Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

σημαντικές θετικές διορθώσεις το αικον στο 12αρι, θέλουμε να βγει όχι απλά καλύτερο από το 6αρι, αλλά καλύτερο και από το 00αρι.

άντε και ο τζιφος σε καμία ώρα να βγάλει τον πολυπόθητο κεντροβορειο χιονια ........ή δυτικό χιόνια  πιο πιθανό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

άντε και ο τζιφος σε καμία ώρα να βγάλει τον πολυπόθητο κεντροβορειο χιονια ........ή δυτικό χιόνια  πιο πιθανό 

δεν βγαίνει κεντροβόρειος. και ακόμα και να υπήρχε πιθανότητα να βγει, ελπίζω να μην γίνει κάτι τέτοιο😁 Γιατί κεντροβόρειος χιονιάς σημαίνει πολύ λιγότερα φαινόμενα εδώ, και με οριακές θερμοκρασίες=λίγη βροχούλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πω ρε φούστη μου  το 12αρι αικον παραμένει χειρότερο από το 00αρι του... Αναμονή για τα υπόλοιπα μοντέλα. Αν δεν τουμπιάσουν προς αικον είμαστε καλά. Αν όχι χαιρετάμε....

icon-0-108.png?22-12😥

 

 

ξεκινάει ο τζίφος, ψυχολογική προετοιμασία για το χειρότερο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν μου αρέσει καθόλου η αλλαγή στο αποκομμένο ατλαντικό χαμηλάκι στις 30 μόλις ώρες! Το τρέξιμο θα χειροτερέψει. Το θέμα είναι πόσο...

 

Μην το χάσουμε εδώ που φτάσαμε. ακόμα και να μην ρίξει χιόνι μέσα στα Γιάννενα θέλω μια αξιόλογη κακοκαιρία!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλό, αλλά μέχρι εκεί το γαλλικό. Εμφάνισε πρόβλημα λέπτυνσης αυλώνα.

arpegeeur-0-114.png?12

 

 

βέβαια όαση μπροστά στις αηδίες του αικον.

 

μας την έκανε το ούκμο😭

Modele UKMO - Carte prévisions

 

παραμένει καλός ο τζίφος.

 

 

Οπότε προς το πάρον ανάμεικτα τα συναισθήματα.. Το ούκμο έχει χαλάσει σε σχέση με το πρωί, αλλά για άλλο λόγο σε σχέση με το αικον.. Το αικον έχει τον χειρότερο δυνατό λόγο, το αποκομμένο χαμηλάκι μπορεί να αλλάξει αρκετά στο να τα καταστρέψει όλα.  Το καναδικό χαμηλό όχι τόσο πολύ νομίζω [από εκεί χάλασε το ούκμο]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξασθενήσε αρκετά το πέρασμα.. 

Κριμα. 

Χάλασε και υετικά και θερμοκρασίακα. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Εξασθενήσει αρκετά το πέρασμα.. 

Κριμα. 

τζίφος και ούκμο έχουν αντίθετα προβλήματα. εγώ αν έβγαινε το 12αρι του τζίφου θα πετούσα από την χαρά μου. Αλλά δεν θα βγει. Το θέμα είναι τι τελικά θα βγει, και να αποφύγουμε δύο πράγματα, ακόμα και να μην κάνει το φοβερό χιόνι 

Προς αποφυγήν:

Αποκοπές πριν περάσει το σύστημα ανατολικά ή

Να μην κατέβει καθόλου

Αυτά τα σενάρια αύριο πρέπει να αποκλειστούν. Αν όχι, απλά θα έχουμε μια χειμωνιάτικη μέρα και τίποτε άλλο.

 

χειροτερεύει η λογική του τζεμ.. μάλιστα πάει προς αικον.. φυσικά δεν θα βγει σαν αυτό, αλλά έκανε βήμα προς αυτό δυστυχώς...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετο κρυο βορεια απο την χωρα μας αρχες μαρτιου με βαση τον χαρτη του γφσ .. για την ωρα παει βορειοανατολικα 😕

gfs-1-252.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ ωραια βροχοκαιρια εβγαλε ο τζιφος...Απο 2 μαρτη και μετα...Αυτες που τοσο ελλειψαν το τελευταιο διμηνο...Και δεν την εμφανιζει πρωτη φορα...Μακρυα μεν αλλα δεν εχουμε με τιποτα αλλο να ασχοληθουμε αμεσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Πολυ ωραια βροχοκαιρια εβγαλε ο τζιφος...Απο 2 μαρτη και μετα...Αυτες που τοσο ελλειψαν το τελευταιο διμηνο...Και δεν την εμφανιζει πρωτη φορα...Μακρυα μεν αλλα δεν εχουμε με τιποτα αλλο να ασχοληθουμε αμεσα...

Έλα βρε Σακουλίνο, έχουμε βάλε τύχη μέσα στα τρεξίματα! [λέμε τώρα και εσύ και εγώ είμαστε γκαντεμόσαυροι του κερατά]

Πάντως μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα ότι ευτυχώς μάλλον δεν θα πούμε το νερό νεράκι.

 

τα ενσέμπλς του 12αριού δεν βελτιώθηκαν.. μάλλον μείωσαν τον υετό μάλιστα.. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πόσο καιρό είχαμε να δούμε τέτοιους χάρτες...Θα μου πείτε στην Εύβοια μένεις γιατί ασχολείσαι με το αν έχει υετο η Ήπειρος!
Και όμως είναι αλήθεια πως δε μου άρεσει σαν εικόνα να βλέπω τα ποτάμια στεγνά και τα βουνά αχιονα!

A7FE5AB1-9B52-4D9B-B7E8-495C8D4BCB03.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έλα βρε Σακουλίνο, έχουμε βάλε τύχη μέσα στα τρεξίματα! [λέμε τώρα και εσύ και εγώ είμαστε γκαντεμόσαυροι του κερατά]

Πάντως μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα ότι ευτυχώς μάλλον δεν θα πούμε το νερό νεράκι.

 

τα ενσέμπλς του 12αριού δεν βελτιώθηκαν.. μάλλον μείωσαν τον υετό μάλιστα.. 

Εγω εχω πει την γνωμη μου...Και ειμαι ξεκαθαρος...Θελω η ανοιξη και το καλοκαιρι να ρεφαρουν υετικα...Με οποιο κοστος...Για την περιοχη μου και οχι μονο ηταν το πιο αδιαφορο διμηνο ever αυτο του γεναρη και φλεβαρη..

Αφου για πολλες περιοχες δεν ηρθε ο χειμωνας μη σωσει να ρθει και το καλοκαιρι...Αλλα ασχετως τι θελω εγω και τι ευχομαι...Ειναι βεβαιο οτι θα ρθουν νερα και μαλιστα με ακραιο τροπο...Ετσι γινεται αλλωστε τα τελευταια χρονια..Καλως να ερθουν...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Εγω εχω πει την γνωμη μου...Και ειμαι ξεκαθαρος...Θελω η ανοιξη και το καλοκαιρι να ρεφαρουν υετικα...Με οποιο κοστος...Για την περιοχη μου και οχι μονο ηταν το πιο αδιαφορο διμηνο ever αυτο του γεναρη και φλεβαρη..

Αφου για πολλες περιοχες δεν ηρθε ο χειμωνας μη σωσει να ρθει και το καλοκαιρι...Αλλα ασχετως τι θελω εγω και τι ευχομαι...Ειναι βεβαιο οτι θα ρθουν νερα και μαλιστα με ακραιο τροπο...Ετσι γινεται αλλωστε τα τελευταια χρονια..Καλως να ερθουν...

 

΄Έτσι!! supercell θέλω τώρα τα θέλω!! Επίσης θέλω έναν καταιγιδάτο Αύγουστο . Όσο αφορά το άλλο με τα νερά μαζεμένα έτσι είναι. Η ισορροπία πάντα αποκαθίσταται, όπως με μια τραμπάλα θεωρητικά. Την μία ανεβαίνεις την άλλη κατεβαίνεις. Η διαφορά όμως πλέον είναι ότι όταν βρισκόμαστε κάτω υετικά [κάτω μεριά τραμπάλας], σου ΄έρχεται ο παχύς φίλος σου, εσύ τζιτζιφρίγκος και ο άλλος το βαρίδιο και αντί να καθίσει στην τραμπάλα πηδάει πάνω της, και εσύ πετάς στην στρατόσφαιρα μετά. Κάπως έτσι θα γίνει με τα χιλιοστά βροχής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πάμε για άλλα. Στεγνώσαν τα ενσεμπλες. Αρχές Μάρτη κοιτάμε τώρα. 

δεν τα παρατάμε από τώρα Βασίλη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

΄Έτσι!! supercell θέλω τώρα τα θέλω!! Επίσης θέλω έναν καταιγιδάτο Αύγουστο . Όσο αφορά το άλλο με τα νερά μαζεμένα έτσι είναι. Η ισορροπία πάντα αποκαθίσταται, όπως με μια τραμπάλα θεωρητικά. Την μία ανεβαίνεις την άλλη κατεβαίνεις. Η διαφορά όμως πλέον είναι ότι όταν βρισκόμαστε κάτω υετικά [κάτω μεριά τραμπάλας], σου ΄έρχεται ο παχύς φίλος σου, εσύ τζιτζιφρίγκος και ο άλλος το βαρίδιο και αντί να καθίσει στην τραμπάλα πηδάει πάνω της, και εσύ πετάς στην στρατόσφαιρα μετά. Κάπως έτσι θα γίνει με τα χιλιοστά βροχής.

Αν η ισορροπια αποκαθισταταια τοτε η Θεσσαλονικη μεσα στο καλοκαιρι θα πρεπει να βαλει γυρω στα 300-400 mm μονο απο τα χαμενα των τελευταιων 1-2 ετων...Αν βαλουμε και τα νερα που εχουν πεσει σε αλλες περιοχες συγκριτικα με εμας τοτε θα παει ακομα πιο πανω...Πχ Η Αθηνα τον Νοεμβριο εβαλε 150-200 mm οταν εχει γυρω στα 50 mm μεσο ορο την ωρα που εμεις με μεσο ορο 54 mm βαλαμε 30 mm...Επισης μεσο ορο ετησιου υετου εχει περιπου 450 mm αν δεν κανω λαθος οπως και εμεις και βαλανε 600-700 mm την ωρα που εμεις βαλαμε 330 για το 2019...(Ανεφερα την Αθηνα ως παραδειγμα και χωρις παρεξηγηση)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το απόλυτο μηδέν φυσικά. Καθόλου δεν βιαζόμασταν όσοι λέγαμε ότι τέλειωσε ο Χειμώνας, απλά τα διαγράμματα βλέπεις και καταλαβαίνεις. Η απόλυτη βαρεμάρα τώρα και για 9 μήνες τουλάχιστον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αν η ισορροπια αποκαθισταταια τοτε η Θεσσαλονικη μεσα στο καλοκαιρι θα πρεπει να βαλει γυρω στα 300-400 mm μονο απο τα χαμενα των τελευταιων 1-2 ετων...Αν βαλουμε και τα νερα που εχουν πεσει σε αλλες περιοχες συγκριτικα με εμας τοτε θα παει ακομα πιο πανω...Πχ Η Αθηνα τον Νοεμβριο εβαλε 150-200 mm οταν εχει γυρω στα 50 mm μεσο ορο την ωρα που εμεις με μεσο ορο 54 mm βαλαμε 30 mm...Επισης μεσο ορο ετησιου υετου εχει περιπου 450 mm αν δεν κανω λαθος οπως και εμεις και βαλανε 600-700 mm την ωρα που εμεις βαλαμε 330 για το 2019...(Ανεφερα την Αθηνα ως παραδειγμα και χωρις παρεξηγηση)

ε θα τα ισορροπήσει. ¨οχι με τα τέρατα βέβαια που γράφεις το καλοκαίρι😀 αλλά θα γίνει.

 

ξεκίνησε η ανανέωση του ευρωπαικού. Απκκλείεται να βγει εξαιρετικό το σενάριο σαν το πρωινό ή σαν εχθές,, απλά ελίζουμε να χαλάσει όσο γίνεται λιγότερο.

 

σαφώς χειρότερο το ευρωπαικό σε σχέση με εχθές... να δούμε τι θα βγάλει, και ελπίζουμε για έστω και μικρή ανασύνταξη δυνάμεων το πρωί, αλλιώς  κλάμα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ότι και να λένε οι ποιο αισιόδοξοι ο χειμώνας είχε τελειώσει εδώ και αρκετές ημέρες από αρχές του μήνα γνωρίζαμε οι περισσότεροι που κοιτάμε τα πράγματα ρεαλιστικά ότι κατά 80% ο χειμώνας αποτελούσε παρελθόν....και αυτό είχε να κάνει και με τους χάρτες 15ήμερους των μοντέλων ...τα μακροπρόθεσμα και κυρίως από τους δείκτες ΑΟ ΝΑΟ και τον δείκτη ζωνικότητας στη στρατόσφαιρα -γενικότερα με την πρόγνωση για συνέχιση της ίδιας κυκλοφορίας στο βόρειο ημισφαίριο κυρίως λόγο της συνέχισης του ενισχυμένου και συμπαγή πολικού στροβίλου χωρίς κανένα σημάδι απολύτως εξασθένησης.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

ότι και να λένε οι ποιο αισιόδοξοι ο χειμώνας είχε τελειώσει εδώ και αρκετές ημέρες από αρχές του μήνα γνωρίζαμε οι περισσότεροι που κοιτάμε τα πράγματα ρεαλιστικά ότι κατά 80% ο χειμώνας αποτελούσε παρελθόν....και αυτό είχε να κάνει και με τους χάρτες 15ήμερους των μοντέλων ...τα μακροπρόθεσμα και κυρίως από τους δείκτες ΑΟ ΝΑΟ και τον δείκτη ζωνικότητας στη στρατόσφαιρα -γενικότερα με την πρόγνωση για συνέχιση της ίδιας κυκλοφορίας στο βόρειο ημισφαίριο κυρίως λόγο της συνέχισης του ενισχυμένου και συμπαγή πολικού στροβίλου χωρίς κανένα σημάδι απολύτως εξασθένησης.....

Αστον να σφιχτει πους επομενους 9 μηνες και να χαλαρωσει οταν πρεπει,ετσι και αλλιως συνηθησαμε αυτο το μοτιβο του καιρου πια, 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έκανα μια αναζήτηση πίσω σε χιονιάδες δυτικούς που θυμάμαι και πως κατέληξαν.. πραγματικά σε ευκαιρίες πολύ μεγαλύτερες από την υπάρχουσα βρισκόντουσαν τρόποι για να καταστραφεί ΠΑνΤΕΛΩΣ η κακοκαιρία, και όταν υπήρχαν πολύ δυσκολότεροι τρόποι για διάλυση αυτής. Οπότε εδώ αν βγει έστω και πρόσκαιρα δυτικό ρεύμα, μάλλον πρέπει να χαιρόμαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι, αλλά πολύ ισχυρότερη από εκείνη, και φυσικά με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασσίες. Ο Ετεοκλής τότε μπορούσε να βγει δυνατή κακοκαιρία, αλλά όταν έφτανε σε εμάς εξασθενούσε σημαντικά, παρά το φαινομενικό 985 που μοιάζει τερατούργημα. Εδώ είναι πιο καλά τα πράγματα εφόσον τελικά επαληθευτεί η κακοκαιρία και δεν βγει η βρωμιά των Γερμανών..

Ποια κακοκαιρία είχε χαμηλότερες Τ από ποια; Και πότε ήταν αυτές οι 2 κακοκαιρίες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

του χρόνου αυτό για να καθίσει μέσ στον χειμώνα😃

θα ηρεμήσω κατά πολύ μεγάλο ποσοστό. Αλλά βλέπεις τι χάρτες σχολιάζουμε και θεωρούμε εξαιρετικούς

gfs-0-120.png?6

.... και μετά βλέπεις τι χάσαμε πέρσι

 

 

 

 

gfs-0-168.png?6

Βροχές και σχετική ζέστη (10-13οC) δίνει το weather.com για 27/02.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, WEATHER-FUN είπε:

Ποια κακοκαιρία είχε χαμηλότερες Τ από ποια; Και πότε ήταν αυτές οι 2 κακοκαιρίες;

Αυτη η κακοκαιρια που ειχα αναφερει ηταν την ημερα της συναντησης σας στις 22/12...Την συγκριναμε με αυτην την κακοκαιρια που θα ερθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

με αυτό ναι. Χιόνι σε νιφάδες που στρώνουν ακαριαία ακόμα και βρεγμένους δρόμους. χιόνι που αν κάτσει έτσι η διάταξη, κάνει τις νιφάδες της δυτικής διάταξης του 2/2/2015

 

 

να μοιάζουν μικρές...

 δεν με νοιάζει η χιονόστρωση ειλικρινά. Απλά θέλω να δω την γιγαντιαία παπλαμούδα με ηλεκτρικά που βγάζει η διάταξη..

Προτιμώ το ανατολικό κρύο. Άλλωστε η ανατολική Ελλάδα είναι ψυχρότερη της δυτικής Ελλάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...