Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πλάκα έχει.  μια λίμνη της πλάκας κουτσουλιά και έχει -34 στα 500

icon-6-21.png?21-12

 

 

ομοιότητες όπως είπαμε υπήρχαν με αυτό, απλά το αυριανό είναι κάπως κατώτερο, καθώς και η τροχιά της δεν είναι ιδανική

gfs-0-6.png?6gfs-13-6.png?6

 

 

φυσικά έχει σημασία και το Timing για κάποιες περιοχές. αν η ψυχρή λίμνη καθυστερούσε 2-3 ώρες αύριο θα είχαμε πιο γενικευμένες χιονομπόρες στα ορεινά.

χειροτερεύει το αικον για 28. γμτ!!!!!

Γιατί δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στο icon... θεωρείς ότι είναι δυνατό μοντέλο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Γιατί δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στο icon... θεωρείς ότι είναι δυνατό μοντέλο;

ναι, και μάλιστα ο ίδιος μου ο καθηγητής παρακολουθεί ecmwf gfs και.. icon!! το icon το παρακολουθεί περισσότερο από το ukmo

έχει κάνει τραγικά λάθη το αικον το χειμώνα, αλλά έχουν κάνει και τα υπόλοιπα μοντέλα. Μάλιστα το αικον το φθινόπωρο ειδικά στην Αμερική πήγαινε καλύτερα και από τζίφο και από ευρωπαικό, ξυπνούσα πρωί για να δω πρώτα το αικον....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καθαρό -4 από τζίφο και πράσινος χιονουετός αύριο το πρωί εδώ χαχαχαχα δυτίκισε λίγο ακόμα. μωρέ λες? Μπας και δούμε κάτι αύριο αν δεν δούμε στις 28 [αν και αυτό στις 28 θα ήταν 100 φορές καλύτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωσε εντυπωσιακα τον υετο στο 12 αρι ο τζιφος για ολη την Αττικη...Αλλα δεν θα τον παρω στα σοβαρα..Και για χθες τα ιδια εδινε και επεσαν 2-3mm στο κεντρο..

Τα υπερβορεια θα γραψουν διψηφια νουμερα και μεις εδω κατω θα παλευουμε για 1-2mm

Με την ελευση του νεου ετους η Αττικη εχει χωριστει στα δυο υετικα..Το φιλαρακι μου στη δροσοπηγη παει για 300mm αυριο ετησιο και γω παλευω να φτασω τα 30mm...

Κακα τα ψεματα..Το λεκανοπεδιο θελει νοτια και μονο για σοβαρα νερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο το γαλλικό που βρήκε νέο τρόπο στην κίνηση του αμερικανικού χιονοχαμηλού για να βγει καλός ο αυλώνας !

arpegeeur-0-114.png?12

 

μέχρι τις 96 ώρες το ούκμο είναι σίγουρα καλύτερο από το 6αρι του τζίφου. 

μικρή βελτίωση τζίφου. ίσως το αικον να χειροτέρεψε επειδή είχε βαρβάτο σενάριο στο 6αρι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Από το Καστελόριζο, το έφτασε Ιόνιο μέσα σε 3 ημέρες. Άμα θέλει...

Ειμαι πολυ περιεργος για τα υψομετρα χιονοπτωσης αυριο,με την Εμυ να δινει 900μ.και πανω στην Αττικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειμαι πολυ περιεργος για τα υψομετρα χιονοπτωσης αυριο,με την Εμυ να δινει 900μ.και πανω στην Αττικη.

Γιώργο στο περσινό αντίστοιχο παράδειγμα που έβαλα χιόνισε πρόσκαιρα στα άνω Μελίσσια. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά από τον basetman . Για εμένα από 400-500 αύριο η Αττική βλέπει χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιώργο στο περσινό αντίστοιχο παράδειγμα που έβαλα χιόνισε πρόσκαιρα στα άνω Μελίσσια. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά από τον basetman . Για εμένα από 400-500 αύριο η Αττική βλέπει χιόνι.

Ωραιος.Δεν το θυμομουν καθολου,παω να δω λεπτομερειες της τοτε διαταραχουλας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 με 1,5 πιο ψυχρη ηταν τοτε η Τ στα 850 Μιχαλη και 2 με 3 βαθμους θερμοτερο το 500αρι.Φαινομενικα δεν μπορει να χιονισει κατω αποτα 700μετρα με 1000+ υψομετρα παγοποιησης και ελεεινα παχη.Εγω εμπειρικα θα ελεγα ως και 400 μετρα χιονοχαλαζο.Θα ειναι αλλο ενα καλο διδακτικο μαθημα η αυριανη διαταραχουλα.Για να δουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

1 με 1,5 πιο ψυχρη ηταν τοτε η Τ στα 850 Μιχαλη και 2 με 3 βαθμους θερμοτερο το 500αρι.Φαινομενικα δεν μπορει να χιονισει κατω αποτα 700μετρα με 1000+ υψομετρα παγοποιησης και ελεεινα παχη.Εγω εμπειρικα θα ελεγα ως και 400 μετρα χιονοχαλαζο.Θα ειναι αλλο ενα καλο διδακτικο μαθημα η αυριανη διαταραχουλα.Για να δουμε...

πάντα έχει σημασία και η μέση θερμοκρασία της διαδρομής της νιφάδας Γιώργο, λογικά θα ξέρεις και εσύ λίγο καλύτερα τα υψόμετρα. Βέβαια όπως έλεγα η μέση θερμοκρασία της διαδρομής της νιφάδας παίζει σημαντικό ρόλο στα υψόμετρα. Έτσι αν το στρώμα αυτό ναι μεν έχει καλύτερα 500, αλλά χειρότερα 850, και η υπόλοιπη διαδρομή είναι τέτοια ώστε να έχει παρόμοια μέση Τ η νιφάδα θα πέσει χιόνι στις ίδιες περιοχές [οι σχετικές υγρασίες λίγο πολύ ίδιες θα είναι] Και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο στους προσήνεμους χιονιάδες μιας και έχετε νέφη κατακόρυφης ανάπτυξης άρα υπάρχουν νιφάδες που πέφτουν από ψηλά. Θα έχει όπως είπες ενδιαφέρον

ας κλαψω τώρα λίγο και εγώ

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

τα τελευταία αρκετά τρεξίματα βγάζουν και 3η ευκαιρία, αλλά μην φτάσουμε εκεί. πολύ μακριά.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρχισαμε μεχρι και 36 βαθμους εχει ο χαρτης του gfs για αρχες μαρτιου.. φυσικα αλλαζει ειναι μακρια αλλα τις ζεστες τις  πιανουν πιο ευκολα..

gfs-9-360.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαλια το διαγραμμα μαλλον τελειωσε το ολο θεμα για χιονι στα πεδινα.. του χρονου πλεον 🌨️ ελπιδες δινει μονο το σεναριο 7 του gfs που τρεχει κατω απο το -5 στα 850 ..

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειμαι πολυ περιεργος για τα υψομετρα χιονοπτωσης αυριο,με την Εμυ να δινει 900μ.και πανω στην Αττικη.

H κυρα ΕΜΥ παει με την ασφαλεια της ισοθερμης Χορχε που τοποθετείται στα 900μ αλλα και με το γεγονος οτι δεν υπαρχει πουθενα αρνητικο dp ωστε η νιφαδα να επιβιωσει πιο χαμηλα.Αρνητικα και τα πολυ υψηλα γεωδυναμικα στα 1500μ.

Πολυ πιθανο ομως νιφαδες λογω ραγδαιοτητας των φαινομενων να παρατηρηθουν καμια 200αρια μετρα χαμηλοτερα.Οποτε εαν χιονισει προσκαιρα σε Ιπποκρατειο-Αγ.Νεκταριο η εχει χιονονερα και χιονοχαλαζα λιγο πιο κατω να μη μας κανει εκπληξη😉

Υ.Γ Και ενα ερωτημα.Θα ερθει το -3.5c στις υποπτες περιοχες? Γιατι πολλα εχουν δει τα ματια μας φετος...

image.png.521da8434435e4de28671787561955df.png

image.png.4becc92ad2dcf1e58c4aeee89f293f94.png

image.png.c1e5eaaab472b4fefbf11142e37609f9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αλλο ενα καλο μαθημα φετος ηταν η χιονοπτωση με σχεδον 1040mbar!

Και αν θυμαμαι καλα ειχαν και υψηλες πιεσεις ταυτοχρονα και στο Η.Β πραγμα που το κανει ακομα πιο σπανιο.Αποκορυφωμα σπανιοτητατας του φετινου χειμωνα για εμενα η χιονοπτωση σε επιλεγμενες πεδινες περιοχες του νομου με τη ραδιοβοληση στους -2.9c στα 850hpa. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

αρχισαμε μεχρι και 36 βαθμους εχει ο χαρτης του gfs για αρχες μαρτιου.. φυσικα αλλαζει ειναι μακρια αλλα τις ζεστες τις  πιανουν πιο ευκολα..

gfs-9-360.png

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για τέτοια! Μακάρι να κρατηθούν οι Τ σε σχετικά δροσερά επίπεδα όλη την άνοιξη! Ακόμα και τέλη Μάη - αρχές Ιούνη να μην έχουμε πάνω από 25-26 δηλαδή. 36αρια δε θέλω ούτε στο βαθύ κατακαλόκαιρο (βασικά πάνω από 30 αν πάει για μένα είναι ΚΌΛΑΣΗ)! 36 βαθμούς φυσικά και δε δίνει για Ελλάδα άλλωστε πάνω από 24-25 ποτέ δεν παίζει να πήγε η Τ Μάρτη μήνα κι αυτό προς τα τέλη του μήνα. Για να πιάσουν οι πρώτες ζέστες του καλοκαιριού (για μένα ζέστες είναι ότι είναι πάνω από 25-26) θέλουμε ακόμη 3,5 μήνες δηλαδή εκεί κατά τις 6-10 Ιουνίου περίπου).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ωραιο τελος...

GFSOPEU12_372_2.png

GFSOPEU12_384_2.png

8 Μαρτίου ποτέ δε θυμάμαι να είχαμε πάνω από 22-23 στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Athinaios είπε:

κατι βλεπει για χιονοκρυο το σεναριο 13 του gfs για κρυο στα σχετικα μακρινα.. anim_ojs5.gif

Καλύτερα αυτό τώρα αρχές Μάρτη (να θυμηθούμε ότι αρχές Μάρτη είναι ακόμη χειμώνας κι όχι άνοιξη όχι τίποτε άλλο δηλαδή) παρά 25+ στη νότια πεδινή χώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...