Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ καλό πάει να βγει το ευρωπαικό! σαν το τζεμ λογικά, αλλά με καλύτερες Τ για να δούμε!

!!1

ECM1-144.GIF?21-0ECG1-144.GIF?21-0ECG0-144.GIF?21-0

 

mcenergy_europa_rrr_500_132_202002211200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_144_202002211200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_156_202002211200_balkan.png

αν εξαιρέσουμε την πρώτη καρτέλα, τα περισσότερα από τα άλλα χιλιοστά πέφτουν με οριακά αρνητικές Τ στα 850=θάψιμο Πίνδου μέχρι τα 1000 μέτρα, και χιονόπτωση-χιονόστρωση στα Γιάννενα, μικρής όμως δυναμικής λόγω θεμροκρασιών.

ναι βγάζει χιονόπτωση σε χιλιοστά

image.png.c489318e5b2f6bdf5ef5c068dc70418a.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή άνοιξη κι από εμένα πλέον, όποτε μας έρθει κι επίσημα....!! Είπα κι εγώ μπας και τις προηγούμενες ημέρες, αλλά πολύ πολύ δύσκολα πλέον! Οπότε αναθεωρώ........ ανυπομονώ πλέον για τις καταιγίδες που παίρνουν και πάλι τη σκυτάλη απ' τον άρχοντα των καιρικών φαινομένων, που για να τον δούμε πρέπει να μας βγει..... ... ..  ανυπομονώ πλέον να έρθει η εποχή τους και ως τότε να έχουμε όσο περισσότερο καιρικό ενδιαφέρον γίνεται και τιποτ' άλλο!!!!! Αργά ή γρήγορα, να χορτάσει γίδες το μάτι μου εύχομα και... ''καλοκαίρι 2018 δε σε ξεχνώ!''!!!! Από 'δω και πέρα το όνειρό μου ΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΔΕΣ!!! Και για χιόνι πάλι εδώ, next year....

Για τον φετινό χειμώνα έχω να πω πως κούρασε απλά... τίποτα το ιδιαίτερο, χαμένες πεδινές ευκαιρίες.. μετριότατος χειμώνας και ίσως να 'μαι και επιεικής λιγάκι, δε ξέρω... μετά βέβαια κι απ' τον υπέροχο περσινό, ανεξαρτήτως του 'τι έκανε με το χιόνι, σίγουρα δεν θα μπορούσα να περιμένα και πολλά....... είμαι τουλάχιστον ευχαριστημένος που για 2η σερί χρονιά το είδα και φέτος να πέφτει, και μάλιστα με τέτοια Τ στα 850hPa και χωρίς καμια τρελή 500αρα.. που ούτε που φανταζόμουν!! Στη Ζηνοβία αν θυμάμαι καλά, παραμονή Πρωτοχρονιάς!!!! Τα ξαφνικά που λένε είναι τα καλύτερα!!

Για του χρόνου όμως θα έχω όμως μεγάλες προσδοκίες!!! Χιονοβλέψεις για κάτι πολύ σοβαρό εδώ να σπάσει η 13ετια τοτε... είναι πολλά τα χρονιά αυτά και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία νομίζω!!! Ήρθεν η ώρα αδέρφια! Για ένα χρόνο προσευχή και πίστη!!!

Τελος, θα ευχηθώ στον Μιχαήλ να το δει αυτό που θέλει!!!!!! Κρίμα να στο χαλάσει φίλε... σε εσένα που μπορει κι όπου μπορεί να κάνει ακόμα να το κάνει... τουλάχιστον να το δεις να πέφτει, σαν κι εμένα που το είδα........!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Καλή άνοιξη κι από εμένα πλέον, όποτε μας έρθει κι επίσημα....!! Είπα κι εγώ μπας και τις προηγούμενες ημέρες, αλλά πολύ πολύ δύσκολα πλέον! Οπότε αναθεωρώ........ ανυπομονώ πλέον για τις καταιγίδες που παίρνουν και πάλι τη σκυτάλη απ' τον άρχοντα των καιρικών φαινομένων, που για να τον δούμε πρέπει να μας βγει..... ... ..  ανυπομονώ πλέον να έρθει η εποχή τους και ως τότε να έχουμε όσο περισσότερο καιρικό ενδιαφέρον γίνεται και τιποτ' άλλο!!!!! Αργά ή γρήγορα, να χορτάσει γίδες το μάτι μου εύχομα και... ''καλοκαίρι 2018 δε σε ξεχνώ!''!!!! Από 'δω και πέρα το όνειρό μου ΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΔΕΣ!!! Και για χιόνι πάλι εδώ, next year....

Για τον φετινό χειμώνα έχω να πω πως κούρασε απλά... τίποτα το ιδιαίτερο, χαμένες πεδινές ευκαιρίες.. μετριότατος χειμώνας και ίσως να 'μαι και επιεικής λιγάκι, δε ξέρω... μετά βέβαια κι απ' τον υπέροχο περσινό, ανεξαρτήτως του 'τι έκανε με το χιόνι, σίγουρα δεν θα μπορούσα να περιμένα και πολλά....... είμαι τουλάχιστον ευχαριστημένος που για 2η σερί χρονιά το είδα και φέτος να πέφτει, και μάλιστα με τέτοια Τ στα 850hPa και χωρίς καμια τρελή 500αρα.. που ούτε που φανταζόμουν!! Στη Ζηνοβία αν θυμάμαι καλά, παραμονή Πρωτοχρονιάς!!!! Τα ξαφνικά που λένε είναι τα καλύτερα!!

Για του χρόνου όμως θα έχω όμως μεγάλες προσδοκίες!!! Χιονοβλέψεις για κάτι πολύ σοβαρό εδώ να σπάσει η 13ετια τοτε... είναι πολλά τα χρονιά αυτά και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία νομίζω!!! Ήρθεν η ώρα αδέρφια! Για ένα χρόνο προσευχή και πίστη!!!

Τελος, θα ευχηθώ στον Μιχαήλ να το δει αυτό που θέλει!!!!!! Κρίμα να στο χαλάσει φίλε... σε εσένα που μπορει κι όπου μπορεί να κάνει ακόμα να το κάνει... τουλάχιστον να το δεις να πέφτει, σαν κι εμένα που το είδα........!!

Συμφωνώ σε όλα Ηρακλήη!! Καταιγίδες και πάλι κααιγίδες, του χρόνου ιστορικός 1/2/3 προσήνεμος, κεντροβόρειος, δυτικός έτσι γιατί μας αρέσει. χαχαχα

Στην Ζηνοβία το είδες το χιόνι σίγουρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

πολύ καλό πάει να βγει το ευρωπαικό! σαν το τζεμ λογικά, αλλά με καλύτερες Τ για να δούμε!

!!1

ECM1-144.GIF?21-0ECG1-144.GIF?21-0ECG0-144.GIF?21-0

 

mcenergy_europa_rrr_500_132_202002211200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_144_202002211200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_156_202002211200_balkan.png

αν εξαιρέσουμε την πρώτη καρτέλα, τα περισσότερα από τα άλλα χιλιοστά πέφτουν με οριακά αρνητικές Τ στα 850=θάψιμο Πίνδου μέχρι τα 1000 μέτρα, και χιονόπτωση-χιονόστρωση στα Γιάννενα, μικρής όμως δυναμικής λόγω θεμροκρασιών.

Αν βγει αυτό μιλάμε για χαλαρά 60-70 cm στο Ζαγόρι απο τα 800 m και άνω ... !!!! και ίσως με THUNDERSNOW ...🌨️❄️☃️ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Αν βγει αυτό μιλάμε για χαλαρά 60-70 cm στο Ζαγόρι απο τα 800 m και άνω ... !!!! και ίσως με THUNDERSNOW ...🌨️❄️☃️ 

Το ίσως κάντο βεβαιότητα😀 αν έβγαινε το ευρωπαικό φίλε. όνειρο πραγματικά ειδικά μπροστά σε αυτό που ζήσαμ εφέτος για χειμώνα στην Ήπειρο

 

καλή συμφωνία  μέσου όρου  βλέπω. Αύριο στα 12αρια θα γίνουμε σοφότεροι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειμαι πολυ περιεργος για τα υψομετρα χιονοπτωσης αυριο,με την Εμυ να δινει 900μ.και πανω στην Αττικη.

Νομίζω και εγω οτι στην καλύτερη περιπτωση να πέσουν λίγες νιφάδες στα 400μ μέχρι τις 10 το πρωί εφόσον έχει ραγδαιοτητες και κρατήσει Β-ΒΔ ρεύμα για λίγο.Η ΕΜΥ προσεγγίζει το θέμα αδιάφορα,δεν μπαίνει στη λεπτομέρεια αλλά  Π.χ για Υμηττό μπορεί να έχει απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ίσως κάντο βεβαιότητα😀 αν έβγαινε το ευρωπαικό φίλε. όνειρο πραγματικά ειδικά μπροστά σε αυτό που ζήσαμ εφέτος για χειμώνα στην Ήπειρο

Μιχάλη εάν πάνε όλα καλά και βγει,μη το χάσεις ... είναι μια απίστευτα ονειρεμένη εμπειρία να ζήσεις thundersnow ... και ειδικά σε ένα ΄΄διαμάντι΄΄ όπως το Ζαγόρι ...Είχα τρεις φορές αυτή την αξέχαστη εμπειρία ... δύο στο Τσεπέλοβο και μία στη Σαμαρίνα ... απλά δεν υπάρχει ...!!!!😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Μιχάλη εάν πάνε όλα καλά και βγει,μη το χάσεις ... είναι μια απίστευτα ονειρεμένη εμπειρία να ζήσεις thundersnow ... και ειδικά σε ένα ΄΄διαμάντι΄΄ όπως το Ζαγόρι ...Είχα τρεις φορές αυτή την αξέχαστη εμπειρία ... δύο στο Τσεπέλοβο και μία στη Σαμαρίνα ... απλά δεν υπάρχει ...!!!!😀

Γιάννενα θα είμαι μιας και εδώ είμαι σαν φοιτητής, και μάλιστα δίνω μάθημα την επόμενη μέρα😥 Αλλά δύσκολα ε βλέπω να συγκεντρώνομαι το thundersnow το ψάχνω τόσα χρόνια στα Γιάννενα που γίνεται μόνο με έναν τρόπο, με χαμηλό από τα βόρεια και με ωκεάνιο ψύχος, που δίνουν δυτικό ρεύμα, και δεν τα κατάφερα να το δω.. Βέβαια ούτε τώρα περιμένω να το δω γιατί ας είμαστε ρεαλιστικοί, τα περισσότερα μοντέλα δίνουν πιο βόρειο ρεύμα που βγάζει λιγότερο υετό και σίγουρα χωρίς ηλεκτρικά και δεν θέλει πολύ για να χαλάσει τελείως. Οπότε συγκρατημένη αισιοδοξία

 

Υ.Γ Ανέφερε το ονομά σου, δεν το βρήκα ούτε στο θέμα αυτοσυστηθείτε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιάννενα θα είμαι μιας και εδώ είμαι σαν φοιτητής, και μάλιστα δίνω μάθημα την επόμενη μέρα😥 Αλλά δύσκολα ε βλέπω να συγκεντρώνομαι το thundersnow το ψάχνω τόσα χρόνια στα Γιάννενα που γίνεται μόνο με έναν τρόπο, με χαμηλό από τα βόρεια και με ωκεάνιο ψύχος, που δίνουν δυτικό ρεύμα, και δεν τα κατάφερα να το δω.. Βέβαια ούτε τώρα περιμένω να το δω γιατί ας είμαστε ρεαλιστικοί, τα περισσότερα μοντέλα δίνουν πιο βόρειο ρεύμα που βγάζει λιγότερο υετό και σίγουρα χωρίς ηλεκτρικά και δεν θέλει πολύ για να χαλάσει τελείως. Οπότε συγκρατημένη αισιοδοξία

 

Υ.Γ Ανέφερε το ονομά σου, δεν το βρήκα ούτε στο θέμα αυτοσυστηθείτε 🤣

Συγγνώμη για την παράλειψη ... Άγγελος.Με βορειά χαλάει πολύ το πράγμα όντως ... αλλά dum spiro spero ...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α ρε Μιχαηλ αν καταφέρεις και δεις χιόνι έστω και μια πασπαλα σε τέτοιον χειμώνα εκεί στα Γιάννενα φέτος θα είσαι υπερτυχερός !!! Χαχα μακάρι φιλε στο εύχομαι ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Α ρε Μιχαηλ αν καταφέρεις και στις χιόνι έστω και μια πασπαλα σε τέτοιον χειμώνα εκεί στα Γιάννενα φέτος θα είσαι υπερτυχερός !!! Χαχα μακάρι φιλε στο εύχομαι ! 

μακάρι Σώτο!! Μακάρι αύριο να ξυπνήσουμε με καλά σενάρια γιατί ο χρόνος τελείωνει, μια σημαντική μεταβλητή έμεινε μόνο!!

 

και μακάρι να βγει το καλύτερο δυνατό ή αλλιώς

anim_ukq7.gifanim_ire7.gifanim_ftf8.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 18αρι αικον δυστυχώς συνεχίζει να μην είναι καλό. Ας ελπίσουμε ο ευρωπαίος να έχει πιάσει καλύτερα την φάση. κρίμα είναι

 

α καλά ακόμα χειρότερο είναι🤬

μαχαιριά στην άχιονη ψυχούλα μου!

icon-0-120.png?21-18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευτυχώς ο τζίφος βελτιώθηκε σε αντίθεση με το αικον. Πολύ κρίσιμα τα αυριανά τρεξίματα!!! Τα σημαντικότερα όλου του χειμώνα για την Ήπειρο!!

 

Μακάρι για μια μαμημένη φορά να φτιάξει αντί για να χαλάσει, που όσα χρόνια είμαι στα Γιάννενα οι δυτικοί χιονιάδες έπαιρναν το χειρότερο δυνατό σενάριο! Δηλαδη δεν έβγαιναν ποτέ, ενώ ήμασταν σε κοντινές ώρες, αλλά όταν χαλάει μια μεταβλητή συνήθως από κάτι καλό εύκολα πάς στο απόλυτο τίποτα...

 

κράτα το ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!

gfs-0-132.png?18

 

 

θυμηθείτε τα τρεξίματα. είμαστε 120 ώρες μακριά θυμηθείτε τι δείχνουν και τι θα βγει...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ευτυχώς ο τζίφος βελτιώθηκε σε αντίθεση με το αικον. Πολύ κρίσιμα τα αυριανά τρεξίματα!!! Τα σημαντικότερα όλου του χειμώνα για την Ήπειρο!!

 

Μακάρι για μια μαμημένη φορά να φτιάξει αντί για να χαλάσει, που όσα χρόνια είμαι στα Γιάννενα οι δυτικοί χιονιάδες έπαιρναν το χειρότερο δυνατό σενάριο! Δηλαδη δεν έβγαιναν ποτέ, ενώ ήμασταν σε κοντινές ώρες, αλλά όταν χαλάει μια μεταβλητή συνήθως από κάτι καλό εύκολα πάς στο απόλυτο τίποτα...

 

κράτα το ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!

gfs-0-132.png?18

 

 

θυμηθείτε τα τρεξίματα. είμαστε 120 ώρες μακριά θυμηθείτε τι δείχνουν και τι θα βγει...

Γιατί τόση απαισιοδοξία ρε αδερφέ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Άγγελος είπε:

Γιατί τόση απαισιοδοξία ρε αδερφέ;

γιατί η ιστορία το έχει δείξει ότι δεν πρέπει να είμαι αισιόδοςξος.. Μόνο μια φορά κάθισε δυτικός χιονιάς, αλλά τότε ήμουν πρώτο έτος, δεν ήξερα να διαβάζω τόσο καλά χάρτες. Κοίταξα το αρχείο, και είδι ότι ΚΑΙ τότε χάθηκε ευκαιρία για κάτι πολύ μεγαλύτερο. Στους ανατολικοπροσήνεμους χιονιάδες στις 120 ώρες έχεις μεγάλη βεβαιότητα για το είδος της διάταξης και παλεύεις για το δυτικά ανατολικά κτλ, αλλά ξέρεις ότι θα κατέβει. Ξέρεις ότι σίγουρα κάτι θα πάρεις Στους δυτικούς προσήνεμους κινδυνεύεις με το να γίνει η αποκοπή [και άρα τέρμα και το δυτικό ρεύμα υετός θερμοκρασίες κτλ] κάτι το οποίο έχει γίνει άπειρες φορές με την κυριότερη την περσινή χαμένη ΙΣΤΟΡΙΚΉ ευκαιρία σε ώρες πιο κοντά από ότι τώρα. Ενώ τώρα με μια λάθος κίνηση στα ατλαντικά χαμηλά μπορεί να μην υπάρξει καν κακοκαιρία όπως στο βρωμοαικον. Εδώ κινδυνεύουμε από το αντίθετο πρόβλημα, να μην υπάρξει κατάβαση.

 

Αν αύριο το πρωί χαλάσουν τα μοντέλα, ο χρόνος τελείωσε, αύριο είναι η μέρα που οπωσδήποτε θέλουμε τα 12αρια να δείχνουν χιονιά. Αλλιώς καληνύχτα. Άσε που το επόμενο ήδη εξαφανίζεται, οπότε έχουμε μόνο μια ευκαιρία στις λογικές ώρες.

 

σόρυ για την έκθεση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Βρε παιδιά, βγάζει κάτι περίεργα. 

Με παράθεση. Τεσπα. Μέχρι 10/3 μπορούμε να περιμένουμε έστω ένα πεδινό χιόνι. Μετά....Καλό Πάσχα

υπάρχει το clear editor από κάτω, προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με τις παραθέσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χα, Μιχαηλ ημουν σιγουρος πως θα σε βρω μεσα ( καλα, που αλλου θα ησουν ) με τετοιο 18αρι!

τι εγινε, αναψανε φωτιες; Αν και δεν εχει την υποστηριξη που θα θελαμε στο διαγραμμα. Εχει μερες ωστοσο μπροστα και αλλες τοσες ομως που το εχει βαλει στοχο για τοτε. ( 28 αρχικα )

αν εδραιωθει η φαση, 🙏Τεταρτη βραδυ...εξαφανιζολ για πανω!🤘✌️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Χα, Μιχαηλ ημουν σιγουρος πως θα σε βρω μεσα ( καλα, που αλλου θα ησουν ) με τετοιο 18αρι!

τι εγινε, αναψανε φωτιες; Αν και δεν εχει την υποστηριξη που θα θελαμε στο διαγραμμα. Εχει μερες ωστοσο μπροστα και αλλες τοσες ομως που το εχει βαλει στοχο για τοτε. ( 28 αρχικα )

αν εδραιωθει η φαση, 🙏Τεταρτη βραδυ...εξαφανιζολ για πανω!🤘✌️

εγώ προχθές έβλεπα στο όνειρό μου χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα!! πρεπει να βγει, κρίμααααα να βγει το απόλυτο τίποτα πάλι. τόσες βελτιώσεις έγιναν αυτές τις μέρες 1!! εμεινε για να το κλείσουμε. και ένα βασανιστικό μοντελικό 40ωρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

εγώ προχθές έβλεπα στο όνειρό μου χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα!! πρεπει να βγει, κρίμααααα να βγει το απόλυτο τίποτα πάλι. τόσες βελτιώσεις έγιναν αυτές τις μέρες 1!! εμεινε για να το κλείσουμε. και ένα βασανιστικό μοντελικό 40ωρο...

Θαψάρ Ιωάννινα? Καλημέρες😃

126-574GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Θαψάρ Ιωάννινα? Καλημέρες😃

126-574GR.gif

ναι φίλε jesus christ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

απίστευτο το σενάριο, βελτιώθηκαν και άλλο τα τρεξίματα!! κάντοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο κάντο ρε καιρέ!!! της χιονοκαταιγίδας το κάγκελο το 00αρι του τζίφου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικό και το ευρωπαϊκό για τις 27-28 αλλά και για την συνέχεια. 

Το μονο κακό πρωινό ραν ήταν του αϊκον πάλι. Πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο ευτυχώς το αικον βελτιώθηκε, αν και θέλει δουλειά. Ευρωπαικό και μέσος όρος αυτού πραγματικό όνειρο! Βασικά το προτιμώ και από τζίφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...