Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

εν συντομία για να συνεχίσω το διάβασμα [ούψ αθέτησα τον λόγο μου]

 

το βλέπετε το χαμηλάκι στο ατλαντικό?

image.png.0440fb14330cb78f8fd175b7d17a300a.png

 

το θέλουμε ισχυρό [σχετικά ] όσο πιο κάθετο γίνεται και σχετικά βορειότερα. Αυτό οδηγεί κατά αντιστοιχία σε 3 πράγματα. Ισχυρό+ βορειότερα. Σε συνδυασμό με το καναδικό χμαηλό σηκώνουν πιο εύκολα τον Αζορικό άρα κατεβαίνει πιο εύκολα ο αυλώνας. Επίσης δεν το θέλουμε να έχει κλιση προς τον Αζορικό γιατί με την βόρεια πορεία που έχει κόβεται στην μέση, μπαίνει στην κυκλοφορία και τερματίζει την όποια κάθοδο του αυλώνα. Ε τώρα κοιτάξτε διαφορές στις 24 ώρες!

ECM1-24.GIF?23-0icon-0-18.png?23-18arpegeeur-0-24.png?12

 

 

έτσι ο τζίφος με το τέλειο χαμηλάκι βγάζει τέλεια χιονοκαιρία. Το γαλλικό με το χειρότερο σχήμα μας έχει +5 στα 850 και συννεφιά!!!

 

Στις διατάξεις συστημάτων , και όχι μόνο , ''ικανή και αναγκαία συνθήκη''  δεν υπάρχει  ... και το ξέρεις ...Καλό διάβασμα να΄χεις,καλή επιτυχία και ... ''ες αύριον τα σπουδαία ...''

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

... ''ικανή και αναγκαία συνθήκη'' στον καιρό δεν υπάρχει μόνο μία ... και το ξέρεις ...Καλό διάβασμα να΄χεις,καλή επιτυχία και ... ''ες αύριον τα σπουδαία ...''

 

το ξέρω φίλε μου. αλλά πλέον στις 24 ώρες που μείνανε  για να κλειδώσουμε, αυτή έμεινε😀  Όταν βρισκόμασταν στις 150 περίπου ώρες από την κακοκαιρία είχαμε να κάνουμε με 3 σημαντικές ακλείδωτες μεταβλήτές και άλλες δευτερεύουσες, που δεν παίζουν ρόλο συγκριτικά με αυτές. Πάντως η συνέχεια συνεχίζει να είναι εντυπωσιακή με περισσοτερες δυνατότητες για 2005.. Αλλά θα δείξει. Μακριά πολύυ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

το ξέρω φίλε μου. αλλά πλέον στις 24 ώρες που μείνανε για να κλειδώσουμε, αυτή έμεινε😀  Όταν βρισκόμασταν στις 150 περίπου ώρες είχαμε να κάνουμε με 3 σημαντικές ακλείδωτες μεταβλήτές και άλλες δευτερεύουσες, που δεν παίζουν ρόλο συγκριτικά με αυτές. Πάντως η συνέχεια συνεχίζει να είναι εντυπωσιακή με περισσοτερες δυνατότητες για 2005.. Αλλά θα δείξει. Μακριά πολύυ

... η συνέχεια πράγματι δείχνει εντυπωσιακότατη ... ειδικά στις 06 03 ....!!!!( ... το 2005 φαντάζει ''γατάκι''... αλλά είναι και πολυυυυύ μακριά όπως είπες ....)

Καλή νύχτα!!!

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

... η συνέχεια πράγματι δείχνει εντυπωσιακότατη ... ειδικά στις 06 03 ....!!!!( ... το 2005 φαντάζει ''γατάκι''... αλλά είναι και πολυυυυύ μακριά όπως είπες ....)

θα έχουμε ξενύχτια όπως φαίνεται. Και ελπίζω πολλές άσπρες φωτογραφίες από εμένα. Είτε των Ιωαννίνων είτε των βουνών!

 

 

βελτιώνεται ο μέσος όρος λίγο ακόμα, αλλά βλέπω στον Ατλαντικό έκανε μεγαλύτερη βελτίωση.. τι να πω. Μακάρι για μια φορά να τραβήξει κουπί ο τζίφος

 

γι8α την συνέχεια χάλασε ο μέσος όρος πολύ χμμμ. τέλος πάντων. μακριά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Καλημέρα σε όλους. Τι γίνεται για τις 27 ρε παιδιά?

τίποτα λίγη βροχούλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλασε πολύ το 00αρι του τζίφου. 

Δεν μου αρέσει. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου ειπαν "Να αγαπας ολους τους τυπους του καιρου"!!!

"Να εισαι αλληλεγγυος" μου ειπαν...

(Συνολικος υετος 10ημερου)

 

IMG_20200224_083054.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αττική Γιώργο τον χειμώνα είδε τα φαινόμενά της ..περισσότερα από πολλές άλλες περιοχές της χώρας.....και θα τα ξαναδεί αυτό είναι το μόνο σίγουρο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα.. Δυστυχώς αναμενόμενη η χειροτέρευση του τζίφου, αν και καλυτέρευσαν τα άλλα μοντέλα, ωστόσο ο ευρωπαίος πχ είναι χάλια πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε.,..

 

πωω σύγκρινα με το χθεσινοβραδυνό τρέξιμο και έχει ακόμα χειρότερο σενάριο σε σχέση με εχθές ο ευρωπαίος, πολύ κακό αυτό!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Η Αττική Γιώργο τον χειμώνα είδε τα φαινόμενά της ..περισσότερα από πολλές άλλες περιοχές της χώρας.....και θα τα ξαναδεί αυτό είναι το μόνο σίγουρο....

Μονο η βορεια Αττικη Σωτο.Πολλες περιοχες στα κεντρονοτια ειναι με ετησιο 10 ως 25μμ.Τελοσπαντων,περισσοτερο χιουμοριστικο ηταν το ποστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αθήνα και Θεσσαλονίκη τα μοντέλα σχεδόν πάντα τις έχουν σε υετοτρυπα. Αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα μας  ίσως λόγο ορογραφιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μονο η βορεια Αττικη Σωτο.Πολλες περιοχες στα κεντρονοτια ειναι με ετησιο 10 ως 25μμ.Τελοσπαντων,περισσοτερο χιουμοριστικο ηταν το ποστ

Παρων!!!24.4mm ετησιο...🤣Τραγικος γεναρης-φλεβαρης υετικα..Αλλα επεσαν 250mm,νοεμβρη-δεκεμβρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Έτσι όμως εξηγούνται και οι τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε κεντρονοτια και βόρεια, ΕΝΤΌΣ του λεκανοπεδίου, σε μεγάλους χιονιαδες. 

Εδώ, 15χλμ στην ευθεία από Συνταγμα, έριξε τα άντερα του σε χιονόνερο και βροχή μέσα στο Γενάρη, στις δύο μεγάλες κακοκαιρίες. Δεν ξέρω χιλιοστά. Αλλά πιστεύω 100+

Θα εννοεις και τη ζηνοβια του Δεκεμβρη.Ο Γεναρης αφησε 44μμ στον παρακατω σταθμο στα 211μ.

http://www.meteoacharnes.gr/statistika/datasummary.htm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βελτιωμένο το αικον στο 6αρι, με αποτέλεσμα από το άθλιο 00αρι του να έχει πλέον λίγο καλύτερο σενάριο από τον ευρωπαίο. Είμαστε στο όριο πραγματικά.

 

μακάρι ο τζίφος να κάνει την μικρότερη δυνατή υποχώρηση. Αποκλείεται να βελτιωθεί, είμαστε στο νάουκαστ των μεταβλητών πλέον..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ανανεώνει στο Meteocielo Ο τζίφος.. sto wetter ανανεώνει, χειροτερεύει ξεκάθαρα

 

άουτσ... μάλλον το χιόνι το χάνουμε εδώ. το θέμα είναι να πέσουν τα καλά  φαινόμενα γιατί όσο πάει βορειότερα η φάση τα 500αρια χειροτερεύουν δραματικά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μου ειπαν "Να αγαπας ολους τους τυπους του καιρου"!!!

"Να εισαι αλληλεγγυος" μου ειπαν...

(Συνολικος υετος 10ημερου)

 

IMG_20200224_083054.jpg

...ο περίφημος Αττικός ουρανός (καιρός) ...Υετότρυπα με ''χαρακτηριστικά'' ....''μαύρης τρύπας''⚫😀...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλασαν πολύ τα μοντέλα για 27.

Πιστεύω δεν αξίζει να ασχοληθούμε. Ένα πέρασμα θα κάνει μόνο. 

Εκ νέου χειροτερευση στο 12αρι. 

Το ****** τελείως...... 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Κώστα δεν εννοώ φυσικά χιόνια..πλέον δεν με ενδιαφέρουν καθόλου....όχι απλά δεν με ενδιαφέρουν δεν τα θέλω πλέον..καλύτερα να κρατήσει δυναμική για του χρόνου......εγώ θέλω τώρα που ακόμα είναι νωρίς σχετικά για χιόνια στα βουνά να ξεκινήσει μια κυκλοφορία με διαδοχικά συστήματα κανα δίμηνο υετοφόρο με πολλές βροχές στα πεδινά και πολλά χιόνια στα βουνά ώστε να μην πούμε το νερό νεράκι το καλοκαίρι που στην χώρα  μας όλοι ξέρουμε ότι μπορεί να ξεκινήσει από Απρίλη και να τελειώσει Οκτώβρη.....

επίσης αν από τώρα πάμε σε καλοκαιρίες ανοιξιάτικες και θερμοκρασίες άνω των 20 κάθε μέρα θα μας φανεί ατέλειωτο το ούτως ή άλλως μεγάλο ελληνικό και πλέον τα τελευταία χρόνια με το πειραγμένο κλίμα καλοκαίρι........

Πέρσι πάντως από 05/04 - 20/05 είχαμε ψυχρές, δροσιές, καταιγίδες και βροχές. Πριν η άνοιξη στις αρχές της μπήκε δυνατά ενώ μετά τις 20/05 ξεκίνησε το ΣΊΧΑΜΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χαχα ε ρε τζιφο ουτε για 90 ωρες δεν εισαι...

Ο τζίφος πλέον στις αξιολογήσεις είναι πίσω και από το καναδικό νομίζω ότι δεν αξίζει να ασχολούμαστε καθόλου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...