Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εσυ εδω και καμια εβδομαδα  ησουν σιγουρος για θερμη εισβολη.,Και θερμη εισβολη δεν υπαρχει καν για αρχες απριλιου

Εχεις πεσει παντελως εξω στα γραφομενα σου

 

MT8_Athen_ens.png

Εγώ ο ίδιος έγραψα ότι μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε για θερμή εισβολή αλλά η ψυχρή εισβολή μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά λόγω αλλαγές στην λίμνη του Ατλαντικού . Πριν πεις οτιδήποτε να βλέπεις καλύτερα το τι γράφουν τα ποστς...

ensebles Κρήτης.. Να που είναι η θερμή εισβολή. Ελλάδα είναι όχι μόνο μια πόλη [όποια και να είναι αυτή] Οπότε αν έβλεπε κάποιος μόνο τα ενσέμπλς δεν θα ήξερε τι του γίνεται.

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ ο ίδιος έγραψα ότι μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε για θερμή εισβολή αλλά η ψυχρή εισβολή μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά λόγω αλλαγές στην λίμνη του Ατλαντικού . Πριν πεις οτιδήποτε να βλέπεις καλύτερα το τι γράφουν τα ποστς...

Ξερω πολυ καλα τι εγραφες τοσες ημερες εδω μεσα μικρε

Σου το εχω ξαναπέι,δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε τα λαθη μας.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 25/3/2020 at 12:34 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Γιατί από την στιγμή που είναι και αυτό πιθανό σενάριο που μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά πρέπει να το αναφέρω!

 

ΕΕ βασίλη σόρυ που εδώ για πρώτη φορά δεν είμαστε μαζί, αλλά επειδή καλές καταιγίδες δεν μπορεί αν κάνει ας κάνει ψυχρές εισβολές και μετά ας αλλάξει τελείως ο καιρός προς το ανοιξιάτικο😊

και εδώ το μήνυμά μου.. Που αναφέρω ότι μπορεί να έρθει ξαφνικά ψυχρή εισβολή γιατί αν η λίμνη της Ισπανίας πάει δυτικότερα ο αυλώνας δεν θα ξεχειλωθεί και θα έρθει πάνω μας... Και ακόμα τίποτα δεν κλείδωσε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εσυ εδω και καμια εβδομαδα  ησουν σιγουρος για θερμη εισβολη.,Και θερμη εισβολη δεν υπαρχει καν για αρχες απριλιου

Εχεις πεσει παντελως εξω στα γραφομενα σου

 

Δεν ξέρω που φαίνεται η σιγουριά για θέρμη εισβολή στις πιο κάτω δημοσιεύσεις.

On 26/3/2020 at 12:21 ΠΜ, [weathermaniac] είπε:

 γενικευμένα -6αρια μέχρι -8, αλλά ν ξέρετε το σενάριο είναι πολύ δύσκολο να βγει. Πιο πιθανή η θερμή εισβολή προς το παρόν. Να δούμε την συνέχεια που φαίνεται ενδιαφέρουσα.

 

On 27/3/2020 at 12:34 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

τα εσνέμπλς φέτος του τζίφου είναι απλά για σκουπίδια. Και όλα ψυχρή εισβολή να έδιναν, αν τα άλλα μοντέλα έδιναν θερμή θα έβγαινε θερμή εισβολή/

 

Η θερμή εισβολή μου φαίνεται πιθανότερη που θα ακολουθηθεί από το ίδιο βροχοχαμηλό που λόγω αρχικής θέσης στην Ισπανία μας προκάλεσε θερμή εισβολή και στην  συνεχεια θα έρθει κατά δω.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Ξερω πολυ καλα τι εγραφες τοσες ημερες εδω μεσα μικρε

Σου το εχω ξαναπέι,δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε τα λαθη μας.

 

 

 

δεν έχω θέμα να παραδέχομαι τα λάθη μου, όπως πχ τα χιόνια στην Πίνδο που δεν έπεσαν κάτω από τα 1000 μέτρα [από όσο ξέρω], αλλά το συγκεκριμένο το είχα τονίσει. έγραψα πιο πάνω σε πιο μήνυμα αναφέρομαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, g_ar είπε:

 

Δεν ξέρω που φαίνεται η σιγουριά για θέρμη εισβολή στις πιο κάτω δημοσιεύσεις.

 

 

Εγω βλεπω οτι προσπαθει να κανει προβλεψεις μεσα απο χαρτες.Και στα περισσοτερα του ποστ,βγαζει μια φανταστικη σιγουρια(λες και θα γινουν ακριβως οπως τα θελει αυτος)

Ακομα περιμενουμε να δουμε τον δυτικο χιονια (που ηταν σιγουρος οτι θα συμβει)φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αυτο περι σαπιων ανσαμπλς του τζιφου(ειδικα στην περιοδο που διανυουμε)λογο και της χαμηλης προγνωσιμοτητας

Μονο σαν μεγαλο ανεκδοτο,το διαβαζω εγω αυτο

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εγω βλεπω οτι προσπαθει να κανει προβλεψεις μεσα απο χαρτες.Και στα περισσοτερα του ποστ,βγαζει μια φανταστικη σιγουρια(λες και θα γινουν ακριβως οπως τα θελει αυτος)

Ακομα περιμενουμε να δουμε τον δυτικο χιονια (που ηταν σιγουρος οτι θα συμβει)φετος

Σίγουρος για δυτικό χιονιά δεν ήμουν ούτε στις 72 ώρες σε απόσταση μεταβλητών... Εκτός αν μιλάς για το τι χειμώνα περίμενα που είναι ακριβώς το ανάποδο από αυτό που περίμενα. Τότε οκ, αλλά είτε μέσα έπεφτα είτε έξω την ίδια αξία έχει για μετεωρολόγο, δηλαδή μηδενική...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Αυτο περι σαπιων ανσαμπλς του τζιφου(ειδικα στην περιοδο που διανυουμε)λογο και της χαμηλης προγνωσιμοτητας

Μονο σαν μεγαλο ανεκδοτο,το διαβαζω εγω αυτο

τα ενσέμπλς του τζίφου έδειξαν την σαπίλα του φέτος  συνέχεια ασχέτως εποχής με πιο τρανταχό παράδειγμα την κλειδωμένη ψυχρή εισβολή Ιταλίας τον.. Ηφαιστίωνα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

τα ενσέμπλς του τζίφου έδειξαν την σαπίλα του φέτος  συνέχεια ασχέτως εποχής με πιο τρανταχό παράδειγμα την κλειδωμένη ψυχρή εισβολή Ιταλίας τον.. Ηφαιστίωνα... 

Σταματα ρε να τα βλεπεις ολα ποδοσφαιρικα εδω μεσα

Τι πραγματα ειναι αυτα που γραφεις?

Δηλαδη ολα τα υπολοιπα μοντελα,ηταν ακλονητα και πιστα στις μακροπροθεσμες εκτιμησεις τους?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Σταματα ρε να τα βλεπεις ολα ποδοσφαιρικα εδω μεσα

Τι πραγματα ειναι αυτα που γραφεις?

Δηλαδη ολα τα υπολοιπα μοντελα,ηταν ακλονητα και πιστα στις μακροπροθεσμες εκτιμησεις τους?

 

ποδοσφαιρικά δεν τα βλέπω γιατί δεν βλέπω ποδόσφαιρο, άρα δεν ξέρω καν τι θα πει αυτό [το εννοώ δεν το γράφω ειρωνικά].  Αυτό που ξέρω είναι ότι ειδικά τον χειμώνα ρίχνω 10ωρα πάνω σε χάρτες για να βγάλω τα συμπεράσματά μου και δεν τα κοιτάω με μια ματιά. [Για τον Ηφαιστίωνα μάλιστα αφιέρωσα σε ένα πόστ 8 ώρες για να αποδείξω τα λάθη κάθε μοντέλου στο ανάλογο θέμα]. Το έχω πει 100άδες φορές φέτος και μάλιστα το είχα κάνει και σαν μοντελοπρόβλεψη ήδη από τον Οκτώβριο, πως αν τα μοντέλα συνεχίσουν να έχουν παρόμοια εικόνα δεν θα έχουμε μπούσουλα φέτος, όπως είχαμε πέρσι ευρωπαίο και ούκμο. Το έχω τονίσει πάρα πολλές φορές. Και έτσι και έγινε όλα τα μοντέλα είχαν αποτυχίες, αλλά τα ενσέμπλς του τζίφου ΑΠΛΆ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ φέτος. Ρώτα όσους θες που τα παρακολουθούν τακτικά, ρώτα τον Δημήτρη από την Εύβοια που τα παρακολουθεί και αυτός εντατικά να δεις. Μεγαλύτερη σταθερότητα [και πάλι όχι αρκετή] φέτος είχαν τα ενσέμπλς του ευρωπαικού...

 

Και σου λέω. Εγώ στα γραφόμενα μου προσέχω και το κόμμα όταν αφορά προβλέψεις για πιθανά σενάρια, φροντίζω πάντα να γράφω έτσι ώστε να αποφεύγονται παρανοήσεις, και από ότι φαίνεται δεν είσαι προσεχτικός όταν τα διαβάζεις. Μην διαβάζεις τα ποστ με σχόλια τύπου χάλασε το 6αρι κτλ εφόσον δεν θες, αλλά αν διαβάζεις τα σχόλια για πιθανά σενάρια απλά να είσαι πιο προσεχτικός προκειμένου εκεί να μου κάνεις παρατήρηση σε κάτι που όντως είναι λάθος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Αααααααα τρομάρα μας!!!!

A68798EF-6591-43A1-A235-3E53E31E3E29.png

Άχρηστα κρύα τέτοια εποχή. Ας δώσει πεδινό χειμερινό ψιλόβροχο και χιόνια στα ορεινά το πολύ. Βέβαια μπορούν να έρθουν  και 25++ τότε και ζέστη από Αφρική. Όπως κάνει πολλάκις 10 Απριλίου (που κλιματικά η ημερομηνία αυτή είναι σαν 26 Οκτωβρίου περίπου).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξεκίνησε το αικον, εδώ φαίνεται η αβεβαιότητα. Οι αλλαγές στις 18 και 24 ώρες. Απλά κοιτάξτε τον αυλώνα στα βόρειά μας ανοίξτε τις 2 εικόνες και συγκρίνετε. Μιλάμε για τρομερές διαφορές!

icon-0-24.png?28-06icon-0-18.png?28-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ensembles του τζιφου χιονιζαν την Θεσσαλονικη σε καθε προσηνεμη κακοκαιρια ακομα και στο nowcast...Τελικα δεν εκανε τιποτα...Υετικα εχουν τεραστιες διαφορες ακομα και στο nowcast...Το ιδιο και θερμοκρασιακα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Γενικά οι διατάξεις είναι πολύ ρευστές πέραν τω 90-100 ωρών μπορεί να γίνουν μεγάλες αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο όλα τα σενάρια ανοιχτά 

Ισχύει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

10% για πεδινο χιόνι. Απρίλιος και ακόμα ψάχνετε χιόνια ρε παιδιά. Ήμαρτον. 

Κατάντια καλύτερα να χιόνιζε τέλη Οκτώβρη παρά αρχές Απρίλη που λέει ο λόγος (αν και κλιματικά είναι το ίδιο περίπου, το 1-10 Απρίλη είναι περίπου σαν το 26 Οκτώβρη - 4 Νοέμβρη).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

10% για πεδινο χιόνι. Απρίλιος και ακόμα ψάχνετε χιόνια ρε παιδιά. Ήμαρτον. 

Εχει στρωσει 10ποντο Θεσσαλονικη στις 7 Απριλιου του 2003...Δεν θα μπορεσει να ριξει μερικες νιφαδες 2 Απριλιου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τα ensembles του τζιφου χιονιζαν την Θεσσαλονικη σε καθε προσηνεμη κακοκαιρια ακομα και στο nowcast...Τελικα δεν εκανε τιποτα...Υετικα εχουν τεραστιες διαφορες ακομα και στο nowcast...Το ιδιο και θερμοκρασιακα...

δεν είναι μόνο υετικά που εκεί γενικά μπορώ να δικαιολογήσω τα μοντέλα λόγω ορεογραφίας και εκεί που μπαίνει και ο προγνώστης. Αλλά διαταξιακά ήταν επίσης τελείως λάθος. Το να βλέπεις τα ενσέμπλς του τζίφου 6-7 μέρες πριν να είναι όλα κλειδωμένα στην Ιταλία για τον Ηφαιστίωνα ήταν απίστευτα τρελό. Τα ίδια γινόντουσαν και στην Ωκεανίδα  που τα εσνέμπλς του τζίφου είχαν κλειδώσει προσήνεμο χιονιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ποδοσφαιρικά δεν τα βλέπω γιατί δεν βλέπω ποδόσφαιρο, άρα δεν ξέρω καν τι θα πει αυτό [το εννοώ δεν το γράφω ειρωνικά].  Αυτό που ξέρω είναι ότι ειδικά τον χειμώνα ρίχνω 10ωρα πάνω σε χάρτες για να βγάλω τα συμπεράσματά μου και δεν τα κοιτάω με μια ματιά. [Για τον Ηφαιστίωνα μάλιστα αφιέρωσα σε ένα πόστ 8 ώρες για να αποδείξω τα λάθη κάθε μοντέλου στο ανάλογο θέμα]. Το έχω πει 100άδες φορές φέτος και μάλιστα το είχα κάνει και σαν μοντελοπρόβλεψη ήδη από τον Οκτώβριο, πως αν τα μοντέλα συνεχίσουν να έχουν παρόμοια εικόνα δεν θα έχουμε μπούσουλα φέτος, όπως είχαμε πέρσι ευρωπαίο και ούκμο. Το έχω τονίσει πάρα πολλές φορές. Και έτσι και έγινε όλα τα μοντέλα είχαν αποτυχίες, αλλά τα ενσέμπλς του τζίφου ΑΠΛΆ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ φέτος. Ρώτα όσους θες που τα παρακολουθούν τακτικά, ρώτα τον Δημήτρη από την Εύβοια που τα παρακολουθεί και αυτός εντατικά να δεις. Μεγαλύτερη σταθερότητα [και πάλι όχι αρκετή] φέτος είχαν τα ενσέμπλς του ευρωπαικού...

 

Και σου λέω. Εγώ στα γραφόμενα μου προσέχω και το κόμμα όταν αφορά προβλέψεις για πιθανά σενάρια, φροντίζω πάντα να γράφω έτσι ώστε να αποφεύγονται παρανοήσεις, και από ότι φαίνεται δεν είσαι προσεχτικός όταν τα διαβάζεις. Μην διαβάζεις τα ποστ με σχόλια τύπου χάλασε το 6αρι κτλ εφόσον δεν θες, αλλά αν διαβάζεις τα σχόλια για πιθανά σενάρια απλά να είσαι πιο προσεχτικός προκειμένου εκεί να μου κάνεις παρατήρηση σε κάτι που όντως είναι λάθος...

Αυτο που λες δεν γινεται.Ακομα και να προσεχεις τα γραφομενα σου.Και ειδικα οταν ασχολησε κυριως με τα κυρια τρεξιματα(με τα χαμηλα του ατλαντικου)για να προβλεψεις μακροπροθεσμα τον καιρο της χωρας μας.Παντα θα περιεχει μεγαλο ρισκο,αλλα και χαμηλη προγνωσιμοτητα. Εγω σε αυτα τα γραφομενα σου απαντω.Αν εσυ δεν θες να καταλαβεις τι σου λεω,για να μην χασες  την υπερηφανεια σου.ι δεν με απασχολει αυτο.

Τα γραφομενα  δυστυχως μενουν

 

                             

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα ίδια γινόντουσαν και στην Ωκεανίδα  που τα εσνέμπλς του τζίφου είχαν κλειδώσει προσήνεμο χιονιά

Ενταξη Ωκεανίδα τελικά προσηνεμη βγήκε τι να το κάνω το 10 πόντο στις εύκολες επιφανείς εκτός δρόμου που μόλις σταμάτησαν τα φαινόμενα ενώ είχαμε 0 βαθμούς έλιωσαν όλα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εχει στρωσει 10ποντο Θεσσαλονικη στις 7 Απριλιου του 2003...Δεν θα μπορεσει να ριξει μερικες νιφαδες 2 Απριλιου?

Μπορει.Αλλα πρεπει να κατσουν αρκετα σεναρια μεσα στον καιρικο χαρτη

Μακαρι παιδια να σας κατσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Αυτο που λες δεν γινεται.Ακομα και να προσεχεις τα γραφομενα σου.Και ειδικα οταν ασχολησω κυριως με τα κυρια τρεξιματα(με τα χαμηλα του ατλαντικου)για να προβλεψεις μακροπροθεσμα τον καιρο της χωρας μας.Παντα περιεχει μεγαλο ρισκο.Και χαμηλη προγνωσιμοτητα.Και εχεις πεσει παντελως εξω.

Εγω σε αυτα τα γραφομενα σου απαντω.Αν εσυ δεν θες να καταλαβεις τι σου λεω,για να μην χασες  την υπερηφανεια σου,Παλι δεν με απασχολει αυτο

εγώ απέδειξα πριν λίγο με το μήνυμά μου ότι δεν έλεγα αυτό που είπες. Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, οπότε το αφήνω εδώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

εγώ απέδειξα πριν λίγο με το μήνυμά μου ότι δεν έλεγα αυτό που είπες. Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, οπότε το αφήνω εδώ...

Ενταξει μιχαλη.Ουτε και εσυ μπορεις να καταλαβεις πως στα εννοω τελικα

Το αφηνουμε εδωΔιοτι δεν θα σταματησουμε να γραφουμε σεντονια διαφωνιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...