Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Πέστα! Έτσι ακριβώς είναι! Δε λένε να καταλάβουν ορισμένοι ότι η άνοιξη είναι 2 βαθμούς ψυχρότερη κλιματικά από το φθινόπωρο!

Το ότι είναι η άνοιξη 2 βαθμούς ψυχροτερη από το φθινόπωρο(πράγμα που δεν ξέρω αν όντως ισχύει) δεν σημαίνει ότι θα χιονίζει στα πεδινά μέχρι μέσα Απρίλη. Πρέπει να ζεσταθεί ο καιρός επιτέλους και να αρχίσουν σταδιακά οι αστάθειες. Άμα συνεχίσει αυτό το μοτίβο θα φτάσουμε Ιούνιο για να δούμε καλές θερμικές καταιγίδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με την τουμπάρα του αικον, απλά θα έχουμε ένα βαρετό διάστημα για να πάμε από τον χειμώνα στις αστάθειες.. Κάποιες μπόρες το ΣΚ, αλλά με αφήνουν αδιάφορο με τέτοιους ανύπαρκτους δείκτες αστάθειας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με την τουμπάρα του αικον, απλά θα έχουμε ένα βαρετό διάστημα για να πάμε από τον χειμώνα στις αστάθειες.. Κάποιες μπόρες το ΣΚ, αλλά με αφήνουν αδιάφορο με τέτοιους ανύπαρκτους δείκτες αστάθειας..

Για να αρχίσω να ασχοληθούμε με καταιγίδες....Έχω μια απορία για εδώ στο πλατύ από που μπορούν να ερθουν καταιγιδες από Βέρμιο μόνο ή ακόμη και το παϊκο βόρεια μας???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδη επειδη 20 μερες της ανοιξης σε εναν ανυπαρκτο χειμωνα βγηκαν πιο κρυες πρεπει να πεταξουμε τη σκουφια μας;;;και επισης το προβλημα με το φθινοπωρο ηταν οτι μεχρι το νοεμβρη δεν εβρεχε κατι που αυτοματως δειχνει οτι οι θερμοκρασιες ειναι πιο πανω για την εποχη ..αν εβρεχε δε θα ταν πανω απο τα κλιματικα τοσο πολυ...επιτελους αρχισαν ολα  να συμφωνουν σε ζεστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Για να αρχίσω να ασχοληθούμε με καταιγίδες....Έχω μια απορία για εδώ στο πλατύ από που μπορούν να ερθουν καταιγιδες από Βέρμιο μόνο ή ακόμη και το παϊκο βόρεια μας???

αν και δεν έχω υπόψη την ορεογραφία σας, θεωρητικά μπορούν να έρθουν από όλες τις κατευθύνσεις, ανάλογα με την θέση και το σχήμα της λίμνης που επηρεάζει την χώρα. Άρα θωρητικά και από τα δύο βουνά γίνεται, ή ακόμα και από την θάλασσα, ως μπουρίνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια δυτίκιση την κάνει ο τζίφος στο 6αρι, αλλά πλέον είναι αδύνατον να υπάρξει χαμηλό, οπότε οποιαδήποτε δυτίκιση απλά θα ρίξει την θερμοκρασία πρόσκαιρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα πω ξανά ότι, ότι είχε να δώσει ο Απρίλιος το έδωσε, ήταν τέτοια η δυναμική του χαμηλού που μας επηρέασε αλλά και αυτό που επηρέασε την βόρεια Ελλάδα την προηγούμενη εβδομάδα με τα χιόνια που αν δώσει κάτι ακόμα ο Απρίλιος θα είναι ένας μήνας βγαλμένος από τα όνειρά μας!

 

Συνήθως μετά από τέτοιες δυναμικής χαμηλά, Παρατηρείται μία ανάπαυλα μικρή ή μεγάλη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δειτε εδω ψυχος αντι να το κατεβασει οπως ειναι κατω το παει ανατολικα ..

gfs-1-120.png

gfs-1-156.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καύσωνας για την εποχή στα νότια, παρά την δυτίκιση, λογικά θα ρίξει τις θερμοκρασίες στα βόρεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καύσωνας για την εποχή στα νότια, παρά την δυτίκιση, λογικά θα ρίξει τις θερμοκρασίες στα βόρεια

Μεγάλες διάφορες...! Στο τέλος θα έρθει καύσωνας...🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δηλαδη επειδη 20 μερες της ανοιξης σε εναν ανυπαρκτο χειμωνα βγηκαν πιο κρυες πρεπει να πεταξουμε τη σκουφια μας;;;και επισης το προβλημα με το φθινοπωρο ηταν οτι μεχρι το νοεμβρη δεν εβρεχε κατι που αυτοματως δειχνει οτι οι θερμοκρασιες ειναι πιο πανω για την εποχη ..αν εβρεχε δε θα ταν πανω απο τα κλιματικα τοσο πολυ...επιτελους αρχισαν ολα  να συμφωνουν σε ζεστη

Το ότι δεν έβρεχε δε σημαίνει ντε και καλά ότι οι θερμοκρασίες θα είναι χαμηλότερες. Υπάρχει και η περίπτωση να έχουμε θερμό και βροχερό μαζί καιρό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Δε θέλω να μαλώνω αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Εσύ είσαι πνεύμα αντιλογίας μου φαίνεται. Σου αρέσουν περισσότερο τα πρώιμα από ότι τα όψιμα. Επίσης προτιμάς τα κρύα να έρχονται από κεντροδυτική Ευρώπη πάρα από Ρωσία - Ουκρανία. Μάθε επιτέλους ότι στον καιρό αυτό δε συμβαίνει συχνά. Ο Σεπτέμβριος μέχρι τις 10-15 είναι και καλοκαιρινός μήνας. Ενώ ο Μάιος είναι καθαρά ανοιξιάτικος μήνας. Φυσικά και δε θέλω πεδινά χιόνια στα μέσα Απρίλη. Δεν είναι λογικό κάτι τέτοιο. Κι εδώ ακόμη το οψιμότερο χιόνι ήταν 7/4/2003. Αλλά και το να θες χιόνια στον Όλυμπο από αρχές Σεπτέμβρη η καύσωνα από αρχές Μαΐου είναι περίεργο. 

Γιατί πρέπει να συμφωνήσω με το δικό σου σκεπτικό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Αν ησουν υπερμαχος της κανονικοτητας δεν θα ηθελες και χιονια στα πεδινα τον χειμωνα...Για Αθηνα ο μεσος ορος της 30ετιας 1981-2010 ειναι περιπου 1-2 βαθμοι...Επισης το Φθινοπωρο γκρινιαζατε ολοι οτι ειμαστε συνεχως πανω απο τα κλιματικα και τωρα που ειμαστε στα κλιματικα η και λιγο κατω παρακαλατε για καυσωνες

Χιόνια στα πεδινά και πόσο μάλλον στα προσηνεμα μια φορά τον χρόνο στατιστικά συμβαίνει και ταπεινά αυτό ζητάμε οι περισσότεροι εσύ που κατοικείς στον βορειο πόλο και παρακαλας να χιονίζει καθε μέρα είσαι υπέρμαχος της κανονικότητας ?

Επίσης έχεις καταλαβει τι συμβαίνει γύρω σου ;

Όλοι την ίδια καψούρα έχουμε αλλά σε αυτές τις πρωτόγνωρες καταστάσεις που ζούμε προτιμώ την κανονικότητα γτ κρίνεται η υγεία όλων και η επιστροφη στην  καθημερινότητα είναι ανάγκη για λόγους ύπαρξης πλέον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Δεν βλεπω καποιον καυσωνα

ens_image (10).png

Για τα βόρεια Ισχύει δεν θα έχει υπερβολική ζέστη. 

Επίσης εγώ είπα ότι θέλω ζέστη στην Αττική, 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χιλιοστα βροχη  κατω απο τα κανονικα επιπεδα  βαση ευρωπαιου η χωρα μας  13-19 του μηνα ..

meRz20200406_0000+33600.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eγω παντως θα προτιμούσαμια κακοκαιρια οπως οι προσφατες που θα βοηθουσε το κοσμο να παραμεινει μεσα στα σπιτια του ακομα περισσότερο. 

 

Αλλα ο καιρός δεν ελεγχεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Για τα βόρεια Ισχύει δεν θα έχει υπερβολική ζέστη. 

Επίσης εγώ είπα ότι θέλω ζέστη στην Αττική, 

Γιατί συγκεκριμένα στην Αττική;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.... 24 βαθμοί θερμοκρασιακό εύρος (..... αυτή είναι η Άνοιξη .... μας αρέσει ή όχι ....)

516768130_0904.thumb.gif.27f7464f7ddfd0aa967ba8db21b6b4dd.gif

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...