Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

Το φθινόπωρο είναι η δεύτερη ή η πρώτη καλύτερη εποχή για καταιγίδες στην χώρα μας(εξαρτάται από την περιοχή). Σε ό,τι αφορά τα χιόνια είναι πιο "δύσκολη" εποχή από την άνοιξη, δεν χιονίζει τα πεδινά συχνά, ωστόσο για τα ημιορεινά(ειδικά τα ΒΔ) έχει δώσει μεγάλα χιόνια διαχρονικά(τον Νοέμβρη κυρίως).

Εντωμεταξύ δεν κατάλαβα το 2ο point. Και εγώ αρρωσταίνω το φθινόπωρο μερικές φορές, δεν σημαίνει ότι σταματά να μου αρέσει σαν εποχή. Το ίδιο και τον χειμώνα.

 

 

Στα των χαρτών, τελευταία ελπίδα να χειμωνιάσει ο καιρός στο τελευταίο δεκαήμερο. 

Και Μάρτη μπορεί να χειμωνιάσει άμα μπορεί και Νοέμβρη και μάλιστα Μάρτη πιο έντονα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΡΕ μαγκες εχω μια απωρεια...

πως τις πιανουν τις θερμες εισβολεσ τα μοντελα και τις ψυχρες μας βγαζουν  την Παναγια...

Μας τρολαρουν τι γινεται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Ευαγγελος είπε:

ΡΕ μαγκες εχω μια απωρεια...

πως τις πιανουν τις θερμες εισβολεσ τα μοντελα και τις ψυχρες μας βγαζουν  την Παναγια...

Μας τρολαρουν τι γινεται?

δεν εχουν και πολυ μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας στις θερμες εισβολες νομιζω, απλα επειδη εμεις θελουμε να χιονισει πρεπει να ικανοποιουνται 500 παραμετροι, ενω η ζεστη ειναι ζεστη....ειτε ερθει το +15 ειτε το +10 ειτε το +8, το ιδιο σιχαμα ειναι, το ιδιο σπασμενοι θα ειμαστε....δηλαδη εστω οτι τωρα  δινουν +17 για τις 18 του μηνος....αν τελικα τοτε εχουμε +9, θα λεμε ''κοιτα να δεις, το πετυχαν 10 μερες πριν)''....αντιστοιχα αν εδινε για τις 18 ενα -8και εβγαινε ενα 0...θα λεγαμε πω πω τι φολα φαγαμε...ενω πρακτικα ειναι η ιδια διαφορα θερμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Ευαγγελος είπε:

ΡΕ μαγκες εχω μια απωρεια...

πως τις πιανουν τις θερμες εισβολεσ τα μοντελα και τις ψυχρες μας βγαζουν  την Παναγια...

Μας τρολαρουν τι γινεται?

Εδώ που είμαστε γεωγραφικά στην ευρώπη λογικό.....η ζωνική κυκλοφορία βασικά είναι πολύ ποιο εύκολα προβλέψιμη..ενώ στη μεσημβρινή τα μοντέλα "τρελαίνονται"...δεν μπορούν να καταλάβουν νωρίς που θα βγουν οι αντικυκλώνες και που θα σκάσουν οι αυλώνες-που θα δημιουργηθούν τα χαμηλά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιστροφή από horror night. και ένα καλύτερο horror από το 18αρι του τζίφου

Modele GFS - Carte prévisions

ωραίος τυφώνας χαχαχα

gens-10-1-192.png

 

[φυσικά δεν είναι τυφώνας με την κλασσική έννοια]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωχ πήγαμε και στα άλογα. Έχει ζορίσει πολύ το πράμα 😂😂

Επεξεργάστηκε από Philip
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε εποχή του χρόνου έχει τις ομορφιές της. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ μέσα που εύχονται να ζούσαν στο βόρειο πόλο σε λίγο καιρό θα είχανε συμπτώματα Τζακ Νίκολσον στην λάμψη!!!! Ο καιρός καλώς ή κακώς κάνει ότι αυτός θέλει και όχι ότι εμάς βολεύει. Ίσως είναι προφανές ότι διανύουμε μια κλιματική αλλαγή, που δεν είναι απαραίτητο ότι η παρέμβαση του ανθρώπου την δημιουργεί, απλά η ίδια η φύση!!!! Οπότε να χαιρόμαστε κάθε εποχή του χρόνου αυτό που μας δίνει είτε Άνοιξη λέγεται αυτή, είτε καλοκαίρι, είτε φθινόπωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν το μεταξύ άλλη μια υποψήφια μινι κακοκαιρία εξανεμίζεται όπως ήταν αναμενόμενο από τον ευρωπαίο.....ένα πέρασμα λίγων ωρών εν τέλη στην καλύτερη ..πέρασμα μετώπου...χωρίς καν την δημιουργία χαμηλού ....ποιο εξπρές δεν γίνεται ....για το πέρασμα στις 14-15 του μήνα μιλάω...που μέχρι χτες το πρωί ο ευρωπαίος μας έδινε κοντά στα 10 χιλιοστά...ενώ είχε δώσει και 35 σε ένα τρέξιμο προχτές.....κλασικά και φουλ αναμενόμενα πράγματα στο φετινό χειμωνιάτικο πανηγύρι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεχρι και 24 βαθμους βλεπει το gem 18 του μηνα στην χωρα μας.. το ευρωπαικο μειωσε αρκετα την ζεστη .. μικρη μειωση και απο gfs..

gem-9-204.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνολικα χιλιοστα βροχη μεχρι 16 του μηνα απο ευρωπαικο.. μεγαλη μειωση σε σχεση με αυτα που εβλεπε στις 8 του μηνα..

 

xx_model-en-308-0_modez_2020021000_162_17_157 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Κάθε εποχή του χρόνου έχει τις ομορφιές της. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ μέσα που εύχονται να ζούσαν στο βόρειο πόλο σε λίγο καιρό θα είχανε συμπτώματα Τζακ Νίκολσον στην λάμψη!!!! Ο καιρός καλώς ή κακώς κάνει ότι αυτός θέλει και όχι ότι εμάς βολεύει. Ίσως είναι προφανές ότι διανύουμε μια κλιματική αλλαγή, που δεν είναι απαραίτητο ότι η παρέμβαση του ανθρώπου την δημιουργεί, απλά η ίδια η φύση!!!! Οπότε να χαιρόμαστε κάθε εποχή του χρόνου αυτό που μας δίνει είτε Άνοιξη λέγεται αυτή, είτε καλοκαίρι, είτε φθινόπωρο

Κάτι καλό στο καλοκαίρι δεν βρίσκω πραγματικά. Και δεν είπαμε να ζούμε στο Βόρειο Πόλο. Ιδανική θα ήταν μια πόλη της κεντρικής Ευρώπης, πχ Βερολίνο, Πράγα, Βιέννη, κτλ. Χωρίς ζέστη το καλοκαίρι και το Χειμώνα δεν είναι σαν την Σιβιρία ή Σκανδιναβία που για να δεις ήλιο κάνεις τάμα 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Κάθε εποχή του χρόνου έχει τις ομορφιές της. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ μέσα που εύχονται να ζούσαν στο βόρειο πόλο σε λίγο καιρό θα είχανε συμπτώματα Τζακ Νίκολσον στην λάμψη!!!! Ο καιρός καλώς ή κακώς κάνει ότι αυτός θέλει και όχι ότι εμάς βολεύει. Ίσως είναι προφανές ότι διανύουμε μια κλιματική αλλαγή, που δεν είναι απαραίτητο ότι η παρέμβαση του ανθρώπου την δημιουργεί, απλά η ίδια η φύση!!!! Οπότε να χαιρόμαστε κάθε εποχή του χρόνου αυτό που μας δίνει είτε Άνοιξη λέγεται αυτή, είτε καλοκαίρι, είτε φθινόπωρο

Για να χαιρεσαι ομως φιλε την καθε εποχη του χρονου πρεπει πρωτα να την ζεις...Τα συμπερασματα δικα σου..Επειδη εθιξες το θεμα της κλιματικης αλλαγης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

συνολικα χιλιοστα βροχη μεχρι 16 του μηνα απο ευρωπαικο.. μεγαλη μειωση σε σχεση με αυτα που εβλεπε στις 8 του μηνα..

 

xx_model-en-308-0_modez_2020021000_162_17_157 (1).png

Για αλλη μια φορα ο παιος τον ηπιε απο τον γεροτζιφο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σαν σημερα το 1911 πολικο ψυχος με χιονια ειχε κατεβει στην χωρα μας..

archives-1911-2-10-12-1.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, menidi said:

Υπάρχει χρόνος ακόμα και για τρελό ΘΑΨΙΜΟ. Ασχέτως αν θα γίνει. Αλλά χρόνος υπάρχει σιγουρα!

Τι ειναι αυτο που φετος αυξανει τις πιθανοτητες για τρελο θαψιμο;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 με 20/2 η σοβαρή πιθανότητα για νέο εμποδισμό. Αν επιβεβαιωθεί, που θέλω να το πιστεύω, πάμε για την τελευταία ζαριά στην τελευταία εβδομάδα του Φλεβάρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρόν όποια άνοδος του Αζορικού έχει ακυρωθεί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...