Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

προσωπικά πάντα δεν αντέχω άλλο το κρύο πάντως.. Θέλω να ζεσταθεί και το σπίτι. Ακόμα με φουλ θέρμανση είμαι.. Οκ για κορωνοιό όντως ισχύει δυστυχώς..

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το σκηνικό και σπαζομαι πάρα πολύ που δεν μπορώ να πάω για ένα ζεστό καφέ ή για τσίπουρο σε κάποιο μικρό καβατζομενο τσιπουραδικο. Όταν θα μπορούμε να βγαίνουμε έξω και θα ανοίξουν τα μαγαζιά θα έχουμε φτάσει στην εποχή της μασχαλιλας και της ιδρωτιλας με το που περπατήσεις 10 λεπτά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το σκηνικό και σπαζομαι πάρα πολύ που δεν μπορώ να πάω για ένα ζεστό καφέ ή για τσίπουρο σε κάποιο μικρό καβατζομενο τσιπουραδικο. Όταν θα μπορούμε να βγαίνουμε έξω και θα ανοίξουν τα μαγαζιά θα έχουμε φτάσει στην εποχή της μασχαλιλας και της ιδρωτιλας με το που περπατήσεις 10 λεπτά..

καταλαβαίνω Γιάννη.. εγω ευτυχώς δεν ζεσταίνομαι εύκολα οπότε δεν έχω θέμα με την ζέστη, αρκεί να έχει καιρικό ενδιαφερον! 28 βαθμούς είχα στο γραφείο και τότε ένιωσα τελείως ανετα με το φούτερ χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καταλαβαίνω Γιάννη.. εγω ευτυχώς δεν ζεσταίνομαι εύκολα οπότε δεν έχω θέμα με την ζέστη, αρκεί να έχει καιρικό ενδιαφερον! 28 βαθμούς είχα στο γραφείο και τότε ένιωσα τελείως ανετα με το φούτερ χαχαχα

Μιχαήλ χειμώνας μόνο ούτε λίγο το καλοκαίρι μόνο η θάλασσα είναι το ωραίο στο καλοκαίρι ...

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Μιχαήλ χειμώνας μόνο ούτε λίγο το καλοκαίρι μόνο η θάλασσα είναι το ωραίο το καλοκαίρι ...

Οι καταιγιδες οχι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Καλά τίποτα δεν είναι σίγουρο στον καιρό απλά συνήθως μετά από περιόδους με υετοφόρο καιρό ακολουθούν περιόδους με ανομβρία ...φυσικά οι περίοδοι είναι ανάλογα την κάθε φορά..μπορεί να είναι από 15ήμερα-μήνας..τρίμηνα έως και χρόνος ή χρόνια ολόκληρα....όλα είναι θεωρητικά....άρα όπως πήγε επί μήνες σερί η ανομβρία σε πολλές περιοχές έτσι μπορεί να πάμε σε υετοφόρους μήνες....όλα είναι ανοιχτά στον καιρό...

Ο Σεπτέμβρης πάντα είναι ξηρός και ζεστός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Οι καταιγιδες οχι?

Βασικά Ναι !!!! και αυτό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Μιχαήλ χειμώνας μόνο ούτε λίγο το καλοκαίρι μόνο η θάλασσα είναι το ωραίο το καλοκαίρι ...

μακριάαααα  χαχαχα σόρυ αλλά οι καταιγίδες και όταν δεν βγαίνουν ξέρεις ότι θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες αν έχεις μούφα. Άσε που τις απολαμβάνεις με κοντομάνικο και δεν τουρτουρίζεις και δεν πονάει η κοιλιά από το ψοφόκρυο του χιονιά

 

Εμένα οι δυνατές καταιγίδες μου αρέσουν περισσότερο από το χιόνι. Οι δυνατές όμως

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

το κλιματικό cfs δίνει ψυχρό Απρίλιο αλλά μετά από Μάιο και μετά ζεστές πάλι....

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html 

Μάιο δύσκολα να πιάσουν ζέστες. Σχεδόν πάντα ο Μάιος είναι ο μήνας κατά τον οποίο δεν καίμε ούτε καλοριφέρ, ούτε κλιματιστικά. Είναι μεταβατικός, ανοιξιάτικος, ηλιόλουστος με γλυκές θερμοκρασίες (ούτε κρύο, ούτε ζέστη) και είναι από τους αγαπημένους μου μήνες (όποτε δεν κάνει κρύα ή ζέστες). Μπορεί να έχει κάθε μέρα καταιγίδες και βροχές,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

μακριάαααα  χαχαχα σόρυ αλλά οι καταιγίδες και όταν δεν βγαίνουν ξέρεις ότι θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες αν έχεις μούφα. Άσε που τις απολαμβάνεις με κοντομάνικο και δεν τουρτουρίζεις και δεν πονάει η κοιλιά από το ψοφόκρυο του χιονιά

 

Εμένα οι δυνατές καταιγίδες μου αρέσουν περισσότερο από το χιόνι. Οι δυνατές όμως

 Μόνο οι καύσωνες και οι παγωνιές συγκρίνονται καιρικά με τις καταιγίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το σκηνικό και σπαζομαι πάρα πολύ που δεν μπορώ να πάω για ένα ζεστό καφέ ή για τσίπουρο σε κάποιο μικρό καβατζομενο τσιπουραδικο. Όταν θα μπορούμε να βγαίνουμε έξω και θα ανοίξουν τα μαγαζιά θα έχουμε φτάσει στην εποχή της μασχαλιλας και της ιδρωτιλας με το που περπατήσεις 10 λεπτά..

 το καλοκαίρι είναι σκέτη ΦΡΙΚΗ!!! Συμφωνώ εγώ Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο δεν αντέχω τη ζέστη. Μισώ θανάσιμα το καλοκαίρι έτσι όπως έχει γίνει. Για μένα ιδανικό καλοκαίρι είναι μέγιστες Τ 27-30 στο τσακίρ κέφι. Και ελάχιστες γύρω στους 15-18.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μακριάαααα  χαχαχα σόρυ αλλά οι καταιγίδες και όταν δεν βγαίνουν ξέρεις ότι θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες αν έχεις μούφα. Άσε που τις απολαμβάνεις με κοντομάνικο και δεν τουρτουρίζεις και δεν πονάει η κοιλιά από το ψοφόκρυο του χιονιά

χαχαχαχχα αυτο με την κοιλια το παθαίνω στις πρώτες βροχές του Σεπτέμβρη  με Οκτώβρη τον χειμωνα καθολου δεν το παθαινω .....μισω αυτον τον ιδρωτα που κολλαν τα ρουχα πανω σου το καλοκαιρι το ομως καλοκαιρι λατρευω μονο πριν μια καταιγιδα που έχει μαυρίλα και ψυχρό αέρα και τα ξημερώματα όταν πάω στο χωράφι πάλι λόγω δροσιάς ..... ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ

Χειμώνας ότι καλύτερο ειδικά Δεκέμβριος ζεστός καφές  η και σοκολατα οπως οταν ημουν μικρος και έξω βροχή ή χιόνι...

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μάιο δύσκολα να πιάσουν ζέστες. Σχεδόν πάντα ο Μάιος είναι ο μήνας κατά τον οποίο δεν καίμε ούτε καλοριφέρ, ούτε κλιματιστικά. Είναι μεταβατικός, ανοιξιάτικος, ηλιόλουστος με γλυκές θερμοκρασίες (ούτε κρύο, ούτε ζέστη) και είναι από τους αγαπημένους μου μήνες (όποτε δεν κάνει κρύα ή ζέστες). Μπορεί να έχει κάθε μέρα καταιγίδες και βροχές, 

Ότι πιο αντιφατικό έχω διαβάσει στην ζωή μου χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως μέχρι 30-31 παλεύεται. Μπορείς να κάνεις πράγματα χωρίς να υποφέρεις και εντάξει και οι καλοκαιρινές βόλτες και τα μπάνια είναι ωραία εννοείται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καταλαβαίνω Γιάννη.. εγω ευτυχώς δεν ζεσταίνομαι εύκολα οπότε δεν έχω θέμα με την ζέστη, αρκεί να έχει καιρικό ενδιαφερον! 28 βαθμούς είχα στο γραφείο και τότε ένιωσα τελείως ανετα με το φούτερ χαχαχα

Εγώ πάλι ζεσταίνομαι πολύ εύκολα και κρυώνω πολύ εύκολα. Για μένα πχ 30οC είναι καύσωνας. Παραπάνω δεν αντέχω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

χαχαχαχχα αυτο με την κοιλια το παθαίνω στις πρώτες βροχές του Σεπτέμβρη  με Οκτώβρη τον χειμωνα καθολου δεν το παθαινω .....μισω αυτον τον ιδρωτα που κολλαν τα ρουχα πανω σου το καλοκαιρι το ομως καλοκαιρι λατρευω μονο πριν μια καταιγιδα που έχει μαυρίλα και ψυχρό αέρα και τα ξημερώματα όταν πάω στο χωράφι πάλι λόγω δροσιάς ..... ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ

Χειμώνας ότι καλύτερο ειδικά Δεκέμβριος ζεστός καφές και έξω βροχή ή χιόνι...

Ο Δεκέμβρης μέχρι τα μέσα του είναι φθινοπωρινός μήνας στατιστικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χάλια είναι οι καταιγίδες.

αίσχοςςςςς οι καταιγίδες χάλιααα πωω με σκότωσες Σταμάτη.🤣 Το πιο ενδιαφέρον καιρικό φαινόμενο που ακόμα και αν δεν σε πετύχει μόνο και μόνο η όψη του νέφους είναι το έπος!!

 

το εντυπωσιακό όταν είναι βράδυ

063UyBl.jpg

 

το εντυπωσιακό αν είναι μέρα 

GG0xXhv.jpg

 

 

καταιγίδες το πιο όμορφο και επικό φαινόμενο!!

 

Γνώμη μου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, WEATHER-FUN είπε:

Απλά οι καταιγίδες συνδέονται με την κακοκαιρίλα και την ιδρωτίλα. Δηλαδή με το σιχαμοκαίρι. Και αυτό το κοκτέιλ με αηδιάζει προσωπικά.

οκ Σταμάτη κανέναν θέμα! Σίγουρα αν βγει ήλιος μετά απ΄καταιγίδα είναι άσχημη άισθηση ζέστης. Θυμάμαι μια μέρα που έκανε καταιγίδα στην Λάρισα, έβρεξε, αλλά είχαμε και 40 βαθμούς ταυτόχρονα και βγήκε μετά ήλιος. τρομερό κάψιμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

 Και αυτό το κοκτέιλ με αηδιάζει προσωπικά.

Τι? Ιδρωτιλα ειναι τα βραδια που εχει καυσωνες...Φρικτο βασανιστηριο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Τι? Ιδρωτιλα ειναι τα βραδια που εχει καυσωνες...Φρικτο βασανιστηριο!!!

Ε ναι καταιγίδες και καύσωνες είναι θερινό στοιχείο. Το ιδανικό είπαμε τι είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Τι? Ιδρωτιλα ειναι τα βραδια που εχει καυσωνες...Φρικτο βασανιστηριο!!!

Σωστα τα λες Χριστό ΦΡΙΚΗ δεν μπορείς να κοιμηθείς ....ακόμη και έξω σ έναν μπαρ να είσαι με πολύ κόσμο δυσφορία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Σωστα τα λες Χριστό ΦΡΙΚΗ δεν μπορείς να κοιμηθείς ....ακόμη και έξω σ έναν μπαρ να είσαι με πολύ κόσμο δυσφορία 

Συμφωνώ. Δεν υπάρχει χειρότερος καιρός από τα 40αρια του καλοκαιριού. Γι'αυτό το καλοκαίρι είναι η πιο σιχαμένη εποχή του έτους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγίδες και παλι καταιγίδες!! Και κάθε χρονο να ζω καλοκαιρι σαν του 2018.. για 'μενα αυτο και τιποτ' άλλο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μόνο την άνοιξη βλέπει κανείς τέτοιες εντυπωσιακές διακυμάνσεις σεναρίων!

Σενάριο 8

gens-8-0-372.png

 

σενάριο 18

gens-18-0-288.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικό το gfs για εδώ. Ακόμη και τώρα δείχνει άπειρα χιλιοστά. Μόλις 21 storm total και 3.2 σήμερα που υποτίθεται θα έριχνε κοντά στα 100. Και ο Ευρωπαίος τόσο λάθος είναι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...