Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... τα χαμηλότερα επίπεδα παγοποίησης για Θεσσαλονίκη .....

2072333629_30032020frozenlevels.thumb.png.23bbfbbfc65f33b2d5833dbd2ea58c3e.png

.... και χάρτης dp τις αντίστοιχες ώρες από τζίφο ....

549410867_30032020dp.thumb.gif.fae31d0b512b2e18b4c19dd295be9aa1.gif

... βάση των παραπάνω χιονοπτώσεις άξιες λόγου , κατά τη γνώμη μου , θα δουν οι περιοχές της Θεσσαλονίκης με υψόμετρο τουλάχιστον 500 m .....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬windy μόνο στις 12 δίνει υγρό χιονο η τι σκ@τ@ είναι αυτό με 3 βαθμούς..... ενώ το yr με 2 βαθμούς 

Screenshot_20200330-224537_Windy.jpg

Screenshot_20200330-224652_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Δηλαδή άκυρο ότι θα το παλέψουμε????πάει???

Εαν θα εμενα στο Πλατυ (οπου εχω κατεβει αρκετες φορες με το τραινο το 92-93😉) θα ειχα το δεδομενο οτι θα ειχα καταρχας θετικες θερμοκρασιες πανω απο 1-1.5c την καλυτερη ωρα των φαινομενων.Η περιοχη δεν περναει σε αρνητικο η μηδενικο σημειο δροσου με αποτελεσμα να περιμενα βροχη οπου θα το γυρναει σε χιονονερο,και θα ελπιζα σε μια μεγαλη ενταση των φαινομενων οπου θα μου ριξει λιγο ακομα τη θερμοκρασια ωστε να δω ατοφια χιονοπτωση.  (23.00-05.00) Αυτο ομως τη δεδομενη χρονικη στιγμη και με τοσο οριακα τα πραγματα δε μπορει να στο εγγηυθει κανεις και θα κριθει στο nowcast εκτος αν στο επομενο run των 2 μοντελων υπαρχει ομοφωνια σε βελτιωση η χειροτερευση των t.Ευχομαι σε ολους οσοι ειναι οριακοι,να το δουν να πεφτει,γιατι ειδικα εμεις οι μεγαλυτεροι εχουμε περασει πολλες φορες απο αυτο το σταδιο ειτε μοντελικα,ειτε στο nowcast και καταλαβαινουμε🙂 Περαν τουτου...οτιδηποτε δινει χαρα στον συνανθρωπο αυτη την ''μαυρη'' εποχη καλο ειναι στο τελος να συμβαινει🌨️  Και το λεω εγω που πριν μερες (και ακομα το πιστευω) ελεγα οτι δε θελουμε κρυα με διαρκεια αυτη την εποχη. Αλλα αφου ειναι κατι express και θα ανεβει γρηγορα η t καλως να ερθει για να δωσει χαρα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, giannis_salonica said:

εδω και χαρτης χιονοστρωσης...το θεμα είναι οτι στις κρίσιμες ώρες δεν υπαρχει βελτίωση και βλέπω στα αυριανα να αποχαιρετάνε τα πεδινά

1055035668_.png.94add302647ed552256bdb89437e4576.png

Δεν το βλεπω ευκολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Εαν θα εμενα στο Πλατυ (οπου εχω κατεβει αρκετες φορες με το τραινο το 92-93😉) θα ειχα το δεδομενο οτι θα ειχα καταρχας θετικες θερμοκρασιες πανω απο 1-1.5c την καλυτερη ωρα των φαινομενων.Η περιοχη δεν περναει σε αρνητικο η μηδενικο σημειο δροσου με αποτελεσμα να περιμενα βροχη οπου θα το γυρναει σε χιονονερο,και θα ελπιζα σε μια μεγαλη ενταση των φαινομενων οπου θα μου ριξει λιγο ακομα τη θερμοκρασια ωστε να δω ατοφια χιονοπτωση.  (23.00-05.00) Αυτο ομως τη δεδομενη χρονικη στιγμη και με τοσο οριακα τα πραγματα δε μπορει να στο εγγηυθει κανεις και θα κριθει στο nowcast εκτος αν στο επομενο run των 2 μοντελων υπαρχει ομοφωνια σε βελτιωση η χειροτερευση των t.Ευχομαι σε ολους οσοι ειναι οριακοι,να το δουν να πεφτει,γιατι ειδικα εμεις οι μεγαλυτεροι εχουμε περασει πολλες φορες απο αυτο το σταδιο ειτε μοντελικα,ειτε στο nowcast και καταλαβαινουμε🙂 Περαν τουτου...οτιδηποτε δινει χαρα στον συνανθρωπο αυτη την ''μαυρη'' εποχη καλο ειναι στο τελος να συμβαινει🌨️  Και το λεω εγω που πριν μερες (και ακομα το πιστευω) ελεγα οτι δε θελουμε κρυα με διαρκεια αυτη την εποχη. Αλλα αφου ειναι κατι express και θα ανεβει γρηγορα η t καλως να ερθει για να δωσει χαρα.

 

Ευχαριστώ για αυτήν την ανάλυση.... θα δω και αύριο τα μοντέλα και μάλλον πάμε για ξενύχτι τέταρτη βράδυ μέχρι πέμπτη πρωί ....χμμμ αυτό το σημείο Δρόσου θετικό θα δυσκολέψει......

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ευχαριστώ για αυτήν την ανάλυση.... θα δω και αύριο τα μοντέλα και μάλλον πάμε για ξενύχτι τέταρτη βράδυ μέχρι πέμπτη πρωί ....χμμμ αυτό το σημείο Δρόσου θετικό θα δυσκολέψει......

Τπτ Θαναση.Απλα να εχεις στο μυαλο σου για να μην απογοητευθεις στο τελος,οτι οι πιθανοτητες αυτη τη στιγμη για καθαρη χιονοπτωση ειναι ελαχιστες σε σχεση με τη βροχη η το χιονονερο.🙂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Τπτ Θαναση.Απλα να εχεις στο μυαλο σου για να μην απογοητευθεις στο τελος,οτι οι πιθανοτητες αυτη τη στιγμη για καθαρη χιονοπτωση ειναι ελαχιστες σε σχεση με τη βροχη η το χιονονερο.🙂 

Να φανταστω τα ιδια ισχυουν και για εμενα στα 100 μ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άντε να πάει πιο νότια το αικον σε 25 λεπτά  που θα ξεκινήσει η ανανέωση..

Μια χαρα ειναι το icon...μου δινει 80 mm εκ των οποιων καποια σε χιονι...Ποσο πιο καλο να γινει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μια χαρα ειναι το icon...μου δινει 80 mm εκ των οποιων καποια σε χιονι...Ποσο πιο καλο να γινει?

Για εδώ είναι σάπιο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Να φανταστω τα ιδια ισχυουν και για εμενα στα 100 μ?

Ναι Χρηστο.Ετσι δειχνουν μοντελικα τα πραγματα αυτη τη στιγμη.Οτι ειναι πολυ δυσκολο να χιονισει σε εντελως πεδινες περιοχες του νομου.Tα 250-300μ και ανω φυσικα ειναι αλλη υποθεση με σοβαρες πιθανοτητες για χιονοπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Λίγο πιο νότια φαίνεται νομίζω. Θέλει και αλλο

φαινεται απ τις 39 κιολας...λογικα θα βγει πιο ψυχρο ευτυχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

φαινεται απ τις 39 κιολας...λογικα θα βγει πιο ψυχρο ευτυχως

Ωραία τι είχα πει πιο πάνω αύριο παμε για ψυχρανση όλων των μοντέλων προς την τελειότητα.......μακάρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποοοοοο τώρα το είδα το icon Καλό ψύχος φέρνει ......καληνύχτα παιδιά αύριο θα δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ψυχρό και πιο υετοφόρο για εδώ. Αλλά έχει και τα αρνητικά του.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ουφφφ αισθητα πιο ψυχρό το αικον για μας...ενταξει μπορει να χάσουμε λίγο σε φαινόμενα αλλα χαλαλι...έτσι είναι αυτες οι διατάξεις

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...