Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

Μακάρι.. Επίσης φαίνεται ότι θά έχει και διάρκεια ή κακοκαιρία καί όχι απλά ένα περασμα. Μακάρι. 

Έτσι. Η διάρκεια ΕΥΤΥΧΩΣ έχει κλειδώσει, και θα έχουν χοντρικά 30ωρη διάρκεια! ειλικρινά αν είναι να μην βρέξει καλά στην Λάρισα [αν και το έχει ανάγκη] ας χιονίσει καλά στα βουνά της Ηπείρου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι. Η διάρκεια ΕΥΤΥΧΩΣ έχει κλειδώσει, και θα έχουν χοντρικά 30ωρη διάρκεια! ειλικρινά αν είναι να μην βρέξει καλά στην Λάρισα [αν και το έχει ανάγκη] ας χιονίσει καλά στα βουνά της Ηπείρου

Κάνα μετρό θα μπεί στά 2.000 της πινδου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Κάνα μετρό θα μπεί στά 2.000 της πινδου. 

Αν βγει το 18αρι ναι! Θα δούμε και αύριο λοιπόν..

 

για την συνέχεια ο τζίφος άρχισε να κάνει υποχωρήσεις προς ευρωπαίο.

Υ.Γ δες το 12αρι 1 μοις στα μέσα Απρίλη τι βγάζει...

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχάηλ τις γνώσεις σου σε παρακαλώ... πως τα βλέπεις τα πράγματα για την περίοδο που θα είμαι Πρεστον; 8 με 17-3...

Συγκρατησα αυτό τον χάρτη...

Μπορει να βγάλει χιόνι σε 0 επίπεδο στα ΒΔ της Αγγλίας;

EEBB0457-CAD6-4A89-ACA6-1A037AE12BB0.gif

FB726B2E-9B63-43AF-A192-C4E2C86D684A.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μιχάηλ τις γνώσεις σου σε παρακαλώ... πως τα βλέπεις τα πράγματα για την περίοδο που θα είμαι Πρεστον; 8 με 17-3...

Συγκρατησα αυτό τον χάρτη...

Μπορει να βγάλει χιόνι σε 0 επίπεδο στα ΒΔ της Αγγλίας;

EEBB0457-CAD6-4A89-ACA6-1A037AE12BB0.gif

FB726B2E-9B63-43AF-A192-C4E2C86D684A.gif

Γενικά από τις αναφορές τω παιδιών βλέπω ότι έχει βγάλει και με -6 στα 850 χιόνι στην θάλασσα, φυσικά με θετικές. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως εσύ πηγαίνεις την πιο κατάλληλη εποχή εκεί.. Οι αυλώνες κατέβουν δεν κατέβουν φαίνονται πολύ κρύοι, και είμαι σίγουρος ότι θα δεις χιόνι πάνω από μία μέρες, και γιατί όχι στρωμένο.. Με πολύ αέρα φυσικά, αλλά εντάξει έχεις συνηθίσει τον αέρα στην Εύβοια χεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλά Αγγελε κοίτα τι βγάζει το 18αρι για Αγγλία!!

 

αν και θα έχεις φύγει τότε

gfs-0-318.png?18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλά Αγγελε κοίτα τι βγάζει το 18αρι για Αγγλία!!

Τί να δω φίλε!!!! Έχω παγώσει από το κρύο και μόνο που το βλέπω!!!! Της πάει ο Μάρτιος της Αγγλίας...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλά Αγγελε κοίτα τι βγάζει το 18αρι για Αγγλία!!

 

αν και θα έχεις φύγει τότε

gfs-0-318.png?18

Εν τω μεταξύ ποτέ μα ποτέ τα πέντε χρόνια που ήμουν στην Αγγλία δεν ερχόταν ψύχος από τα δυτικά... ποτέ δε θυμάμαι κάτι τέτοιο! πάντα από τα βορειοανατολικά κατεβαίναν τα κρύα και γι’ αυτό δεν επηρεαζόταν η περιοχή! Τώρα φαίνεται ότι θα ζήσω κάτι πρωτόγνωρο καθώς το κρύο θα έρχεται από τα δυτικά, αυτούσιο πάνω στην περιοχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Εν τω μεταξύ ποτέ μα ποτέ τα πέντε χρόνια που ήμουν στην Αγγλία δεν ερχόταν ψύχος από τα δυτικά... ποτέ δε θυμάμαι κάτι τέτοιο! πάντα από τα βορειοανατολικά κατεβαίναν τα κρύα και γι’ αυτό δεν επηρεαζόταν η περιοχή! Τώρα φαίνεται ότι θα ζήσω κάτι πρωτόγνωρο καθώς το κρύο θα έρχεται από τα δυτικά, αυτούσιο πάνω στην περιοχή!

Όντως?? 5 χρόνια μόνο από τα ανατολικά? έτσι εξηγείται λοιπόν, γιατί μου έκανε εντύπωση.. Πάντως φίλε επειδή μιλάμε για αυλώναρους Αγγλία κτλ και πολλά αλλάζουν, τέτοια χαμηλά χιονοβόμβες άνετα βγαίνουν και νωρίτερα, οπότε δεν ξέρεις, μπορεί να μην έκανε την χάρη ο χειμώνας στην Χαλκίδα, αλλά αν γίνει εκεί κάτι τέτοιο με χαμηλό βόμβα θα βιώσεις κάτι τρομερο!! Και να ξέρεις θα έχει παρά τις ψυχρές θάλασσε ςκαι ηλεκτρικά αν βγούνε τέτοια θηρία της αποκαλύψεως!! Σε ζηλεύω ρε φίλε!! Μια φορά πήγα Αμερική για 15 μέρες και είχα 13 από τις 15 μόνο ήλιο με ζέστη!! Τόσο άτυχος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Όντως?? 5 χρόνια μόνο από τα ανατολικά? έτσι εξηγείται λοιπόν, γιατί μου έκανε εντύπωση.. Πάντως φίλε επειδή μιλάμε για αυλώναρους Αγγλία κτλ και πολλά αλλάζουν, τέτοια χαμηλά χιονοβόμβες άνετα βγαίνουν και νωρίτερα, οπότε δεν ξέρεις, μπορεί να μην έκανε την χάρη ο χειμώνας στην Χαλκίδα, αλλά αν γίνει εκεί κάτι τέτοιο με χαμηλό βόμβα θα βιώσεις κάτι τρομερο!! Και να ξέρεις θα έχει παρά τις ψυχρές θάλασσε ςκαι ηλεκτρικά αν βγούνε τέτοια θηρία της αποκαλύψεως!! Σε ζηλεύω ρε φίλε!! Μια φορά πήγα Αμερική για 15 μέρες και είχα 13 από τις 15 μόνο ήλιο με ζέστη!! Τόσο άτυχος...

Από το 2000 έως και το 2005 ναι μεν ερχόταν μέτωπα από τα βορειοδυτικά τα οποία έφερναν μερικές φορές χαλάζι και θυελλώδεις βορειοδυτικούς ανέμους αλλά μέχρι εκεί... πότε ψύχος τόσο ώστε να το μετατρέψει σε χιόνι... Το μέγιστο χιονιού που είχα δει δεν ήτανε πάνω από τρεις πόντους!

Μιλαμε για πολικές συνθήκες...!

 

96399F1D-9980-465E-818C-B6C74755CE5F.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Από το 2000 έως και το 2005 ναι μεν ερχόταν μέτωπα από τα βορειοδυτικά τα οποία έφερναν μερικές φορές χαλάζι και θυελλώδεις βορειοδυτικούς ανέμους αλλά μέχρι εκεί... πότε ψύχος τόσο ώστε να το μετατρέψει σε χιόνι... Το μέγιστο χιονιού που είχα δει δεν ήτανε πάνω από τρεις πόντους!

Μιλαμε για πολικές συνθήκες...!

 

 

Ωραίος Άγγελε, από εβδομάδα θα το κοιτάξω και εγώ στο αρχείο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ωραίος Άγγελε, από εβδομάδα θα το κοιτάξω και εγώ στο αρχείο!

Κρατα με ενήμερο φίλε αν δεις κάτι ενδιαφέρον κ ακραίο!

8138674D-1510-473D-9A09-DEC4FB82FBEA.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Κρατα με ενήμερο φίλε αν δεις κάτι ενδιαφέρον κ ακραίο!

8138674D-1510-473D-9A09-DEC4FB82FBEA.png

Εννοείται!!! Επειδή πέρα από το πιθανό κύμα ζέστης τέτοιες διατάξεις μπορεί να φέρουν και τον δυτικό μου χιονιά άσχετα που δεν κάθεται ποτέ, κοιτάω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλη την περιοχή του βορίου Ατλαντικού και της Αγγλίας!Οπότε θα έχεις ενημέρωση από αύριο το βράδυ και κάθε βράδυ μέσω πμ! Τώρα την ακριβή ώρα δεν την ξέρω αλλά θα είναι λογικά σε φάση 18αριών τις περισσότερες φορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους, εξαιρετικό το 0αρι του τζίφου. Εκτός από την χαμηλάρα για εδώ κάτω(πραγματικά τρομακτικά αυτά που δίνει), βγάζει και ψυχρή εισβολή με χιόνια έως τα ημιορεινά, όλα αυτά στις 200 ώρες όμως...

gfs-0-192.png.1706ef663271a0f7cda6b25d7a83d448.png

222-574GR.thumb.gif.9bd7eed82eb522bd67154a833ec2f713.gif

222-7GR.thumb.gif.2646abec7cf552ad3973f2abe46c9b05.gif

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...πολύ παραπάνω Βασιλη ....δίνει σχεδόν 100 mm υετου ....

Αμα δεν τα χαλάσουν σήμερα και μείνουμε παλι με 20 χιλιοστά. Ήδη έκαναν μειώσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Αμα δεν τα χαλάσουν σήμερα και μείνουμε παλι με 20 χιλιοστά. Ήδη έκαναν μειώσεις. 

o τζίφος είναι σχεδόν ίδιος με το 18αρι του Βασίλη.. το ούκμο όμως ναι είναι κακό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

o τζίφος είναι σχεδόν ίδιος με το 18αρι του Βασίλη.. το ούκμο όμως ναι είναι κακό

  Μπορείς να μου στειλεις τό σάιτ για τον υετο και τα μέλη ευρωπαιου; Άλλαξα κινητό και τά έχασα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

  Μπορείς να μου στειλεις τό σάιτ για τον υετο και τα μέλη ευρωπαιου; Άλλαξα κινητό και τά έχασα. 

εδώ φίλε

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro

 

διάγραμμα

https://meteologix.com/gr/forecast/261779-ioannina/ensemble/euro/pressure

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ο Ευρωπαίος. Μου φαίνεται ότι αυτή η κακοκαιρία είναι  συστημένη για Ήπειρο. 

xx_model-en-308-0_modez_2020030500_123_17_157.png

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχα ο ευρωπαίος έφτασε για την συνέχεια σε ακόμα πιο ανατολικά σενάρια σε σχέση με εχθές για μετά. Τι να πω, από φάση ατλαντικού να φτάσει σε εμάς? Βέβαια εδώ Από Ισπανία πήγε σε Τουρκία στις αρχές φλεβάρη..

ECM1-240.GIF?05-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...