Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από περιφορά στην κεντρική Ευρώπη με παράξενο τρόπο κατεληξε πάνω μας εξασθενημένη. Για να δούμε τι θα δείξει ο τζιφος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μετά από περιφορά στην κεντρική Ευρώπη με παράξενο τρόπο κατεληξε πάνω μας εξασθενημένη. Για να δούμε τι θα δείξει ο τζιφος

Πως τα παει ο τζιφος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πως τα παει ο τζιφος?

προς την σωστή κατεύθυνση κινείται. Νομίζ πως και το ούκμο είναι καλό. Καλά εννοείται σε σχέση με το χθεσινό άθλιο τρέξιμο δεν έχει σχέση. 

 

εχθές

UW120-21.GIF?17-12

 

 

σήμερα

UW96-21.GIF?18-16

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βόμβα ετοιμάζει το ούκμο, να δούμε ποιους θα επηρεάσει

 

μπορεί και καλύτερα ο τζίφος όσο αφορά το σχήμα του αυλώνα. Αλλά οι αρχικές αλλαγές θεωρώ πως είναι θετικές

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πιέζει περισ΄σοτερο από πριν ο αντικυκλώνα στον τζίφο.. τέλος πάντων δεν νομίζω να κινδυνεύουμε τόσο δεδομένου ότι πολλά μοντέλα το παραπάνε δυτικά στις αρχικές ώρες [αικον γαλλικό πχ]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

βρε το ούκμο

UW144-21.gif

λογικά αυτό χιονίζει όλα τα βόρεια, ίσως και τα κεντρικά πεδινά, αναμένω τις θεμροκρασίες που θα βγάλει το μοντέλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Modele UKMO - Carte prévisions

 

χιόνι μέχρι την Θεσσαλονίκη είναι το παραπάνω. εδώ Λάρισα βροχή/χιονόνερο. τα καλά 500 πιο βόρεια

Modele UKMO - Carte prévisions

 

τελικά δεν ξέρω τι θ΄λεω, γιατί ο κακός σε εισαγωγικά τζίφος θα μας χιονίσει και πάλι σίγουρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι και χιονισει παντως  παιδια με τη καραντιμα δν θα χαλαει χιονι με τιποτα χαχαχαχ ολολευκο τοπιο χωρις να το παταμε ουκμο εξαιρετικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος κανει αυτο που λεω..και ανατολικα να παει αυτο το πραγμα μας χιονιζει ολους στα βορεια ...οποτε μου φαινεται δε μας γλιτωνει τιποτα...εντωμεταξυ το χιονι του λογω απουσιας χαμηλου θα ναι αυτο το αχρηστο που αντι για να λιωσει εξαχνιζεται ξερω γω χαχα

Και θα χει και δευτςρο γυρο πιο μετα μαλλον

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχα ποιος θα το λεγε οτι η σημαντικοτερη ψυχρη του χειιμωνα θα ηταν στα τελη Μαρτιου!ΕΙχε πολλα χρονια παντως να κανει κατι σε αυτο το διαστημα,απο το 2000 και μετα ουτε ενα χιονι δεν θυμαμαι σε αυτο το δεκαημερο,ισως το 03 αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχα μας εβαλε στο βαθυ μπλε ο τζιφος!ΤΟ γεναρη με το ζορι κατεβαζε ενα σκαρτο -6

Γενικα παμε πολυ καλα,ισως ειναι και ολο δικο μας,δεν θελει πολυ και πλεον ειματσε σε κοντινες ωρες οποτε δεν νομιζοω να τγην γλιτωσουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ψυχρομπαλα σε 3 μερες θα ναι μεσα στο Αιγαιο. 100%.  3 μερες πριν τετοια τρεξιματα μ αρεσουν. Το ουκμο στο τσακ δεν ςβγαλε προσηνεμη βομβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Η ψυχρομπαλα σε 3 μερες θα ναι μεσα στο Αιγαιο. 100%.  3 μερες πριν τετοια τρεξιματα μ αρεσουν. Το ουκμο στο τσακ δεν ςβγαλε προσηνεμη βομβα

το ούκμο για να βγάλει προσήνεμη κατάσταση πρέπει να κάνει 2 βήματα για να φτάσει στον τζίφο, και μετά άλλα 2 για να πάει στο ΑΙγαίο. ενώ υπάρχουν και σενάρια που το φτάνουν στο υπερπέραν

arpegeeur-0-114.png?12icon-0-114.png?18-12

 

και με παράλληλο αντικυκλώνα δύσκολα βρίσκεται υετός πολύς [δεν έχει πολύ θάλασσα]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

το ούκμο για να βγάλει προσήνεμη κατάσταση πρέπει να κάνει 2 βήματα για να φτάσει στον τζίφο, και μετά άλλα 2 για να πάει στο ΑΙγαίο. ενώ υπάρχουν και σενάρια που το φτάνουν στο υπερπέραν

arpegeeur-0-114.png?12icon-0-114.png?18-12

 

και με παράλληλο αντικυκλώνα δύσκολα βρίσκεται υετός πολύς [δεν έχει πολύ θάλασσα]

Ειναι πιθανο ενα σοβαρο πεδινο χιονι μετα τωρινα στοιχεια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-8  στα 850 και στην Αττικη βλεπει το gfs με βαση τον χαρτη.. ( αν και σιγουρα θα γινουν αρκετες αλλαγες)

162-7GR.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

το ούκμο για να βγάλει προσήνεμη κατάσταση πρέπει να κάνει 2 βήματα για να φτάσει στον τζίφο, και μετά άλλα 2 για να πάει στο ΑΙγαίο. ενώ υπάρχουν και σενάρια που το φτάνουν στο υπερπέραν

arpegeeur-0-114.png?12icon-0-114.png?18-12

 

και με παράλληλο αντικυκλώνα δύσκολα βρίσκεται υετός πολύς [δεν έχει πολύ θάλασσα]

Θα τα δουμε σε 3 μερες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ειναι πιθανο ενα σοβαρο πεδινο χιονι μετα τωρινα στοιχεια?

να σου πω την αλήθεια για σοβαρό χιόνι δεν νομίζω, για τυπική χιονόστρωση ναι . Πχ η δυτική Θεσσαλία πιστεύω ευνοείται από τέτοιες διατάξεις.

 

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα τα δουμε σε 3 μερες. 

σε 3 μέρες βρε Νικόλα ο αυλώνας θα βρίσκεται σε φάση κατάβασης ήδη οπότε δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τότε για την αρχική φάση. 

 

δηλαδή γνώμη μου είναι πως αυριο τέτοια ώρα, μαξ μεθαύριο πρωί θα ξέρουμε το 90% της φασης

 

Κανένα ρολόι μην σπασω μόνο δεν θέλω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

να σου πω την αλήθεια για σοβαρό χιόνι δεν νομίζω, για τυπική χιονόστρωση ναι . Πχ η δυτική Θεσσαλία πιστεύω ευνοείται από τέτοιες διατάξεις.

 

σε 3 μέρες βρε Νικόλα ο αυλώνας θα βρίσκεται σε φάση κατάβασης ήδη οπότε δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τότε για την αρχική φάση. 

 

δηλαδή γνώμη μου είναι πως αυριο τέτοια ώρα, μαξ μεθαύριο πρωί θα ξέρουμε το 90% της φασης

Πολυ νωρις κατα τη γνωμη μου. Γι αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

να σου πω την αλήθεια για σοβαρό χιόνι δεν νομίζω, για τυπική χιονόστρωση ναι . Πχ η δυτική Θεσσαλία πιστεύω ευνοείται από τέτοιες διατάξεις.

 

σε 3 μέρες βρε Νικόλα ο αυλώνας θα βρίσκεται σε φάση κατάβασης ήδη οπότε δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τότε για την αρχική φάση. 

 

δηλαδή γνώμη μου είναι πως αυριο τέτοια ώρα, μαξ μεθαύριο πρωί θα ξέρουμε το 90% της φασης

Θεσσαλονικη πως τα βλεπεις? ( συγνωμη αν σε κουρασα )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θεσσαλονικη πως τα βλεπεις? ( συγνωμη αν σε κουρασα )

Δύσκολη προγνωστικά η Θεσσαλονίκη να σου πω. Δηλαδή βλέπω ότι σας εμφανίζει υετό πχ στο 12αρι, και βάση ανέμων στα διάφορα στρώματα δεν μπορώ να καταλάβω που τον βρίσκει, δεδομένου ΄ότι καμία συνιστώσα δεν έρχεται από την θάλασσα. Στο ούκμο  λόγω ισοβαρών και λίμνη σε τέτοια θέση νομίζω πως θα είχε περισσότερο υετό. Θέλει λίγη σκέψη και αν υπάρχει κάποια παρόμοια διάταξη στο παρελθόν και τι έκανε αυτή για να συγκρίνουμε

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πολυ νωρις κατα τη γνωμη μου. Γι αυριο

Μπορεί. (0% εννοώ δηλαδή αν θα ξέρουμε ότι θα μας επηρεάσει σαν χώρα ή όχι [ίσως να μην ήμουν σαφής] 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...