Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, meteora είπε:

μακάρι να έκανα πλάκα αλλά δυστυχώς είναι αλήθεια

https://www.meteo.gr/observationsFull.cfm

δεύτερη πόλη τα Γρεβενά αυτή την ώρα....

Γιατί τόσο ψηλά εκεί πάνω; Εδώ Πολίχνη Θεσσαλονίκης μόνο 17 έχω. Δηλαδή σίχαμα κι εδώ αλλά θέλω να πω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί τόσο ψηλά εκεί πάνω; Εδώ Πολίχνη Θεσσαλονίκης μόνο 17 έχω. Δηλαδή σίχαμα κι εδώ αλλά θέλω να πω.

Είχαμε καταβάτη το πρωί πολύ θερμό από την Πίνδο ΝΔυτικό και μας έκαψε.... μας έκατσε μια πολύ θερμή μάζα πάνω μας και έδεσε το γλυκό.....

https://www.wetterzentrale.de/topkarten.php?map=17&model=gfs&var=2&run=6&time=3&lid=OP&h=0&mv=0&tr=3#mapref

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, meteora είπε:

Είχαμε καταβάτη το πρωί πολύ θερμό από την Πίνδο ΝΔυτικό και μας έκαψε.... μας έκατσε μια πολύ θερμή μάζα πάνω μας και έδεσε το γλυκό.....

https://www.wetterzentrale.de/topkarten.php?map=17&model=gfs&var=2&run=6&time=3&lid=OP&h=0&mv=0&tr=3#mapref

Αν αρχίσαμε από Φλεβάρη έτσι από Μάρτη μέχρι Οκτώβρη που θα πάμε; Κάτι μου λέει ότι θα έχουμε ψυχρό και βροχερό φθινόπωρο του χρόνου!!!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, meteora είπε:

Είχαμε καταβάτη το πρωί πολύ θερμό από την Πίνδο ΝΔυτικό και μας έκαψε.... μας έκατσε μια πολύ θερμή μάζα πάνω μας και έδεσε το γλυκό.....

https://www.wetterzentrale.de/topkarten.php?map=17&model=gfs&var=2&run=6&time=3&lid=OP&h=0&mv=0&tr=3#mapref

Αυτό πήγα να πω....πρόκειται για καταβάτες δυτικούς βορειοδυτικούς από τα βουνά δυτικά των περιοχών(πίνδο).....

στους 19,2 εδώ στο Μακροχώρι...κι έχουμε ακόμα για την  μέγιστη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20200224_141904.thumb.jpg.70a21de6e43c8f161e8192552da0158d.jpg

20200224_142157.thumb.jpg.d2a9b5be82319f9d2614208bedd05f8f.jpg

Κλασσική ημέρα Απριλίου θυμίζει σήμερα, θερμική αστάθεια στα ορεινά, πολύ νωρίς ξεκίνησαν φέτος... Επίσης τις τελευταίες 3 μέρες βρέχει κάθε νύχτα μεταξύ 8-10.

 

Εντωμεταξύ παρ'όλο που ο φετινός χειμώνας ήταν πιο ψυχρός πο τον περσινό, η ανθοφορία των δέντρων ξεκίνησε πιο νωρίς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίκαλα ,Καλαμπάκα και Γρεβενά μας ενημερώνουν σήμερα για το ποια εποχή έρχεται, με τους 23 βαθμούς που γράφουν οι σταθμοί .Μάλιστα η Καλαμπάκα έγραψε μέγιστη 24,5 ( ; ) . Γύρω στους 16 η μέγιστη στο Κρυονέρι .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελα το 23 αρι σημερα με τους καταβατες αχχαχαα

Οχι ρε νομιζα θα καναμε ρεκορ..μας περασε η καλαμπακα....μεσα στο σπιτι 20 εξω 23...εχω ανοιξει τερμα τα παραθυρα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι στο κτήμα δίπλα από τον σταθμό,  η μέγιστη θερμοκρασία της ημέρας σημειώνεται τώρα, ανεβαινει 0,2 βαθμούς παραπάνω κάθε 3 ανανεώσεις του σταθμου. 20 τώρα με τάσεις ανόδου απογευματιατικα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, έως τους 17 βαθμούς φτάσαμε στο Ίλιον.  Αρχίζουν και ανθίζουν τα πρώτα οπωροφόρα δέντρα (αμυγδαλιές, κορομηλιες).   Ήρθε η άνοιξη!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναστεναζουν οι κάμποι και τα βουνά σήμερα .... 

Στα ανατολικά και νότια προάστια της πόλης έχουμε και λέμε 

Νοεσις 21,3 C

Δικός μου (Ταγαράδες Θερμης) 20,9 C

Κάτω Πυλαία 21,2 C

Θέρμη κοντά αεροδρόμιο 21,7 C

Παρατεταμένο φθινόπωρο σε έναν χειμώνα που στα βόρεια δεν ήρθε ποτέ ... Πάμε για άλλα .. έχει και τα καλά βεβαια γιατί    το ουζακι με τα θαλασσινά ρουφιεται ανετα.... 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Εμένα με ενοχλούν οι εννοείς ανοιξοκαλόκαιρο και φθινοπωροχείμωνο. Είναι άδικο για εμάς που γεννηθήκαμε φθινόπωρο και δη για εμάς τα παιδιά του Σεπτεμβρίου. Θα έπρεπε να είναι τα άκρα μαζί και τα ενδιάμεσα μαζί. Δηλαδή χειμωνοκαλόκαιρο και ανοιξοφθινόπωρο. Τι κοινό βρίσκετε στην άνοιξη και το καλοκαίρι η στο χειμώνα και στο φθινόπωρο; Δηλαδή η άνοιξη πχ έχει πιο πολλά κοινά με το καλοκαίρι παρά με το φθινόπωρο; Αντίστοιχα πχ το φθινόπωρο έχει πιο πολλά κοινά με το χειμώνα παρά με την άνοιξη; Είναι άδικο να είσαι γεννημένος Σεπτέμβρη και να σε βάζουν στο ίδιο τσουβάλι με έναν γεννημένο Οκτώβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη, Γενάρη, Φλεβάρη. Αντίστοιχα είναι άδικο να είσαι γεννημένος Μάρτη και να σε βάζουν μαζί με αυτόν που είναι πχ τον Αύγουστο.

Παλικάρι μου στην φύση υπάρχει μια σειρά,  άσχετα αν κάποιες εποχές συγχωνευθηκαν δεν θα τις αλλάξουμε εμείς την σειρά. Την άνοιξη ανθίζουν τα δεντράκια να φάμε τα φρουτάκια μας  το καλοκαιρι ,  η πεταλούδα με τον πεταλουδίτσο κάνουν αγκαλίτσες κλπ. Μετά ερχετε το φθινοπωρο πεφτουν τα φυλλαρακια και ετοιμαζομαστε με χαρα να υποδεχτουμε το λευκο χιονακι,αν ερθει βέβαια.  Τώρα το αν είναι άδικο να γεννηθείς κάποια εποχή και να τσουβαλιαζεσαι ,σηκώνω τα χέρια ψηλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο θέμα μας τώρα....αναφορές Μαίου...εε Φεβρουαρίου ήθελα να πω...χαχα......22,6 η μέγιστη σήμερα τελικά εδώ στο Μακροχώρι στη δυτική πεδινή Ημαθία...στους 18 ακόμα και τώρα....σε μια βδομάδα όλη η φύση θα έχει ξυπνήσει ανθισμένη......ποιο νωρίς από ποτέ.....και αν αναλογιστεί κανείς ότι φέτος τα φύλα από τα δέντρα πέσανε τα Χριστούγεννα(20-25 Δεκέμβρη) μιλάμε για την μικρότερη διάρκεια ξεκούρασης της φύσης όσο θυμάμαι...δεν έχει ξανασυμβεί........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Παλικάρι μου στην φύση υπάρχει μια σειρά,  άσχετα αν κάποιες εποχές συγχωνευθηκαν δεν θα τις αλλάξουμε εμείς την σειρά. Την άνοιξη ανθίζουν τα δεντράκια να φάμε τα φρουτάκια μας  το καλοκαιρι ,  η πεταλούδα με τον πεταλουδίτσο κάνουν αγκαλίτσες κλπ. Μετά ερχετε το φθινοπωρο πεφτουν τα φυλλαρακια και ετοιμαζομαστε με χαρα να υποδεχτουμε το λευκο χιονακι,αν ερθει βέβαια.  Τώρα το αν είναι άδικο να γεννηθείς κάποια εποχή και να τσουβαλιαζεσαι ,σηκώνω τα χέρια ψηλα

Ναι που θες να καταλήξεις; Θα μπορούσαμε να λέμε χειμωνοάνοιξη και καλοκαιροφθινόπωρο. Όχι απαραίτητα ανοιξοκαλόκαιρο και φθινοπωροχείμωνο. Κι όταν λες δε θα τις αλλάξουμε εμείς τη σειρά τι εννοείς;

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Στο θέμα μας τώρα....αναφορές Μαίου...εε Φεβρουαρίου ήθελα να πω...χαχα......22,6 η μέγιστη σήμερα τελικά εδώ στο Μακροχώρι στη δυτική πεδινή Ημαθία...στους 18 ακόμα και τώρα....σε μια βδομάδα όλη η φύση θα έχει ξυπνήσει ανθισμένη......ποιο νωρίς από ποτέ.....και αν αναλογιστεί κανείς ότι φέτος τα φύλα από τα δέντρα πέσανε τα Χριστούγεννα(20-25 Δεκέμβρη) μιλάμε για την μικρότερη διάρκεια ξεκούρασης της φύσης όσο θυμάμαι...δεν έχει ξανασυμβεί........

Η φύση ξεκουράζεται Δεκέμβρη - Φλεβάρη όχι Σεπτέμβρη - Φλεβάρη.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 φεβρουαριου το 2007 ειχαν ανθισει οι αμυγδαλιες...το ιδιο και το 2015 και το 2013...μεχρι τις 10 ειχαν ανθισει...φετος λογω των αρνητικων το πρωι δεν ενθισαν τοσο νωρις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

3 φεβρουαριου το 2007 ειχαν ανθισει οι αμυγδαλιες...το ιδιο και το 2015 και το 2013...μεχρι τις 10 ειχαν ανθισει...φετος λογω των αρνητικων το πρωι δεν ενθισαν τοσο νωρις

2014 εννοείς. Γιατί το 2015 είχε παγωνιά εκείνο το Φλεβάρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια 3,9 - 15,4οC σήμερα....λίγο να ζεσταθεί το κοκκαλάκι μας....ξεπουληθήκαμε σε ρεύμα και πετρέλαιο!!!

Χόχλια -1...12οC….και χαμηλότερη ελάχιστη από τους σταθμούς, ο Ομαλός της Κρήτης με -4οC σχεδόν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ναι που θες να καταλήξεις; Θα μπορούσαμε να λέμε χειμωνοάνοιξη και καλοκαιροφθινόπωρο. Όχι απαραίτητα ανοιξοκαλόκαιρο και φθινοπωροχείμωνο. Κι όταν λες δε θα τις αλλάξουμε εμείς τη σειρά τι εννοείς;

Ενα τελευταιο και το σταματαμε εδω.Ολα μα ολα στο συμπαν ξεκινανε απο την γεννηση, γεννηση στην φυση σημαινει ανοιξη,   αρα πρωτα ανοιξη μετα καλοκαιρι φθινοπωρο και χειμωνας,εγω προσωπικα ετσι τα κανω ζευγη. Και επειδη ειμαι αγροτης και λατρης της φυσης να σου πω οτι απο την στιγμη που ξεκινανε να πεφτουν τα φυλλα το φθινοπωρο ξεκιναει η διαδικασια της ναρκης,((ασχετα αν τελευταια πεφτουν τα φυλλα αρχες χειμωνα)) αυτο για το παρακατω ποστ του σωτου.

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...