Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, John_B. είπε:

και φυσικά τον Φλεβάρη του 1993

Για τα Γιαννενα φλεβαρης 1994 που ειχε ριξει περιπου 30+ εκατοστα στην πολη.

Τελη ιαν.αρχες φεβ. 1999 ειχε ξεπερασει τα 30 εκατοστα στα Γιαννενα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Για τα Γιαννενα φλεβαρης 1994 που ειχε ριξει περιπου 30+ εκατοστα στην πολη.

Τελη ιαν.αρχες φεβ. 1999 ειχε ξεπερασει τα 30 εκατοστα στα Γιαννενα.

Γεια σου... Τέτοιες διατάξεις εννοώ που την Θεσσαλονίκη όμως δεν την ευνοούν και ιδιαίτερα....

archives-1993-2-23-0-0.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, John_B. είπε:

Γεια σου... Τέτοιες διατάξεις εννοώ που την Θεσσαλονίκη όμως δεν την ευνοούν και ιδιαίτερα....

archives-1993-2-23-0-0.png

 

Γεια σου φιλε.Ναι αυτες οι διαταξεις ευνοουν περισσοτερο τα Γιαννενα στην διαρκεια των χιονοπτωσεων.Τι μου θυμησες τωρα!!Θυμαμαι ειχε ριξει καλο χιονι τοτε στα Γιαννενα (αν θυμαμαι καλα 15-20 εκατοστα περιπου) και ειχαν ακολουθησει και 1-2 μερες με  χιονοπτωσεις κατα περιοδους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

icon arpege gfs όλα βελτιώνονται στα 12αρια τους. από το γαλλικό λογικό, είχε ότι να ναι το μεσημέρι, από το αικον οκ μιας και έχει κάτι ενδιάμεσο. Όμως από τον τζίφο δεν το περίμενα. τις 2 μεταβλητές που κοιτάω τις βελτίωσε...

 

καλύτερο και το ούκμο σε σύγκριση με εχθές. Χιονίζει την πρωτεύουσα της Ηπείρου πρόσκαιρα. φυσικά καμία σχέση με το επικό σενάριο του τζίφου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδώ δείτε τέρατα που βγάζει ο τζίφος

Modele GFS - Carte prévisions

 

εντυπωσιακή η θερμοβαθμίδα για δυτικό χιονιά, βγάζει μέχρι και -4!!

Modele GFS - Carte prévisions

 

Μιλάμε για ασύλληπτο ψυχρό μέτωπο που αν έβγαινε θα μνημονευόταν από όλους τους χιονόφιλους ημιορεινούς Ηπειρώτες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

εδώ δείτε τέρατα που βγάζει ο τζίφος

Modele GFS - Carte prévisions

 

εντυπωσιακή η θερμοβαθμίδα για δυτικό χιονιά, βγάζει μέχρι και -4!!

Modele GFS - Carte prévisions

 

Μιλάμε για ασύλληπτο ψυχρό μέτωπο που αν έβγαινε θα μνημονευόταν από όλους τους χιονόφιλους ημιορεινούς Ηπειρώτες 

Μιχαήλ χαμηλά η μπάλαααα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μιχαήλ χαμηλά η μπάλαααα. 

ναι ρε δεν περιμένω τίποτα εγώ για τα Γιάννενα. χιόνια πάνω από τα 1000 περιμένω χωρίς ιδιαίτερη ένταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Για τους πεδινούς Αττικάριους ο χειμώνας (το χιόνι) τελείωσε... είχαμε τις ευκαιρίες μας δεν έκατσαν και πάμε πλέον στην Ανοιξη... ελπίζω σε αρκετές βροχές και εναλλαγές που θα κρατήσουν το καιρικό ενδιαφέρον... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακοκαιρια τζιφου,να εισαι στους Παδες στου Ανασα,με τσιπουρα και μεζεδες κι εξω να θαβονται οι πλαγιες του γερο Σμολικα!Ονειρο,ονειρωξη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζουν σκατα τα ενσεμπλες του τζίφου.  Κάτι βλέπουν μάλλον.   Οπότε τίποτα δεν κλείδωσε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, WEATHER-FUN είπε:

Τι στο καλό θα πει παπλαμούδα;

πολύ χοντρές νιφάδες. Δεν είμαι σίγουρος αν χρησιμοποιείται πέρα από την Ήπειρο και για άλλες περιοχές ώς μεγάλη νιφάδα ή έχουμε ειδική ονομασία εδώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Τι στο καλό θα πει παπλαμούδα;

Εχουμε τον καταλληλο ανθρωπο...Ο Παπλαμουδας ο Γιωργος...

Πως λεμε,ο Μπαμπης ο σουγιας,ο τακης ο κομπρας,ο Νικος ο πεταλουδας κτλ..🙂

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Παπλαμουδας είπε:

Αν θελει ο καιρος σε χιονιζει και απο το Κονγκο, οχι απο Γροιλανδιες και Ουκρανιες!

το 08 για οσους δεν θυμουνται ή δεν ξερουν τα Γιαννενα εβαλαν 20 ποντους. Γιατι κατεβηκε τελευταια στιγμη δευτερευον συστημα απο Φινλανδια.

απλα συστηματα με Δυτικη γενικα συνιστωσα ( Δ-ΝΔ-ΒΔ ) ευνοουν την περιοχη αλλά με το αγχος της Τ. Σιγουρακι σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι τα ανω των 750-800 μ. Τσεκαρισμενα πραγματα.

 

-τωρα, το τρενο της 27ης για την πολη μαλλον χανεται και ο λογος ειναι αυτο που μολις ανεφερα παραπανω. Οι οριακες Τ. Τα 700-800 κ ανω θα παρταρουν!

-γενικα το επομενο διαστημα η Πινδος φαινεται πως θα βγαλει αρκετα σπασμενα απ´την φετινη σαπια γιαυτην χρονια!

Με λίγα και απλά λόγια είπες ... τα πάντα ... για περιοχή Ιωαννίνων .... με μόνη εξαίρεση το Μέτσοβο που παίζει άνετα μπάλα και με ΝΑ (ενώ το Ζαγόρι με τπτ ...) .Το Μέτσοβο βέβαια από τότε που έγινε η λίμνη  έχασε τουλάχιστον τα μισά του χιόνια ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

πολύ χοντρές νιφάδες. Δεν είμαι σίγουρος αν χρησιμοποιείται πέρα από την Ήπειρο και για άλλες περιοχές ώς μεγάλη νιφάδα ή έχουμε ειδική ονομασία εδώ 

Εδω τα λενε μπαλαντινια..χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι ρε δεν περιμένω τίποτα εγώ για τα Γιάννενα. χιόνια πάνω από τα 1000 περιμένω χωρίς ιδιαίτερη ένταση.

Μιχάλη τα χιόνια πάνω από τα 800 m κατά πως φαίνεται θα πέφτουν  τουλάχιστον  12 h ... τώρα η χιονόστρωση από τα 1000 m και επάνω θα είναι σίγουρα η καλύτερη για εφέτος μέχρι εδώ ...(>= 50 cm)!!! ... πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη και ''ματιά''...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Μιχάλη τα χιόνια πάνω από τα 800 m κατά πως φαίνεται θα πέφτουν  τουλάχιστον  12 h ... τώρα η χιονόστρωση από τα 1000 m και επάνω θα είναι σίγουρα η καλύτερη για εφέτος μέχρι εδώ ...(>= 50 cm)!!! ... πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη και ''ματιά''...

Μακάρι φίλε. είμαι πολύ απαισιόδοξος.. ο υ τζίφος κρατάει γερά, αλλά είναι τζίφος. Ειλικρινά δεν θέλω να δω το βραδινό του τρέξιμο, να ξυπνήσω κατευθείαν αύριο θέλω..

 

Κάτι άσχετο, αλλά σχετικό θυμάσαι, που εχθές λέγαμε για αυτό που έβγαλε το 18αρι που ήταν ανώτερο του 2005?

gfs-0-354.png?18

 

Πως σου φαίνεται η μεγαλύτερη ιστορική ευκαιρία που χάθηκε πέρσι, για τόσο δα στις ώρες και με μηδέν αποτέλεσμα ενώ μπορούσε να βγει αυτό? Ωραίος χάρτες εεε. Θα έκανε το 2005 να μοιάζει αστείο

gfs-0-168.png?6

 

Υ.Γ Να με συγχωρέσουν οι υπόλοιποι συμφορουμίτες τις επόμενες μέρες, καθώς η ευκαιρία της Πέμπτης δεν είναι μοναδική. Ίσως να υπάρχει μεγαλύτερη ΦΑΠΑ [συγγνώμη ευκαιρία ήθελα να πω] αρχές Μαρτίου για παρόμοιες διατάξεις, όπως υποδεικνύουν οι μέσοι όροι. Οπότε οι δυτικοί χιονιάδες θα παίξουν λίγο τις επόμενες μέρες

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι φίλε. είμαι πολύ απαισιόδοξος.. ο υ τζίφος κρατάει γερά, αλλά είναι τζίφος. Ειλικρινά δεν θέλω να δω το βραδινό του τρέξιμο, να ξυπνήσω κατευθείαν αύριο θέλω..

 

Κάτι άσχετο, αλλά σχετικό θυμάσαι, που εχθές λέγαμε για αυτό που έβγαλε το 18αρι που ήταν ανώτερο του 2005?

gfs-0-354.png?18

 

Πως σου φαίνεται η μεγαλύτερη ιστορική ευκαιρία που χάθηκε πέρσι, για τόσο δα στις ώρες και με μηδέν αποτέλεσμα ενώ μπορούσε να βγει αυτό? Ωραίος χάρτες εεε. Θα έκανε το 2005 να μοιάζει αστείο

gfs-0-168.png?6

 

Υ.Γ Να με συγχωρέσουν οι υπόλοιποι συμφορουμίτες τις επόμενες μέρες, καθώς η ευκαιρία της Πέμπτης δεν είναι μοναδική. Ίσως να υπάρχει μεγαλύτερη ΦΑΠΑ [συγγνώμη ευκαιρία ήθελα να πω] αρχές Μαρτίου για παρόμοιες διατάξεις, όπως υποδεικνύουν οι μέσοι όροι. Οπότε οι δυτικοί χιονιάδες θα παίξουν λίγο τις επόμενες μέρες

 

Γιατι να σε συγχωρεσουμε? Εγω ειμαι μαζι σου παντως και εχω ενα καλο προαισθημα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι φίλε. είμαι πολύ απαισιόδοξος.. ο υ τζίφος κρατάει γερά, αλλά είναι τζίφος. Ειλικρινά δεν θέλω να δω το βραδινό του τρέξιμο, να ξυπνήσω κατευθείαν αύριο θέλω..

 

Κάτι άσχετο, αλλά σχετικό θυμάσαι, που εχθές λέγαμει για αυτό που έβγαλε το 18αρι που ήταν ανώτερο του 2005?

gfs-0-354.png?18

 

Πως σου φαίνεται η μεγαλύτερη ιστορική ευκαιρία που χάθηκε οπέρσι, για τόσο δα στις ώρες και με μηδέν αποτέλεσμα ενώ μπορούσε να βγει αυτό? Ωραίος χάρτς εεε. Θα έκανε το 2005 να μοιάζει αστείο

gfs-0-168.png?6

 

Συμβαίνουν δυστυχώς αυτά και μας ''ρίχνουν'' πολύ ... κάτι αντίστοιχα δυνατό ,που θα παραμιλάγαμε οι Αττικάριοι μέχρι το 15αύγουστο  εάν τελικά γινόταν, δε χάσαμε πέρυσι στις 24 Φλεβάρη ... Θυμάσε...?

2048815586_23-...022019.png.ad5069238d75eaeb37d263bea0ee23c6.png17315118_!!!23-...022019.thumb.gif.b3b3201bbfeb9db9eccc8d6748846c50.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, heavy snow είπε:

 

Ε ναι ποιος θα του απαντησει σοβαρα σε αυτα που γραφει??

 

 

 

 

 

Για όσους δεν ξέρουν ο Σταματης( weather-fun) είναι μικρός σε ηλικία και δεν ξέρει από καιρό ... λόγο ηλικίας είναι λίγο επιπόλαιος αφού δεν σκέφτεται και πολύ αυτά που γράφει συγχωρέστε τον και απλά προσπαθήστε να του μάθετε το σωστό με ωραίο τρόπο ... να του δείξουμε ότι αυτό που λέει ειναι λάθος η τα έχει μπερδέψει μέσα στο μυαλό του .... αυτό το μήνυμα πάει προς όλα τα παιδιά και οσοι δεν θα το έχουν διαβάσει και ξανά χρειαστεί στο μέλλον απλά ενημερώστε τους ... δεν το κάνει επίτηδες ο Σταματης αυτό η για κακό σκοπο .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Τι στο καλό θα πει παπλαμούδα;

Είναι η τεράστια νιφάδα ... κάτι σαν πλατανόφυλλο αλλά από χιόνι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Συμβαίνουν δυστυχώς αυτά και μας ''ρίχνουν'' πολύ ... κάτι αντίστοιχα δυνατό ,που θα παραμιλάγαμε οι Αττικάριοι μέχρι το 15αύγουστο  εάν τελικά γινόταν, δε χάσαμε πέρυσι στις 24 Φλεβάρη ... Θυμάσε...?

2048815586_23-...022019.png.ad5069238d75eaeb37d263bea0ee23c6.png17315118_!!!23-...022019.thumb.gif.b3b3201bbfeb9db9eccc8d6748846c50.gif

χαχα ναι το θυμάμαι, και τι κατέληξε να κάνει στα Γιάννενα με το δυτίκισμα? 2 νιφάδες.... ΑΠλά το σπαστικό της υπόθεσης είναι ότι οι δυτικοί χιονιάδες θέλουν χειρουργική ακρίβεια, γιατί όταν χαλάει κάτι τελικά καταλήγεις με το απόλυτο τίποτα!! Ορίστε τι βγήκε στο περσινό χαμένο. δεν κατέβηκε όλη η αέρια μάζα κάτω με αποτέλεσμα το χαμηλό να βρεθεί νότια.,.,. Και σε κάθε τρέξιμο μέχρι τέλους το χειροτέρευαν

gfs-2019012412-0-6.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...