Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, George Trilofianos είπε:

Χοντρικα για να μαστε μεσα πιστευω απο τα 100μ και πανω καθαρη χιονοπτωση. Γκαρυ ακους?

Παρών. Εγώ είμαι στα 200 μέτρα. Τι ώρα μπαίνει απόψε το κρύο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Παρών. Εγώ είμαι στα 200 μέτρα. Τι ώρα μπαίνει απόψε το κρύο?

πατριώτη εγώ λέω ότι θα χιονιστεις γιατί είσαι λίγο ψηλά τώρα ότι κάνει θα το δούμε  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιές είναι οι μεγαλυτερες εφικτές εκπλήξεις που μπορούμε να περιμένουμε στο nowcast για Θεσσαλονίκη? Εννοω βέλτιστη θέση χαμηλού κλπ...

Γνώμη μου είναι ότι με βάσh το 12άρι του τζίφου η Θεσσαλονίκη θα έχει κάποιο διάστημα ή κάποια διαστήματα χιονόπτωσης κάπου μεταξύ 6 έως 9 το πρωί. Η μόνη θετική έκπληξη στο nowcast θα είναι ακόμη περισσότερο ψύχος στα 850 hPa.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, LarissaSnow είπε:

Γνώμη μου είναι ότι με βάσh το 12άρι του τζίφου η Θεσσαλονίκη θα έχει κάποιο διάστημα ή κάποια διαστήματα χιονόπτωσης κάπου μεταξύ 6 έως 9 το πρωί. Η μόνη θετική έκπληξη στο nowcast θα είναι ακόμη περισσότερο ψύχος στα 850 hPa.

εγώ στις 6 με 9 το πρωί μπορεί να έχω καμία νιφάδα????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Με τον απογευματιξο τζιφο δε βλεπω νιφαδα τσακιστη εδω χαχα

Δε νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα τα Γρεβενά να μη δουν χιονόπτωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

εγώ στις 6 με 9 το πρωί μπορεί να έχω καμία νιφάδα????

Χαχα.. Δεν είμαι κανένας ειδικός, αλλά έτσι όπως βλέπω όλες τις παραμέτρους στο 12άρι του τζίφου κι εφόσον βγει σε πραγματικό χρόνο έτσι όπως το συγκεκριμένο τρέξιμο, περιοχές οι οποίες επηρεάζονται άμεσα από το βαρδάρη θα έχουν διάστημα, ή και διαστήματα χιονόπτωσης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Γνώμη μου είναι ότι με βάσh το 12άρι του τζίφου η Θεσσαλονίκη θα έχει κάποιο διάστημα ή κάποια διαστήματα χιονόπτωσης κάπου μεταξύ 6 έως 9 το πρωί. Η μόνη θετική έκπληξη στο nowcast θα είναι ακόμη περισσότερο ψύχος στα 850 hPa.

5-7 βαθμους εκεινες τις ωρες η θεσσαλονικη και βροχη. Ασθενη γενικα. 2μμ αν ριξει το πρωι καλα ειναι. Κι ισως αλλο 1 με παρομοιες Τ το βραδυ μιας και οι Τ στα 850 τελικα ανεβαινουν λιγο αντι να πεσουν οπως φαινοταν μεχρι χθες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Δε νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα τα Γρεβενά να μη δουν χιονόπτωση...

Φιλε τα ανσαμπλ μου δινουν 5 με 8 ποντους ...το κυριο τιποτα απολυτως...ξερω γω και τα ανσαμπλ ευρωπαιου μου δινουν 3 με 5 ποντους και εκει το κυριο 2 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Οσο θυμαμαι που το ειχαμε πιασει απ τις 280 ωρες. Μετα 240 τερμα δυτικα. Πανηγυρι ο Μισελ. Μετα πηγαινε για Ιονιο. Πανηγυρι ο Βαγγελης. Μετα εβγαλε Αιγαιο. Πανηγυρια εμεις. Και τωρα ολα Τουρκια. Μιλαμε για χαρτοωρες. Απιστευτο που ημασταν και που εφτασε. Που λεγαμε παει η Τουρκια. 

Γιατι εμεις  τα νησιά του Β.Αιγαίου που μας έθαβε κάποια στιγμη;...κρίμα για όλους τι να πω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Τι εννοείς?

Καλου κακου αν δεν πεσει τιποτς θα σου μεινουν τα ρεβυθια. Τσιπουρακι φετα και ψωμι ζυμωτο. Αρχοντας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Φιλε τα ανσαμπλ μου δινουν 5 με 8 ποντους ...το κυριο τιποτα απολυτως...ξερω γω και τα ανσαμπλ ευρωπαιου μου δινουν 3 με 5 ποντους και εκει το κυριο 2 

Για εδώ το κύριο είναι τ πιο κρύο και δίνει βροχή με 3 βαθμούς περιπου το πρωι..και τα ανς δίνουν χιόνι με 5 βαθμούς...χαχαχαχαχ μιλάμε για γέλια..εντωμεταξύ συμφωνα με τζίφο έπρεπε να είμαστε γυρω στους 12 τώρα και έχουμε πάνω απο 16...η εσαλονίκη δύσκολα να πέσει κάτω από τους 6 βαθμούς,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

5-7 βαθμους εκεινες τις ωρες η θεσσαλονικη και βροχη. Ασθενη γενικα. 2μμ αν ριξει το πρωι καλα ειναι. Κι ισως αλλο 1 με παρομοιες Τ το βραδυ μιας και οι Τ στα 850 τελικα ανεβαινουν λιγο αντι να πεσουν οπως φαινοταν μεχρι χθες

Ok, προφανώς και γνωρίζεις καλύτερα τα της πόλης σου. Απλά έκανα μια εκτίμηση με βάση την θερμοκρασία στα 850, τη θερμοκρασία στα 925, τα επίπεδα παγοποίησης, τον επιφανειακό άνεμο, αλλά και τις πιέσεις που θα επικρατούν τη στιγμή της "μπούκας¨" των φαινομένων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, isnow είπε:

Για εδώ το κύριο είναι τ πιο κρύο και δίνει βροχή με 3 βαθμούς περιπου το πρωι..και τα ανς δίνουν χιόνι με 5 βαθμούς...χαχαχαχαχ μιλάμε για γέλια..εντωμεταξύ συμφωνα με τζίφο έπρεπε να είμαστε γυρω στους 12 τώρα και έχουμε πάνω απο 16...η εσαλονίκη δύσκολα να πέσει κάτω από τους 6 βαθμούς,,,

Περιμενω αν δω ευρωπαιο να δω αν αυξηθει ο υςτος αν τον μειωσει δε χιονιζει με τιοποτα

Παντως αυριο θα δουμε ποιο απο τα δυο θα ξεφτιλιστει...η κυριο η ανσαμπλ...

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Καλου κακου αν δεν πεσει τιποτς θα σου μεινουν τα ρεβυθια. Τσιπουρακι φετα και ψωμι ζυμωτο. Αρχοντας

Γιατί αδερφέ αφού μου είπαν να περιμένω χιονακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

Τι ώρα μπαίνει το κρύο σε μένα?

Κιλκίς 3-4, λογικά και Γουμένισσα το ίδιο . Πιστεύω θα ρίξει λίγο βροχή και μετά θα γυρίσει χιόνι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, isnow είπε:

Για εδώ το κύριο είναι τ πιο κρύο και δίνει βροχή με 3 βαθμούς περιπου το πρωι..και τα ανς δίνουν χιόνι με 5 βαθμούς...χαχαχαχαχ μιλάμε για γέλια..εντωμεταξύ συμφωνα με τζίφο έπρεπε να είμαστε γυρω στους 12 τώρα και έχουμε πάνω απο 16...η εσαλονίκη δύσκολα να πέσει κάτω από τους 6 βαθμούς,,,

εγώ στους 12-13 βαθμούς  καλα είμαι????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Γιατί αδερφέ αφού μου είπαν να περιμένω χιονακι

Θα χιονισει περα απ τα αστεια αδερφε. Απλα τετοια χιονια για ρεβυθια ειναξ οχι για κοψιδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θεωρητικα για την Αττικη με τον ΒΔ επιφανειας εαν υπαρχουν φαινομενα το απογευμα Πεμπτης και μετα πιθανον να χιονισει και κατω απο τα 200 μετρα.....συνηθως με τον βδ ομως τα φαινομενα δεν εχουν μεγαλη χρονικη διαρκεια και ξαστερωνει ξαφνικα....βοηθαει ομως θερμοκρασιακα......αρα εφοσον εχουμε ενα μικρο εστω χιονοπερασμα θα μπορουμε εστω να καταγραψουμε στα αρχεια μας μια μερα χιονοπτωσεις στην πεδινη Αττικη......φετος απο καθαρα θεμα τυχης εχουμε χασει στην Αττικη ευκαιριες για αξιοπρεπεις πεδινες χιονοπτωσεις.....ελπιζω φαινομενα καλα να εχει και η κεντροβορεια χωρα που και αυτη υετικα ειναι πολυ πισω.....τα μοντελα κανουν την δουλεια τους απλα εμεις πρεπει στα μακρινα να μην λαμβανουμε σοβαρα υποψη παρα μονο την ταση που δειχνουν..στις 2000 και το Ευρωπαικο θα δωσει τελος σε οποιες μεγαλες προσδοκιες

μπορει να ειχαμε....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με -6 (με το ζόρι το κύριο) και γύρω στο -5 τα ανσαμπλ δεν υπάρχει πεδινό χιόνι για την Αττική... ο καλύτερος συνδιασμός για τα βπ θα ήταν ο υετός των ανσαμπλ με την θερμοκρασία του κύριου... 

Κάτι σαν "μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης" που λέμε στο ποδόσφαιρο...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σεναριο 16 βλεπει κατεβασια κρυου και χιονια στα μακρινα :

gens-16-1-288.png

gens-16-0-312.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...