Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

archives-1982-4-28-12-0.png

archives-1982-4-28-12-1.png

archives-1982-4-28-12-7.png

archives-1982-4-29-0-7.png

Aυτό είναι το μοναδικό χιόνι 3ου δεκαημέρου Απριλίου.  Το χιόνι είχε μείνει και την πρωτομαγιά στα λιβάδια και οι παλίοι που το θυμούνται τους έμεινε ότι χιόνιζε πρωτομαγιά ενώ έπεσε 28-30

το θυμαμαι εκεινο το χιονι.ημουν(ζουσα) τοτε σε χωριο 13 χιλ δυτικα της εδεσσας αναμεσα εδεσσα-αρνισσα στα 500-570 μετρα.ανθισμενες οι κερασιες και 10-15 ποντοι χιονι.μαλιστα 6 μερες πριν στο πανηγυρι του χωριου  του αγιου γεωργιου(στις 23)εριχνε πατσαβούρια αλλα δεν το εστρωνε,δεν ξερω αν το εστρωσε εκεινη την ημερα στην φλωρινα(μαλλον τοστρωσε).ωραια χρονια!εχω πολλες ωραιες αναμνήσεις !τωρα νομιζω ότι ότι ζω σε μια άλλη περιοχη!

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Steliosnow said:

Παιδια λετε να δουμε καμια χιονόπτωση στη παρνηθα τεταρτη του πασχα βραδυ;υποπτη μερα μου φαινετε

Εμενα ξεραιλα μου φαινεται... Τσαμπα κρυο αντε να μπει ο Μαης να τα ξεχασουμε και αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπως καλύτερος ο μέσος όρος.. τ μόνο καλό είναι ότι δεν είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώστε, αλλά αντά αυτού θα υπάρχουν συνεχείς προσπάθειες με διαταραχές. Κάτι είναι και αυτό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Επειδή κάπου είδα ότι ρωτούσες. Το πιο όψιμο γανούδιασμα που έχω δει είναι Τρίτη 26 Απριλίου . 06.00 στρώθηκε μία πέτσα στα κεραμίδια, 08.00 είχε λιώσει και το μεσημέρι είχε 16 βαθμούς. Κανονικό χιόνι 3ο δεκαήμερο δεν έχω δει και λογικό αφού 1 φορά έχει κάνει μόνο σε 150 χρόνια

Ήταν τη Μεγάλη Τρίτη του 2016; Το 1989 είχε χιονίσει και το είχε στρώσει και αρχές Μαΐου Φλώρινα νομίζω 7 η 8 Μαΐου. Πρωιμότερη χιονόστρωση πρέπει να ήταν Οκτώβρη του 1972 νομίζω κάπου γύρω στις 20 (30/10/1972 το είχε στρώσει και Θεσσαλονίκη όπως και 7/4/2003). Εδώ Θεσσαλονίκη η οψιμότερη χιονόστρωση ήταν 9/4/1956 και η πρωιμότερη 28/10/1978. Το 22-23/10/1972 ήταν απλό πασπάλισμα κι όχι χιονόστρωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

archives-1982-4-28-12-0.png

archives-1982-4-28-12-1.png

archives-1982-4-28-12-7.png

archives-1982-4-29-0-7.png

Aυτό είναι το μοναδικό χιόνι 3ου δεκαημέρου Απριλίου.  Το χιόνι είχε μείνει και την πρωτομαγιά στα λιβάδια και οι παλίοι που το θυμούνται τους έμεινε ότι χιόνιζε πρωτομαγιά ενώ έπεσε 28-30

Και το 1987 στις 28 Απριλίου είχε χιονίσει Φλώρινα νομίζω. 30/4-1/5/1987 μάλιστα ήταν μια από τις οψιμότερες χιονοστρώσεις στην Πάρνηθα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραμένει καλός ο τζίφος, αλλά λογικά είναι άκυρος. Ελπιδοφόρο σενάριο απο αικον που παρόλο που δεν έχει αυλώνα, οι βροχές είναι συνεχόμενες και κατά κύματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέσος όρος στο -2 με υετό και χαμηλά 500αρια στο 18αρι του τζίφου Ας το κρατήσουμε αυτό το κορδονιασμένο διάγραμμα να δούμε πόσο θα αλλάξει αύριο....

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελαφρώς δυτικότερα ξεκινά ο ευρωπαίος 

120 ώρες του 

ECG0-120 (1).gif

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο ευρωπαιος μου δινει 7 ποντους χιονι τεταρτη βραδυ ως πεμπτη πρωι

χαχαχαχαχαχαχα είσαι όμως ψηλά να υποθεσω στα 530 μέτρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από την χειροτέρευση του τζίφου η οποία ήταν αναμενόμενη τα άλλα μοντέλα σημειώνουν μικρή βελτίωση. Όμως το ουκμο πρέπει να αλλάξει και άλλο επειγόντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το 6αρι αικον με πολυήμερη κακοκαιρία. Πάμε για Τζιφο και μακριά από τα σκοτεινά μονοπάτια του ουκμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ καλό το 6αρι αικον με πολυήμερη κακοκαιρία. Πάμε για Τζιφο και μακριά από τα σκοτεινά μονοπάτια του ουκμο.

Με παραπάνω ψύχος στην κεντρική Μακεδονία!!!!!! που επιμένει!!!!

icon-1-102.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Με παραπάνω ψύχος στην κεντρική Μακεδονία!!!!!! που επιμένει!!!!

icon-1-102.png

Ε καλά δεν είναι και τίποτα αυτό τα 500 είναι ανύπαρκτα. Πλέον τουμπιασε και ο Τζιφός οπότε τελείωσαν τα σεναρια με Αυλώνα..  το κρύο αυτό είναι απλά λόγω του βορειοανατολικού ρεύματος στα ψηλότερα. Ας ελπίσουμε να μην μειωθούν τα φαινόμενα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 καλό το αικον αλλά δυστυχώς χειρότερο από πριν το γαλλικό ενω δεν μου αρέσουν τα βηματα του τζίφου...

 

παραμένει όσο καλός χρειάζεται ο τζίφος. κακό το καταραμένο ούκμο, αλλά όχι σαν την χθεσινή αθλιότητα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τι πάει να κάνει ο τζουφιος ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα με το 06 στα μακρινά 

gfs-0-282.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με νικητη οριακο στ σημεια το γιουκμο βαδιζουμε στην επομενη κακοκαιρια..εγω μιχαηλ παντως εξακολουθω να γλυκοκοιταω την μπλεμωβ μπαλλα,συνεχως την πανε ολο και πιο δυτικα ενω ο παιος που βγαινει τωρα δειχνει να εχει ενδαφερον για το μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

με νικητη οριακο στ σημεια το γιουκμο βαδιζουμε στην επομενη κακοκαιρια..εγω μιχαηλ παντως εξακολουθω να γλυκοκοιταω την μπλεμωβ μπαλλα,συνεχως την πανε ολο και πιο δυτικα ενω ο παιος που βγαινει τωρα δειχνει να εχει ενδαφερον για το μετα

εε καταλαταβαίω Βάγγο, και με το τι δείχνει το ούκμο για μετά είναι λογικό.  Για να δούμε την συνέχεια του ευρωπαικού κρύβει εκπλήξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλα το παει ο παιος..πολυ καλα θα ελεγα οσον αφορα τους εμοδισμους στα δυτικα ενω η μπλεμωβ μπαλλα καραδοκει και πλεον απ ολα σχεδον τα μοντελα εχει μετακινηθει πολυ δυτικα στην καθοδο της

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...