Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΕΙ........ τα ensembles θερμανθηκαν Αρκετά 

Ο ευρωπαίος η τελευταία μας ελπίδα .....

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλες αλλαγες τοσο στην εκταση και τη θεση της ψυχρης λιμνης,οσο και στο ανεμολογικο πεδιο που κρινει πολλα και αλλαζει δεδομενα. Για αυτο ειναι καλο να περιμενουμε τις 48-60h οταν οι καταστασεις ειναι οριακες.

image.png.2c31bc11fc1d300c96366f910cc6645f.png

image.png.88fb5e6b5daa407e9adfee848c8e5a01.png

Περιοχες της Χαλκιδικης περασαν απο τον ΒΔ ανεμο σε  ΒΒΑ ανεβαζοντας τα επιπεδα παγοποιησης και γενικα τις θερμοκρασιες.Αντιθετα περιοχες της Ημαθιας και της Πιεριας που δεν ηταν να χιονιστουν μεχρι χθες πλεον εχουν βασιμες ελπιδες βαση 12αριου τζιφου.Eνα express και βιαιο περασμα φαινεται πριν το κυκνειο? ασμα του χειμωνα.

image.png.0ce0543610b121649dff7e35155ff9f5.png

image.png.cbbe0d13e621c4b11cdbda56dc40341c.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Περιοχες της Χαλκιδικης περασαν απο τον ΒΔ ανεμο σε  ΒΒΑ ανεβαζοντας τα επιπεδα παγοποιησης και γενικα τις θερμοκρασιες.Αντιθετα περιοχες της Ημαθιας και της Πιεριας που δεν ηταν να χιονιστουν μεχρι χθες πλεον εχουν βασιμες ελπιδες βαση 12αριου τζιφου.Eνα express και βιαιο περασμα φαινεται πριν το κυκνειο? ασμα του χειμωνα.

image.png.0ce0543610b121649dff7e35155ff9f5.png

image.png.cbbe0d13e621c4b11cdbda56dc40341c.png

 

Ίσα ίσα εδώ για Ημαθία πρέπει να ανέβασε θερμοκρασίες............ να φανταστώ λόγω βαρδαρη έχουμε βάσιμες ελπίδες???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ξεκιναει στις 21:00

Ο Αρναούτογλου μας έδωσε πυκνές χιονοπτώσεις και σε πεδινές περιοχές στο δελτίο της 18:00 ώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ίσα ίσα εδώ για Ημαθία πρέπει να ανέβασε θερμοκρασίες............ να φανταστώ λόγω βαρδαρη έχουμε βάσιμες ελπίδες???

Oχι Θαναση οι t επεσαν απο χθες.Αυτο που ανεβηκε ελαφρα ειναι το d.p Πατε πολυ καλα για τις ωρες που υπαρχει υετος και θα το παλεψετε.😉

image.png.c8f3cd8e3d7a40dd8ad63fc031a489f7.png

image.png.4ead0a2adf29a9e8b82d88f2be917f2a.png

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Oχι Θαναση οι t επεσαν απο χθες.Αυτο που ανεβηκε ελαφρα ειναι το d.p Πατε πολυ καλα για τις ωρες που υπαρχει υετος και θα το παλεψετε.😉

image.png.c8f3cd8e3d7a40dd8ad63fc031a489f7.png

image.png.4ead0a2adf29a9e8b82d88f2be917f2a.png

 

 

Δινει στη δυτιξη αττικη τοσο χαμηλες Τ; τι φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το ευρωπαικό είναι καλό γενικά. στην ίδια θέση με τον τζίφο, αλλά νομίζω πρέπει να αύξησε τις θερμοκρασίες γιατί η λίμνη είναι μικρότερη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

το ευρωπαικό είναι καλό γενικά. στην ίδια θέση με τον τζίφο, αλλά νομίζω πρέπει να αύξησε τις θερμοκρασίες γιατί η λίμνη είναι μικρότερη

Ποιο ειναι πλεον το καλυτερο και το χειροτερο σεναριο για Θεσσαλονικη? (Υετικα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ουτε ο Ευρωπαιος δεν ανανεωνει στο meteociel

εμένα μου ανανεώνει κανονικά στο meteociel πάντως

ECM1-48.GIF?30-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ποιο ειναι πλεον το καλυτερο και το χειροτερο σεναριο για Θεσσαλονικη? (Υετικα)

40-80 είναι θεωρώ τα ακριανά σενάρια πλέον Χρήστο.

Η συνέχεια δεν έχει την ίδια πορεία με τον τζίφο και είναι βορειότερη δυστυχώς. Βέβαια αυτό σημαίνει μάλλον μάξιμουμ φαινόμενα για τα βόρεια

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

40-80 είναι θεωρώ τα ακριανά σενάρια πλέον Χρήστο.

Η συνέχεια δεν έχει την ίδια πορεία με τον τζίφο και είναι βορειότερη δυστυχώς. Βέβαια αυτό σημαίνει μάλλον μάξιμουμ φαινόμενα για τα βόρεια

Μιχαήλ όταν ανανεώσει μπορείς να ανεβάσεις τον υετο ????και επίσης σημαίνει ότι εξαφάνισε τα χιόνια ο ευρωπαίος???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε βάσιμες ελπίδες. Η εφαρμογή μου έριξε κι άλλο τις Τ για 1/4 και ταυτόχρονα αύξησε και υετό. Λέτε να έχουμε τίποτα στην Πολίχνη;;; Συγκεκριμένα δίνει 3-6οC.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εγώ δεν βλέπω τελείως πεδινό χιόνι σε όλα τα πεδινά της κεντρικής Μακεδονίας......τοπικά σε Κιλκίς και στην κοιλάδα του Αξιού...σε Αριδαία και Έδεσσα ίσως..... η πεδινή Ημαθία και Πιερία φυσικά δύσκολα....φυσικά δεν πιστεύω ότι θα πέσουν και τόσο έντονα φαινόμενα εν τέλη....απλά θα βρέχει έντονα ποτιστικά....ίσως στο ξέσπασμα και όταν οι θερμοκρασίες έχουν πέσει στο χαμηλότερο σημείο στα 850 να έχουμε χιονόνερο και στην καλύτερη των καλυτέρων υγρό χιόνι με 2-3 βαθμούς (συνδυασμός έντονων φαινομένων , με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες στα 850 και το διάστημα που θα πέσουν -ξημερώματα) .....πάνω από τα 300 μέτρα φυσικά θα πέσει πολύ χιόνι και δεν  μιλάμε για χιονοστρώσεις.....

αν ήταν Γενάρης-Φλεβάρης θα είχαμε φυσικά ποιο πολλές πιθανότητες.,...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Μιχαήλ όταν ανανεώσει μπορείς να ανεβάσεις τον υετο ????και επίσης σημαίνει ότι εξαφάνισε τα χιόνια ο ευρωπαίος???

δεν ξέρω φίλε, όταν βγει ο χάρτης στο γνωστό σάιτ για χιονοκάλυψη θα καταλάβουμε τι έκανε ο ευρωπαίος. Εγώ θα βάλω τους άλλους χάρτες όταν βγούνε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Κι εγώ δεν βλέπω τελείως πεδινό χιόνι σε όλα τα πεδινά της κεντρικής Μακεδονίας......τοπικά σε Κιλκίς και στην κοιλάδα του Αξιού...σε Αριδαία και Έδεσσα ίσως..... η πεδινή Ημαθία και Πιερία φυσικά δύσκολα....φυσικά δεν πιστεύω ότι θα πέσουν και τόσο έντονα φαινόμενα εν τέλη....απλά θα βρέχει έντονα ποτιστικά....ίσως στο ξέσπασμα και όταν οι θερμοκρασίες έχουν πέσει στο χαμηλότερο σημείο στα 850 να έχουμε χιονόνερο και στην καλύτερη των καλυτέρων υγρό χιόνι με 2-3 βαθμούς (συνδυασμός έντονων φαινομένων , με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες στα 850 και το διάστημα που θα πέσουν -ξημερώματα) .....πάνω από τα 300 μέτρα φυσικά θα πέσει πολύ χιόνι και δεν  μιλάμε για χιονοστρώσεις.....

αν ήταν Γενάρης-Φλεβάρης θα είχαμε φυσικά ποιο πολλές πιθανότητες.,...

εγώ θεωρούμε κοιλάδα Αξιού επειδή με πιάνει ο Βαρδάρης????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βγήκε ο υετός μαζί με τα γεωδυναμικά. Με βάση αυτά έχει το ίδιο βόρεια την λίμνη με το πρωί ο ευρωπαίος, απλά δυτικότερα. Πολύς υετός

mcenergy_europa_rrr_500_048_202003301200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_060_202003301200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_072_202003301200_balkan.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Δινει στη δυτιξη αττικη τοσο χαμηλες Τ; τι φαση

Στελιο στην 2η φωτο δεν ειναι οι θερμοκρασιες αλλα το σημειο δροσου.🙂 Οι θερμοκρασιες σε εμας παραμενουν υψηλες.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...