Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πετάξει σκανδιναβικό μπορεί να το φέρει πιο δυτικά όλο αυτό το τέρα?

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δινει υετο Θεσσαλονικη 5-10 mm με περιπου -5 στα 850 μετα τις 90 ωρες ( καπου εκει)

Συνολικος υετος μεχρι 117 ωρες

icon-12-117.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ριτζαρει πολυ ψηλα το αικο.Τρομςρη βελτιωση για μετα

Πήγε προς τζεμ Γιώργο το ικον...δες 120 ώρες και στα δύο μοντέλα...το ριτζάρισμα στην Σκανδιναβία.....η μόνη διαφορά στον Ατλαντικό που στο ικον πιέζει περισσότερο.....η έκπληξη ίσως να μην είναι τόσο μακρινή για τα προσήνεμα......άλλωσε έχει χρόνο ακόμα....όταν γίνονται τόσο τεράστιες αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Δυο απλά λογάκια από κ. Δ. Ζιακόπουλο για την επερχομενη μεταβολή του καιρού. Απλά και συγκεκριμένα

http://ziakopoulos.blogspot.com/2020/02/blog-post_2.html#more

Οπως παντα αινιγματικος. Περιμενει χιονια την πεμπτη παντος, δεν αποκλειει την β φαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Ski snow said:

Οπως παντα αινιγματικος. Περιμενει χιονια την πεμπτη παντος, δεν αποκλειει την β φαση.

Η Πέμπτη δεν ειναι β' φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Πήγε προς τζεμ Γιώργο το ικον...δες 120 ώρες και στα δύο μοντέλα...το ριτζάρισμα στην Σκανδιναβία.....η μόνη διαφορά στον Ατλαντικό που στο ικον πιέζει περισσότερο.....η έκπληξη ίσως να μην είναι τόσο μακρινή για τα προσήνεμα......άλλωσε έχει χρόνο ακόμα....όταν γίνονται τόσο τεράστιες αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο....

Μακαρι φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Δήμος είπε:

Ένα ωραίο στίγμα δινει και το cfs εδώ και καμποσα τρεξιματα.ειναι ενδιαφέρουσα λογική

Τη καλημέρα μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιο τρεξιμο απο ICON για εμας τους βορειους που λιγο ακομα δυτικα και μιλαμε για χαμηλο ιονιο που ηδη το ψιλοεβγαλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Η Πέμπτη δεν ειναι β' φαση

Στο παντος εβαλα .  Μετα εννοω παρ..... μεσημερι σαβ.... μεσημ..... brain.  Νικαμεεεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει πλεον ενα ονειρικο σεναριο στο μυαλο μου που λεει οτι με περαταιρω δυτικιση της ολης φασης απο την αρχη της,μπορει να βγει χιονιας κεντροβορειων και να βοηθηθει η β φαση ωστε να ερθει δυτικοτερα ο αυλωναρος και να.πιασει χιονοκαιρια προσηνεμων.Οκ στο μυαλο μου ειναι αλλα αν γινει θα μιλαμε για ανασταση στις χιονοφιλες ψυχουλες του φορουμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μας αρκεί να πάει απλά βορειότερα στη Σκανδιναβία το ριτζ. Πρέπει και οι ισοβαρείς να πάρουν μια όσο γίνεται "παράλληλη" προς την Ελλάδα τροχιά..... Να έχουν Α ΒΑ συνιστώσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Παρασκευή πρωι εχουμε υετο; γιατι τοτε ειδα αρκετα χαμηλες τ

Για αυτο σκιζομαστε φιλε. Αν εχει υετο παρ... και σαβ...... μακαρι και θαφτηκες. Δεν ξερω απο που εισαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το αικον αν και καλύτερο για την πολική αρκούδα εκ πρώτης όψεως, στην πραγματικότητα οι αρχικές συνθήκες είναι σαφώς χειρότερες. Απλά δείχνει ότι αν βελτιωθούν λίγο οι αρχικές συνθήκες, μαζί με κάποιες αλλαγές στο σχήμα των ατλαντικών χαμηλών μετέπειτα [το δεύτερο έγινε στο αικον], να μπορέσει να επηρεάσει τα προσήνεμα η αρκούδα. Σε κάθε περίπτωση τα νησιά του ανατολικού ΑΙγαίου έχουν περισσότερες πιθανότητες, μιας και το να καθίσει σχετικά ανατολικά ο αυλώνας μοιάζει αρκετά λογικό, κάτι που οδηγεί και σε ισοβαρείς από τον βορά προς τον νότο καθαρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ski snow είπε:

Για αυτο σκιζομαστε φιλε. Αν εχει υετο παρ... και σαβ...... μακαρι και θαφτηκες. Δεν ξερω απο που εισαι.

Εγω δεν εχω ελπίδες αστο😂 απο νοτια προαστια ειμαι αλιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Δεν μας αρκεί να πάει απλά βορειότερα στη Σκανδιναβία το ριτζ. Πρέπει και οι ισοβαρείς να πάρουν μια όσο γίνεται "παράλληλη" προς την Ελλάδα τροχιά..... Να έχουν Α ΒΑ συνιστώσα

Επειδή ακριβώς ο σκανδιναβικος ως αντικυκλωνας είναι αρκετά απρόβλεπτος και μοντελικα αλλά και στην πράξη, δεν θα μας κάνει έκπληξη να δούμε μεγάλες αλλαγές σε αυτό το κομμάτι! 

Παίζει ένα ενδεχόμενο δλδ να βγει ένα σκανδιναβικο "μπλοκάκι" ίσα να φρενάρει τον Ατλαντικό και να στρέψει όσο πρέπει τις ισοβαρεις του αυλωνα στην κατεύθυνση που ανέφερες. Και μετά όλα παίρνουν ίσως το δρόμο τους.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Υπαρχει πλεον ενα ονειρικο σεναριο στο μυαλο μου που λεει οτι με περαταιρω δυτικιση της ολης φασης απο την αρχη της,μπορει να βγει χιονιας κεντροβορειων και να βοηθηθει η β φαση ωστε να ερθει δυτικοτερα ο αυλωναρος και να.πιασει χιονοκαιρια προσηνεμων.Οκ στο μυαλο μου ειναι αλλα αν γινει θα μιλαμε για ανασταση στις χιονοφιλες ψυχουλες του φορουμ

Δεν καταλαβες. Τα λες ωραια, για αυτο το περασμα θα το παει εαν δυτικισει και αλλο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο τελος βλεπω να θαβεται η λαμια και γω να ειμαι αθηνα με βροχουλα χαχα,θα γινω σαν το Μιχαηλ απο εδω και περα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Εγω δεν εχω ελπίδες αστο😂 απο νοτια προαστια ειμαι αλιμο

Οπα. Παρασκευη νυχτα θα ειναι τρελη η θερμ........ θα σε πιασει και εσενα. Υετο να εχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...