Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

ens_image (5).png

πολύ υετος αλλά δεν έχει καλές θερμοκρασίες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειδικα για τα δυτικα νομιζω οτι αρχιζει μια παρατεταμενη βροχοπεριοδος...Για την υπολοιπη χωρα ειναι πιθανο αλλα οχι σιγουρο...Μεσα στη βδομαδα πολλα θα ξεκαθαρισουν..

Μπορει να μην εκατσε σε πολλους το πεδινο χιονι αλλα τουλαχιστον μην ξεκινησει πρωιμα η σιχαμενη περιοδος...Βροχες οσο το δυνατον περισσοτερες θελουμε και οσο το επιτρεπουν οι θερμοκρασιες χιονια στα βουνα μας...Καλη Κυριακη σε ολους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλασε και ο Ευρωπαίος και ενσεμπλες τζίφου..   Μονο του το κύριο έναντι όλων των άλλων. 

Από εχτές το απόγευμα έχουμε σφυρίξει λήξη για 27.

Μαρτη ότι κάνει τώρα. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πει κανείς, αναμενομένο... Αλλά μόνο αρνητικές εκπλήξεις γίνονται όχι θετικές.. <μπράβο στο βλαμμένο αικον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, menidi είπε:

Η Πίνδος δεν αφήνει να έρθει τίποτα από τις  κακοκαιρίες Ουκρανίας προς Ιωάννινα. Καλά σου λένε τα παιδιά φίλε weather fun. 

Τα Ιωάννινα θέλουν δυτικό ρεύμα για να δουν καλό χιόνι. Απλά.... σχετικά συχνά το χάνουν στις Τ.

 

 

Παιδες το εχουμε χασει λιγο με την εμμονη του Μιχαλη με μια διαταξη που στην καλυτερη θα τιυ δωσει μια προσκαιρη παπλαμουδα.Φυσικα και χιονιζονται τα Ιωαννινα με αυλωνες προερχομενους απο Ρωσια.Βασικα σχεδον παντα ετσι χιονιζονται.Σημασια εχει που θα γινει η κυκλογεννεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες το εχουμε χασει λιγο με την εμμονη του Μιχαλη με μια διαταξη που στην καλυτερη θα τιυ δωσει μια προσκαιρη παπλαμουδα.Φυσικα και χιονιζονται τα Ιωαννινα με αυλωνες προερχομενους απο Ρωσια.Βασικα σχεδον παντα ετσι χιονιζονται.Σημασια εχει που θα γινει η κυκλογεννεση.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα μεγαλου χιονια κεντροβορειας χωρας με Γιαννενα μεσα.Βαζω αυτο γιατι το ειχα ζησει απο κοντα.

Screenshot_2020-02-23-10-04-16-561_com.android.chrome.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χαρακτηριστικο παραδειγμα μεγαλου χιονια κεντροβορειας χωρας με Γιαννενα μεσα.Βαζω αυτο γιατι το ειχα ζησει απο κοντα.

Screenshot_2020-02-23-10-04-16-561_com.android.chrome.png

Γνωστό έχει αναφερθεί πολλάκις. Μάλιστα τότε ήταν νομίζω η χιονοκαταιγίδα. Το χαμηλό ήταν αρκετά βορειοδυτικά για αυτό είχε τέτοια δυνατότητα. Γενικά χιόνι μπορεί να καθίσει αν ο αυλώνας έρχεται από τα βορειοααντολικά, αλλά με μικρή κλίση. Τα μπακ ντορ είναι ότι χειρότερο. Γιατί σε γενικές γραμμές αν έχουν την τάση να σε χιονίζουν καλά, άρα υπάρχει χαμηλό, η παραλληλότητα των ισοβαρών με τους παράλλληλους έχει ως αποτέλεσμα να φύγει η αέρια μάζα και να το γυρίσει σε βροχή. Αν πάλι δεν συμβεί κάτι τέτοιο, σημαίνει ότι το χαμηλό θα κινηθεί προς τα νότια και άρα θα έχεις ανατολικό, πολύ ισχυρό. . Αλλά είπαμε την διάταξη που ψάχνω την θέλω επειδή είναι καθαρόαιμη δυτική που έχει πολύ υετό, [όπως είπα και εχθές ΔΕΝ με νοιάζει η χιονόστρωση, εγώ θέλω να δω την χιονόπτωση της καλής δυτικής διάταξης που είναι πάντα με cumulus cumulunimbus]και το άλλο καλό είναι δεν έχεις το δίλημμα που να βρίσκεσαι Λάρισα ή Γιάννενα

 

 

Και επίσης είναι λάθος το στην καλύτερη θα δώσει μια παπλαμούδα. Το 2015, σε μία εξασθενημένη, αλλά υπαρκτή διάταξη είχαμε 5ποντο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γνωστό έχει αναφερθεί πολλάκις

Και επίσης είναι λάθος το στην καλύτερη θα δώσει μια παπλαμούδα. Το 2015, σε μία εξασθενημένη, αλλά υπαρκτή διάταξη είχαμε 5ποντο..

Που ειναι το λαθος.Μια δυνατη παπλαμουδα σου δινει ανετα 5ποντο ακομα και σε μιση ωρα.Εχω δει 2 ποντους στο Λιβαδι σε 10 λεπτα.10 λεπτα με απνοια και νιφαδες σαν πορτοκαλια.Ειχα και βιντεο αλλα τα εχω χασει ο λαλακας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Που ειναι το λαθος.Μια δυνατη παπλαμουδα σου δινει ανετα 5ποντο ακομα και σε μιση ωρα.Εχω δει 2 ποντους στο Λιβαδι σε 10 λεπτα.10 λεπτα με απνοια και νιφαδες σαν πορτοκαλια.Ειχα και βιντεο αλλα τα εχω χασει ο λαλακας.

Συνήθως όταν λέμε στην καλύτερη εκφραζόμαστε μέσω του αποτελέσματος στον δρόμο, οπότε πχ το στην καλύτερη χιονόπτωση εγώ το εκλαμβάνω σαν χιονόπτωση χωρίς χιονόστρωση. Τώρα οκ, παπλαμούδα θα μου πεις που είναι χοντρές νιφάδες. Τότε 2/2/2015, περίπου σε ένα τρίωρο βάλαμε 5 πόντους, καθώς είχαν προηγηθεί 100ντάδες χιλιοστά βροχής.  Βέβαια ήταν η πιο ωραία χιονόπτωση που έχω δει εδώ στα Γιάννενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνήθως όταν λέμε στην καλύτερη εκφραζόμαστε μέσω του αποτελέσματος στον δρόμο, οπότε πχ το στην καλύτερη χιονόπτωση εγώ το εκλαμβάνω σαν χιονόπτωση χωρίς χιονόστρωση. Τώρα οκ, παπλαμούδα θα μου πεις που είναι χοντρές νιφάδες. Τότε 2/2/2015, περίπου σε ένα τρίωρο βάλαμε 5 πόντους, καθώς είχαν προηγηθεί 100ντάδες χιλιοστά βροχής.  Βέβαια ήταν η πιο ωραία χιονόπτωση που έχω δει εδώ στα Γιάννενα

Ναι οκ.Το "στην καλυτερη" το χρησιμοποιω εγω για χιονοπτωσεις που ερχονται και φευγιυν σαν κλεφτες.Οπως εγινε πριν κανα δυο εβδομδες εδω που μεσα στη νυχτα εβαλε 15ποντους εδω και δεν πηραμε πρεφα.Σε δυο ωρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παμε σε.μεγαλο χιονι στα γιαννενα με αυλωνα που προηλθε απο ρωσσοουκρανια

 

Screenshot_2020-02-23-10-53-46-495_com.android.chrome.png

ο αρχικός αυλώνας της Αριάδνης ήρθε από Γροιλανδία... ΑΠλά αποκόπηκε έμεινε το κρύο και πρόλαβε να έρθει ένα χαμηλό...

 

gfs-0-6.png?0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανω καταχρηση του χωρου αφου δεν υπαρχει ενδιαφερον παιδες και για να καταρριψω το μυθο που παει να δημιουργησει ο Μιχαλακης με αυλωνες απο Γροιλανδιες και καναδαδες..Μη γραφουμε ανακριβειες οτι δηθεν τα γιαννενα δε χιονιζονται απο ρωσσια ουκρανια.9 στις 10 φορες ετσι χιονιζονται τα Γιαννενα οπως και τα κεντροβορεια και μια χαρα χιονια εχουν δει τελευταια.

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ο αρχικός αυλώνας της Αριάδνης ήρθε από Γροιλανδία... ΑΠλά αποκόπηκε έμεινε το κρύο και πρόλαβε να έρθει ένα χαμηλό...

 

gfs-0-6.png?0

Παλι λαθος κανεις

 

Screenshot_2020-02-23-10-59-55-194_com.android.chrome.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κανω καταχρηση του χωρου αφου δεν υπαρχει ενδιαφερον παιδες και για να καταρριψω το μυθο που παει να δημιουργησει ο Μιχαλακης με αυλωνες απο Γροιλανδιες και καναδαδες..Μη γραφουμε ανακριβειες οτι δηθεν τα γιαννενα δε χιονιζονται απο ρωσσια ουκρανια.9 στις 10 φορες ετσι χιονιζονται τα Γιαννενα οπως και τα κεντροβορεια και μια χαρα χιονια εχουν δει τελευταια.

Παλι λαθος κανεις

 

Screenshot_2020-02-23-10-59-55-194_com.android.chrome.png

τον αρχικό αυλώνα στον έβαλα, εσύ μου βάζεις την συνέχεια. Που ο Γροιλανδικός αυλώνας ρούφηξε το προϋπάρχον κρύο της Ρωσίας. Δεν έχω χάσει ούτε τρέξιμο, άρα θυμάμαι κάθε διάταξη που με ενδιέφερε πως ξεκίνησε και πως κατέληξε. Επίσης εγώ πριν από λίγο δεν είπα ότι χιονιζόμαστε με αυλώνες από τα βορειοανατολικά αρκεί να έχουν μικρή κλίση? Οι Back door είναι οι πιο αδιάφορες για τα Γιάννενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι περισσοτεροι αυλωνες ετσι δημιουργουνται.Με χαμηλα που περνανε απο βορεια ευρωπη και με την ανοδο του Αζορ απο πισω.Ο χαρτης που βαζεις δε δειχνουν κανεναν αυλωνα.Με το σκεπτικο σου οι περισσοτεροι αυλωνες ερχονται απο Γροιλανδια κατι παντελως λαθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οι περισσοτεροι αυλωνες ετσι δημιουργουνται.Με χαμηλα που περνανε απο βορεια ευρωπη και με την ανοδο του Αζορ απο πισω.Ο χαρτης που βαζεις δε δειχνουν κανεναν αυλωνα.Με το σκεπτικο σου οι περισσοτεροι αυλωνες ερχονται απο Γροιλανδια κατι παντελως λαθος.

Στο φόρουμ λέμε αυλώνες ακόμα και πράγματα που δεν είναι αυλώνες. Στην μετεωρολογία τους ονομάζουμε αυλώνες χαμηλών πιέσεων που βρίσκονται στα κατώτερα στρώματα της τροπόσφαιρας, τουλάχιστον έτσι το χρησιμοποιούμε στο πανεπιστήμιο εμείς. Καλύτερο παράδειγμα μη αυλώνα είναι η Ωκεανίδα, που φυσικά ξεκίνησε ως ένας αυλώνας χαμηλών πιέσεων, αλλά όταν λέγαμε εμείς το ανατολικά ή δυτικά δεν ήταν σε φάση αυλώνα, αλλά σε φάση απλά ψυχρής κατάβασης.

gfseu-0-24.png?0

 

 

Άρα θεωρητικά ναι τα πολικά χαμηλά ονομάζονται αυλώνες, και όχι μια ψυχρή κατάβαση λόγω διαφοράς πιέσεων αντικυκλώνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αικον χειρότερο, και ο τζίφος δυστυχώς είναι αυτός που έκανε λάθος στο αποκομμένο μικρό ατλαντικό χαμηλό.. τουμπιάζει τώρα.. άρα και με την σφραγίδα τέλος το χιόνι εδώ, και τέλος μια καλή κακοκαιρία. θα  βρέξει, και μετά θα πέσει η θερμοκρασία... τίποτε άλλο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη μετεωρολογια Μιχαλη μου ο αυλωνας ειναι ενα επιμηκυμενο πεδιο χαμηλων πιεσεων,long wave trough.Προυποθετει δηλαδη ο ορισμος την επιμηκυνση και δεν αναφερεται σε ενα απλο πολικο χαμηλο.Προυποθετει κι ενα ridge.Ο χαρτης που βαζει ειναι πριν τη δημιουργια αυλωνα,πριν γινει δηλαδη η σκαφη του πεδιου που αναφερω.

Μιλαω για τον προηγουμενο χαρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αικον χειρότερο, και ο τζίφος δυστυχώς είναι αυτός που έκανε λάθος στο αποκομμένο μικρό ατλαντικό χαμηλό.. τουμπιάζει τώρα.. άρα και με την σφραγίδα τέλος το χιόνι εδώ, και τέλος μια καλή κακοκαιρία. θα  βρέξει, και μετά θα πέσει η θερμοκρασία... τίποτε άλλο..

Εδώ που φτάσαμε Μιχαήλ, ας έρθει κάτι να ρίξει τίποτα στα βουνά και όλα καλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα χειρότερος ο τζίφος. 

Προλαβαίνει να την εξαφανίσει μεχρι αύριο. 

Τι ήθελα και ασχολήθηκα, λες και δεν ήξερα ότι θα χαλάσει. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αικον χειρότερο, και ο τζίφος δυστυχώς είναι αυτός που έκανε λάθος στο αποκομμένο μικρό ατλαντικό χαμηλό.. τουμπιάζει τώρα.. άρα και με την σφραγίδα τέλος το χιόνι εδώ, και τέλος μια καλή κακοκαιρία. θα  βρέξει, και μετά θα πέσει η θερμοκρασία... τίποτε άλλο..

Πραγματικά στεναχώριεμαι...😢 είναι τόση έντονη η επιθυμία σου, που όλοι συμπάσχουμε σαν γνήσιοι καιροφιλοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αικον χειρότερο, και ο τζίφος δυστυχώς είναι αυτός που έκανε λάθος στο αποκομμένο μικρό ατλαντικό χαμηλό.. τουμπιάζει τώρα.. άρα και με την σφραγίδα τέλος το χιόνι εδώ, και τέλος μια καλή κακοκαιρία. θα  βρέξει, και μετά θα πέσει η θερμοκρασία... τίποτε άλλο..

Ως προς τί το έχει χαλάσει φίλε μου;;; Εγώ βλέπω το ψύχος να κατεβαίνει αυτούσιο και από τα ΒΔ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...