μακρυα θα υπηρχαν .

 

Πιο πιθανο ειναι στο επομενο frame να μην υπηρχε και αυλωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Και ποιος θα παει στο σχολειο;; αν βγςι αποφασξ απο Περιφερειαρχη εφυγα. 

Εσυ θα εισαι "αρρωστος" με γριπη (φτου φτου ,αλλα το 30% των ελληνων την εχουν αυτη την περιοδο) απο την προηγουμενη μερα (Πεμπτη δλδ). Αρα Πεμπτη-Παρασκευη "αρρωστος και μετα ΣΚ! 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Με ουκμο ρε παιδια δν υπαρχουν θερμοκρασιες τι 10ποντα ονειρευεσται...να μαστε και λιγο ρεαλιστες

Εαν ειχε περισσοτετες ωρες , ετσι οπως ξεδιπλωνει την καταβαση στις 144 και αν συνεχιζε αναλογα -που μπορει- θα βλεπαμε επη !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Πιο πιθανο ειναι στο επομενο frame να μην υπηρχε και αυλωνας

Πλακα κανεις ... αποκλειεται να το εννοεις αυτο εκτος αν βλεπεις για πρωτη φορα χαρτες ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλαρωστε παιδες...Το τρεξιμο ειναι καλο αλλα σαφως χειροτερο απο το 06αρι...Ουτε λογος για υετο απο τοσο νωρις...Με τον υετο θα ασχοληθουμε οταν θα εχουμε κλειδωσει σε πρωτο χρονο την διαταξη και σε δευτερο χρονο,θερμοκρασιες στα 500 και στα 850..Παμε για ανσαμπλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowjunky είπε:

Παντοσ αν δεν κάνει κάτι το διάστημα 5-10  η συνέχεια φαίνεται τραγική με βάση το 12 Άρι του τζιφου

 

Απαντώ στο προηγουμενο ποστ σου. Υπάρχει χαμηλό πολυ κοντά, στη Βουλγαρία. Δεν είναι τόσο ισχυρά τα γεωδυναμικα ώστε να δημιουργηθεί κι άλλη διαταραχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αυτο θελει το ουκμο για να βγαλει ενα νεο επος μετα απο χρονια.Τα γεωδυναμικα του κοκκινου κυκλου να μετακινηθουν στον μαυρο!

 

IMG_20200131_183931.jpg

αυτό ακριβώς πρέπει να συμβεί για να υπάρξει ένα καλύτερο αποτέλεσμα, όχι μόνο για Αττική, αλλά και για την υπόλοιπη χώρα. Πρέπει να "ριτζάρει" περισσότερο ΒΑ ο αντικυκλώνας ενισχυόμενος στα γεωδυναμικά του στη βάση, ώστε να αποκτήσει πιο καθαρή κλίση από ΒΑ προς ΝΔ ο αυλώνας, να ενισχυθούν και απλωθούν τα φαινόμενα σε μεγάλο μέρος της επικράτειας με αρχική δημιουργία χαμηλού στα ΝΔ της χώρας και να κατεβάσει και χαμηλότερες τιμές στα 500mB. Δυστυχώς όμως δίνω λίγες πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο.  Οπότε για εμέ το πιθανότερο είναι λιγότερα και μη συνεχή φαινόμενα σε σχέση με τις κακοκαιρίες των εορτών (λόγω έλλειψης κλειστού χαμηλού σε ευνοϊκή θέση), με χαμηλότερες πάντως θερμοκρασίες επιφανείας,  και κατά κύριο λόγο στις ίδιες περιοχές που επηρεάστηκαν στις προηγούμενες χιονοκαιρίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωση στα ensembles για Θεσσαλονικη... 06αρι και 12αρι

graphe9_0000___22.9439_40.6403_Thessalonνki (1).gif

graphe9_0000___22.9439_40.6403_Thessalonνki.gif

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...