Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μπορουσε ενας τοσο αθλιος χειμωνας να φερει απο τωρα την ανοιξη και να μας αποτελειωσει.δεν φαινεται να το κανει οποτε οσο δεν το κανει καλο ειναι.βαση ανσμπλ κυκλοφοριας δεν αποκλειεται αλλη μια γερη καταβαση μεσα στον φλεβαρη ενω φηνεται και μια φθινοπωρινου επιπεδου προσκαιρη καοκκαιρια στα μεσα του μηνα.μακαρι θα πω εγω να καταλαβουν χειμωνα τουλαχιστον τα ορεινα μας.Προς το παρον για παρακατω απο ημιορεινα=ορεινα δεν φαινεται κατι στον οριζοντα αλλα δεν αποκλειεταικι ολας να φανει τις επομενες μερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θελω να βλεπω χαρτες γενικα και στις 300+ ωρες και υποσεναρια τα οποια υποδεικνυουν χιονια ή κακοκαιρια.  Γιατι ειμαστε ενωμενοι εθισμενοι στους χαρτες. Τελος, αρκετες φορες βαριεμαι να ψαχνω να βρω εγω ο ιδιος καποιο χαρτη που βγαζει κατι καλο(υποσεναριο κτλ) γιαυτο και μπαινω εδω, κανω σκρολ και βρισκω και απο σας να παιρνει το ματι μου να γυαλιζει λιγο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

θα μπορουσε ενας τοσο αθλιος χειμωνας να φερει απο τωρα την ανοιξη και να μας αποτελειωσει.δεν φαινεται να το κανει οποτε οσο δεν το κανει καλο ειναι.βαση ανσμπλ κυκλοφοριας δεν αποκλειεται αλλη μια γερη καταβαση μεσα στον φλεβαρη ενω φηνεται και μια φθινοπωρινου επιπεδου προσκαιρη καοκκαιρια στα μεσα του μηνα.μακαρι θα πω εγω να καταλαβουν χειμωνα τουλαχιστον τα ορεινα μας.Προς το παρον για παρακατω απο ημιορεινα=ορεινα δεν φαινεται κατι στον οριζοντα αλλα δεν αποκλειεταικι ολας να φανει τις επομενες μερες.

"αλλη μια γερη καταβαση" η άλλη ποια ήταν; 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Αυτή την υποψία κατάβασης στο 170-180 ώρες, εμείς οι Βόρειοι την κοιτάμε ή ... σφυρίζουμε αδιάφορα;

αδιαφορα οι πεδινοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

"αλλη μια γερη καταβαση" η άλλη ποια ήταν; 😛

για τον φετινο πανευρωπιακα αθλιο χειμωνα?αυτα τα 3 επεισοδια που ειχαμε εμεις εστω και οι ανατολικοι ειναι υπεραυλωνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οταν εχουμε ρεταλια δυστυχως παιζουμε μετα με την τυχη.......στην Αττικη καποιες περιοχες βλεπουν ασπρη μερα λογω υψομετρου που φετος επαιξε καθοριστικο ρολο.και για 100 ουσιαστικα μετρα πολλες περιοχες εμειναν εκτος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Ειναι λογικο τετοια εποχη ο ατλαντικος να κανει παιχνιδια, φθινοπωρινα;;;

Στην εποχη που το λογικο θεωρειται παραλογο και τουμπαλιν, σε λιγο καιρο θα μας λενε πως  ειναι!

εφοσον δεν εχει ψυχρανθει η θαλασσα και παραμενει σε Τ Νοεμβριου οπως αντιστοιχα και η ηπειρωτικη Ευρωπη, συναρτησει της εμμονικης εντονης Δυτικης ροης στην μεση-ανωτερη τροποσφαιρα, νομιζω τετοια θα βλεπουμε.

δε ξερω, μπορει να λεω και κοτσανες, αλλα αυτη την εντυπωση εχω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, menidi said:

Οταν έχεις κολυμπήσει στο χιόνι 4 φορές σε 8 χρόνια, και έχεις ακούσει για χιοναρες τη δεκαετία του 80...

 .... όλα αυτά περί πασπαλας, gfs, μισές μοίρες, Κλέαρχος και γενικά από τη μύγα ξυγκι.....σου μοιάζουν ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.

Πάω να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο....

Οταν θα ερθει το μεγαλο ιστορικο στην Αττικη δεν ξερω τι θα κανω.. (αν ερθει ποτέ)

Θα αρχισω να κλαιω για αρχη.. Προς το παρον παω να βαρεσω το κεφαλι μου και γω στο κασωμα της πορτας!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, menidi είπε:

Οταν έχεις κολυμπήσει στο χιόνι 4 φορές σε 8 χρόνια, και έχεις ακούσει για χιοναρες τη δεκαετία του 80...

.... όλα αυτά περί πασπαλας, gfs, μισές μοίρες, Κλέαρχος και γενικά από τη μύγα ξυγκι.....σου μοιάζουν ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.

Πάω να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο....

Ποσό σωστά μιλάς!!!!

Καπως έτσι αντέδρασα εγώ πέρσι, όταν μας έριξε 5 πόντους! Όχι δεν ασχολήθηκα... έχοντας ζήσει ένα 2002...μια χρήση δεκαετία του 2000... αρχών 90... δεκετιασ 80...δυστυχώς ή ευτυχώς ο πήχης είναι ψηλά!

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω τα θυμαμαι αμυδρα γιατι το 2008 ημουν 10-11 χρονων 😭 Το μονο που θυμαμαι ειναι το ματιζ της μανας μου που ειχε γινει μια μπαλα ομοιογενης αυτο μονο μου ειχε κατσει και δεν θυμαμαι τιποτα αλλο!!! (τραγικο). Τουλαχιστον εσεις τα ζησατε λεπτομερως... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μην χτυπάτε το κεφάλι στον τοίχο, κίνδυνος αναπηρίας εγκεφαλικής ή σωματικής😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε μεινει ηδη αναπηροι μην αγχωνεσαι.. Με αρχηγο εσενα Μιχαλη που εχεις χασει καθε εγκεφαλικο κυτταρο με τον καιρο 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μην χτυπάτε το κεφάλι στον τοίχο, κίνδυνος αναπηρίας εγκεφαλικής ή σωματικής😊

Έχεις δίκαιο😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Εχουμε μεινει ηδη αναπηροι μην αγχωνεσαι.. Με αρχηγο εσενα Μιχαλη που εχεις χασει καθε εγκεφαλικο κυτταρο με τον καιρο 😂

Γενικά φέτος όλοι οι χιονοφιλοι εντός Λ.Α. έμειναν με εγκεφαλική αναπηρία μετά από αυτές τις κακοκαιριες😂🙄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εχετε εσεις παραπονα απο τον φετεινο χειμωνα , οι υπολοιποι τι πρεπει να εχουμε?😂😂 Στον Ευοσμο απο 23/12 εχουμε βαλει 4.8 mm

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εμεις εχουμε παραπονο σωρευτικα. Δλδ οτι το ποτηρι ξεχειλισε λογω της αχιονιας επι πολλα ετη. 

Ετσι πρεπει να το δεις φιλε μου. Και οχι ως 2μηνο 8/12/19- 8/2/20

Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινετε πολλα παιδια. 

Φιλικα

 

Μετά  από το 2008 πόσο ήταν η καλύτερη χιονόστρωση στο Μενίδι δηλαδή? Μέσα στα 12 άχιονα χρόνια εννοώ προφανώς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εμεις εχουμε παραπονο σωρευτικα. Δλδ οτι το ποτηρι ξεχειλισε λογω της αχιονιας επι πολλα ετη. 

Ετσι πρεπει να το δεις φιλε μου. Και οχι ως 2μηνο 8/12/19- 8/2/20

Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινετε πολλα παιδια. 

Φιλικα

 

Μεχρι και το 2017 ετσι ημασταν και εμεις ενω εχει να κανει ιστορικο απο 2001...16 χρονια αχιονιας ( 2001-2017 )

Ο Ευοσμος εχει να περασει τα 40 mm ημερησιο απο τον Ιουλιο του 2018...Τα 20 mm απο τον Νοεμβριο του 2018 ( αν δεν κανω λαθος ) , να δουμε κεραυνο απο τις 19 Σεπτεμβριου και να βρεξει αξιοπρεπως ( και οχι ψιχαλες) επισης απο 19 Σεπτεμβριου...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

10 ποντοι 8/1/2013

Τριχες δλδ

οκ, τότε κατανοητό απόλυτα, αν και μειωμένα σαφώς τα χιόνια στην Θεσσαλία τουλάχιστον μετά την Εύβοια είχαμε τις μικρότερες μειώσεις λογικά. Βέβαια δυστυχώς η Ήπειρος είναι άλλη ιστορία [αλλά για μεγαλύτερα υψόμετρα προφανώς] Δυστυχώς πρέπει να παίζουμε με νέους κανόνες .

 

 

Από την  μία κρίμα που δεν έζησα τα περασμένα μεγαλεία, γιατί έχω απορία να δω πως είναι το μισό + μέτρο στους ιστορικούς χιονιάδες που έκανε στην Λάρισα, από την άλλη, ίσως να είναι καλό που συνήθισα έτσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως είναι το μεγαλύτερο διάστημα που έχει μεσολαβήσει στο να κάνει Χαλκίδα-Αθήνα ένα μεγάλο χιόνι! 
 

Η Αριάδνη δεν σώζει την πατρίδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...