Jump to content
Beach-snow NG

Aναφορές Φλεβαρίσιας χιονοκαιρίας 5-8/2....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα!!.Σας διαβάζω χρόνια ,είπα και γω να μπω να γράψω γιατί έχω τρέλα με τον ΚΑΙΡΟ!!Εχω πατήσει τα 40 και τα στοιχεία της Φυσης πάντα μου προκαλούσαν Δέος!!Έχω μάθει πολλά από όλα τα παιδιά εδώ μέσα και σας ευχαριστώ για αυτό...Έτσι λοιπόν εύχομαι στους Αττικαριους και πριν τελειώσει ο Χειμωνάς ένα -14 στα 850 και μια καταιγίδαρα να μπαίνει σύγχρονος από τον Φαληρικό Όρμο σε όλη την Αθήνα με ραγδαιοτητες Μουσώνα και να ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΑΓΩΤΑ και να μας δειχνει το BBC σε εκτακτα !!!Υ.Γ. Πολλά Χιόνια σε όλα τα παιδιά από όλη την Ελλάδα να μην ανοίγουν οι πόρτες λεμεεεε !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mε το που θ αρχισουν τα φαινομενα θα πεσει 1'5-2οC σταδιακα η Τ.....αλλο με προβληματιζει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Mε το που θ αρχισουν τα φαινομενα θα πεσει 1'5-2οC σταδιακα η Τ.....αλλο με προβληματιζει.....

;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχει σταματήσει από το πρωι ο υετος στο Κρυονέρι  ,ακόμη και όταν βγήκε για λίγο ο ήλιος έβρεχε . 1,5 βαθμό περίπου έχει τώρα  αλλά κατά την γνώμη μου έπρεπε ήδη να έχει πέσει κι άλλο η Θερμοκρασία στην ευρύτερη περιοχή  για να κανει κατι αξιόλογο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Στενή που χιονίζει ασταμάτητα, έχει χιονοστρωση από το πρωι και ακόμη έχει 1,4 βαθμούς. Η Εύβοια περιμένουμε να δώσει το σύνθημα όποτε τα μάτια εκεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Δεν έχει σταματήσει από το πρωι ο υετος στο Κρυονέρι  ,ακόμη και όταν βγήκε για λίγο ο ήλιος έβρεχε . 1,5 βαθμό περίπου έχει τώρα  αλλά κατά την γνώμη μου έπρεπε ήδη να έχει πέσει κι άλλο η Θερμοκρασία στην ευρύτερη περιοχή  για να κανει κατι αξιόλογο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Στενή που χιονίζει ασταμάτητα, έχει χιονοστρωση από το πρωι και ακόμη έχει 1,4 βαθμούς. Η Εύβοια περιμένουμε να δώσει το σύνθημα όποτε τα μάτια εκεί. 

Η στενη θα επηρεαζεται καθαρα απο το β.ανατολικο ρευμα.Εμεις ελπιζω πως οχι.Μπορει εσυ να εχεις 0 και η στενη 1,5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλησπερουδια.

Τις βραδινες ωρες εως αυριο τα ξημερωματα χοντρικα κατα πασα πιθανοτητα θα μας επηρεασει η γνωστη και μη εξαιρετεα τραφ των Σποραδων.Επειδη και παλι μπορει να υπαρχει θερμοκρασιακη συγχυση του τυπου...γιατι εχω εγω 3c στα 250μ και τα 150μ σε διαφορετικη περιοχη του νομου εχουν 1c (παραδειγμα),να μη ξεχασουμε οτι εκει που θα πραγματοποιηθει η συγκλιση των ανεμων,και θα υπαρχουν τα πιο πολλα φαινομενα,θα ειναι και πιο κατω η θερμοκρασια απο αναλογα υψομετρα οπου δεν θα ειναι μεσα στη συγκλισιογραμμη.  

Αυτη η συγκλισιογραμμη εχει παντα τη ταση να κινειται απο δυτικα προς ανατολικα διοτι με την απομακρυνση του Χ οι ανεμοι επιφανειας γυρνουν σε ΒΔ.Επισης μεγαλη σημασια θα εχει το πλατος αυτης.

4 πραγματα δεν ξερουμε αυτη τη στιγμη. 

1. Την ακριβη θερμοκρασια που θα υπαρχει στα 850 (υπολογιζουμε κοντα στο -5 με -6) 

2. Το οριακο κατα πως φαινεται d.p ανα περιοχη,μεχρι να γινει παντου αρνητικο προς τα ξημερωματα.

3.Την ακριβη συγκλιση των ανεμων.

4.Την ενταση και τη διαρκεια των φαινομενων που απο αυτο θα εξαρτηθουν και οποιες χιονοστρωσεις.

Οσο δεν ξερουμε αυτα τα 4 βασικα δεδομενα που θα φανουν μονο στο nowcast...θεωρητικα ενα πολυ μεγαλο μερος του νομου εχει ελπιδες εστω να το δει να πεφτει για λιγη ωρα μεσα στη νυχτα. 

Καλα φαινομενα σε ολους.

 

5.7c με 74% υγρασια στα ''ορεινα'' του Περαματος. 3.1mm βρηκα στο αναλογικο απο τη πρωινη βροχη/χιονονερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Yakutia είπε:

T σύμφωνα με μετεο-καιρός τώρα

Πεντέλη ΕΑΑ +2 

Πάρνηθα -4

Τατόι +3

Μαλακάσα +2 χιονόνερο

Πατήσια +7

Παπάγου +3

Ιπποκράτειος 0

 

1 βαθμό διαφορά Πεντέλη με Παπάγου? και Παπάγου = Τατόι??

 

 

Που είναι το περίεργο? Ψηλά είναι ο σταθμός του Παπάγου, στα 300μ....πιο ψηλά λίγο από Τατόι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Mε το που θ αρχισουν τα φαινομενα θα πεσει 1'5-2οC σταδιακα η Τ.....αλλο με προβληματιζει.....

Πες και σε εμάς... Μην μας σκας🤪😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα απο Γλυφαδα με Τ στους 6,3 ανεμοι ΒΑ προς το παρων, υγρασια στο 68% και μεγιστη το μεσημερι στους 8,3c.. Ο ουρανος φορτωμενος κ η δορυφορικη φαινεται καλη.Καλη επιτυχια σε ολους στην αττικη και τα προσηνεμα και ας ελπισουμε  να πεσει χιονι οσο πιο χαμηλα γινεται.

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η στενη θα επηρεαζεται καθαρα απο το β.ανατολικο ρευμα.Εμεις ελπιζω πως οχι.Μπορει εσυ να εχεις 0 και η στενη 1,5

Δεν νομίζω σημερα Γιώργο αλλά και έτσι να είναι ,βλέπεις κανένα μέρος στα Δ-ΒΔ μας με αξιόλογη θερμοκρασία;

Σαν σημάδι ,θεωρώ ότι όπως και το πρωί η Στενή έπεσε στους -0,5 βαθμούς πρέπει να δούμε  κάτι αντίστοιχο και τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και έχω την τύχη από τα μπαλκόνια μου να βλέπω καθαρά όλο το λεκανοπέδιο έχω να πω πως ο καιρός έκλεισε και γίνεται όλο και πιο συμπαγής..... Για παμεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Θα πεσει η Τ λογω φαινομενων μη τρελαινεστε... Απλα υπολογιστε 1 με 1.5 βαθμο πτωση οπως προειπαν.

αρα καληνυχτα τοτε. απο 4.7 το πολυ να παω 3.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:
Τώρα μαλιστα!!! Θα χιονίσει ρεεεε απόψε. 

Πρόγνωση Ζιακο

Αττική:
Τοπικές χιονοπτώσεις ή χιονόνερο (παραθαλάσσια-πεδινά) το πρωί κυρίως στα ανατολικά και τα βόρεια. Άνεμοι Β 4 με 6 μποφόρ. Θερμοκρασία από -1 έως 10 βαθμούς. 

Παιδιά σήμερα έχουμε ξενύχτι παμε γερά😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια η Παρνηθα εχει -4. ΑΝ μπει το -7 τοτε θα ναι μετα τις 11 με καθετη πτωση. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...