Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως να μετανομασει καποιος το θεμα σε αναλυση χαρτων Ιουλιου?

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτα ρε γ... πως όλα τα γρουσούζικα συμφωνούν όταν είναι να δείξουν καύσωνες από τις 200 ώρες.Στις ψυχρές εισβολές δεν συμφωνούν ούτε στο nowcast, ήμαρτον 

 

gfs-1-204.png

gem-1-216.png

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άντε να έρθει η θερμή εισβολή, θα ανοίξω κάθε παράθυρο μπας και η μπει η ζεστούλα, να μην καίμε θέρμανση. και μετά την θερμή εισβολή εκ νέου ζωνική. χαχαχα

Πως και δε στάθηκες καθόλου στο ότι η επικείμενη αλλαγή του καιρού σας δίνει φαινόμενα και μάλιστα αρκετά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 σεναρια πανω απο +15 απο τα οποια , τα 2 "φλερταρουν " με το +20...Για Θεσσαλονικη

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ωραια τα 20ρια πριν το μπαμ.

Πολύ σωστό αυτό που είπες........Φυσικά μετα θα γίνει κάτι ψυχρό μπορεί να είναι βροχές μπορεί και χιόνι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/8/2020 at 12:08 AM, bouasss said:

Απολυτα σεβαστη η αποψη σου, αλλα και εγω εξεφρασα την γνωμη φιλε μου. Δεκτον να ανεβασουμε εναν χαρτη με εμπεριστατωμενα στοιχεια και πιθανη επαληθευση και αλλο να ψαχνουμε απο τα 100αδες υποσεναρια των μοντελων στις 300+ ωρες να βρουμε ενα που δειχνει χιονι σε καποια περιοχη. Υπαρχουν παιδια που ξερω προσωπικα και απλα παρακολουθουν χωρις να γραφουν, επειδη δεν εχουν ιδεα, και παρασυρονται και πιστευουν οτι βλεποντας εναν χαρτη που δειχνει χιονι για 15 μερες μετα αυτο θα γινει κιολας. Εδω εκτιθενται  επαγγελματιες μετεωρολόγοι.Γι'αυτο εθιξα το συγκεκριμενο θεμα. 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΠΡΑΓΜΑΤΑ....ΤΟ ΦΟΡΠΥΜ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ.ΑΛΛΙΩΣ ΑΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΕΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ...ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΔΡΑΣΤΗΚΟΤΗΤΑ..ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΤΗς ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΥΣ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το πρωτο ασχημο ραν του τζιφου μετα απο μερες.τα ασνμπλ συνεχιζουν να δειχνουν οτι κατι θα γινει μετα τις 20 ενω και τα ανσμπλ απο την πιεση στην αγγλια δειχνουν αζορικο  Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Μηπως να μετανομασει καποιος το θεμα σε αναλυση χαρτων Ιουλιου?

Χαχαχα καλό.. βλέπω τους χάρτες κι απλά γελάω! Χωρίς παρεξήγηση απ' τα ξερόκρυα και τις χαμένες ευκαιρίες για πεδινό χιόνι λόγω θερμοκρασιών, προτιμώ να φλεβίσει τώρα ο μήνας.. τουλάχιστον να είναι ειλικρινής! Μας το ξεκόβει μια και έξω........

Φέτος τις μέρες που θα κάνει ζέστα ας κάνουμε μερικά ''καλοκαιρινά'' πράγματα.. εγώ θα ακούω καλοκαιρινά τραγούδια επίτηδες για να του τη σπάσω! Καλές Απόκριες!!

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Αίσχοςςςςςςςςςς και ντροπή για έναν μήνα του χειμώνα!!!!! Φλεβάρης καραγκιόζης!! Κάθε χρόνο ντυμένος ''Μάρτης'' μη πω τίποτα χειρότερο!!!!!🤮

Ο χειρότερος Φλεβάρης που θυμάμαι ήταν εκείνος του 2016! Κι εκείνος με κρυουλάκι ξεκίνησε! Μακριά από τέτοιο αισχρό υπόδειγμα!!!!!!!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να δουμε και το ευρωπαικο.το τζεμ δεν ειναι κακοστα τελειωματα του.αφηνει περιθωρια για φαντασια..χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Μην σώσει να έρθει ψυχρή εισβολή αν είναι να έρθει λάθος. πρώτη φορά θυμάμαι καιρικά τον εαυτό μου να χαίρεται που θα έρθει θερμή εισβολή μέσα στον χειμώνα. εκεί μας έφτασε ο χειρότερος χειμώνας όλων των εποχών.

Μισελ προσεχε τι εύχεσαι. Σε καμία 40αρια μέρες ξεκινάει το καλοκαίρι που τελειώνει συνήθως τον Οκτώβριο εδώ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, g_ar είπε:

Η άνοιξη είναι απλα μια χλιαρή εποχή που δεν μπορεί να δώσει "καιρική βία"(ισχυρές καταιγίδες,μεγάλα χιόνια), πλην σπανίων εξαιρέσεων. Οπότε για έναν καιριόφιλο είναι η χειρότερη εποχή του έτους. 

Ενώ το φθινόπωρο μπορεί ας πούμε να δώσει χιονια και καταιγίδες. Ασε μας ρς φίλε! Κι εγώ μέχρι πέρσι λάτρευα το φθινόπωρο αλλά φέτος 3 φορές αρρωστησα μέσα στο φθινόπωρο. Και μάλιστα με πονόλαιμο που είναι και το χειρότερό μου. Πως να το συμπαθω μετά; 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Μισελ προσεχε τι εύχεσαι. Σε καμία 40αρια μέρες ξεκινάει το καλοκαίρι που τελειώνει συνήθως τον Οκτώβριο εδώ.....

Τι ξεκινάει σε 40 μέρες; Το καλοκαίρι αρχίζει Ιούνιο και τελειώνει οριστικά τον Σεπτέμβριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Τι ξεκινάει σε 40 μέρες; Το καλοκαίρι αρχίζει Ιούνιο και τελειώνει οριστικά τον Σεπτέμβριο. 

Οτιδήποτε που δεν είναι Χειμώνας είναι καλοκαίρι. Από την στιγμή που δεν χρειάζεσαι μπουφάν χοντρό αρχίζει το σίχαμα που κορυφώνεται Ιούλιο και Αύγουστο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φιλε μου εσενα που βρισκεις τον μαυρογατο "γκαντεμικο αβαταρ" και οχι ομορφο σου εκανα το χατηρι και το αλλαξα..ελπιζω να σου φερει τυχη και σε σενα και σε ολους και να σ αρεσε το νεο αβαταρ...😅..μοντελικα κατι προσπαθησε να κανει και ο παιος οπως και ολα τα μοντελα με τους εμποδισμους προς τις 20...υπαρχει μια ταση για ανακοπη της ατλαντικης ροης απ ολα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι μου λεει οτι θελει να ζεστανει πριν κατεβει σοβαρη ψυχρη εισβολη μετα τις 20 του μηνα αντε να δουμε.. 18 του μηνα αρκετη ζεστη...

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ενώ το φθινόπωρο μπορεί ας πούμε να δώσει χιονια και καταιγίδες. Ασε μας ρς φίλε! Κι εγώ μέχρι πέρσι λάτρευα το φθινόπωρο αλλά φέτος 3 φορές αρρωστησα μέσα στο φθινόπωρο. Και μάλιστα με πονόλαιμο που είναι και το χειρότερό μου. Πως να το συμπαθω μετά; 

Το φθινόπωρο είναι η δεύτερη ή η πρώτη καλύτερη εποχή για καταιγίδες στην χώρα μας(εξαρτάται από την περιοχή). Σε ό,τι αφορά τα χιόνια είναι πιο "δύσκολη" εποχή από την άνοιξη, δεν χιονίζει τα πεδινά συχνά, ωστόσο για τα ημιορεινά(ειδικά τα ΒΔ) έχει δώσει μεγάλα χιόνια διαχρονικά(τον Νοέμβρη κυρίως).

Εντωμεταξύ δεν κατάλαβα το 2ο point. Και εγώ αρρωσταίνω το φθινόπωρο μερικές φορές, δεν σημαίνει ότι σταματά να μου αρέσει σαν εποχή. Το ίδιο και τον χειμώνα.

 

 

Στα των χαρτών, τελευταία ελπίδα να χειμωνιάσει ο καιρός στο τελευταίο δεκαήμερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιγο πιο ψυχρος ο μεσος ορος απο το κυριο του ευρωπαιου ισως γλιτωσουμε την αρκετη ζεστη..

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...