Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα ναι το θυμάμαι, και τι κατέληξε να κάνει στα Γιάννενα με το δυτίκισμα? 2 νιφάδες.... ΑΠλά το σπαστικό της υπόθεσης είναι ότι οι δυτικοί χιονιάδες θέλουν χειρουργική ακρίβεια, γιατί όταν χαλάει κάτι τελικά καταλήγεις με το απόλυτο τίποτα!! Ορίστε τι βγήκε στο περσινό χαμένο. δεν κατέβηκε όλη η αέρια μάζα κάτω με αποτέλεσμα το χαμηλό να βρεθεί νότια.,.,. Και σε κάθε τρέξιμο μέχρι τέλους το χειροτέρευαν

gfs-2019012412-0-6.png

Εντάξει αλλά να θυμόμαστε όλοι μας και το που μένουμε ... θέλω να πω ότι τα Γιάννενα δεν είναι ούτε Σαμαρίνα αλλά ούτε και Στενή Ευβοίας ...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Εντάξει αλλά να θυμόμαστε όλοι μας και το που μένουμε ... θέλω να πω ότι τα Γιάννενα δεν είναι ούτε Σαμαρίνα αλλά ούτε και Στενή Ευβοίας ...😀

ναι βρε εννοείται. Αλλά απόλυτο τίποτα εννοώ γενικά σε όλα τα δυτικά ημιορεινά ορεινά κτλ. Που είδαν καλή κακοκαιρία τότε [βροχούλα μέχρι τα 1000], αλλά μέχρι εκεί. έχουμε δει πολύ ισχυρότερες και πολύ πιο χιονάτες. Τώρα ας μην βάλω εδώ άλλα τέτοια σκοτεινά παραδείγματα. Είναι άπειρα Ένα άλλο αντίστοιχο ήταν 2 χρόνια πριν Γενάρη στα μέσα περίπου που λες πως θα καταφέρει να το χαλάσει τέτοιο πράγμα. Ε δεν έπεσε όχι νιφάδα, αλλά ούτε σταγόνα τελικά.. Σε 15 λεπτά ξεκινάει το αικον. Το μόνο που εύχομαι είναι να δει κάτι αξιόλογο η Πίνδος. Φυσικά θα ήθελα να βγει ο τζίφος, αλλά θα τουμπιάσει μέχρι αύριο το πρωί είμαι σίγουρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι βρε εννοείται. Αλλά απόλυτο τίποτα εννοώ γενικά σε όλα τα δυτικά ημιορεινά ορεινά κτλ. Που είδαν καλή κακοκαιρία τότε [βροχούλα μέχρι τα 1000], αλλά μέχρι εκεί. έχουμε δει πολύ ισχυρότερες και πολύ πιο χιονάτες. Τώρα ας μην βάλω εδώ άλλα τέτοια σκοτεινά παραδείγματα. Είναι άπειρα Ένα άλλο αντίστοιχο ήταν 2 χρόνια πριν Γενάρη στα μέσα περίπου που λες πως θα καταφέρει να το χαλάσει τέτοιο πράγμα. Ε δεν έπεσε όχι νιφάδα, αλλά ούτε σταγόνα τελικά.. Σε 15 λεπτά ξεκινάει το αικον. Το μόνο που εύχομαι είναι να δει κάτι αξιόλογο η Πίνδος. Φυσικά θα ήθελα να βγει ο τζίφος, αλλά θα τουμπιάσει μέχρι αύριο το πρωί είμαι σίγουρος

Μη χαλιέσαι με τέτοια πράγματα ... Στο λέω γιατί εγώ στην ηλικία σου έπεφτα σε ''κατάθλιψη'' για καμμιά βδομάδα ... Δεν αξίζει με τίποτα ... δέξου τα πράγματα όπως έρχονται  και έτσι θα ''απολαμβάνεις'' και τις ''ήττες'' ... αλλά και τις νίκες που σίγουρα θα έρθουν ... (φιλική καλοπροαίρετη  ''συμβουλή'' ενός ασπρομάλλη παθόντα ... 🤒 ) !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

 

Μη χαλιέσαι με τέτοια πράγματα ... Στο λέω γιατί εγώ στην ηλικία σου έπεφτα σε ''κατάθλιψη'' για καμμιά βδομάδα ... Δεν αξίζει με τίποτα ... δέξου τα πράγματα όπως έρχονται  και έτσι θα ''απολαμβάνεις'' και τις ''ήττες'' ... αλλά και τις νίκες που σίγουρα θα έρθουν ... (φιλική καλοπροαίρετη  ''συμβουλή'' ενός ασπρομάλλη παθόντα ... 🤒 ) !!!

Θα προσπαθήσω Άγγελε όσο γίνεται, για το δικό μου καλό. Απλά όταν οι ήττες είναι συνεχείς  σου κάθεται άσχημο πολύ. Τέλος πάντων. Το αικον στο 12αρι του δεν μας χιόνιζε, τώρα χειροτερεύει σε κάποια πράγματα Ας ελπίσουμε να βγάλει κάτι πάνω από τα 1000...

 

Πάντως το διάγραμμα του ευρωπαίου, για την συνέχεια έχει ένα συνεχώς κάποια σενάρια για κάποιο διάστημα που ξεπερνούν τα 15 ποντάκια . Δείχνοντας ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα για να το δούμε να πέφτει

image.png.8b9fecfaa00765d6104410fb66983336.png

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρώτα σημάδια αλλαγής της κυκλοφορίας μετά τις 3-4 Μαρτίου από το ευρωπαικό στα τελευταία 2-3 τρεξίματα του άρχισαν να φαίνονται με την πιθανή  δημιουργία Σκανδιναβικού αντικυκλώνα και την αναγκαστική έτσι πορεία των χαμηλών διαμέσου της κεντρικής ευρώπης προς την κεντρική Μεσόγειο....ίσως είμαστε προ των πυλών μιας ποιο υετοφόρας κυκλοφοριας ..υπομονή λίγες μέρες ακόμα να δούμε προς τα που το πάει....

Κύριο ευρωπαικού:

ECMOPEU12_240_1.png

Μέσος όρος ανσάμπλ ευρωπαικού

ECMAVGEU12_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οκ το αικον έκανε κάποιες κακές κινήσεις, αλλά ο συνδυασμός τους τελικά προσπαθεί να μειώσει το μέγεθος του αυλώνα άρα να κατέβει πιο εύκολα. Από τους αποτυχημένους δυτικούς χιονιάδες που εγώ έχω ζήσει, είναι ο πρώτος με το αντίθετο πρόβλημα από τους άλλους. Παραείναι μεγάλος για να κατέβει ολόκληρος με τέτοιο Αζορικό.

 

και πάλι μπαρούφες. πιο μικρός και ανατολικά ο αυλώνας, αλλα΄ δεν κατέβηκε περισσότερο.. πφφφ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο παραπάνω συνηγορούν για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό και οι δείκτες ΑΟ και ΝΑΟ ειδικά ο ΑΟ εκείνες τις ημέρες φαίνεται ότι μετά από πολύ καιρό(από τα τέλη Γενάρη ) θα πέσει μάλλον κάτω από το +2 και κοντά στο +1......και ο ΝΑΟ θα πέσει κάτω από το +0,5(από αρχές Φλεβάρη είχε να πέσει τόσο..)......

ao.sprd2.gif

nao.sprd2.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα προσπαθήσω Άγγελε όσο γίνεται, για το δικό μου καλό. Απλά όταν οι ήττες είναι συνεχείς  σου κάθεται άσχημο πολύ. Τέλος πάντων. Το αικον στο 12αρι του δεν μας χιόνιζε, τώρα χειροτερεύει σε κάποια πράγματα Ας ελπίσουμε να βγάλει κάτι πάνω από τα 1000...

 

Πάντως το διάγραμμα του ευρωπαίου, για την συνέχεια έχει ένα συνεχώς κάποια σενάρια για κάποιο διάστημα που ξεπερνούν τα 15 ποντάκια . Δείχνοντας ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα για να το δούμε να πέφτει

image.png.8b9fecfaa00765d6104410fb66983336.png

 

Don't  worry ... πιές ένα χάπι ...❄️🌨️☃️ ... (...κατά το be happy...🤣 )!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Στο παραπάνω συνηγορούν για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό και οι δείκτες ΑΟ και ΝΑΟ ειδικά ο ΑΟ εκείνες τις ημέρες φαίνεται ότι μετά από πολύ καιρό(από τα τέλη Γενάρη ) θα πέσει μάλλον κάτω από το +2 και κοντά στο +1......και ο ΝΑΟ θα πέσει κάτω από το +0,5(από αρχές Φλεβάρη είχε να πέσει τόσο..)......

ao.sprd2.gif

nao.sprd2.gif

Σωτο πολύ αργά για δάκρυα.. Κ ξέρω κλασσικά τι θα γίνει... Κατά τις τέλη Μαρτίου κ τον Απρίλιο θα έρχονται οι σωστές διατάξεις αλλά σε λάθος εποχή.. Το έχουμε μάθει πλέον.. Η συνήθεια που έγινε λατρεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Don't  worry ... πιές ένα χάπι ...❄️🌨️☃️ ... (...κατά το be happy...🤣 )!!!!

πωω τέτοια αστεία κάνω και εγώ χαχαχα. θα το πιω μπας και αντέξω το 18αρι του τζίφουλα. κάτι που θα μειώσει το❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

πωω τέτοια αστεία κάνω και εγώ χαχαχα. θα το πιω μπας και αντέξω το 18αρι του τζίφουλα. κάτι που θα μειώσει το❄️

...και εάν το αυξήσει ...?????????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, THUNDERSNOW1965 είπε:

...και εάν το αυξήσει ...?????????

δεν γίνεται είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο. Αλλά κατά αντιστοιχία αν το μειώσει για λόγους αντίθετους από τα άλλα μοντέλα [που είναι καλό] Απλά θα πετάξω. Θα παρατήσω το διάβασμα που κάνω τώρα [γράφω αύριο] και θα πετάξωωωω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν γίνεται είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο. Αλλά κατά αντιστοιχία αν το μειώσει για λόγους αντίθετους από τα άλλα μοντέλα [που είναι καλό] Απλά θα πετάξω. Θα παρατήσω το διάβασμα που κάνω τώρα [γράφω αύριο] και θα πετάξωωωω

...άμα γράφεις 👨‍🎓 αύριο ... τότε ''προσγειώσου'' 🛬 ... γράψε ... και μετά ''πέτα'' 🛫 όσο αντέχεις ....🛸 🛩️ ✈️ ....!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...άμα γράφεις 👨‍🎓 αύριο ... τότε ''προσγειώσου'' 🛬 ... γράψε ... και μετά ''πέτα'' 🛫 όσο αντέχεις ....🛸 🛩️ ✈️ ....!!!!!

εκ του ασφαλούς το λέω χαχα. τόσο σίγουρος είμαι ότι θα χαλάσει  πα΄ρολο που μέχρι στιγμής δεν  μπορώ να διακρίνω κάτι κακό😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κακοκαιρια τζιφου,να εισαι στους Παδες στου Ανασα,με τσιπουρα και μεζεδες κι εξω να θαβονται οι πλαγιες του γερο Σμολικα!Ονειρο,ονειρωξη!

και που να σαι είχα απέναντι στη Μονη Στομίου με τσίπουρο όλη νύχτα  μπροστα στο τζάκι κι εξω χιονοθύελλα...κάτω απο τη μύτη της Γκαμήλας.......πως πέρασαν τα χρόνια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Σωτο πολύ αργά για δάκρυα.. Κ ξέρω κλασσικά τι θα γίνει... Κατά τις τέλη Μαρτίου κ τον Απρίλιο θα έρχονται οι σωστές διατάξεις αλλά σε λάθος εποχή.. Το έχουμε μάθει πλέον.. Η συνήθεια που έγινε λατρεια..

Κώστα δεν εννοώ φυσικά χιόνια..πλέον δεν με ενδιαφέρουν καθόλου....όχι απλά δεν με ενδιαφέρουν δεν τα θέλω πλέον..καλύτερα να κρατήσει δυναμική για του χρόνου......εγώ θέλω τώρα που ακόμα είναι νωρίς σχετικά για χιόνια στα βουνά να ξεκινήσει μια κυκλοφορία με διαδοχικά συστήματα κανα δίμηνο υετοφόρο με πολλές βροχές στα πεδινά και πολλά χιόνια στα βουνά ώστε να μην πούμε το νερό νεράκι το καλοκαίρι που στην χώρα  μας όλοι ξέρουμε ότι μπορεί να ξεκινήσει από Απρίλη και να τελειώσει Οκτώβρη.....

επίσης αν από τώρα πάμε σε καλοκαιρίες ανοιξιάτικες και θερμοκρασίες άνω των 20 κάθε μέρα θα μας φανεί ατέλειωτο το ούτως ή άλλως μεγάλο ελληνικό και πλέον τα τελευταία χρόνια με το πειραγμένο κλίμα καλοκαίρι........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εκ του ασφαλούς το λέω χαχα. τόσο σίγουρος είμαι ότι θα χαλάσει  πα΄ρολο που μέχρι στιγμής δεν  μπορώ να διακρίνω κάτι κακό😅

...ο καιρός γαρ εγγύς ...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...ο καιρός γαρ εγγύς ...😉

Ε όχι!!!! Αδερφέ [ελπίζω να μην σε πειράζει που σε αποκαλώ έτσι παρά την διαφορά στο χρώμα των μαλλιών χεχε] Αλλά ειλικρινά αν βγει θα σε κάνω το γούρι μου! Ο τζίφος στο 18αρι ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΙ ΦΑΣΗΗΗΗ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Orinos είπε:

και που να σαι είχα απέναντι στη Μονη Στομίου με τσίπουρο όλη νύχτα  μπροστα στο τζάκι κι εξω χιονοθύελλα...κάτω απο τη μύτη της Γκαμήλας.......πως πέρασαν τα χρόνια....

...φυσικά συμφωνώ και με τους δυό σας ... και για να συμπληρώσω την χιονο - ονείρωξη ... προβατίνα 🥩 και τσίπουρο 🍹 στου Λάμπρου το καφενείο στο ... Βραδέτο (h 1340 m) .... ❄️...Κάντε εικόνα ... !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε όχι!!!! Αδερφέ [ελπίζω να μην σε πειράζει που σε αποκαλώ έτσι παρά την διαφορά στο χρώμα των μαλλιών χεχε] Αλλά ειλικρινά αν βγει θα σε κάνω το γούρι μου! Ο τζίφος στο 18αρι ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΙ ΦΑΣΗΗΗΗ

...μίλα ελεύθερα ... εδώ το μόνο κόλλημα που έχουμε είναι ο ''ΚΑΚΟΣ''  μας  ο καιρός ...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κακοκαιρια τζιφου,να εισαι στους Παδες στου Ανασα,με τσιπουρα και μεζεδες κι εξω να θαβονται οι πλαγιες του γερο Σμολικα!Ονειρο,ονειρωξη!

...ξέρεις πολλά και θα πεθάνεις ....😂🤣😂 !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες θάψιματος για τα θεοδωριανα, βγάζει ο τζίφος.. 

Φυσικά, υπομονή γιατί αύριο μπορει να μην υπάρχει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

20 ώρες θάψιματος για τα θεοδωριανα, βγάζει ο τζίφος.. 

Φυσικά, υπομονή γιατί αύριο μπορει να μην υπάρχει. 

Άρε Βασίλη πραγματικά η ψαλίδα αντί να κλείσει ανοίγει, και θα δείξω από κάτω το γιατί.. Τι να πω, μακάρι να πάμε μια μαμημένη φορά σε θετική έκπληξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

20 ώρες θάψιματος για τα θεοδωριανα, βγάζει ο τζίφος.. 

Φυσικά, υπομονή γιατί αύριο μπορει να μην υπάρχει. 

 .... σίγουρα ... αλλά κάτι μου λέει ότι θα γίνει και ... με το παραπάνω αυτή τη φορά ...!!!

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εν συντομία για να συνεχίσω το διάβασμα [ούψ αθέτησα τον λόγο μου]

 

το βλέπετε το χαμηλάκι στο ατλαντικό?

image.png.0440fb14330cb78f8fd175b7d17a300a.png

 

το θέλουμε ισχυρό [σχετικά ] όσο πιο κάθετο γίνεται και σχετικά βορειότερα. Αυτό οδηγεί κατά αντιστοιχία σε 3 πράγματα. Ισχυρό+ βορειότερα. Σε συνδυασμό με το καναδικό χμαηλό σηκώνουν πιο εύκολα τον Αζορικό άρα κατεβαίνει πιο εύκολα ο αυλώνας. Επίσης δεν το θέλουμε να έχει κλιση προς τον Αζορικό γιατί με την βόρεια πορεία που έχει κόβεται στην μέση, μπαίνει στην κυκλοφορία και τερματίζει την όποια κάθοδο του αυλώνα. Ε τώρα κοιτάξτε διαφορές στις 24 ώρες!

ECM1-24.GIF?23-0icon-0-18.png?23-18arpegeeur-0-24.png?12

 

 

έτσι ο τζίφος με το τέλειο χαμηλάκι βγάζει τέλεια χιονοκαιρία. Το γαλλικό με το χειρότερο σχήμα μας έχει +5 στα 850 και συννεφιά!!!

μόλις τώρα το γαλλικό διόρθωσε σημαντικά.

arpegeeur-0-18.png?18

 

για να δούμε τι θα δείξει στις 60 ώρες. θέλει δουλειά ακόμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...