Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ για τα πεδινά του τόπου μου, από μένα!

Ενας χειμώνας που δεν έριξε ούτε νιφάδα στην πόλη της Χαλκίδας... αλλά είχε κάποια δυνατά επεισόδια ψυχρών εισβολών με χιόνια ως 350μ τουλάχιστον 4 φορές! 
Τα βουνά μας κάτασπρα από τα Χριστούγεννα, με την Διρφυ κ το Ξεροβούνι να κλέβουν την παράσταση!

Τι μπορεί να δώσει ο Μάρτιος... δεν ξέρω αλλά τα τελευταία χρόνια μόνο μας χαϊδεύει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλημερα παιδια πολλες υποχρεωσεις τον τελευταιο καιρο σε συνδυασμο με την καιρικη απραξια μας εκανε να εξαφανιστουμε λιγο...επιτελους χθες εριξε καποια χιλιοστα που τοσο αναγκη ειχε η γη και οι αγροτες μας..ελπιζουμε ο μαρτης να μας αποζημιωσει με βροχες που τοσο αναγκη εχει ο τοπος και εστω και αργοπορημενα χιονια στα βουνα

Δυστυχώς δεν επιβεβαιωθηκε η πρόβλεψη για ψυχρή κατάβαση τέλος του μήνα. Τουλάχιστον να κάνει νερά που τα έχουμε ανάγκη όλοι και κυρίως οι αγροτες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μικρή βελτίωση του τζίφου, κάθε βελτίωση σημαντική. Αύριο ίσως έχουμε εκπλήξεις και στην Πίνδο. Αστεία χιόνια φυσικά, αλλά θα είναι χιονομπόρικα. θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ για τα πεδινά του τόπου μου, από μένα!

Ενας χειμώνας που δεν έριξε ούτε νιφάδα στην πόλη της Χαλκίδας... αλλά είχε κάποια δυνατά επεισόδια ψυχρών εισβολών με χιόνια ως 350μ τουλάχιστον 4 φορές! 
Τα βουνά μας κάτασπρα από τα Χριστούγεννα, με την Διρφυ κ το Ξεροβούνι να κλέβουν την παράσταση!

Τι μπορεί να δώσει ο Μάρτιος... δεν ξέρω αλλά τα τελευταία χρόνια μόνο μας χαϊδεύει!

Άγγελε έγω έχω σφυρίξει λήξη για χιόνια στην πόλη της Χαλκίδας από αρχές Φλεβάρη, δεν είναι χρονιά για παραθαλάσσια χιόνια αυτή αλλά του χρόνου συμβιβάζομαι μόνο με ιστορικό για την Χαλκίδα, έχει αργήσει πολύ πρέπει να έρθει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ένα αμερικανικό χαμηλό στην ΤΕΛΕΙΑ θέση κάτι το οποίο δεν αλλάζει στην προκειμένη, το οποίο όμως είναι μια μεταβλητή  που ποτέ μα ποτέ δεν έβγαινε στους δυτικούς χιονιάδες που χάθηκαν, βγαίνει τώρα, αλλά το χαμηλό αποφασίζει να σου κάνει μύτη, που αν γίνει και άλλο μεγάλη θα καταστρέψει τα πάντα! Ας ελπίσουμε να μικρύνει η μύτη του [για το επόμενο]

image.png.b8da2397279460eed8ce34fcd6fe7a20.png

 

στα σκουπίδια και η δεύτερη ψυχρή εισβολή. για αυτή έχουμε χρόνο, αλλά κρίμα να χαλάσει από κάτι τόσο γελοίο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχω απογοητευτει και γιαυτο εξαφανιστηκα και δεν γραφω... Αλλά τουλαχιστον εχει συννεφια 2 μερες τωρα καλα ειμαστε. Ζωνικη και παλι ζωνικη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Michael είπε:

Δυστυχώς δεν επιβεβαιωθηκε η πρόβλεψη για ψυχρή κατάβαση τέλος του μήνα. Τουλάχιστον να κάνει νερά που τα έχουμε ανάγκη όλοι και κυρίως οι αγροτες 

Μπορει να γινει η ψυχρη καταβαση με κανα δυο μερες διαφορα δν ειναι απαραιτητο η ψυχρη καταβαση να ειναι και πεδινη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που ίσως έχουμε στα τέλη του μήνα ψυχρή κατάβαση είναι, απλά δεν θα επηρεάσει πεδινά. Αλλά αν βγει, θα είναι μακράν η καλύτερη κακοκαιρία για την Πϊνδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλλον κλειδωνει το -33 αυριο στην Αττικη και στο Αιγαιο.Παμε λογικα σε ξεσπασματα χιονιου-χιονοχαλαζου και ισως καποια ηλεκτρικα ως το μεσημερι.Η ευβοια στα ορεινα της ειδικα παει για αλλο ενα 20ποντο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους το σίχαμα (χειμώνας) φτάνει στο τέλος του. Έχω χάσει το μέτρημα σχετικά με το πόσες φορές αρρώστησα φέτος. Αφού να φανταστείτε ότι πάλι είμαι άρρωστος με πυρετό και ειδικά αυτό που με τσακίζει θανάσιμα είναι ο πονόλαιμος. Ο πονόλαιμος με έχει ριμάξει από αρχές Οκτώβρη και δώθε. Μην πω κι από τέλη Σεπτέμβρη. Ευτυχώς σε λίγες μέρες μπαίνει η άνοιξη κάτι που σημαίνει ότι και ο καιρός θα φτιάξει (όχι ότι φέτος δεν ήταν καλός όλο το χειμώνα - παραήταν θα έλεγα) και δε θα έχουμε άλλο πια ιώσεις. Εμένα αυτό που με τσακίζει θανάσιμα είναι ο πονόλαιμος. Δεν τον αντέχω λέμε! Τέλη Φλεβάρη εγώ μόνο άνοδο της Τ βλέπω κι όχι πτώση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μαλλον κλειδωνει το -33 αυριο στην Αττικη και στο Αιγαιο.Παμε λογικα σε ξεσπασματα χιονιου-χιονοχαλαζου και ισως καποια ηλεκτρικα ως το μεσημερι.Η ευβοια στα ορεινα της ειδικα παει για αλλο ενα 20ποντο.

Πότε; Αύριο; Άντε υπομονή τα τελευταία του είναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κέντρικη Εύβοια.

Diagramme GEFS

Σημαντική αυξηση υετού για αύριο σε σχέση με το 0ζ αλλά και αύξηση θερμοκρασίας στα 850...

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

βελτίωση ξανά για 28

είτε χιονίσει είτε όχι, φαίνεται ότι τελειώνει το κάθε μέρα ήλιος. άργησε 2 μήνες... ελπίζω τέτοιες διατάξεις να δω περισσότερο του χρόνου μέσα στον χειμώνα. κατά προτίμηση Δεκέμβριο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Diagramme GEFS

βελτίωση ξανά για 28

είτε χιονίσει είτε όχι, φαίνεται ότι τελείωνει το κάθε μέρα ήλιος. άργησε 2 μήνες... ελπίζω τέτοιες διατάξεις να δω περισσότερο του χρόνου μέσα στον χειμώνα. κατά προτίμηση δερκέμβριο

Δε χιονίζει 28.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, WEATHER-FUN είπε:

Δε χιονίζει 28.

sta 500 μέτρα είμαι, αν κλειδώσει στο -1 με -2 στα 850 θα ρίξει χιόνι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, akisioannina είπε:

Καθαρά θέμα έντασης φαινομένων Μιχάλη.Στο όριο όμως ( που όλα τα καλά πλην εξαιρέσεων έτσι ήτανε) 

Βέβαια Άκη εννοείται. Φυσικά επειδή το -1 με -2 θα είναι με δυτικό βορειοδυτικό ρεύμα πιστεύω ότι μπορεί να το κάνει, εφόσον έρθει η διαταραχή. Αν ήταν βοριοανατολικός με -1 και -2 στα 850, δεν θα παίρναμε χαμπαρι Πάντως και αύριο επειδή το ανατολικό ρεύμα θα είναι ασθενές, ίσως να κάνει χιονομπόρες κοντά στο Μιτσικέλι. Ελάχιστα δυτικότερα να έρθει το αυριανό, ίσως δούμε νιφάδες στα Γιάννενα.  Βέβαια είπαμε αυτό στις 28 μας ενδιαφέρει καθαρά και μόνο για .. παπλαμουδένιους λόγους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι βλεπει για χιονοκρυο το σεναριο 13 του gfs για κρυο στα σχετικα μακρινα.. anim_ojs5.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψάχνοντας κάπου να βρω μια ελπίδα είδα την παρακάτω ομορφιά 🤩😁  . Ρεαλιστικά , εάν μιλάμε για χιόνι στα πεδινά ψάχνουμε τεράστιο θαύμα αυτή την στιγμή  .Κατά τα λοιπά υπάρχουν καλούτσικες πιθανότητας να επηρεαζόμαστε από διαταραχές και να μην πάει τόσο άσχημα ο καιρός όσο δείχνουν τα διαγράμματα .Πάλι η χώρα μας είναι σε οριακό σημείο.  Πάμε να ζήσουμε την αυριανή μέρα και έχει ο θεός !

gens-4-1-360.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

παραπονιόμουν που δεν είχε σύννεφα το πρωί, αλλά έφτιαξε τώρα μερικά cumulus Μικρού πάχους. Όλα αυτά με 1 στα 850 και μόλις -18 στα 500, άρα αύριο με -2 στα 850 και σχεδόν -30 στα 500 σίγουρα θα έχουμε εκπλήξεις! Είχα χάσει πέρσι μια μέρα με χιονομπόρες στα Γιάννενα που όλο το νέφος είχε ύψος 500 και κάτι μέτρα και έφτανε από την βάση της λίμνης μέχρι την μέση του Μιτσικελίου και ήταν το καλύτερο θέαμα που έχασα. ας ελπίσουμε για παρόμοια πράγματα αύριο

Αύριο εδώ παίζει τίποτα τέτοιο???καμία μπόρα χιονιού 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Αύριο εδώ παίζει τίποτα τέτοιο???καμία μπόρα χιονιού 

όχι φίλε μόνο στα ορεινά οι χιονομπόρες. Και ακόμα και αν υπάρξουν πολύ πρόσκαιρα φαινόμενα που δεν θα υπάρξουν, για τα πεδινά είναι βροχή

 

Υ.Γ ας μεταφέρει κάποιος Mod τα 2 μηνύματα αυτά στον σχολιασμό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που πηγαν τα κρυα του τσιφου μετα τις 28 2 σεναρια κατω απο το μηδεν χαχα

Στις 28 καλη ευκαιρια..αλλα κλασικα οταν ερθουν οι θερμοκρασιες δε θα χουμε υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλάκα έχει.  μια λίμνη της πλάκας κουτσουλιά και έχει -34 στα 500

icon-6-21.png?21-12

 

 

ομοιότητες όπως είπαμε υπήρχαν με αυτό, απλά το αυριανό είναι κάπως κατώτερο, καθώς και η τροχιά της δεν είναι ιδανική

gfs-0-6.png?6gfs-13-6.png?6

 

 

φυσικά έχει σημασία και το Timing για κάποιες περιοχές. αν η ψυχρή λίμνη καθυστερούσε 2-3 ώρες αύριο θα είχαμε πιο γενικευμένες χιονομπόρες στα ορεινά.

χειροτερεύει το αικον για 28. γμτ!!!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...