Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν φαίνεται κάτι στον ορίζοντα (μιλάμε για πεδινά) και ο χειμώνας σιγά -σιγά τελειώνει... είχαμε κάποιες ευκαιρίες δεν έκατσαν και πάμε παρακάτω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 σεναρια + το control χιονιζουν την Θεσσαλονικη στις 20-21/2...

Και υετικα εχουν βελτιωθει

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ψυχος και χιονια το 12αρι του gfs .. στα σχετικα μακρινα αντε να δουμε..

 

gfs-1-276.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ορισμός της καταστροφής το σενάριου του τζίφου για εδώ, το σενάριο που φοβόμουν εμφάνισε ο κ@λοτζίφος, ευτυχώς είναι πολύ μακριά ακόμα. ευτυχώς δεν το υποστηρίζουν τα ενσέμπλς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ο ορισμός της καταστροφής το σενάριου του τζίφου για εδώ, το σενάριο που φοβόμουν εμφάνισε ο κ@λοτζίφος, ευτυχώς είναι πολύ μακριά ακόμα. ευτυχώς δεν το υποστηρίζουν τα ενσέμπλς.

Μακάρι να δυτυκίσει λίγο. Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μακάρι να δυτυκίσει λίγο. Χαχα

εμένα με νοιάζει που χαλάει ο επόμενος αυλώνας. Επειδή βγαίνει αυτός που μας επηρεάζει χαλάει ο επόμενος που βασίζομαι για να δω καλό χιόνι, οπότε τελειώνει ο χειμώνας για εδώ. Άρα πρέπει να εξαφανιστεί αυτός που βγάζει τώρα για να χιονίσει εδώ, γιατί αποκλείεται να πάει πολύ δυτικότερα από αυτό που δείχνει τώρα. Το μεσημέρι ήταν δυτικότερα επειδή ήταν ρετάλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς προς το παρόν το κύριο αγναντεύει μόνο του στα ξερά μονοπάτια [μετά τις 21] ωραίο το σενάριο 9.

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

 Από το ντεμί φθινόπωρο απλά περνάμε στην άνοιξη.

Θα πέφτει η βροχή αιφνιδιαστικά την Εποχή των Μουσωνων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδη αν ανεβαινε σωστα ο αζορικος μεχρι τα  επιθυμητα Γ. Π. τι θα κατεβαζε εκει στις 27;

πλακα θα ειχε να το εφερνε οπως τα δειχνει, ξερωντας οτι πλεον για την εποχη εκεινη, δεν αρκει!

για αυστηρα λεκανοπεδιο εννοωντας παντα

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, BrainA είπε:

Αφήστε τους χάρτες. Βλέπω ύποπτες, συνομωτικου χαρακτήρα, αγελαίες συμπεριφορές των πουλερικών της πεθεράς. Όταν μαζεύονται έτσι , κάτι τρέχει......

 

20200216_155255.jpg

φυλάξου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Δύο φορές Μάρτη δηλαδή τα τελευταία 30+ χρόνια. Ε εντάξει δεν το λες και συχνό. Και ούτε αν χιονίσει πάνω από την Γ. Δήμου με νοιάζει, Ν. Ιωνία μένω, εδώ θέλω να το στρώσει..

Υπερβαλεις ...δν είναι μόνο αυτοί οι χιονιαδες Μαρτίου......χιονι Μαρτίο είχε ρίξει και το 2005 με χιονοστρωση, νομίζω και το 2003 βέβαια τότε εριξε και απριλιο....ενω κανονική χιονοπτωση και το 2006.... και νομιζω είχε και άλλες 2 την 10ετια 90-2000 με η χωρις χιονοστρωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Δηλαδη αν ανεβαινε σωστα ο αζορικος μεχρι τα  επιθυμητα Γ. Π. τι θα κατεβαζε εκει στις 27;

πλακα θα ειχε να το εφερνε οπως τα δειχνει, ξερωντας οτι πλεον για την εποχη εκεινη, δεν αρκει!

για αυστηρα λεκανοπεδιο εννοωντας παντα

μια χαρα αρκει ... αρκει να το θελει η ιδια η φυση θα δουμε τρεξιμο με τρεξιμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το καλύτερο από τα απογευματινά το ευρωπαικό, με πιο γερό αυλώνα από το ούκμο, αλλά και πιο δυτικά, που σημαίνει παρόμοιες Τ για εμάς, αλλά πολύ περισσότερος υετός.

 

για 20-21 αυτό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάλλον θα κατεβάσει βόμβα ο ευρωπαίος, αν και όχι με τον τρόπο που θα ήθελα\

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΑΦΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΡΟΠΟΣ για αυτό

ECM1-216.GIF?16-0

 

το περίμενα λίγο καλύτερο😅

 

 

αλλά οκ, μια χαρά μου είναι καθώς υπήρχε και συνέχεια καθώς η φάση στην Αμερική είναι πολύ πιο αντικυκλωνική

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μάλλον θα κατεβάσει βόμβα ο ευρωπαίος, αν και όχι με τον τρόπο που θα ήθελα\

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΑΦΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΡΟΠΟΣ για αυτό

ECM1-216.GIF?16-0

 

το περίμενα λίγο καλύτερο😅

 

 

αλλά οκ, μια χαρά μου είναι καθώς υπήρχε και συνέχεια καθώς η φάση στην Αμερική είναι πολύ πιο αντικυκλωνική

Δηλαδή το μόνο μοντέλο αλλά και το τελευταίο τρέξιμο μοντέλων μέχρι στιγμής με δυτικό σενάριο σε εκείνες τις ώρες είναι ο Ευρωπαίος?Οπότε περιμένεις στο gfs 18αρι να πηγαίνει σιγά σιγά προς Ευρωπαίο?Και αν όχι σήμερα τότε αύριο με την προϋπόθεση ότι ο πρωινός Ευρωπαίος θα επιμείνει σε αυτό το τρέξιμο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kilkis1989 είπε:

Δηλαδή το μόνο μοντέλο αλλά και το τελευταίο τρέξιμο μοντέλων μέχρι στιγμής με δυτικό σενάριο σε εκείνες τις ώρες είναι ο Ευρωπαίος?Οπότε περιμένεις στο gfs 18αρι να πηγαίνει σιγά σιγά προς Ευρωπαίο?Και αν όχι σήμερα τότε αύριο με την προϋπόθεση ότι ο πρωινός Ευρωπαίος θα επιμείνει σε αυτό το τρέξιμο?

Ολα τα μοντελα εχουν τα δικα τους σεναρια στις μακρινες ωρες και διαφοροποιουνται αρκετα ολα...Οσο πλησιαζουμε αρχιζουν να συγκλινουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανανεωσε το μοντελο του χαλαζι επιμενει να βλεπει ψυχρη εισβολη τελη του μηνα με βαση τον χαρτη...

t850_46.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kilkis1989 είπε:

Δηλαδή το μόνο μοντέλο αλλά και το τελευταίο τρέξιμο μοντέλων μέχρι στιγμής με δυτικό σενάριο σε εκείνες τις ώρες είναι ο Ευρωπαίος?Οπότε περιμένεις στο gfs 18αρι να πηγαίνει σιγά σιγά προς Ευρωπαίο?Και αν όχι σήμερα τότε αύριο με την προϋπόθεση ότι ο πρωινός Ευρωπαίος θα επιμείνει σε αυτό το τρέξιμο?

για τόσες ώρες μακριά τα πάντα είναι πιθανά. Δηλαδή δεν θεωρώ τούμπα μοντέλου προς κάποιο άλλο στις 200 ώρες. Οπότε αύριο δεν περιμένω κάτι, απλά ελπίζω και τίποτε άλλο, μπας και δούμε χιονόπτωση, γιατί αν βγει κάτι σαν το ευρωπαικό, ξέρω ότι εκεί θα καταλήξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ρε παιδιά δεν λέω ότι θα βγει έτσι ακριβώς,επειδή στην προηγούμενη κακοκαιρία λέγατε για τάση ανόδου αζορικού κτλ κτλ και επειδή βλέπω τώρα ότι το gem και ο ευρωπαίος μοιάζουν πολύ + το gfs κάπως που είναι πιο ανατολικά..εκτός και αν κάνω λάθος επειδή δεν ξέρω να διαβάζω χάρτες 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Ναι ρε παιδιά δεν λέω ότι θα βγει έτσι ακριβώς,επειδή στην προηγούμενη κακοκαιρία λέγατε για τάση ανόδου αζορικού κτλ κτλ και επειδή βλέπω τώρα ότι το gem και ο ευρωπαίος μοιάζουν πολύ + το gfs κάπως που είναι πιο ανατολικά..εκτός και αν κάνω λάθος επειδή δεν ξέρω να διαβάζω χάρτες 😆

οχι βρε μια χαρά τα λες, απλά εγώ την πρώτη τάση ανόδου, θέλω να την καπελώσω😈 γιατί δεν με βολεύει καθόλου σε γενικές γραμμές, γιατί θέλω την επόμενη που πιστεύω μπορεί να με ευνοήσει περισσότερο. Εσύ στην βόρεια χώρα την θες την πρώτη άνοδο του Αζορικού,  αν και γίνεται και με την δεύτερη, απλά εδώ στην δυτική χώρα, δεν έχουμε να ελπίζουμε με την πρώτη και επειδή καταστρέφει την δεύτερη η πρώτη είμαι σε φάση ξξξξξξ ξξ ψωραααα αζορικέ σήκω μετά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

οχι βρε μια χαρά τα λες, απλά εγώ την πρώτη τάση ανόδου, θέλω να την καπελώσω😈 γιατί δεν με βολεύει καθόλου σε γενικές γραμμές, γιατί θέλω την επόμενη που πιστεύω μπορεί να με ευνοήσει περισσότερο. Εσύ στην βόρεια χώρα την θες την πρώτη άνοδο του Αζορικού,  αν και γίνεται και με την δεύτερη, απλά εδώ στην δυτική χώρα, δεν έχουμε να ελπίζουμε με την πρώτη και επειδή καταστρέφει την δεύτερη η πρώτη είμαι σε φάση ξξξξξξ ξξ ψωραααα αζορικέ σήκω μετά

Εγώ στις 216 ώρες κοιτούσα,η πρώτη τάση ανόδου πότε είναι?😆Και επίσης τα ensembles του gfs δεν δείχνουν τίποτα σε σχέση με το κύριο..Δεν ξέρω τι δείχνουν τα ensembles του gem και του ευρωπαίου,αυτά που μπορούμε να τα βρούμε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...