Jump to content
Michael

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΡΟΣΗΝΕΜΑ) 16/2-18/2/2008 - ΛΕΥΚΩΜΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν σημερα αρχιζε σε λιγη ωρα η επικη μπουκα..Τελευταια και φαρμακερη για το κεντρο και τα δυτικα...Μετα την μεσημεριανη μπουκα με στουπα,ξαστερωσε..

Ολοι οι προγνωστες μιλουσαν για το επερχομενο τελος...Αλλα το τελος το οριζει μονο ο καιρος..Γυρω στις 20:00   ο ουρανος γεμισε και παλι νεφωσεις..Με την γνωστη κατακοκκινη οψη του..Αρχισε να στουπιζει μεχρι τα ξημερωματα της δευτερας...

Το πρωι λοιπον με την παυση των φαινομενων μετρησα 25 ποντους στα πεζοδρομια και 17 ποντους μεσα στον δρομο..Πετραλωνα σε υψομετρο 50 μετρων...Στα δυτικα το χιονι ξεπερασε ακομα και τους 30 ποντους..Ακομα και μεσα στο λιμανι του Πειραια το χιονι ξεπερνουσε τους 10-15 ποντους..Τυχεροι οσοι το ζησαμε..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβως 12 χρονια πριν.Το ξημερωμα στο βουνο το χιονι εφτανε μεχρι τα μεσα της γαμπας μου (30 ποντους περιπου)

Aς μιλησει η εικονα εκεινης της χιονονυχτιας.

image.thumb.png.a96b924f387144c0ff115d7e0f80d292.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια εικόνα = χίλιες λέξεις!!!

Με πονάει η καρδούλα μου.. ειδικά η τελευταία του Θοδωρή, αποτυπώνει ξεκάθαρα τη μανία της χιονοθύελλας χαρη αυτής της λάμπας!!

Αμα σας πω την ιστορία μου απο τότε....... σαν χθες το θυμάμαι! Για ένα -38 μου 'χει μείνει, που κάναν λόγο στη τηλεόραση και τότε μου έκανε εντύπωση.. σήμερα ξέρω πως έλεγαν για τη Τ στα 500hPa, άσχετα αν έπεσε και χαμηλότερα δε ξέρω, δεν έβλεπα μοντέλα τότε.. μόνο προσευχή και πιστή υπήρχε!! Την αναμονή και τις πρώτες παρασυρόμενες νιφάδες θυμάμα μετά το πρώτο βράδυ...... την αναμένη λάμπα του μπαλκονιού σα να 'τανε γιορτή (που κατά κάποιον τρόπο ήτανε κι αυτό γιορτή μεγάλη)... τη μπαλκονόπορτα που την έσπρωχνε προς τα μέσα η μανία του αέρα με το χιόνι, το χιόνι που έξω απ' τη συγκεκριμένη μπαλκονόπορτα (ΒΔ πλευρά, ξεκινούσε απ' το ύψος που φτάνει το κάγκελο και χαμήλωνε ύστερα, αφού δε μπορούσες να την ανοίξεις!!)... Κυριακή 17 Φλεβάρη, ήμουν όλη μέρα με τον ξάδερφό μου.. και οι δυο οικογένειες όλη μέρα μαζί.. καφεδάκι παιχνίδι, παρεούλα και τρελά στον τρελό μας τον καιρό!!!! Ηταν κι απ' τις τελευταίες φορές που είχε έρθει η γιαγια μου απ' τον Πύργο στην Αθήνα τότε!! 8 Φλεβάρη είχε έρθει, και 15 θα φυγε! Και τις έλεγα εγώ κάτσε γιαγιά ακόμη μια μέρα.. μη φύγεις το πρωί, μη φύγεις το απόγευμα, φύγε αύριο γιαγιά.. και την επομένη αύριο γιαγιά! Κι έτσι δε πήγε πουθένα, πολύ πονηρός ήμουν, ήξερα τι έκανα! Και η γιαγιά με άκουσε.. ε δε τη χάλασε κι όλας! Αναμφισβήτα μαζι εμάς, εκείνη έζησε το μεγαλύτερο χιονιά όλης της της ζωής!! Πύργο δεν έχει τέτοια.. ήταν τυχερή στην ατυχία της! Όποτε ακούει για χιονια Αττική ακόμη μας το λέει! Αλλά σαν το 2008 ποτέ ξανά!!!!!!! Κι όταν τελειώσε το έπος ένιωθα μια μελαγχολία μέσα μου, που ολοένα και μεγάλωνε καθώς έλιωνε αργά και μελαγχολικά το χιόνι! Θα μου λείψεις έλεγα.... πολυυυυ ποτέ θα ξαναεπιστρέψεις άραγε? Που να 'ξερα κι εγώ.... τις μέρες που άνοιξαν τα σχολεία μετά, ψάχναμε για μερες ίχνη χιονιού σε σκιές και πάνω σε τοίχους.. βρίσκαμε αρχικά αλλά μετά ήταν μάταιο....... και μετά τη μελαγχολία του αποχαιρετισμού, βυθίστηκα στην αναμονή και τη περιέργεια μου να μάθω και να βρω απαντήσεις..

Το άλλο τρελό είναι πως είμαστε οικογενειακή 3οροφη πολυκατοικία και εκείνη τη χρονιά, είχαμε 3 εγκυμονούσες με 3 μήνες διαφορά, τη μάνα μου στην αδερφή μου και τις θείες μου στα ξαδέρφια μου.. από πάνω μέχρι κάτω!! Πάντως εκείνο το καλοκαίρι για να δροσιστώ έκανα τεχνητή βροχή και καλά με το λάστιχο στο μπαλκόνι!😂 Κομβική χρονιά για εμένα το 2008 κι αναμφισβήτητα μετά το 2008 άλλαξαν πάρα πολλά σταδιακά μεσα στα επόμενα χρόνια.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμαμαι τις προβλεψεις τοτε για τον χιονια στην Αθηνα.

Δεν περιμενε κανενας ομως οτι θα χιονισει πυκνα στα Γιαννενα.Στις πιο βορειες περιοχες τις πολης (αμπελοκηποι) ειχαμε φτασει περιπου 5 εκατοστα και μεχρι 8-10 εκατοστα προς το κεντρο της πολης και νοτιοτερα.

16-02-2008 Γιαννενα (απο youtube)

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Μια εικόνα = χίλιες λέξεις!!!

Με πονάει η καρδούλα μου.. ειδικά η τελευταία του Θοδωρή, αποτυπώνει ξεκάθαρα τη μανία της χιονοθύελλας χαρη αυτής της λάμπας!!

Αμα σας πω την ιστορία μου απο τότε....... σαν χθες το θυμάμαι! Για ένα -38 μου 'χει μείνει, που κάναν λόγο στη τηλεόραση και τότε μου έκανε εντύπωση.. σήμερα ξέρω πως έλεγαν για τη Τ στα 500hPa, άσχετα αν έπεσε και χαμηλότερα δε ξέρω, δεν έβλεπα μοντέλα τότε..

-39.9c ειχαν τα 500 και -12.5c στα 850 Ηρακλη.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/2/2020 at 10:17 ΜΜ, teo_73 είπε:

-39.9c ειχαν τα 500 και -12.5c στα 850 Ηρακλη.😉

Και τρομερό thickness στα 500-1000 hPa με  510 dam! 

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Σαν σήμερα ξεκινούσε ο τελευταίος ιστορικός χιονιάς για τα δυτικά προάστια της Αθήνας

Μπορεί να ακολούθησαν και άλλα ιστορικά χιόνια στην Αττική τα τελευταία χρόνια, αλλά για τα δυτικά προάστια αυτό του 2008, δεν έχει ακόμα ξεπεραστεί...

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετές αλιευμένες τόσο απο το internet όσο και απο το snowreport forum

https://www.pireaspiraeus.com/piraeussnow2008photos/

Η δυναμική του χιονιού φαίνεται εδώ πολύ

και εδώ την επομενη

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...