Jump to content
yiannis_volos

Προτίμηση Καιρικών Φαινομένων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και για καμιά 10ρια μέρες δε θα υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον είπα να ανοίξω μια κουβέντα που θα κατατάσσουμε τα είδη καιρού με σειρά προτίμησης 🙂

Λοιπόν

1. Χιονόπτωση σωστή με αρνητικές, καθολικό στρώσιμο 5 πόντους τουλάχιστον και διάρκεια τουλάχιστον 5-6 ώρες.

2. Καταιγίδα με διάρκεια με πολλά ηλεκτρικά, χαλάζι και μεγάλες ραγδαιότητες.

3. Ψόφια χιονόπτωση on-off με θετικές ή οριακό στρώσιμο σε εύκολες επιφάνειες.

4. Καταιγίδα μικρότερης δυναμικής.

5. Βροχή.

6. Συννεφιά.

7. Ήλιος με κρύο (<10).

8. Ήλιος χωρίς κρύο.

(Δεν είναι ανάγκη να έχετε τις ίδιες περιγραφές ή το ίδιο πλήθος)

 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1. Καταιγίδα(ασχέτως υετού,διάρκειας ή θεάματος)

(2.Χιόνι)

3. Βροχή(ισχυρή ή ποτιστική)

4. Ψιλόβροχο

5. Ήλιος

6. Συννεφιά 

 

Προσωπικά για εμένα δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από την μετριότητα, όπως την απλή ή την αραιή συννεφιά πχ. Επίσης, ένα από τα αγαπημένα μου καιρικά φαινόμενα είναι η ομίχλη, αν και ελάχιστες οι φορές που έχω δει. 

*Το χιόνι το έβαλα σε παρένθεση γιατί εδώ που μένω τώρα δεν το βλέπω καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1.Χιονόπτωση με 0-2 βαθμούς θετική θερμοκρασία όλη μέρα και το βράδυ έξαρση με κάτω από 0 βαθμους και ένα καλό 10ποντο (Και πολύ παραπάνω αν γινεται))(

2.Χιονόπτωση με κάτω από -2(( αριανδη φαση )))το γνωστο ψιλοχιονο πολυ παγωμενο....πολλές ώρες και κανα 10 πόντο 

3.Ομίχλη όταν δεν φεύγει καθόλου κατά την διάρκεια της μέρας ή υγρασιοσυννεφα με μέγιστες 9 10 βαθμούς 

4.Συννεφιά και μουντος καιρος με +10 το πολύ μέγιστη 

5.Καταιγίδα με ηλεκτρικά και αρκετό νερό 

6.Ξαφνικές μπόρες που δεν γίνονται συχνά εδώ έγιναν πέρσι τον Μάιο με πολύ νερό χωρίς ηλεκτρικά 

7.Βροχή με αυξομειώσεις με κλασσικά σχεδόν ίδιες θερμοκρασίες πρωί και βράδυ (Δεν πέφτει λόγω συννεφιας η θερμοκρασία )))

8.Ήλιος με ζεστό νοτιαδακι θαλασσινό και κανα 17αρι μέγιστη ((Για άνοιξη αυτό)))

Σημειωση:όπως καταλάβατε μάλλον μου αρέσει ο μουντός καιρος....... και το καλοκαίρι να έχει ζέστη όχι πολύ..... αλλά όχι όμως και βροχή και δροσιά οπως κάποιες μέρες...

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22-02-2013!!!!!!!!!

08-07-2002!!!!!!!!!

13-11-2019!!!!!!!!!

Σ αυτες τις ημερομηνιες κρυβεται ολη η μαγεια...Δεν υπαρχουν λεξεις...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

0.Το ιδανικό μου.Χιόνι με χιονόστρωση μέχρι το μπαλκόνι μου...(...δε φταις εσύ η φαντασία σου τα φταίει που σ'έκανε όπως ήθελε αυτή... ) στον 4ο όροφο ....!!!! 🤣

1.Thundersnow...!!!Σπάνιο ... αλλά ονειρικό !!!!Έιχα την απίστευτη τύχη να το ζήσω τρείς φορές !!!(Δύο στο λατρεμένο Ζαγόρι και μία στη χιονομάνα της Πίνδου ....Σαμαρίνα !!!!)😂

2.Χιόνι αλλά 2002...!!!(...μακράν η ιστορικότερη χιονόπτωση - χιονόστρωση στην περιοχή μου)

3.Χιόνι να 'ναι κι ότι να ΄ναι...!!!

4.Καταιγίδα με έντονα ηλεκτρικά ....!!!

5.Ανοιξιάτικη  ή φθινοπωρινή ηλιοφάνεια....

6.Δροσερός καλοκαιρινός καιρός .... και να κάνω ψαροντούφεκο...

7.Κρύο του θανατά με έντονη συνεφιά ...(πλάκα κάνω , αφού θα βρίζω και θα κοπανιέμε  που δεν χιονίζει...😁 )

Υ.Γ.Δεν γουστάρω με τίποτα τη πολύωρη ΄΄ποτιστική΄΄ βροχή ... μου τι  δίνει στα νεύρα...🤬

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και χιόνι και καταιγίδες κονταροχτυπιούνται για την πρώτη θέση, εντούτοις οι ισχυρές καταιγίδες, όσο γίνονται ισχυρότερες, μπορούν να ξεπεράσουν τον ιστορικό χιονιά στο πόσο πολύ μου αρέσουν. Άρα πάει ως εξής

1]Καταιγίδες, όσο ισχυρότερες τόσο το καλύτερο

2]Χιόνι, όσο περισσότερο τόσο καλύτερο, και φυσικά δυτικός χιονιάς που δεν έχω δει ισχυρό, αλλά έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τον κεντροβόρειο λόγο ασταθειονέφωσης

3] χιονομπόρες ειδικά αν υπάρχουν στα Γιάννενα λόγω του ιδιαίτερου τοπίου που μπορούν να διαμορφώσουν με τα βουνά

4] Σπαστός καιρός με cumulunmbus ή μεγάλα cumulus,  χωρίς να έχουμε φαινόμενα

5] Έντονη μεταφορά αφρικανικής σκόνης, που για εμένα έχει μεγάλο ενδιαφέρον ειδικά αν συνδυαστεί με σύστημα [που έτσι μπαίνει μια θέση καλύτερα]

6] συνεχόμενη βροχή ή ομίχλη  τς βάζω μαζί, δεν τρελαίνομαι, αλλά και πάλι είναι θεμιτά

7]ήλιος με σπαστή συννεφιά, διαφορετικού τύπου όμως από cumulus βασικά ότι άλλο νέφος υπάρχει, υψισωρείτες, θύσανοι κτλ με ήλιο μου είναι αδιάφορα

8] σκέτος ήλιος, όπου απλά δεν έχω λόγο ύπαρξης!

 

Σιχαίνομαι το κρύο, αλλά είναι απαραίτητο για χιόνι δυστυχώς. Δεν ζεσταίνομαι εύκολα, αλλά  από 35 βαθμούς και πάνω αρχίζω να νιώθω σιγά σιγά πιο άβολα. 

 

Δεν υπάρχει χειρότερα πράγμα από ξερόκρυο. Δηλαδή ήλιος, έλλειψη φαινομένων και να κρυώνω, να υποφέρω. Ότι χειρότερο, ΜΑΚΡΙΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

 

Σιχαίνομαι το κρύο, αλλά είναι απαραίτητο για χιόνι δυστυχώς

 

Δεν υπάρχει χειρότερα πράγμα από ξερόκρυο. 

Καταιγιδακιας βλέπω είσαι χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Καταιγιδακιας βλέπω είσαι χαχαχαχ

Ναι καλά κατάλαβες. Ας μου πάρει το σπίτι αρκεί να δω ανεμοστρόβιλοοοοο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι καλά κατάλαβες. Ας μου πάρει το σπίτι αρκεί να δω ανεμοστρόβιλοοοοο

εδω πρόπερσι 4/7/2018 στο διπλανό χωριό στα Τρίκαλα είχε ανεμοστροβιλο ....... και φαίνονταν οι βροχοκουρτινες... Φυσικά εγώ Δυστυχώς το έμαθα μετα στις ειδήσεις και από φίλους .....άμα είχα πάει προς κανα χωράφι θα το έβλεπα και θα πηγαινα να δω το σπάνιο φαινόμενο από κοντά 😜😜😜👍

ΥΓ:Ενώ εκεί η είχε ανεμοστροβιλο εδώ κανα δύο ψιχάλες μονο επεσαν χάλιαα ότι να ναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

εδω πρόπερσι 4/7/2018 στο διπλανό χωριό στα Τρίκαλα είχε ανεμοστροβιλο ....... και φαίνονταν οι βροχοκουρτινες... Φυσικά εγώ Δυστυχώς το έμαθα μετα στις ειδήσεις και από φίλους .....άμα είχα πάει προς κανα χωράφι θα το έβλεπα και θα πηγαινα να δω το σπάνιο φαινόμενο από κοντά 😜😜😜👍

ΥΓ:Ενώ εκεί η είχε ανεμοστροβιλο εδώ κανα δύο ψιχάλες μονο επεσαν χάλιαα ότι να ναι 

έτσι είναι οι καταιγίδες τι να κάνουμε φίλε θανάση. Πάντως ακόμα και να μην σε πετυχαίνει η καταιγίδα, ή όψη που παίρνει ο ουρανός και μόνο προκαλεί ΄δεος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1) Αν ειναι να το στρωσει μεχρι 10 cm τοτε προτιμω μια ισχυρη καταιγιδα με καταμαυρο ουρανο...Οπως 10/5/18

2) Χιονοστρωσεις 40-50 cm τις οποιες και θελω να ζησω

3)θα ηθελα να δω και Mammatus η asperitas τα οποια δεν εχω δει

4)Χιονοστρωσεις  10 cm

5)Καταιγιδοπολεμος καπου λιγο πιο μακρια απο εδω για το θεαμα...Κατα προτιμηση δυτικα μας

6)ψοφοκρυο με συννεφια (στυλ Αριαδνης)

7) Πολυ πυκνη ομιχλη

8-9) Μισω το ψιλοβροχο και μου σπαει τα νευρα γιατι δεν δυναμωνει ποτε και περιμενω ματαια για κατι καλυτερο...Τελευταιος ειναι ο ηλιος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1. Ιστορικός χιονιάς επιπέδου 2002 μέχρι ανώτατου επιπέδου 2008

2. Χιονιάς επιπέδου Αριάδνης (Αθήνα)

3. Α. Υπερκαταιγίδα (π.χ. 22/02/2013)     ή     3. Β. Φθινοπωρινή / φθινοπωρινού τύπου κακοκαίρια ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ με αρκετές σύντομες (20λεπτες+) αλλά ωραίες και δυνατές καταιγίδες (π.χ. Ευριδίκη - Ζήνων Νοέμβρης 2017)

4. Καλοκαιρινή κακοκαιρία επιπέδου Μέδουσας 2017 (αν είμαι Πύργο, για Αθήνα δε ξέρω......)

5. Καλοκαιρινές καταιγίδες αστάθειας με όσο το δυνατό μεγαλύτερη ένταση και θεάμα κι αν γίνεται και μεγαλύτερη διάρκεια

6. Καλοκαιρινή κακοκαιρία με συννεφιά και δροσιά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο από άποψη δυναμικής των φαινομένων

7. Καύσωνας είτε ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (π.χ. Ιούνιος 2016), είτε ΕΝΤΟΝΟΣ (π.χ. Ιούνιος - Ιούλιος 2017), είτε ακόμη καλύτερα και τα δύο μαζί στο μέγιστο βαθμό (1987 / 2007) (μ' αρέσει το extreme και εδώ να θυμίσω)

8. Α. Χιονόπτωση και τίποτα παραπάνω     ή     8. Β. Μεταφορά σκόνης απ' την Αφρική, όσο το δυνατό πιο έντονη

9. Ξερόκρυο φθινοπωρινό / φθινοπωρινού τύπου, συνοδεία ισχυρών βοριάδων (ιδανικά νωρίς το φθινόπωρο, Σεπτέμβρη - Οκτώβρη και μετά τις τελευταίες καλοκαιρινές ζέστες / οι πρώτες ζακέτες της σεζόν)

10. Ανοιξιάτικες / ανοιξιάτικου τύπου λιακάδες

11. Μελτέμι το καλοκαίρι που μας σώζει από την έντονη ζέστη (άλλη υπόθεση το πραγματικά extreme #7)

12. Ξερόκρυο - ρετάλια ψύχους το χειμώνα (σε καλύτερη μοίρα εάν μας έρθουν νωρίς το φθινόπωρο συνοδεία ισχυρών βοριάδων #9)

13. Ποτιστικές βροχές φθινόπωρο - χειμώνα - άνοιξη (το καλοκαίρι δε με πειράζει, ίσα ίσα το θέλουμε τότε #6)

14. Αδιάφορος καιρός (...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1.οτιδήποτε σε χιονι με πολύ κρυο

2.βροχή - καταιγιδα

3.ήλιος με ζεστουλα ανοιξιάτικη

4.συννεφιά- ομιχλη

5.καύσωνας με υγρασια😫μπλιαχ ότι χειροτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1.ήλιος με ζεστουλα ανοιξιάτικη

2.συννεφιά- ομιχλη

3.οτιδήποτε σε χιονι με πολύ κρυο

4.βροχή - καταιγιδα

5.καύσωνας με υγρασια😫μπλιαχ ότι χειροτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/2/2020 at 2:26 ΜΜ, THUNDERSNOW1965 είπε:

0.Το ιδανικό μου.Χιόνι με χιονόστρωση μέχρι το μπαλκόνι μου...(...δε φταις εσύ η φαντασία σου τα φταίει που σ'έκανε όπως ήθελε αυτή... ) στον 4ο όροφο ....!!!! 🤣

1.Thundersnow...!!!Σπάνιο ... αλλά ονειρικό !!!!Έιχα την απίστευτη τύχη να το ζήσω τρείς φορές !!!(Δύο στο λατρεμένο Ζαγόρι και μία στη χιονομάνα της Πίνδου ....Σαμαρίνα !!!!)😂

2.Χιόνι αλλά 2002...!!!(...μακράν η ιστορικότερη χιονόπτωση - χιονόστρωση στην περιοχή μου)

3.Χιόνι να 'ναι κι ότι να ΄ναι...!!!

4.Καταιγίδα με έντονα ηλεκτρικά ....!!!

5.Ανοιξιάτικη  ή φθινοπωρινή ηλιοφάνεια....

6.Δροσερός καλοκαιρινός καιρός .... και να κάνω ψαροντούφεκο...

7.Κρύο του θανατά με έντονη συνεφιά ...(πλάκα κάνω , αφού θα βρίζω και θα κοπανιέμε  που δεν χιονίζει...😁 )

Υ.Γ.Δεν γουστάρω με τίποτα τη πολύωρη ΄΄ποτιστική΄΄ βροχή ... μου τι  δίνει στα νεύρα...🤬

MOΝΟ 3 φορές  έχεις ζήσει thundersnow ??? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η κορωνίδα των φυσικών extreme φαινομένων, είναι το thundersnow ή ελληνιστή χιονοκαταιγίδα !!!

Η Ναυαρχίδα του καιρικού οπλοστασίου, το απόλυτα απίθανο αισθητικά φαινόμενο.

Το πιο σπάνιο και πιο ακριβό καιρικό έδεσμα  του καιρικού μενού !!! 

Και ακόμα καλύτερα, είναι η χιονοκαταιγίδα με παπλαμούδα και δυτικό καιρό !!!!  Ανευ Αιγαίου δηλαδή και ισχυρού ανέμου, που χαλά μερικές φορές την εμπειρία .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω ζησει Χιονοκαταιγίδα στο οροπέδιο της Φαλάνθου (Δαβιά, Χρυσοβίτσι, Ροεινό, Αλωνίσταινα), με μπάσιμο από Ιόνιο, και ηλεκτρικά  αργά το βράδυ ....

να φωτίζονται τα λαγκάδια, τα πουρνάρια και τα έλατα .!..... χωρίς αέρα . Ηδονικά πράγματα ....

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1. 50 βαθμούς το καλοκαίρι (ελπίζω σύντομα να το δούμε κάπου στην Ελλάδα πρώτοι από όλη την Ευρώπη)

2.Μισό μέτρο στρωμένο χιόνι στο κέντρο της Γλυφάδας

Είμαι τον άκρων αλλά οριακά θα προτιμήσω το καλοκαιρινό 50άρι σαν ιδέα και ντόρος που θα προκληθεί στα μήντια (χωρίς θύματα φυσικά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

- 15C με ομίχλη και ελαφριά χιονόπτωση. Ιδανικά σε σημείο που το βουνό σκάει στη Θάλασσα η σε Λιμνη

- εξαφάνιση του μεταλλαγμένου καλοκαιριού που βιώνουμε με Τ επιφάνειας που δεν θα ξεπερνούν τους 28c max

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, BrainA είπε:

- 15C με ομίχλη και ελαφριά χιονόπτωση. Ιδανικά σε σημείο που το βουνό σκάει στη Θάλασσα η σε Λιμνη

- εξαφάνιση του μεταλλαγμένου καλοκαιριού που βιώνουμε με Τ επιφάνειας που δεν θα ξεπερνούν τους 28c max

να κρυώνω και το καλοκαίρι δηλαδή?😫

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμώνας: Ασθενής έως μέτριας έντασης χιονόπτωση κατά περιόδους, με ολική χιονοκάλυψη τουλάχιστον 10 εκατοστών και θερμοκρασίες επιφανείας από -4 έως -8 (κάτι σαν Αριάδνη ένα πράγμα, ότι πέφτει να μένει και πάντα με μία "νυφίτσα" στο τέλος).

 

Καλοκαίρι: Μέγιστες θερμοκρασίες αυστηρά κάτω των 35 βαθμών Κελσίου και δροσερές χωρίς υγρασία νύχτες , η ελάχιστη να κυμαίνεται από 17 - 21 βαθμούς (το ανώτερο) για να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι.

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ORESIVIOS είπε:

 Eχω ζησει Χιονοκαταιγίδα στο οροπέδιο της Φαλάνθου (Δαβιά, Χρυσοβίτσι, Ροεινό, Αλωνίσταινα), με μπάσιμο από Ιόνιο, και ηλεκτρικά  αργά το βράδυ ....

να φωτίζονται τα λαγκάδια, τα πουρνάρια και τα έλατα .!..... χωρίς αέρα . Ηδονικά πράγματα ....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι μόνο τρείς φορές ... και θεωρώ τον ευατό μου αφάνταστα τυχερό ... που τις έζησα ... εκεί που τις έζησα ... και όπως τις έζησα ...Άλλωστε όπως πολύ σωστά παραπάνω είπες ,πρόκειται για κάτι μοναδικό και εξαιρετικά σπάνιο ... ειδικά για τον ελλαδικό χώρο...!!!

Είναι η απάντηση στο ερώτημα του ORESIVIOS λίγο πιο πάνω .... Συγγνώμη δεν μου βγήκε η παράθεση ...🤔

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, ORESIVIOS είπε:

MOΝΟ 3 φορές  έχεις ζήσει thundersnow ??? 

Απάντησα  ...🤔

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...