Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Καθίστε να σταυρώσουμε κανα χαμηλό τις προκοπής για αρχή! Ναι μεν μπορεί να βρέξει και άνοιξη και καλοκαίρι αλλα τώρα είναι η εποχή που μας επισκέπτονται οργανωμένα χαμηλά!

Ε όχι και για αρχή. Τέλη Φλεβάρη είμαστε. Φέτος δεν υπάρχει η φυσιολογική ροή του τύπου χιόνια στα βουνά το Νοέμβρη και σιγά σιγά Δεκέμβρη και Γενάρη μέχρι πεδινά. Τώρα απλά ψάχνουμε μία φωτοβολίδα 1-2 μέρες, -7 στα 850 και υετό μπας και χιονίσει στην πόρτα μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

Ε όχι και για αρχή. Τέλη Φλεβάρη είμαστε. Φέτος δεν υπάρχει η φυσιολογική ροή του τύπου χιόνια στα βουνά το Νοέμβρη και σιγά σιγά Δεκέμβρη και Γενάρη μέχρι πεδινά. Τώρα απλά ψάχνουμε μία φωτοβολίδα 1-2 μέρες, -7 στα 850 και υετό μπας και χιονίσει στην πόρτα μας..

Σωστά! Βέβαια έχω την εντύπωση οτι η φυσιολογικη ροη έχει χαθεί όχι φέτος αλλα εδώ και καμιά 10αρια χρόνια.

η σούμα πάντα στο τέλος πάντως.

στην τελική τι μπορεί να γίνει; Να έχουμε έναν ήπιο χειμώνα. Δεν θα πεθάνουμε κιόλας, δεν θα είναι η πρώτη φορά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κορδόνιασμα δεικτών για τόσο μακριά σε μεγάλη πτώση? χμμ θα ξαναλλάξουν, αλλά ίσως να είναι θετικό σήμα.

ao.sprd2.gifnao.sprd2.gif

 

μακάρι να κάνει έναν γερό αυλώνα δυτικά μας, για να δούμε το πολυπόθητο και φέτος. και το καλοκαίρι να έχουμε καταιγιδάρες όχι χαζομαρίτσες όπως πέρσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα την αξιολογη αλλα προσκαιρη μεταβολη του καιρου αυριο και μεθαυριο πολυ πιθανο πια να εχουμε νεα πιο αξιολογη διαταραχη στις 20 του μηνα...Αληθεια,ποσο καιρο εχουμε να δουμε οργανωμενο χαμηλο να σχηματιζεται στο ιονιο και μαλιστα με αργη πορεια και οχι να φευγει σφαιρα...??Αφηστε λοιπον τις γκρινιες και χαρειτε οτι ερθει...Μιλαμε για ενα χειμωνα παρωδια...Οποτε μην εχουμε αυταπατες...

Με τα σημερινα στοιχεια θα εχουμε βροχες στα πεδινα και χιονια κυριως σε ορεινες και ημιορεινες περιοχες...Με καποιες βελτιωσεις μπορουν να χιονιστουν και πεδινες περιοχες της βορειας χωρας...Η συγκεκριμενη διαταξη μονο προσηνεμη δεν ειναι...

Απο το να συνεχιστει η βαρετοκαιρια...Χιλιες φορες να χιονισει στα βορεια και ας φαμε εμεις εδω κατω,βροχες...Πρεπει και να βρεξει καποια στιγμη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

και Απρίλιο μπορεί να χιονίσει εκεί φίλε, πόσο μάλλον αρχές Μαρτίου

Μιχαήλ σβήσε κάνα μυνημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

κορδόνιασμα δεικτών για τόσο μακριά σε μεγάλη πτώση? χμμ θα ξαναλλάξουν, αλλά ίσως να είναι θετικό σήμα.

ao.sprd2.gifnao.sprd2.gif

 

μακάρι να κάνει έναν γερό αυλώνα δυτικά μας, για να δούμε το πολυπόθητο και φέτος. και το καλοκαίρι να έχουμε καταιγιδάρες και όχι χαζομαρίτσες όπως πέρσι.

Aυτό έβλεπα κι εγώ Μισέλ. Περίεργο κορδόνιασμα και κυρίως, πέρασμα σε αρνητικές τιμές μετά από πολύ καιρό. Η τελευταία μας ζαρια.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Lepiana.snow είπε:

Μιχαήλ σβήσε κάνα μυνημα

έσβησα φίλε στείλε

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Aυτό έβλεπα κι εγώ Μισέλ. Περίεργο κορδόνιασμα και κυρίως, πέρασμα σε αρνητικές τιμές μετά από πολύ καιρό. Η τελευταία μας ζαρια.......

δυστυχώς είναι τόσο μακριά που δεν μπορώ να είμαι αισιόδοξος ακόμα. Εχθές κλείσαμε στο +5.5 τον ΑΟ, την ώρα που στην αρχή [χρονική απόσταση ίδια με αυτή την θεωρητική πτώση που βλέπουμε τώρα ] φαινόταν ότι θα πέφταμε σε αρνητικές ή έστω σε κοντά στο 0 τιμές. Οπότε μικρό τρύπιο καλάθι προς το παρόν.😕

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταία στιγμή το έσωσε το αικον, παραλίγο να μην βγάλει κακοκαιρία. πάντως αν μιλάμε για το καλύτερο δυνατό σενάριο όσο αφορά συνδυασμό υετού και θερμοκρασιών για κεντροβόρεια το αικον πρέπει να έχει κάτι κοντά σε αυτό. Φυσικά το χαμηλό που θα έβγαζε θα ήταν κατώτερης δυναμικής από τον τζίφο.

 

αύξηση υετού αύριο εδώ από τζίφο, καλύτερα 500,850

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ καλό πάει να βγει το 12αρι του τζίφου για το επόμενο. από την άλλη το ούκμο δεν μου αρέσει

 

θάψαρ Πίνδου από τζίφο!!! βγες ρε γμτ βγεςς και παράτα στα σκουπίδια το σενάριο του ούκμου...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασσικη περιπτωση που χιονιζει φλωρινα 40-50 ποντους και υπολοιπη δυτικη μακεδονια χαζευει με τα χιονονερα μου θυμιζει ο Τζιφος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θελω κατι σαν το 18αρι και με 3 βαθμους κατω θα βαζαμε σχεδον 2 μετρα Θεσσαλονικη...85-90 mm μεσα σε λιγες ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι σηκώνεται ο αντικυκλώνας στον ατλαντικό μέσα όμορφα και ωραία. να δούμε τι θα βγάλει και εδώ το τρέξιμο.

gfs-0-252.png?12

 

βέβαια όλα καθορίζονται από ένα σημαντικό Αμερικανικό χαμηλό, για το οποίο δεν μπορούμε να μιλήσουμε ούτε για αστείο από τώρα. με τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστευω θα μας κατσει προσηνεμη κατασταση τελη φλεβαρη, απλα ρε γμτ ψυχος δεν υπαρχει πουθενα δεν κατεβαζει μπαλιτσα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι αλλά θα χιονίσει και στα βουνά σε υψόμετρα που δεν χιονίζει εύκολα τους επόμενους μήνες. Καταλαβαίνω απόλυτα, και εγώ θέλω να χιονίσει, αλλά επειδή ακριβώς ο αυλώνας αυτός δεν έχει αυτή την δυνατότητα, θέλω να καθίσει ώστε να βγει το μαξ του υετού που μπορεί να βγει. . Ευκαιρία για χιονιά ίσως υπάρξει στα μετά τις 23

Απ'ότι κατάλαβα έχεις στοχεύσει στην άνοδο του αζορικού στις στις 260 ώρες (μέσες άκρες) για μία καλή κατάβαση?Πότε κλειδώνει αυτή η άνοδος του αζορικού όμως?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kilkis1989 είπε:

Απ'ότι κατάλαβα έχεις στοχεύσει στην άνοδο του αζορικού στις στις 260 ώρες (μέσες άκρες) για μία καλή κατάβαση?Πότε κλειδώνει αυτή η άνοδος του αζορικού όμως?

ναι κάπου εκεί. Για να κλειδώσουμε ότι θα υπάρξει άνοδος του Αζορικού δυστυχώς πρέπει να περάσουν 5-7 μέρες από σήμερα. Πολλές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η άνοδος Αζορ που δείχνει τώρα ο τζίφος δείχνει ο,τι και οι δείκτες ΑΛΛΑ τελικά μάλλον μια από τα ίδια θα συμβεί : ή που θα ανέβει ο Αζορ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και θα δούμε κακοκαιρία,  ή (πιθανότερο) θα τον σφαλιαρισει ο Ατλαντικος και θα έχουμε π@@δες..... Πάντως αν οι πτώση των δεικτών είναι αληθινή, ο Αζορ δεν θα σταματήσει στο .....Λονδίνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια πορδή ετοιμάζεται να βγάλει στα τέλη του μήνα,είναι η χρονιά των πόρδορεταλιων ,ακόμα πιστεύουμε σε κάτι μεγάλο με αζορικους της πλάκας για λίγες ημέρες ,τπτ καλύτερο από αυτά που έχουμε δει φέτος μακάρι ξαναλέω να ευνοήσει την βόρεια χώρα ότι είναι να ερθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα. Ομορφιες απο τζιφο στα μακρινά. Στα κοντινα με τετοια ρεταλια ας χιονισει στα βουνα της Πινδου που ειναι αχιονα και ας βρεξει εδω και πεδινη Βορεθα Ελλαδα που εχει στεγνωσει. Για μετα ενα πασπαλισμα στο Σουνιο και κλείσαμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...