Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, προσωπικά από Δεκέμβριο και μετά λαμβάνω υπόψη μόνο ανσάμπλ ευρωπαϊκού και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε πολλά τρεξίματα δεν κοιτούσα καν τζίφο, μόνο ευρωπαϊκο, ukmo & gem, το gfs απλά τραγικό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μείωσε τις βροχές ο ευρωπαίος...αλλά έστω και μόνο ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να βγάλει όσες βροχές-κακοκαιρίες δεν έβγαλε 2,5 μήνες πριν μέσα στον χειμώνα κάτι είναι και αυτό..τουλάχιστον θα έχουμε αρκετές συννεφιές και ψύχρες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχα 10 ώρες μαξ κακοκαιρία... βέβαια αρχίζουν όλα τα μοντέλα να βγάζουν κάτι δυνατο το Σκ, αλλά μόνο ο τζίφος το δίνει ονειρεμένο σενάριο. άρα καταλάβατε τι θα γίνει

 

 

 

 

τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα 10 ώρες μαξ κακοκαιρία... βέβαια αρχίζουν όλα τα μοντέλα να βγάζουν κάτι δυνατο το Σκ, αλλά μόνο ο τζίφος το δίνει ονειρεμένο σενάριο. άρα καταλάβατε τι θα γίνει

 

 

 

 

τίποτα!

Πάντως φαίνεται ότι οι 10 ώρες θα έχουν κάποια δυναμική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πάντως φαίνεται ότι οι 10 ώρες θα έχουν κάποια δυναμική. 

μπορεί ναι, αλλά πλέον η φάση δεν μου γεμίζει το μάτι για τα χρώματα που δίνει ο τζίφος

 

αικον 6αρι χειρότερο για Σκ, λες και είχε καλό σενάριο στο 00αρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μουσίτσα για μοντέλο δεν ανανεώνει στο meteociel. δεν θέλω να το δω στο wetter αν έχει ανανεωθεί εκεί. Θέλω α δω την τούμπα εκεί που έχω συνηθίσει να τις βλέπω.

 

Ανανεώνει και μάλιστα βελτιώνει το σενάριο του Σκ.. Βέβαια είπαμε αν δεν το δείξουν τα άλλα μοντέλα δεν υπάρχει τίποτα!! 48 ώρες είναι το χαμηλό που μας ενδιαφέρει για τ΄τε, άρα σε 2 μέρες θα έχουμε κλειδώσει είτε κακοκαιριάρα [ποτέ δεν βγαίνει] είτε μούφα [πάντα βγαίνει]

 

Είναι τρελό στις 90 ώρες πριν να μην ξέρεις τι σου γίνεται..

ECM1-96.GIF?02-12gfs-0-90.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθαρά Δευτέρα σήμερα καλή Σαρακοστή σε όλους!!! Κατάντια με το καιρικό σίχαμα να συνεχίζεται!!! Με την Τ εδώ στην Πολίχνη να βρίσκεται στους 16οC και να φτάνει και τους 18 και σήμερα. Χθες πιάσαμε μέχρι και 18αρι. Αύριο μάλιστα αναμένονται και 19οC ενώ την Τετάρτη επιτέλους μας περιμένει ένα πέρασμα με τοπικού χαρακτήρα βροχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και τα σενάρια είναι καλύτερα, αλλά δεδομένο ότι γαλλικό και αικον 6αρια χειροτέρεψαν, δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες για το ΣΚ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...και ο υετός 24ώρου για την  Τετάρτη 04 / 03 ....

..... στην ευρύτερη περιόχη της Ηπείρου από ECMWF ...

space.pngspace.png444941079_04032020.thumb.png.126bf1f832e3e344ed614ffb2748aa21.png

...και Αττικής - Πελοποννήσου - Κυκλάδων ....

150544081_-04032020.thumb.png.9587915fa72138fccc2f1c575818fdda.png

... δυστυχώς αισθητά λιγότερος ο υετός για Δυτική Ελλάδα σε σχέση με τη χθεσινή απεικόνιση ...

.....ειδικά σε Ιόνιο ....

365007046_02032020.thumb.png.fa7c7965c940a707742171e921c7fc01.png

...σημαντικές αλλαγές και στον επόμενο χάρτη ...

1012529558_04032020.thumb.png.489b1c53f74ea108d73cebb00e75dc40.png

...αισθητή μείωση σε νότια Πελοπόννησο και αύξηση στους ορεινούς όγκους της Αττικής και στα πέριξ ...

... και τέλος ο υετός της διψασμένης Θεσσαλίας .... και όχι μόνο ....

283122064_04032020.thumb.png.e6de3b42cb5e0758493933030ca320dd.png

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

nao.sprd2.gif

 

o nao έκανε μια δεύτερη κούρμπα προς τα κάτω που δεν υπήρχε εχθές. ίσως να είναι καλό δείγμα για το ΣΚ που έρχεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

nao.sprd2.gif

 

o nao έκανε μια δεύτερη κούρμπα προς τα κάτω που δεν υπήρχε εχθές. ίσως να είναι καλό δείγμα για το ΣΚ που έρχεται.

...θα δείξει ... γιατί τελικά το τρώμε το γκολάκι στο ... 91΄ ...🤔

....βέβαια θα είναι και super έκπληξη να μην κάνει τίποτα ....😕

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...θα δείξει ... γιατί τελικά το τρώμε το γκολάκι στο ... 91΄ ...🤔

....βέβαια θα είναι και super έκπληξη να μην κάνει τίποτα ....😕

ξέρω.. προσωπικά για τα αυριανά δεν πίστευα ότι θα γίνει τόσο χάλια η κατάσταση. Κάθε μέρα χειροτέρευε η κακοκαιρία.. Πολύ τυπικό αυτό με κακοκαιρίες δυτικής Ελλάδας και κυρίως Ηπείρου.. Τώρα για το ΣΚ ο μόνος λόγος που υπάρχει ελπίδα για κάτι καλό είναι επειδή εγώ πρέπει να είμαι Λάρισα χαχα. Πάντως ακόμα και το ευρωπαϊκό να βγει με μετριότατο σενάριο για τότε, είναι μια θετική έκπληξη υπό την έννοια πως για τότε μέχρι εχθές το πρωί δεν υπήρχε καν ένδειξη για κάτι τέτοιο [πλην ούκμο]

 

Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν και τα άλλα μοντέλα, γιατί μόνο με τζίφο.. δεν πάμε πουθενά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ξέρω.. προσωπικά για τα αυριανά δεν πίστευα ότι θα γίνει τόσο χάλια η κατάσταση. Κάθε μέρα χειροτέρευε η κακοκαιρία.. Πολύ τυπικό αυτό με κακοκαιρίες δυτικής Ελλάδας και κυρίως Ηπείρου.. Τώρα για το ΣΚ ο μόνος λόγος που υπάρχει ελπίδα για κάτι καλό είναι επειδή εγώ πρέπει να είμαι Λάρισα χαχα. Πάντως ακόμα και το ευρωπαϊκό να βγει με μετριότατο σενάριο για τότε, είναι μια θετική έκπληξη υπό την έννοια πως για τότε μέχρι εχθές το πρωί δεν υπήρχε καν ένδειξη για κάτι τέτοιο [πλην ούκμο]

 

Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν και τα άλλα μοντέλα, γιατί μόνο με τζίφο.. δεν πάμε πουθενά...

.... πρέπει να ''μάθουμε'' τελικά να μην τον κοιτάμε καθόλου(GFS)... αλλά είναι πολύ ισχυρή συνήθεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... πρέπει να ''μάθουμε'' τελικά να μην τον κοιτάμε καθόλου(GFS)... αλλά είναι πολύ ισχυρή συνήθεια...

Εγώ αυτά τα χρόνια έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, και 2 εξ αυτών είναι τα εξής: Ο τζίφος αγαπάει να δείχνει μεγάλους δυτικούς χιονιάδες. Ο ευρωπαίος και το ούκμο είναι σχεδόν πάντα πολύ πιο φειδωλοί, και ακόμα και αν δείχνουν κάτι θα το καταλάβουν πρώτοι. 

Επίσης ο τζίφος σε τυπικούς αυλώνες [πχ Σοφία] αγαπάει την ανατολή. Πάρα πολλές φορές μέχρι τελευταία στιγμή ο τζίφος είχε το πιο ανατολικό σενάριο, όταν τα άλλα μοντέλα καταλάβαιναν ότι η φάση θα βγει δυτικότερα. Αλλά και εγώ ο καημένος μια φορά θέλω να βγει κάτι καλό δυτικό, όπως πχ αυτό του 6αριού του τζίφου, ή του 00αριού. Μια φορά δεν μπορεί να το κάνει.. και τώρα θα δεις πως αυτό του Σκ θα γίνει το κλασσικό.: λέπτυνση αυλώνα επειδή το ατλαντικό χαμηλό έρχεται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα αποκοπή και χαμηλό νότια μας. Άρα αντίο υετός και θερμοκρασίες, και πάμε σε μια τυπική καοκαιριούλα.😥

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλύτερο το κακό χαμηλό του αικον, αλλά χειρότερη η θέση του αυλώνα. πάλι σαπιο το αποτέλεσμα....

 

σόρυ.. ΠΙΟ σαπιο../

αναμονή για τούμπα τζίφου τώρα...

 

διαφορές

icon-0-96.png?02-12

 

gfs-0-102.png?6

 

 

κρίμα να μην βγει το σενάριο του τζίφου.. Γιατί να μην μπορεί να βγει ΜΙΑ φορά η κακαικορία που ψάχνω χρόνια! Άσε που και με τζίφο δεν χιονίζει στα Γιάννενα, από τα 700 και πάνω είναι, αλλά και πάλι. Είναι με τόσο υετό..

 

 

χάλια το γαλλικό...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει να μας τρολλάρει ο τζίφος με ένα καταπληκτικό 12αρι. Μέτριο το ούκμο, αλλά πολύ καλύτερο από τα άθλια σενάρια του αικον και γαλλικού.

 

μεγάλη σφαλιάρα ετοιμάζει το τζεμ.. θα έπρεπε να βελτιωθεί σημαντικά τώρα μιας και είχε το χειρότερο σενάριο.. Δεν βλέπω κάποια σημαντική βελτίωση δυστυχώς.. μικρή η βελτίωση

 

τρομερό χαμηλό από την Σύρτη ο τζίφος.. καμήλα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο, αλλά το βήμα είναι σημαντικό για να αποφύγουμε βλακείες τύπου τζεμ. Οπότε εντυπωσιακός ο μέσος όρος του πρώην μοντέλου!

gens-21-1-126.png

 

 

Κρίμα που είναι το ίδιο άχρηστα με το κύριο..,.

 

αναφορικά, βελτιωμένο το jma και παράξενα ενδιαφέροντα σενάρια στις άπειρες ώρες, που θα ήθελα να βλέπω μέσα στον χειμώνα..

 

gfs-0-366.png?12χαχα πλάκα έχει

 

gfs-15-378.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχίζει να μας τρολλάρει ο τζίφος με ένα καταπληκτικό 12αρι. Μέτριο το ούκμο, αλλά πολύ καλύτερο από τα άθλια σενάρια του αικον και γαλλικού.

 

μεγάλη σφαλιάρα ετοιμάζει το τζεμ.. θα έπρεπε να βελτιωθεί σημαντικά τώρα μιας και είχε το χειρότερο σενάριο.. Δεν βλέπω κάποια σημαντική βελτίωση δυστυχώς.. μικρή η βελτίωση

 

τρομερό χαμηλό από την Σύρτη ο τζίφος.. καμήλα

Μακροπρόθεσμα, δηλαδή για τις επόμενες 2 βδομάδες πως τα βλέπεις από το θέμα με θερμοκρασίες κυρίως;Πιο πολύ με νοιάζει αν θα έχουμε χαμηλές τα πρωινά δηλαδή πάχνη κτλ😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Μακροπρόθεσμα, δηλαδή για τις επόμενες 2 βδομάδες πως τα βλέπεις από το θέμα με θερμοκρασίες κυρίως;Πιο πολύ με νοιάζει αν θα έχουμε χαμηλές τα πρωινά δηλαδή πάχνη κτλ😁

γενικά δεν φαίνεται να έχουμε θέμα με κρύο τουλάχιστον μέχρι τις 13 του μήνα.

 

κακό το 12αρι του ευρωπαικού γι το Σκ.. κλαψ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μείωσε κιαλο τον υετο ο Ευρωπαίος. 

Στο τέλος θα φτάσει πάλι 10 χιλιοστά να ρίξει. 

Εδω εχει να ριξει 10 mm σε μια κακοκαιρια απο μεσα Δεκεμβριου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εδω εχει να ριξει 10 mm σε μια κακοκαιρια απο μεσα Δεκεμβριου...

Φίλε μου, αυτό που βιωνετε φέτος δεν έχει προηγούμενο.... Ιστορική ξηρασία..   Δυστυχώς δεν φαίνετε να σπάει και η ανομβρία πανελλαδικός.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...