Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, giorgoscorfu είπε:

Με αυτούς τους χάρτες στα ορεινά της Κέρκυρας 600+ θα υπήρχε καμία πιθανότητα να χιονίσει??

ναι φυσικά και υπάρχουν πιθανότητες σε εκείνα τα υψόμετρα. αναμένουμε τα υπόλοιπα κρίσιμα ρανς γιατί οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά!

Αύριο το βραδυ θα έχουμε καλή εικόνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι φυσικά και υπάρχουν πιθανότητες σε εκείνα τα υψόμετρα. αναμένουμε τα υπόλοιπα κρίσιμα ρανς γιατί οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά!

Αύριο το βραδυ θα έχουμε καλή εικόνα

Ειδα οτι ζητησες το link για τα ensembles ευρωπαιου...

https://meteologix.com/gr/forecast/261779-ioannina/ensemble/euro/snow

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ειδα οτι ζητησες το link για τα ensembles ευρωπαιου...

https://meteologix.com/gr/forecast/261779-ioannina/ensemble/euro/snow

ναι μου το έδωσε και ο Μαρκος σε πμ, αλλά σε ευχαριστώ! βλέπω κάνουν παιχνίδι, καλά πάμε, ελπίζουμε για τα καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάλλον θα συνεχίζει να παίζιε με τα νεύρα μας το αικον... άντε να συγκεντρωθώ στο διάβασμα τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μάλλον θα συνεχίζει να παίζιε με τα νεύρα μας το αικον... άντε να συγκεντρωθώ στο διάβασμα τώρα..

Μιχαήλ. Υπομονή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μιχαήλ. Υπομονή. 

Άσε Βασίλη καταλαβαίνεις.. Όταν έχεις τέτοιο σάπιο χειμώνα και εμφανίζεται μια παραλλαγή του ονείρου σου στους χάρτες  σχετικά κοντά καταλαβαίνεις είναι άγχος, ούτε καν αγωνία. Το αικον τελικά χειροτέρεψε λίγο, έκανε όπως μας έκανε εχθές στο 18αρι.. ας ελπίσουμε στο 12αρι να τουμπιάσει.. Ο τζίφος μας ενδιαφέρει να μην χαλάσει τώρα!

 

τι να πει κανείς!!!

icon-0-102.png?22-06

 

 

μια μικρή έστω βελτίωση να είχε θα ήμουν οκ, αλλά να χειροτερέψει όταν έχει ένα από τα χειρότερα σενάριο πως να το δεχτείς!!!

 

σε αναλογία ο πρωινός τζίφος..

gfs-0-108.png?0

 

νταξει, αν μας χαλάσει η μικρή αποκομμένη χαζομαρίτσα του ατλαντικού επειδή αποφάσισε να κινηθεί πιο γρήγορα, θα είναι ο πιο χαζός τρόπος για να χάσουμε χιονιά!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Καλυτερο ειναι?

Νομίζω πως ναι!!! Το βρωμοαικον με τρομάζει και μετά βγαίνει συνέχεια καλύτερος ο τζίφος! καλύτερο σαν αποτέλεσμα δεν ξέρω αν βγει, γιατί κακά τα ψέμματα το αποτέλεσμα του τζίφου είναι τέλειο στο 00αρι, αλλά αποφεύγεται περισσότερο η βλακεία του αικον που δεν δίνει καν ύπαρξη όχι χιονοκαιρίας, αλλά ούτε σταγόνας βροχής!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μόνο κακό είναι ότι δεν συμπίπτει καλά η ώρα για χιόνι μέσα στα Γιάννενα αν και σίγουρα θα έπεφτε. Κατά τα άλλα το τρέξιμο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ και από το 00αρι του τζίφου και σε αποτέλεσμα.

gfs-0-120.png?6

 

 

Διάβασμα ήσυχα τις επόμενες 4.45 ώρες. ΚΑι τούμπα του αικον στο 12αρι του!! Δεν θα μας εμποδίσει μια βλακεία για την καλύτερη δυτική  χιονοκαιρία πολλών ετών!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό παραμένει το 6αρι.  

Αν δεν κάνω λάθος ήρθε λίγο πιο δυτικά το χαμηλό. Με μια παράταση των φαινομένων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

το μόνο κακό είναι ότι δεν συμπίπτει καλά η ώρα για χιόνι μέσα στα Γιάννενα αν και σίγουρα θα έπεφτε. Κατά τα άλλα το τρέξιμο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ και από το 00αρι του τζίφου και σε αποτέλεσμα.

gfs-0-120.png?6

 

 

Διάβασμα ήσυχα τις επόμενες 4.45 ώρες. ΚΑι τούμπα του αικον στο 12αρι του!! Δεν θα μας εμποδίσει μια βλακεία για την καλύτερη δυτική  χιονοκαιρία πολλών ετών!

εγώ επιτέλους θα δω νιφαδα άντε γιατί κούρασε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας δινει περιπου 7-8 mm το αργα το απογευμα και μεχρι το βραδυ με -3 στα 850 το απογευμα που γινονται -5 λιγο αργοτερα...Για τις 27

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μας δινει περιπου 7-8 mm το αργα το απογευμα και μεχρι το βραδυ με -3 στα 850 το απογευμα που γινονται -5 λιγο αργοτερα...Για τις 27

σε χιόνι να υποθέσω?? γιατί -3 στα 850 νομίζω είναι οκ σε βροχή τα δείχνει 

πάω να κοιτάξω θερμοκρασίες 

132-779GR.gif

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

εγώ επιτέλους θα δω νιφαδα άντε γιατί κούρασε 

δύσκολο με τέτοια διάταξη, αλλά αν καθίσει ο τζίφος μάλλον ναι, αλλά με μια αβεβαιότητα μέσα. σίγουρα υετό έχεις περισσότερο από το τίποτα των ανατολικών προσήνεμων διατάξεων, αλλά δεν ξέρω αν οι δυτικοί άνεμοι ως καταβάτες σου ανεβάσουν πολύ την θερμοκρασία

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

δύσκολο με τέτοια διάταξη, αλλά αν καθίσει ο τζίφος μάλλον ναι, αλλά με μια αβεβαιότητα μέσα. σίγουρα υετό έχεις περισσότερο από το τίποτα των ανατολικών προσήνεμων, αλλά δεν ξέρω αν οι δυτικοί άνεμοι ως καταβάτες σου ανεβάσουν την θερμοκρασία

Αυτο που εβγαλε ο τζιφος ειναι παραμοια διαταξη με τις 22/12 αν θυμασαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δύσκολο με τέτοια διάταξη, αλλά αν καθίσει ο τζίφος μάλλον ναι, αλλά με μια αβεβαιότητα μέσα. σίγουρα υετό έχεις περισσότερο από το τίποτα των ανατολικών προσήνεμων, αλλά δεν ξέρω αν οι δυτικοί άνεμοι ως καταβάτες σου ανεβάσουν πολύ την θερμοκρασία

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

κατάλαβα ........τιποτα φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δύσκολο με τέτοια διάταξη, αλλά αν καθίσει ο τζίφος μάλλον ναι, αλλά με μια αβεβαιότητα μέσα. σίγουρα υετό έχεις περισσότερο από το τίποτα των ανατολικών προσήνεμων, αλλά δεν ξέρω αν οι δυτικοί άνεμοι ως καταβάτες σου ανεβάσουν πολύ την θερμοκρασία

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Χιόνι για τα Γιάννενα;;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Αυτο που εβγαλε ο τζιφος ειναι παραμοια διαταξη με τις 22/12 αν θυμασαι?

ναι, αλλά πολύ ισχυρότερη από εκείνη, και φυσικά με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασσίες. Ο Ετεοκλής τότε μπορούσε να βγει δυνατή κακοκαιρία, αλλά όταν έφτανε σε εμάς εξασθενούσε σημαντικά, παρά το φαινομενικό 985 που μοιάζει τερατούργημα. Εδώ είναι πιο καλά τα πράγματα εφόσον τελικά επαληθευτεί η κακοκαιρία και δεν βγει η βρωμιά των Γερμανών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βασικά θα κοίταξω κάθε τρέξιμο γιατί και σε εκείνη την κακοκαιρία που μας πέρασε νομίζω αρχές του μήνα στην αρχή γύρω στις 120 ώρες έβγαζε προσηνεμη κακοκαιρια και στο τέλος βγήκε κακοκαιρία με βροχές στα πεδινά κεντροβορεια και χιόνια ημιορεινά όποτε θα περιμένω να πεσουν οι ώρες  ....και ότι γίνει ας γίνει

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Χιόνι για τα Γιάννενα;;;; 

με αυτό ναι. Χιόνι σε νιφάδες που στρώνουν ακαριαία ακόμα και βρεγμένους δρόμους. χιόνι που αν κάτσει έτσι η διάταξη, κάνει τις νιφάδες της δυτικής διάταξης του 2/2/2015

 

 

να μοιάζουν μικρές...

 δεν με νοιάζει η χιονόστρωση ειλικρινά. Απλά θέλω να δω την γιγαντιαία παπλαμούδα με ηλεκτρικά που βγάζει η διάταξη..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραία και η συνέχεια από τον τζίφο. Αν και άργησε 3 μήνες, επιτέλους φαίνεται να έρχεται η αλλαγή στην κυκλοφορία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...