Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

άθλιο ραν στις λογικές ώρες. θάψιμο στο τέλος του.

κουρασε φετος....παντως μιχαηλ εχω αρχισει και εγω να θελω σαν τρελος δυτικο χιονια, οποτε αν οχι φετος του χρονου θα τον φερουμε 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

κουρασε φετος....παντως μιχαηλ εχω αρχισει και εγω να θελω σαν τρελος δυτικο χιονια, οποτε αν οχι φετος του χρονου θα τον φερουμε 😛

έτσιιιιι. οι μεγαλύτερες νιφάδες που μπορούν να πέσουν στον ελλαδικό χώρο γίνονται μόνο με δυτικό χιονιά, ούτε με κεντροβόρειο ούτε με ανατολικοπροσήνεμο. [για αυτό είναι πιο σπάνιος χαχα γκρρρρ]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

7 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

χμμμμμ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ20200208_140405.thumb.jpg.e8380bf615002eaec025fb1f9d535998.jpg

καταιγίδες προφανώς

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μάλλον δεν έχεις πετύχει προσήνεμο χιονιά, όπου έχει γυρίσει το ρεύμα σε νοτιοδυτικο, προς το τέλος της κακοκαιρίας. 

Εκεί να δεις  πορτοκάλια, όπως το 2002 και το 2008

δεν το λέω εγώ, αλλά η φυσική. Ένας από τους κυριότερους λόγους της μεγαλύτερης νιφάδας είναι η υψηλή θερμοκρασία, κάτι που είναι αδύνατο να το είχες το 2008 και το 2002, το οποίο ξέρεις και εσύ. , αφού ο αυλώνας τότε είχε -12 στην  περιοχή των φαινομένων στα 850, ενώ στους δυτικούς χιονιαδες έχεις το χαμηλότερο -4.

 

το 2005 ήταν η πιο ισχυρή και μεγάλη σε μέγεθος νιφάδας χιονόπτωση στα Γιάννενα

 

τώρα αυτή είναι ή διάταξη

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?day=27&month=1&year=2005&hour=0&type=era&map=0&type=era&region=&mode=0, από όσο ξέρω είχε και πριν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μάλλον δεν έχεις πετύχει προσήνεμο χιονιά, όπου έχει γυρίσει το ρεύμα σε νοτιοδυτικο, προς το τέλος της κακοκαιρίας. 

Εκεί να δεις  πορτοκάλια, όπως το 2002 και το 2008

εχει δει ομως θεσσαλικο χιονια, με νοτια και εγκλωβισμο , που σε μερικες περιπτωσεις ειναι απιστευτο (πχ 2017 )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

η Σοφία άξιζε περισσότερο στα Γιάννενα.

E ναι στην Σοφια ειχαμε 25 εκατοστα και παπλαμουδα και ποιοτικο χιονι με αρκετο κρυο αφου και το μεσημερι ειχαμε -3 βαθμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

χμμμμμ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ

Αυτό για εμένα ούτε σκέψη δε θέλει!! Πανεύκολο δίλημμα χαχα...... έτσι απλά.. κάθε μέρα καταιγίδες καλοκαίρι!!!!!! Χίλιες φορές..!!!

τόσο μου σπάει τα νεύρα η χιονο-ατυχία μας ώρες ώρες, που με κάνει να προτιμω τις καταιγίδες σαν πιο safe επιλογή! ε για μια μέρα χιονοπτωσης το Φλεβάρη να βαριέμαι τρεις μήνες το καλοκαιρι...ε δε λέει....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εχει δει ομως θεσσαλικο χιονια, με νοτια και εγκλωβισμο , που σε μερικες περιπτωσεις ειναι απιστευτο (πχ 2017 )

Αλμυρός rules, θυμάσαι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω αν δεν ριξει το χιονι που εριξε στη κυμη εξω απο το σπίτι μου δεν θα ηρεμήσω. 

Ενα τέτοιο Θέλω αν και ακούγεται καταστροφικό εγώ αυτό έχω ως όνειρο. 🙂🙂🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 

καταιγίδες προφανώς

δεν το λέω εγώ, αλλά η φυσική. Ένας από τους κυριότερους λόγους της μεγαλύτερης νιφάδας είναι η υψηλή θερμοκρασία, κάτι που είναι αδύνατο να το είχες το 2008 και το 2002, το οποίο ξέρεις και εσύ. , αφού ο αυλώνας τότε είχε -12 στην  περιοχή των φαινομένων στα 850, ενώ στους δυτικούς χιονιαδες έχεις το χαμηλότερο -4.

 

το 2005 ήταν η πιο ισχυρή και μεγάλη σε μέγεθος νιφάδας χιονόπτωση στα Γιάννενα

 

τώρα αυτή είναι ή διάταξη

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?day=27&month=1&year=2005&hour=0&type=era&map=0&type=era&region=&mode=0, από όσο ξέρω είχε και πριν

Έχω δει χιονοστρωση μέσα σε 5’... κάτασπρο όλο το χωριό-β Εύβοια σε κλάσματα δευτερολέπτων! Νιφάδες σαν βράχια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

Εγω αν δεν ριξει το χιονι που εριξε στη κυμη εξω απο το σπίτι μου δεν θα ηρεμήσω. 

Ενα τέτοιο Θέλω αν και ακούγεται καταστροφικό εγώ αυτό έχω ως όνειρο. 🙂🙂🙂

3 μέτρα;;;; Περιοχή;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

3 μέτρα;;;; Περιοχή;;

Καλα 3 μετρα,τουλαχιστον στην περιοχη δεν παιζει να εχει βαλει ποτε!

Μεχρι 1,5 πολυ βαρια το εχω ζησει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα 3 μέτρα? 

2 μέτρα μου κάνουν 🤤🤣😂... Στα 500μ είμαι.. Επίσης στη Κύμη πως έβαλε 2 μέτρα ενώ ήταν τόσο χαμηλά?  Για όλα υπάρχει πρώτη φορά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Έχω δει χιονοστρωση μέσα σε 5’... κάτασπρο όλο το χωριό-β Εύβοια σε κλάσματα δευτερολέπτων! Νιφάδες σαν βράχια!

δεν το αμφισβητώ αυτό, ειδικά εφόσον μιλάμε και για καλές θερμοκρασίες ότι μένει πέφτει, και σίγουρα μένουν τα βράχια😂

Απλά λέω ότι στους δυτικούς χιονιάδες μπορεί να κάνει το μέγιστο σε μέγεθος νιφάδας, καθώς λόγω των υψηλών θερμοκρασιών οι νιφάδες έχουν ένα υγρό περίβλημα που τις επιτρέπει να συσσωματόνονται πιο εύκολα. Και επειδή έχουμε ισχυρά ανοδικά ρεύματα μιας και μιλάμε για καταιγίδες ακόμα και γιγαντιαίες νιφάδες μπορούν να κρατηθούν στον αέρα.

 

fun fact η μεγαλύτερη νιφάδα που έχει παρατηρηθεί σε μέγεθος στον κόσμο είναι  38 εκατοστά φάρδος και καμιά 10αρια πάχος.! ασύλληπτο νούμερο αλλά αληθινό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

 

97F7C827-7B1B-450B-98E1-D027ACB1E993.jpeg

B6ACF84F-9078-46BA-AD64-1423D00FA39F.jpeg

70729C0E-7F4F-4E0E-B5C1-9B024C721285.jpeg

C1E9D4F0-D5BA-4AE6-845A-E85DD0C18DCF.jpeg

A0CA2059-1059-4365-814F-4E3EEA786DDC.jpeg

Οκ πολυ χιονι,τις ειχα δει και τοτε αυτες τις φωτο,αλλα τα 3 μετρα ειναι ουσιαστικα στον 1 οροφο,σε καμμια φωτο το χιονι δεν φτανει στο πρωτο μπαλκονι.

Και στο αμαξι που ειναι θαμμενο,σιγουρα δεν ειναι 2+ το αμαξι

Δεν το λεω κακοπροαιρετα,απλα τα 3 μετρα ειναι πολυ,μα πολυ ομως..στις φωτο λογικα φτανει τα 2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Οκ πολυ χιονι,τις ειχα δει και τοτε αυτες τις φωτο,αλλα τα 3 μετρα ειναι ουσιαστικα στον 1 οροφο,σε καμμια φωτο το χιονι δεν φτανει στο πρωτο μπαλκονι.

Και στο αμαξι που ειναι θαμμενο,σιγουρα δεν ειναι 2+ το αμαξι

Δεν το λεω κακοπροαιρετα,απλα τα 3 μετρα ειναι πολυ,μα πολυ ομως..στις φωτο λογικα φτανει τα 2

Την φωτογραφία αυτή μου την είχε στείλει φίλος από την Κύμη την Κυριακή το απόγευμα!
1ος όροφος κ τα πράγματα πλέον ήταν δραματικά... απόγνωση μπορούσα να διακρίνω στα λόγια του!

Η άλλη είναι από το λιμάνι της Κύμης!

Για τα 250-270μ το χιόνι αποτέλεσε ρεκόρ... 

6F9AE957-B5C4-4754-A835-3BCA3F869F2F.jpeg

48862B1F-77C6-4D14-949B-2932C8B2D879.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Την φωτογραφία αυτή μου την είχε στείλει φίλος από την Κύμη την Κυριακή το απόγευμα!
1ος όροφος κ τα πράγματα πλέον ήταν δραματικά... απόγνωση μπορούσα να διακρίνω στα λόγια του!

Η άλλη είναι από το λιμάνι της Κύμης!

Για τα 250-270μ το χιόνι αποτέλεσε ρεκόρ... 

6F9AE957-B5C4-4754-A835-3BCA3F869F2F.jpeg

 

πότε έγιναν αυτά? Τώρα πρόσφατα σε αυτά που μας πέρασε? Γιατί την παραπάνω την ξαναθυμάμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

πότε έγιναν αυτά? Τώρα πρόσφατα σε αυτά που μας πέρασε? Γιατί την παραπάνω την ξαναθυμάμαι

Αριαδνη ειναι αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες  εδώ είναι ανάλυση χαρτών..Υπάρχει ανάλογο θέμα στο οποίο μπορείτε να ανεβάζετε και να σχολιάζετε φωτο παρελθόντων χιονοκακοκαιριών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Παίδες  εδώ είναι ανάλυση χαρτών..Υπάρχει ανάλογο θέμα στο οποίο μπορείτε να ανεβάζετε και να σχολιάζετε φωτο παρελθόντων χιονοκακοκαιριών.

Οκ!σορρυ παιδια!η χιονοστερηση φταιει,το κοβω εδω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...