Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 βαθμοί άνοδος στον μέσο όρο, ας ελπίσουμε ότι έρθει να καθίσει δυτικά μας. έως πού δυτικά μας

gens-21-1-252.png

 

 

μακάρι να ενισχυθεί και να πάει δυτικότερα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

5 βαθμοί άνοδος στον μέσο όρο, ας ελπίσουμε ότι έρθει να καθίσει δυτικά μας. έως πού δυτικά μας

gens-21-1-252.png

 

 

μακάρι να ενισχυθεί και να πάει δυτικότερα

Η ελπίδα πεθαίνεξ παντα τελευταία. 995 Κάρπαθο. Ή Κρήτη. Στο φάρο Ρεθύμνου 😂😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Η ελπίδα πεθαίνεξ παντα τελευταία. 995 Κάρπαθο. Ή Κρήτη. Στο φάρο Ρεθύμνου 😂😉

νταξ δεν είναι 995, είναι 1000 μικρή διαφορά. ορίστε 1000αρι στην Κρήτη. Απλά έχει χαμηλότερες πιέσεις βδ😉 

Modele UKMO - Carte prévisions  Archives

και φυσικά μιας και δεν ανέφερες Τ, θα αναφέρω εγώ. [σε άλλον χάρτη όχι στο τέρας που θα βάλω παραπάνω.] +5 η Θράκη 0 στην Θεσσαλία και -3 στο κεντρικό Ιόνιο. χεχεχε

 

 

Ευτυχώς μετά από 2 εμμονικούς με τα ανατολικά χειμώνες του χρόνου αναμένω επιτέλους σοβαρό χειμώνα στην περιοχή μου, και στην υπόλοιπη Ευρώπη

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

νταξ δεν είναι 995, είναι 1000 μικρή διαφορά. ορίστε 1000αρι στην Κρήτη. Απλά έχει χαμηλότερες πιέσεις βδ😉 

Modele UKMO - Carte prévisions  Archives

και φυσικά μιας και δεν ανέφερες Τ, θα αναφέρω εγώ. [σε άλλον χάρτη όχι στο τέρας που θα βάλω παραπάνω.] +5 η Θράκη 0 στην Θεσσαλία και -3 στο κεντρικό Ιόνιο. χεχεχε

 

 

Ευτυχώς μετά από 2 εμμονικούς με τα ανατολικά χειμώνες του χρόνου αναμένω επιτέλους σοβαρό χειμώνα στην περιοχή μου, και στην υπόλοιπη Ευρώπη

 

 

Δεν θελω να σε απογοητεύσω, αλλά κάνε κανα μεταπτυχιακό κάπου στα προσήνεμα, να δεις κανα χιόνι. 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Δεν θελω να σε απογοητεύσω, αλλά κάνε κανα μεταπτυχιακό κάπου στα προσήνεμα, να δεις κανα χιόνι. 😂😂😂

Αμφιβάλω ότι αν έμενα Αθήνα [κέντρο προφανώς για να είμαι κοντά στο πανεπιστήμιο] θα έβλεπα 30 και 40 πόντους που είδα εδώ😀  και όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με υπέροχο τοπίο και όχι τσιμεντίλα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει να μην βγάζει έντονο το θερμό κύμα ο ευρωπαίος, αν και θα το βγάλει λίγο πιο έντονο από το πρωί. Αυτά γιατί στον ατλαντικό η ψυχρή μάζα αντί να κινηθεί προς τα βορειοανατολικά μετά την αρχική νότια θέση της που σηκώνει τις θερμές αέριες μάζες στα υπόλοιπα μοντέλα, στον ευρωπαίο αποκόπτεται [ειδικά το πρωί] και το μεγάλο κρύο μέρος μένει εξαρχής πολύ βόρεια οπότε δεν σκάβει με ταυτόχρονη μεταφορά προς τα εδώ. ΄Αρα δεν βγάζει το θερμό κύμα.

Μέσα μου  βέβαια θέλω να βγει το +21 να δω τι θερμά ρεκόρ μπορούμε να κάνουμε. Μιας και θα είναι με λίβα, άρα ομίχλες γιοκ.

ECM1-144.GIF?10-0gfs-0-144.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω κραταω μικρο καλαθι για την υποτιθεμενη θερμη "εισβολη".

Καμια θερμη "εισβολη" απο ευρωπαιο!Ομορφα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καμια θερμη "εισβολη" απο ευρωπαιο!Ομορφα

ECM100-168.GIF?10-0

 

ε όχι και καμία. Δεν είναι ίδιας έντασης επειδή φτάνει πιο βόρεια και εκτονώνεται, αλλά είναι τουλάχιστον υπαρκτή,

 

καλή η συνέχεια από ευρωπαίο με βροχούλες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και οπως ειναι το ευρωπαικο τελευταια,δε μπορουμε να το παιρνουμε και πολυ στα σοβαρα..Αλλα μακαρι να βγει...

Αν επικρατησει ο τζιφος με μια ομολογουμενως σπανια θερμη εισβολη ακομα και για την Ελλαδα,θα ειναι το κερασακι στην τουρτα ενος κακιστου χειμωνα...

Απλα οπως τονισε και ο Γιωργαρος νωριτερα..Ετσι και γω,δεν πιστευω οτι θα επικρατησουν εν τελει τοσο θερμα σεναρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 αυτό είναι το highlight του φετινού φλεβάρη.. χαχα αν βγει τόσο μεγάλη θα είναι απόκλιση. +16 με+18 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά

\gfs-15-192.png?6

και για να είμαστε ολοκληρωμένοι με αυτό μπαίνουμε στον ρυθμό της άνοιξης χαχαχα

 

 

Bλέπω να συμπεριλαμβάνουμε τον Φεβρουάριο στους καλοκαιρινούς μήνες!!! Χαχα!

Βρε τι τραβάμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Bλέπω να συμπεριλαμβάνουμε τον Φεβρουάριο στους καλοκαιρινούς μήνες!!! Χαχα!

Βρε τι τραβάμε!

πάντως τα τελευταία χρόνια ο Μάρτιος μου έχει δώσει πιο χειμερινή αίσθηση από τον Φεβρουάριο χωρίς πλάκα. Είναι λες και έχει συρρικνωθεί ο χειμώνας. Βέβαια φέτος απλά δεν υπήρξε ποτέ με την καλή έννοια. Ψοφόκρυο τα πρωινά ζέστη [σχετική] τα μεσημέρια και ήλιος ήλιος ήλιος. Τουλάχιστον μετά από τόσο εμμονικό ξηρό διάστημα ελπίζω το καλοκαίρι να το αντπαοδώσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πάντως τα τελευταία χρόνια ο Μάρτιος μου έχει δώσει πιο χειμερινή αίσθηση από τον Φεβρουάριο χωρίς πλάκα. Είναι λες και έχει συρρικνωθεί ο χειμώνας. Βέβαια φέτος απλά δεν υπήρξε ποτέ με την καλή έννοια. Ψοφόκρυο τα πρωινά ζέστη [σχετική] τα μεσημέρια και ήλιος ήλιος ήλιος. Τουλάχιστον μετά από τόσο εμμονικό ξηρό διάστημα ελπίζω το καλοκαίρι να το αντπαοδώσει.

Ε όχι μας διέλυσε  το χειμώνα, να κάνει το ίδιο  και το καλοκαίρι παει πολύ. Τότε θελουμε... ήλιους και θάλασσες 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνας δεν υπηρχε φετος οποτε και ο φλεβαρης ακολουθει αυτο το μοτιβο η οποια αλλαγη αν συμβει αγνωστης δυναμικης σιγουρα θα ειναι μετα τις 20 εως τις 28

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, stathis2b είπε:

Ε όχι μας διέλυσε  το χειμώνα, να κάνει το ίδιο  και το καλοκαίρι παει πολύ. Τότε θελουμε... ήλιους και θάλασσες 😂😂

απαπαπαπαπα μακριά. Αν θες ήλιο πάρε διαστημόπλοιο και πήγαινε σε αυτόν, αν θες θάλασσες, και με τρικυμία το μπάνιο γίνεται πιο διασκεδαστικό. Και δεν θα έχει τσούχτρες έτσι😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομοτελειακά ακόμη και ένα βροχερό καλοκαίρι θα έχει ένα διάστημα με καλό καιρό και συνεχή ζέστη κάθε μέρα, στην Ελλάδα είμαστε. Τα μπάνια δεν τα χάνουμε αλλά το θέμα είναι να μην πάει 4 μήνες σερί ζέστη και ξεραΐλα αλλά να κάνει διαστήματα με καταιγίδες. Τελευταία ο Αύγουστος είναι όσο πιο καλοκαίρι πάει, χειρότερος και από τον Ιούλιο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Ε όχι μας διέλυσε  το χειμώνα, να κάνει το ίδιο  και το καλοκαίρι παει πολύ. Τότε θελουμε... ήλιους και θάλασσες 😂😂

Ο ηλιος ειναι μονο για τις ασταθειες.. Ειπαμε αυτο το καλοκαιρι,δεν εχει καλοκαιρι....Πισω εχει η αχλαδα την ουρα...Οπως δεν ηρθε φετος χειμωνας,ολοψυχα ευχομαι μη σωσει να ρθει και το καλοκαιρι...😋

Τα μπανια,οι ηλιοθεραπειες κτλ,ειναι για τις κυριες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ θα έρθει την επόμενη βδομάδα και δεν θα έρθει τον Ιούλιο - Αύγουστο; Και καύσωνες να μην έχει σίγουρα θα έχουμε περιόδους με 34-35 κάθε μέρα. Δεν γίνεται  από τέλη Μαΐου μέχρι και Σεπτέμβρη να έχει κάθε μέρα βροχές ή συννεφιά ή μέγιστες το πολύ 30. Στην Ελλάδα είμαστε καταδικασμένοι το καλοκαίρι, πάντα έχει ζέστη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδιά.. Δεν θα πω κάτι που δεν γνωρίζετε, αλλά έχετε αντιληφθεί οτι τα τελευταία πολλά χρόνια δεν υπάρχουν διακριτές εποχές , έτσι όπως τουλάχιστον οι παλαιότεροι εξ ημών γνωρίσαμε;; Το βαθύ μακρύ ελληνικό καλοκαίρι ξεκινά ενίοτε και απο Μάιο και επεκτείνεται έως και Νοέμβριο κάποιες φορές..Τι μένει λοιπον;; Δεκέμβριος-Ιανουάριος, άντε και 15 μέρες του Φλεβάρη..Για δυόμιση μήνες ουσιαστικά, εμείς οι χιονολάτρες περιμένουμε στωικά το υπόλοιπο διάστημα..Ε λογικό είναι όταν δεν σου κάνει κάτι, να υπάρχει στεναχώρια. απογοήτευση, θυμός , απελπισία, ξενέρωμα... Πολυ δε περισσότερο όταν βλέπεις ολη την Ευρώπη σχεδόν άχιονη. Θέλω να πω οτι τα όποια  στάνταρντς είχαμε κάποιες παλαιότερες περιόδους, δυστυχώς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...Τώρα πλέον θα ελπίζουμε σε φωτοβολίδες και οποιος σταθεί τυχερός...  Προσωπική μου άποψη ειναι οτι κλιματική αλλαγή υπάρχει , και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, απλά εθελοτυφλεί.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ said:

Καλησπερα παιδιά.. Δεν θα πω κάτι που δεν γνωρίζετε, αλλά έχετε αντιληφθεί οτι τα τελευταία πολλά χρόνια δεν υπάρχουν διακριτές εποχές , έτσι όπως τουλάχιστον οι παλαιότεροι εξ ημών γνωρίσαμε;; Το βαθύ μακρύ ελληνικό καλοκαίρι ξεκινά ενίοτε και απο Μάιο και επεκτείνεται έως και Νοέμβριο κάποιες φορές..Τι μένει λοιπον;; Δεκέμβριος-Ιανουάριος, άντε και 15 μέρες του Φλεβάρη..Για δυόμιση μήνες ουσιαστικά, εμείς οι χιονολάτρες περιμένουμε στωικά το υπόλοιπο διάστημα..Ε λογικό είναι όταν δεν σου κάνει κάτι, να υπάρχει στεναχώρια. απογοήτευση, θυμός , απελπισία, ξενέρωμα... Πολυ δε περισσότερο όταν βλέπεις ολη την Ευρώπη σχεδόν άχιονη. Θέλω να πω οτι τα όποια  στάνταρντς είχαμε κάποιες παλαιότερες περιόδους, δυστυχώς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...Τώρα πλέον θα ελπίζουμε σε φωτοβολίδες και οποιος σταθεί τυχερός...  Προσωπική μου άποψη ειναι οτι κλιματική αλλαγή υπάρχει , και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, απλά εθελοτυφλεί.. 

+1000. Kαι για να μην την πουμε "κλιματική αλλαγή" και δεχθώ εξώδικο αύριο απο τον Γείτονα, ας πούμε ότι υπάρχει μια τάση θέρμανσης του πλανήτη σε συνδυασμό με μία τάση επαμφοτερισμού των εποχών χωρίς να μπορούμε να την αποδώσουμε σώνει και καλά σε έναν παράγοντα και δη τον ανθρώπινο. Αλλά το ότι έχουμε όλο και περισσότερη ζέστα, ε, αυτό νομίζω το βιώνουμε ολοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

, ας πούμε ότι υπάρχει μια τάση θέρμανσης του πλανήτη σε συνδυασμό με μία τάση επαμφοτερισμού των εποχών χωρίς να μπορούμε να την αποδώσουμε σώνει και καλά σε έναν παράγοντα 

........είμεθα οικονομικά ασθενέστεροι.😋😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...