Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά είχε πει ένα παιδί κάποιες μέρες πριν νομίζω ο thundersnow να μην με ξεσηκώνετε γενικά να μην ξεσηκωνομε γιατί θα χρειάζομαι ψυχαναλυση 😭😭😭😭😭τέλος πάντων πάω για αποχη κάνα μήνα Καλή τύχη σε όλους.... σε ότι περίμενει ο καθένας είτε βροχές είτε καύσωνες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Καλά είχε πει ένα παιδί κάποιες μέρες πριν νομίζω ο thundersnow να μην με ξεσηκώνετε γενικά να μην ξεσηκωνομε γιατί θα χρειάζομαι ψυχαναλυση 😭😭😭😭😭τέλος πάντων πάω για αποχη κάνα μήνα Καλή τύχη σε όλους.... σε ότι περίμενει ο καθένας είτε βροχές είτε καύσωνες... 

Ηρεμησε και απόλαυσε την άνοιξη🌱

Μες τη φυση μένεις!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όπως είπα έφτασε ο καιρός για καταιγίδες.. Πέρσι για Λάρισα, αν και δεν μας επηρέασε η πιο ενδιαφέορυσα καταιγίδα ήταν 27 Απριλίου!! Τόσο χάλια καλοκαίρι είχαμε.. 

 

flashback Λοιπόν.. 27 Απριλίου του 2019 η πρόγνωση του gfs για Cape Και li στην ανατολιική Θεσσαλία ήταν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ . Οι υψηλότεροι δείκτες αστάθειας που έχω δει, πόσο μάλλον Απρίλη μήνα!

 

Modele GFS - Carte prévisions

 

-8 C Li και 2500+ j/kg cape!

 

να θημηθούμε τι έγινε λοιπόν με μερικές εικόνες...

 

Απόγευμα, βόρεια μας, μεγάλη καταιγίδα, αλλά δεν μας ενδιέφερε τόσο γιατί το ρεύμα ήταν δυτικό:

kDSBCb0.jpg

 

Και ξαφνικά βλέπω αυτά τα άκακα [μπουχαχαχαχα] συννεφάκια

k7RyyYT.jpg

 

 

τα άκακα συννεφάκια σε λιγότερο από μισή ώρα έγιναν ΕΤΣΙ:

CxMkIMC.jpg

ymlXAnq.jpg

JqUNWbS.jpg

 

μετά από 10 λεπτά που έφευγε ήδη βλέπει κανείς πόσο μεγάλωσε

IuAeR3d.jpg

 

 

πλατύκαμπος Λάρισας εκείνη την ημέρα χαλάζι σε μέγεθους αυγού

201904271743367588.jpg

 

58579424_2391898211064909_5528877766251905024_n.jpg

 

 

 

Και κάπως έτσι ήταν η καλύτερη καταιγίδα πέρσι, που παρόλο δεν με επηρέασε, μόνο και μόνο η όψη της ήταν ότι καλύτερο έχω ζήσει, τουλάχιστον 1 χρόνο τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Καλά είχε πει ένα παιδί κάποιες μέρες πριν νομίζω ο thundersnow να μην με ξεσηκώνετε γενικά να μην ξεσηκωνομε γιατί θα χρειάζομαι ψυχαναλυση 😭😭😭😭😭τέλος πάντων πάω για αποχη κάνα μήνα Καλή τύχη σε όλους.... σε ότι περίμενει ο καθένας είτε βροχές είτε καύσωνες... 

.... το ''παιδί'' ετών 55 σ'ευχαριστεί που τον είπες παιδί ..... αλλά μην γίνεσαι και εσύ παιδί .....😂....γιατί θα ανοίξουμε παιδικό σταθμό στο τέλος ......🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και όπως είπα έφτασε ο καιρός για καταιγίδες.. Πέρσι για Λάρισα, αν και δεν μας επηρέασε η πιο ενδιαφέορυσα καταιγίδα ήταν 27 Απριλίου!! Τόσο χάλια καλοκαίρι είχαμε.. 

 

flashback Λοιπόν.. 27 Απριλίου του 2019 η πρόγνωση του gfs για Cape Και li στην ανατολιική Θεσσαλία ήταν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ . Οι υψηλότεροι δείκτες αστάθειας που έχω δει, πόσο μάλλον Απρίλη μήνα!

 

Modele GFS - Carte prévisions

 

-8 C Li και 2500+ j/kg cape!

 

να θημηθούμε τι έγινε λοιπόν με μερικές εικόνες...

 

Απόγευμα, βόρεια μας, μεγάλη καταιγίδα, αλλά δεν μας ενδιέφερε τόσο γιατί το ρεύμα ήταν δυτικό:

kDSBCb0.jpg

 

Και ξαφνικά βλέπω αυτά τα άκακα [μπουχαχαχαχα] συννεφάκια

k7RyyYT.jpg

 

 

τα άκακα συννεφάκια σε λιγότερο από μισή ώρα έγιναν ΕΤΣΙ:

CxMkIMC.jpg

ymlXAnq.jpg

JqUNWbS.jpg

 

μετά από 10 λεπτά που έφευγε ήδη βλέπει κανείς πόσο μεγάλωσε

IuAeR3d.jpg

 

 

πλατύκαμπος Λάρισας εκείνη την ημέρα χαλάζι σε μέγεθους αυγού

201904271743367588.jpg

 

58579424_2391898211064909_5528877766251905024_n.jpg

 

 

 

Και κάπως έτσι ήταν η καλύτερη καταιγίδα πέρσι, που παρόλο δεν με επηρέασε, μόνο και μόνο η όψη της ήταν ότι καλύτερο έχω ζήσει, τουλάχιστον 1 χρόνο τώρα...

Απιστευτες φωτο!!! Για εδω θα εχουμε καποια ασταθεια τις επομενες ημερες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Απιστευτες φωτο!!! Για εδω θα εχουμε καποια ασταθεια τις επομενες ημερες?

Για ΣΚ κάτι βγάζει ο τζίφος, αλλά με τέτοιους δείκτες αστάθειας ότι κατεβαίνει από τα βουνά θα διαλύεται κατευθείαν. Λίγο καλύτερη η Κυριακή αλλά μέχρι εκεί.

 

Υ.Γ ΣΤην τελευταία φώτο με το χαλάζι στρωμένο βλέπουμε περιορισμένη ορατότητα στο έδαφος. Αυτό συμβαίνει λόγω της εξάχνωσης του χαλαζιού που ρίχνει την θερμοκρασία όμως γύρω από αυτό στο σημείο δρόσου, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ομίχλες το απόγευμα! Στην Αμερική μπορούν να συμβούν ακόμα και πυκνές ομίχλες με πάχος πολλών μέτρων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατεβασετο ολο κατω οπως ειναι ρε καναδε!!..παει ανατολικα τελικα..

gem-1-138.png

gem-1-168.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'' .....flashback Λοιπόν.. 27 Απριλίου του 2019 η πρόγνωση του gfs για Cape Και li στην ανατολιική Θεσσαλία ήταν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ . Οι υψηλότεροι δείκτες αστάθειας που έχω δει, πόσο μάλλον Απρίλη μήνα!

-8 C Li και 2500+ j/kg cape!.....''

... για να γελάσουμε ..... ..... θυμάσαι εδώ και κανά μήνα , ίσως και παραπάνω , ότι σ'ένα υποθετικό σενάριο - ''όνειρο χειμερινής νυκτός'' είχα αναφερθεί σε παρόμειες τεράστιες

τιμές cape , βέβαια με αντίστοιχα χαμηλές Τ ικανές να προξενήσουν την ''Mother of the Thundersnows'' .... και γελώντας μου'χες πεί ότι αυτό είναι αδύνατο .... αλλά αν ποτέ γινόταν δεν ξέρεις εάν θα το άντεχες ..... ..... ε να που στο πρώτο μέρος (ως προς τις τεράστιες τιμές cape / Li γίνεται ..... ε τι έμεινε ένα - 5 C για Γιάννενα και έτοιμη ..... )😂🤣😂🤣😂 .... οπότε ''Έσο έτοιμος'' .....😂🤣😂🤣😂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

... για να γελάσουμε ..... ..... θυμάσαι εδώ και κανά μήνα , ίσως και παραπάνω , ότι σ'ένα υποθετικό σενάριο - ''όνειρο χειμερινής νυκτός'' είχα αναφερθεί σε παρόμειες τεράστιες

τιμές cape , βέβαια με αντίστοιχα χαμηλές Τ ικανές να προξενήσουν την ''Mother of the Thundersnows'' .... και γελώντας μου'χες πεί ότι αυτό είναι αδύνατο .... αλλά αν ποτέ γινόταν δεν ξέρεις εάν θα το άντεχες ..... ..... ε να που στο πρώτο μέρος (ως προς τις τεράστιες τιμές cape / Li γίνεται ..... ε τι έμεινε ένα - 5 C για Γιάννενα και έτοιμη ..... )😂🤣😂🤣😂 .... οπότε ''Έσο έτοιμος'' .....😂🤣😂🤣😂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

αν και μόνο αν γινόταν αυτό φίλε [που δυστυχώς δεν γίνεται κρύο συνεπάγεται ευστάθεια λόγω απώλειας υδρατμών] Τότε απλά .. μάλλον θα με χτυπούσε αυτοκίνητο🤣 γιατί είναι αδύνατον να μην φάω μούφα και να γίνει κάτι που θέλω στον καιρό. χαχαχαχα. Εδώ ένα φλουρί κέρδισα φέτος και ήρθε η ατυχία και όλη η οικογένειά της μαζί μετά χαχαχαχα. Αλλά άσε αν μην μπω σε λεπτμέρειες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

αν και μόνο αν γινόταν αυτό φίλε [που δυστυχώς δεν γίνεται κρύο συνεπάγεται ευστάθεια λόγω απώλειας υδρατμών] Τότε απλά .. μάλλον θα με χτυπούσε αυτοκίνητο🤣 γιατί είναι αδύνατον να μην φάω μούφα και να γίνει κάτι που θέλω στον καιρό. χαχαχαχα. Εδώ ένα φλουρί κέρδισα φέτος και ήρθε η ατυχία και όλη η οικογένειά της μαζί μετά χαχαχαχα. Αλλά άσε αν μην μπω σε λεπτμέρειες

.... ποτέ δεν ξέρεις .... ποτέ .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήδη στις 72 ώρες του ευρωπαίου τεράστιες διαφορές στον αυλώνα [κοιτάξτε προς τον πολικό κύκλο] Για να δούμε τι θα βγάλει και αυτός..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε weathermaniac θα σε παρακαλουσα εκ μερους ολης της ανθρωποτητας απο του χρονου να μην ξανασυμμετασχεις στο καθιερωμενο εθιμο της κοπης της πρωτοχρονιατικης πιτας, ετσι ωστε να μειωθει η πιθανοτητα επαναληψης κοσμοιστορικων γεγονοτων σαν αυτα που βιωνουμε φετος. Ευχαριστω. 😷

 

(πλακιτσα εννοειται)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Panos_Katerini είπε:

Φιλε weathermaniac θα σε παρακαλουσα εκ μερους ολης της ανθρωποτητας απο του χρονου να μην ξανασυμμετασχεις στο καθιερωμενο εθιμο της κοπης της πρωτοχρονιατικης πιτας, ετσι ωστε να μειωθει η πιθανοτητα επαναληψης κοσμοιστορικων γεγονοτων σαν αυτα που βιωνουμε φετος. Ευχαριστω. 😷

 

(πλακιτσα εννοειται)

χαχαχα είσαι ο δεύτερος που το λέει αυτό, .🤣 Δεν έχω κερδίσει λουρί ούτε σπίτι στην οικογένεια πιθανότητες 1/5 δηλαδή. Αλλά κέρδισα στο 1/30 στον τομέα αστρογεωφυσικής του τμήματος χαχαχα. Και ήμουν ακριβώς ο επόμενος από το φλουρί όλης της σχολής [δύο πίτες] Οπότε αν του χρόνου το κερδίσω εγώ ετοιμαστείτε να πέσει ο πλανήτης Χ πάνω μας χαχαχαχα 

 

τρομερό δυτίκισμα από ευρωπαίο!!!

ECM1-144.GIF?08-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχαχα είσαι ο δεύτερος που το λέει αυτό, . Δεν έχω κερδίσει λουρί ούτε σπίτι στην οικογένεια πιθανότητες 1/5 δηλαδή. Αλλά κέρδισα στο 1/30 στον τομέα αστρογεωφυσικής του τμήματος χαχαχα. Και ήμουν ακριβώς ο επόμενος από το φλουρί όλης της σχολής [δύο πίτες] Οπότε αν του χρόνου το κερδίσω εγώ ετοιμαστείτε να πέσει ο πλανήτης χ πάνω μας χαχαχαχα 

Τουλαχιστον να μας το πεις αν το κερδισεις να παρουμε τα μετρα μας. Αν και ο,τι και να κανουμε μαλλον δεν θα τη γλιτωσουμε εφοσον πεσει ολοκληρος πλανητης πανω μας 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κρυο ενα κλικ πιο βορεια απο την χωρα μας αλλα οχι  για χιονια στα πεδινα.. θελουμε εντονα μπλε χρωματα  -5 και κατω στα 850 hpa..

ECM0-168.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν και δεν ειναι κρυο σοβαρο για την εποχη ειναι κατω απο κανονικα επιπεδα..16 του μηνα ευρωπαιος..

ECM0-192.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Panos_Katerini είπε:

Αν δεν χιονισει στο Πλατυ φετος δεν θα ησυχασει...

 

🤐🤭🤫

......χιόνισε 🤨οχι αρκετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Καλά είχε πει ένα παιδί κάποιες μέρες πριν νομίζω ο thundersnow να μην με ξεσηκώνετε γενικά να μην ξεσηκωνομε γιατί θα χρειάζομαι ψυχαναλυση 😭😭😭😭😭τέλος πάντων πάω για αποχη κάνα μήνα Καλή τύχη σε όλους.... σε ότι περίμενει ο καθένας είτε βροχές είτε καύσωνες... 

 

6 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

......χιόνισε 🤨οχι αρκετά

γρήγορα τελείωσε ο μήνας χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλα το αρχισε αλλα μετα το παει ανατολικα και εξασθενησμενο ομως θα κρυωσει λιγο και την χωρα μας..

4266_mcn9.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχαχα είσαι ο δεύτερος που το λέει αυτό, .🤣 Δεν έχω κερδίσει λουρί ούτε σπίτι στην οικογένεια πιθανότητες 1/5 δηλαδή. Αλλά κέρδισα στο 1/30 στον τομέα αστρογεωφυσικής του τμήματος χαχαχα. Και ήμουν ακριβώς ο επόμενος από το φλουρί όλης της σχολής [δύο πίτες] Οπότε αν του χρόνου το κερδίσω εγώ ετοιμαστείτε να πέσει ο πλανήτης Χ πάνω μας χαχαχαχα 

 

 

 

.... μόλις έγινε .....😋

Σπάνια πλανητική σύγκρουση | tovima.gr

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... μόλις έγινε .....😋

Σπάνια πλανητική σύγκρουση | tovima.gr

αααα δεν ήξερα ότι και στον παράδεισο υπάρχει Wetaher club Και μιλάμε σε αυτό χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...