Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Εγώ στις 216 ώρες κοιτούσα,η πρώτη τάση ανόδου πότε είναι?😆Και επίσης τα ensembles του gfs δεν δείχνουν τίποτα σε σχέση με το κύριο..Δεν ξέρω τι δείχνουν τα ensembles του gem και του ευρωπαίου,αυτά που μπορούμε να τα βρούμε?

ναι στις 216 ώρες είναι η πρώτη και στον θεό η δεύτερη [250 ώρες εφόσον υπάρξει] τα ενσέμπλ του τζεμ τα βλέπεις και αυτά στον meteociel, του ευρωπαίο στo meteologic

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro

 

σε λίγο θα βγει ο μέσος όρος, τώρα τα σενάρια δεν τα κοιτάω γενικά επειδή βαριέμαι [στο ευρωπαικό]  οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς ανανεώνουν εκεί. Λογικά όχι πολύ μετά. Μέχρι τις 10 πιστεύω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι στις 216 ώρες είναι η πρώτη και στον θεό η δεύτερη [250 ώρες εφόσον υπάρξει] τα ενσέμπλ του τζεμ τα βλέπεις και αυτά στον meteociel, του ευρωπαίο στo meteologic

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro

 

σε λίγο θα βγει ο μέσος όρος, τώρα τα σενάρια δεν τα κοιτάω γενικά επειδή βαριέμαι [στο ευρωπαικό]  οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς ανανεώνουν εκεί. Λογικά όχι πολύ μετά. Μέχρι τις 10 πιστεύω

😄250 ώρες δεν κοίταξα καν,τις θεωρώ αιωνιότητα..εγώ σμπρώχνω για τις 216 να θαφτείς και εσύ και μετά εγώ ( 2 πέτσες είχα φέτος)😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι στις 216 ώρες είναι η πρώτη και στον θεό η δεύτερη [250 ώρες εφόσον υπάρξει] τα ενσέμπλ του τζεμ τα βλέπεις και αυτά στον meteociel, του ευρωπαίο στo meteologic

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro

 

σε λίγο θα βγει ο μέσος όρος, τώρα τα σενάρια δεν τα κοιτάω γενικά επειδή βαριέμαι [στο ευρωπαικό]  οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς ανανεώνουν εκεί. Λογικά όχι πολύ μετά. Μέχρι τις 10 πιστεύω

Μισελ εχεις μπερδέψει κόσμο με τα θέλω σου😂..Διευκρίνιζε παιδί μου οτι  αυτά που γράφεις αφορούν την περιοχή σου και οχι το σύνολο και οτι για να χιονιστείς εσυ , οι υπόλοιποι πρέπει να παμε για βρούβες😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παμε καλα για αλλο ενα προσηνεμλ ρεταλι ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΣΗΝΕΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ φυσικά. 😉😂😂😂

δεν διευκρίνησες όμως ποια προσήνεμα οπότε σε βοηθάω εγώ, έβαλα και πια χώρα για να μην πεις δυτικά προσήνεμα Τουρκίας, οπότε το edit Μου είναι αλάνθαστο, αν το αλλάξεις πρέπει να κάνεις ριζική αλλαγή χαχα

8 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Μισελ εχεις μπερδέψει κόσμο με τα θέλω σου😂..Διευκρίνιζε παιδί μου οτι  αυτά που γράφεις αφορούν την περιοχή σου και οχι το σύνολο και οτι για να χιονιστείς εσυ , οι υπόλοιποι πρέπει να παμε για βρούβες😋

βρε Μπάμπη μου το διευκρίνισα και στο προηγούμενο μήνυμα με την μωβ φατσούλα ποιους βολεύει κάθε ανύψωση αζορικού το γράφω😀

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν διευκρίνησες όμως ποια προσήνεμα οπότε σε βοηθάω εγώ, έβαλα και πια χώρα για να μην πεις δυτικά προσήνεμα Τουρκίας, οπότε το edit Μου είναι αλάνθαστο, αν το αλλάξεις πρέπει να κάνεις ριζική αλλαγή χαχα

βρε Μπάμπη μου το διευκρίνηση και στο προηγούμενο μήνυμα με την μωβ φατσούλα ποιους βολεύει κάθε ανύψωση αζορικού το γράφω😀

Οκκ..Τώρα το είδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν διευκρίνησες όμως ποια προσήνεμα οπότε σε βοηθάω εγώ, έβαλα και πια χώρα για να μην πεις δυτικά προσήνεμα Τουρκίας, οπότε το edit Μου είναι αλάνθαστο, αν το αλλάξεις πρέπει να κάνεις ριζική αλλαγή χαχα

βρε Μπάμπη μου το διευκρίνισα και στο προηγούμενο μήνυμα με την μωβ φατσούλα ποιους βολεύει κάθε ανύψωση αζορικού το γράφω😀

Βρε Μισελ μην το ψαχνεις για φετος. Μπουφανακι για τον ΒΑκο παρε. Ποια Δυτικη Ελλαδα φετος 😂😂 Ολα θα καταληξουν ή Τουρκια γξα αλλη μια φορα ή εκςι που ΠΡΕΠΕΙ: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΕΥΒΟΙΑ ΑΤΤΙΚΗ. Με πολυ ΒΑκο στα Δυτικα. Και φυσικα κεντροβορειο περασμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Athinaios είπε:

ψυχος και χιονια το 12αρι του gfs .. στα σχετικα μακρινα αντε να δουμε..

 

gfs-1-276.png

Θα είναι η 3η σερί χρονιά με δυνατό τέλος Φλεβάρη αν βγει όντως. Και παραλίγο και 4η αν και το 2017 έβγαινε ο Φλεβάρης με κρύο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Βρε Μισελ μην το ψαχνεις για φετος. Μπουφανακι για τον ΒΑκο παρε. Ποια Δυτικη Ελλαδα φετος 😂😂 Ολα θα καταληξουν ή Τουρκια γξα αλλη μια φορα ή εκςι που ΠΡΕΠΕΙ: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΕΥΒΟΙΑ ΑΤΤΙΚΗ. Με πολυ ΒΑκο στα Δυτικα. Και φυσικα κεντροβορειο περασμα. 

του χρόνου όμως ξέρεις. όλα θα καταλήγουν δυτικά. πολύ δυτικά, αρκετά ώστε η ισόθερμη του 0 να μπαίνει από την Πελοπόννησο, και βροχούλες σε εσάς. νεράκι. και χιόνια σε εμάς. όπως το 17-18😛 Βέβαια όχι. δεν θέλω 17-18. 2004-2005 και τότε θα ανταποδώσει για το φετινό σίχαμα και την περσινή βαρεμάρα πλην 15 μερών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

του χρόνου όμως ξέρεις. όλα θα καταλήγουν δυτικά. πολύ δυτικά, αρκετά ώστε η ισόθερμη του 0 να μπαίνει από την Πελοπόννησο, και βροχούλες σε εσάς. νεράκι. και χιόνια σε εμάς. όπως το 17-18😛 Βέβαια όχι. δεν θέλω 17-18. 2004-2005 και τότε θα ανταποδώσει για το φετινό σίχαμα και την περσινή βαρεμάρα πλην 15 μερών.

Χαχαχαχαχα. Αρχικα παρακαλα για νερακι και χιονια στο Μιτσικελι και ααε τα χιονια. Γτ σε λιγο θα ξεχασετε ατα Δυτικα τι ειναι βροχή καο σμεις εδω τι ειναι χιόνι. Γτ απο νερα χορτασαμε. Οσο για του χρονου, προτεινω να αφησεις την χαρτομαντια γτ εισαι και μελλων επιστημονας 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Χαχαχαχαχα. Αρχικα παρακαλα για νερακι και χιονια στο Μιτσικελι και ααε τα χιονια. Γτ σε λιγο θα ξεχασετε ατα Δυτικα τι ειναι βροχή καο σμεις εδω τι ειναι χιόνι. Γτ απο νερα χορτασαμε. Οσο για του χρονου, προτεινω να αφησεις την χαρτομαντια γτ εισαι και μελλων επιστημονας 😁

Στατιστική λέγεται, και είναι ο καλύτερος μακροπρόθεσμος προγνώστης [σε κλίμακα χρόνου μεγαλύτερο των 6 μηνών που κανένας δείκτης δεν μπορεί να δείξει κάτι τόσο μακριά]

Οπότε του χρόνου ο στόχος για τον χειμώνα είναι 600+ χιλιοστά για τα Γιάννενα [και λίγα λέω] και τα 100 από αυτά να είναι σε χιόνι σε διάφορες κακοκαιρίες. Όπως το 4-5 με 30 μέρες χιονόπτωσης. Έπρεπε να ήμουν τότε φοιτητής

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στατιστική λέγεται, και είναι ο καλύτερος μακροπρόθεσμος προγνώστης [σε κλίμακα χρόνου μεγαλύτερο των 6 μηνών που κανένας δείκτης δεν μπορεί αν δείξει κάτι τόσο μακριά]

Οπότε του χρόνου ο στόχος για τον χειμώνα είναι 600+ χιλιοστά για τα Γιάννενα [και λίγα λέω] και τα 100 από αυτά να είναι σε χιόνι σε διάφορες κακοκαιρίες. Όπως το 4-5 με 30 μέρες χιονόπτωσης. Έπρεπε να ήμουν τότε φοιτητής

Με βασξ την Στατιστικη του χρονου θς εχω 20ποντο Συνταγμα και εσυ 100 χιλιοστα σε βροχή. Ευχολόγιο λέγεται Μιχαήλ και με συγχωρείς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Με βασξ την Στατιστικη του χρονου θς εχω 20ποντο Συνταγμα και εσυ 100 χιλιοστα σε βροχή. Ευχολόγιο λέγεται Μιχαήλ και με συγχωρείς. 

ευχολόγιο ήταν το δεύτερο μέρος του πόστ μου, το πρώτο όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό. Μόνο το 1990 περίπου ήταν το δίδυμο 2 χειμώνων με την χειρότερη επίδοση όλων των εποχών, και δεν μπορώ να βασιστώ σε μια εξαίρεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Athinaios είπε:

μολις ανανεωσε το  κλιματικο cfs επιμενει για ψυχρη εισβολη με χιονια προς τελη του μηνα με βαση τον χαρτη ..anim_lbw7.gif

Και μετά τρέμω το ενδεχόμενο ο Μάρτης να μας κάνει 30αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στατιστική λέγεται, και είναι ο καλύτερος μακροπρόθεσμος προγνώστης [σε κλίμακα χρόνου μεγαλύτερο των 6 μηνών που κανένας δείκτης δεν μπορεί να δείξει κάτι τόσο μακριά]

Οπότε του χρόνου ο στόχος για τον χειμώνα είναι 600+ χιλιοστά για τα Γιάννενα [και λίγα λέω] και τα 100 από αυτά να είναι σε χιόνι σε διάφορες κακοκαιρίες. Όπως το 4-5 με 30 μέρες χιονόπτωσης. Έπρεπε να ήμουν τότε φοιτητής

Δεν υπαρχει πουθενα αυτο το 30 μερες χιονοπτωσης στα Γιαννενα.Στα ορεινα του νομου μπορει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει πουθενα αυτο το 30 μερες χιονοπτωσης στα Γιαννενα.Στα ορεινα του νομου μπορει.

έχεις δίκιο, τελικά ήταν καμιά 15αριά-20αρια, θυμόμουν λάθος... Λογικά  όσο πιο πάνω οι μέρες χιονιού αυξάνονταν δραματικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το βρωμοαικον αντί να βελτιωθεί που έχει ένα από τα χειρότερα σενάρια χειροτερέυει και άλλο.. Τόσο κόλλημα με το να μας δίνει τις μούφες φέτος../ 20-21...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

έχεις δίκιο, τελικά ήταν καμιά 15αριά-20αρια, θυμόμουν λάθος... Λογικά  όσο πιο πάνω οι μέρες χιονιού αυξάνονταν δραματικά. 

10 μερες περιπου ηταν,εχουμε βεβαια μαρτυρια του φιλου μας του Δημητρη απο Ιωαννινα που ειχε πει για περιπου 15 μερες και τον οποιο δεν αμφισβητω γιατι ειναι σοβαρο παιδι.Βρηκα τωρα ενα μπλογκ που θα σου φανει χρησιμο,αν δεν το εχεις δει ηδη.

http://ioannina-data.blogspot.com/2011/02/blog-post.html?m=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

10 μερες περιπου ηταν,εχουμε βεβαια μαρτυρια του φιλου μας του Δημητρη απο Ιωαννινα που ειχε πει για περιπου 15 μερες και τον οποιο δεν αμφισβητω γιατι ειναι σοβαρο παιδι.Βρηκα τωρα ενα μπλογκ που θα σου φανει χρησιμο,αν δεν το εχεις δει ηδη.

http://ioannina-data.blogspot.com/2011/02/blog-post.html?m=1

από το προηγούμενο φόρουμ έψαξα, που έλεγε για πάνω από 15, οπότε το πάνω από 15 σίγουρα κάτω από 20, αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν χειμώναρος, Δεν το ήξερα το μπλογκ, και έψαχνα κάτι σχετικό, σε ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

από το προηγούμενο φόρουμ έψαξα, που έλεγε για πάνω από 15, οπότε το πάνω από 15 σίγουρα κάτω από 20, αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν χειμώναρος, Δεν το ήξερα το μπλογκ, και έψαχνα κάτι σχετικό, σε ευχαριστώ!

Τιποτα,δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αλλα εχει πολυ υλικο μεσα για την πιο ομορφη πολη της χωρας.

Παντως μεχρι τελη Γεναρη δεν ειχε χειμψνα τοτε στα Γιαννενα.Απο κει και περα χιονιζε σχεδον καθημερινα στα ορεινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 20 χιλιοστά ανέβηκε ο ευρωπαίος για εδώ για την Πέμπτη στο 12αρι του φυσικα εννοείται ότι θα χειροτερέψει ζήτημα να πέσουν τα 2 στο τέλος .... φυσικά ακόμα και 5 να ρίξει για εδώ θα θεωρηθεί θαύμα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης απλά να αναφέρω ότι στα δυο τελευταία τρεξίματα του δείκτη ταχύτητας των δυτικών ζωνικων ανέμων στη στρατόσφαιρα η τάση είναι να πέσουν πολύ αυτοί από τις πρώτες περιπου μέρες του Μαρτη αλλά φέτος έχουμε δει τόσα και με εκεί ψηλά που αν δεν περάσουν μέρες να επιμείνει δεν δίνω βάση ... φυσικά πλέον απλά ελπίζω τον Μαρτη όχι για χιόνια στα πεδινά αλλά τουλάχιστον να βγουν 2-3 αξιόλογες κακοκαιρίες με πολύ υετο όχι της πλάκας στα ηπειρωτικά με χιόνια πολλά στα βουνά μας να σωθεί υετικα η κατάσταση έστω για την άνοιξη που έρχεται .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Του Νταφη ειναι το μπλογκ τελικα Μιχαλη και δινει 10 μερες χιονοπτωσης στα Γιαννενα.

Αν ειναι του Σταύρου(Ντάφη) με κλειστά μάτια  100% σωστό .... τεραστια εμπιστοσύνη σε έναν πλέον από τους καλύτερους νέους επιστήμονες της χώρας.... και πολλά υποσχόμενους......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως έχει την φωτογραφία του από κάτω. Ε από τις 15-20 πέσαμε στις 10? κλαψ.  Θα  ψάξω και τα παλιά στο αρχείο του Meteociel να δω τις προσεγγιστικές διατάξεις για αυτά που δείχνει το αρχείο. θα το μελετήσω όταν βρω χρόνο. Επιτέλους πάντως, δεν έβρισκα τίποτα παρόμοιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...