Jump to content
Beach-snow NG

ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙΡΟΥ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 "δικό μας παγκόσμιο μοντέλο..." μιλάμε οτι έχει σοβαρό πρόβλημα το παιδί...

Ανάλυση από τον κο Κολλυδά:

https://www.news247.gr/kairos/rex-block-fainomeno.7566681.html

 

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, CATHA είπε:

 "δικό μας παγκόσμιο μοντέλο..." μιλάμε οτι έχει σοβαρό πρόβλημα το παιδί...

Ανάλυση από τον κο Κολλυδά:

https://www.news247.gr/kairos/rex-block-fainomeno.7566681.html

 

ωραιος ο κολλυδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πω ρε παίδες. Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος για την δημόσια υγεία. Το -12 στην Αττική παίζει να είχε φάνει μόνο σε ένα run και δεν θυμάμαι πριν πόσες μέρες. Τώρα κανένα run δεν δίνει κάτω από -5 και βγάζει χάρτες από το χαλάζι που δίνει -6 και υετό (full!!) και επίσης ξεκινήσαμε να συζητάμε για -12 στα σύνορα λες και είναι κάτι που συμβαίνει μια φορά στα 1000 χρόνια. Να πω ότι πριν πάρει κάποιος απολυτήριο στην μετεορολογία (ή ότι σκατά χαρτί σε κάνει "επαγγελματία" μετεωρολόγο) πρέπει να περνάει ψυχολογικά τεστ;; Ακούγεται πολύ άσχημο... Πάντως είναι τραγικό τέτοιοι "επαγγελματίες" να μπορούν να δουλεύουν σε κανάλια εθνικής εμβέλειας.

Επεξεργάστηκε από kokkinos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, HuxFlux είπε:

 

Kαι φυσικα οι τιτλοι που συνοδευουν την σχετικη αναρτηση στα sites ειναι σαν τον παρακατω:

image.png.281c353c50203bce2b639d7b1365e838.png

Και το βρισκω πολυ λογικο με τη φρασεολογια που χρησιμοποιειται στις αναρτησεις του, που αρχιζω και πιστευω οτι γινεται επιτηδευμενα ακριβως για να προκυψουν τετοιοι τιτλοι.

 

 

 

Θα συμφωνησω σε ολα τα τα υπολοιπα εκτος απο αυτο το κομματι...

Οτι και να γινει θα προσπαθησουν να βρουν κατι τρομακτικο η κατι που δεν ξερει καποιος και θα του το σερβιρουν ως κατι τρομακτικο ( που δεν ειναι ) για να κλικαρει την ειδηση (οτι καιρο και να εχουμε). Ενα απο τα πολλα παραδειγματα ειναι ο παρακατω τιτλος για τον αντικυκλωνα που ειχαμε τον Οκτωβριο

Screenshot_2020-01-19-13-27-08-905.jpeg

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαβάστε στο φβ όσοι έχετε προβλέψεις κλέαρχου και αρναούτογλου για το άλλο σκ και μετά. ο ένας βλέπει τα προγνωστικά μοντέλα να συμφωνούν με το μοντέλο του (ενώ αυτός λέει -10 και τα μοντέλα δίνουν +10) κι ο σάκης βλέπει αυτό που βλέπουν και τα μοντέλα,δηλαδή σημαντική άνοδο της θερμοκρασίας. λες κι ο ένας περιγραφεί τον καιρό της φινλανδίας (και πιο βόρεια γιατί ούτε εκεί δεν φαίνεται -10) κι ο άλλος κανονικά της ελλάδας. τη δημοσιότητα που ήθελε βέβαια ο πρώτος την πήρε. όπως και τη δουλειά στο έθνος που θα γράφει τον καιρό στην κυριακάτικη εφημερίδα. όπως έλεγε το τραγούδι. για τα λεφτά τα κάνεις όλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τρομοκρατια του ελλαδισταν

Αφηνουν ατομα που δεν εχουν καμια σχεση τελικα με το αντικειμενο,να βγαινουν επισημως και να βγαζουν τα δικα τους σεναρια επιστημονικης φαντασιας.Ο μονος λογος? να τραβηξουν με το ετσι θελω τα φωτα της δημοσιοτητας πανω τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτη η ιστορία με τα -10,12,15 ειναι μια καλη αφορμή για σκέψη.Αν ενας άνθρωπος μπορεί να προκαλέσει τέτοια αναστάτωση σε μια κοινωνία χρησιμοποιώντας την επιστήμη για να τρομάξει τον κόσμο και μάλιστα να απαιτήσει και μέτρα από την πολιτεία.Φανταστείτε τι μπορεί να προκαλέσει μια συντεταγμένη προσπάθεια.Ειδικά οταν αναφέρεσαι στο κλίμα που για το 99,9% του κόσμου ισοδυναμεί με το να τους μιλάς κινέζικα....Πεδίον λαμπρό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακως ασχολειστε..Τζαμπα διαφημιση του κανετε...Το παιδι αυτο και ως ερασιτεχνης τα ιδια εκανε...Γιατι σας φαινετε περιεργο??Επειδη πλεον ειναι επαγκελματιας και παρουσιαζει τον καιρο σε ιδιωτικο καναλι??Υπαρχουν και οι 'κακοι' σε καθε τομεα...Απλα αγνοηστε τον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλησπερα. Με αφορμη το τελευταιο ποστ του Σακη θα ηθελα να τοποθετηθω εκ νεου. 

Προσωπικα δεν μπορω αν αγνοησω οτιδηποτε αρνητικο επηρεαζει τη καθημερινοτητα μου,και την καθημερινοτητα των γυρων μου.Ποσο μαλλον,οταν αυτο εχει να κανει και με το hobby μου.

Την εβδομαδα αυτη,εχω ''αναγκαστει'' να εξηγησω σε γνωστους και φιλους που με ρωτανε για τα καιρικα μελλουμενα,και τα οσα εχουν ακουσει. (τα γνωστα) Μετα την εξηγηση λοιπον περι -12 και 850hpa οι 3 εξ αυτων μου ειπαν μεσες ακρες ''ε και γιατι δεν ελεγε τις θερμοκρασιες που θα εχουμε,τι μας νοιαζει τι θα κανει στα 1500μ'' οι 2 εξ αυτων (θειος ο ενας) κρατησαν μια πισινη και μου ειπαν ''κατσε να δουμε'' (αρα ακομα μπορει να το πιστευουν),ενω υπηρξε και ενας που μαλλον δεν του αρεσε η εξηγηση που του εδωσα,και προσπαθησε να αλλαξει θεμα μετα,μισογελωντας και δειχνωντας να μη με πιστευει. Στα αυτια του φανταζαν μη αποδεκτα μαλλον αυτα που ακουγε.Δεν με πειραξε και δε με επηρεασε κανεις απο τους παραπανω.

Με ''πειραξε'' ομως ο τελευταιος σημερα,καθως σε συζητηση 2 γειτονων για τον καιρο που επιασα στο τελος,γυρισε και ειπε ο ενας στην αλλη επι λεξη...μια ετσι μια γιουβετσι,ουτε αυτοι ξερουν τι τους γινεται κυρα Γιωργιαααα.Εκεινη την στιγμη ενοιωσα οτι υποτιματε η επιστημη και το hobby που αγαπω.Το να μπω στη συζητηση και να κατσω να εξηγησω κατι σ αυτον τον ανθρωπο ηταν ανωφελο.Το point ηταν δικο του.Και καθε φορα το point θα ειναι με αυτους τους ανθρωπους καθως το ''hobby'' μας τους δινει τη λαβη.Και μπορει να μη τους την δινουμε εμεις απο δω μεσα,αλλα τους τη δινουν τα δημοσια προσωπα που βγαινουν στα ΜΜΕ.

Με λιγη υπομονη στη προγνωση,και μια σωστοτερη διατυπωση για τον απλο κοσμο,δεν θα ειχε ξεκινησει καμια κουβεντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Kαλησπερα. Με αφορμη το τελευταιο ποστ του Σακη θα ηθελα να τοποθετηθω εκ νεου. 

Προσωπικα δεν μπορω αν αγνοησω οτιδηποτε αρνητικο επηρεαζει τη καθημερινοτητα μου,και την καθημερινοτητα των γυρων μου.Ποσο μαλλον,οταν αυτο εχει να κανει και με το hobby μου.

Την εβδομαδα αυτη,εχω ''αναγκαστει'' να εξηγησω σε γνωστους και φιλους που με ρωτανε για τα καιρικα μελλουμενα,και τα οσα εχουν ακουσει. (τα γνωστα) Μετα την εξηγηση λοιπον περι -12 και 850hpa οι 3 εξ αυτων μου ειπαν μεσες ακρες ''ε και γιατι δεν ελεγε τις θερμοκρασιες που θα εχουμε,τι μας νοιαζει τι θα κανει στα 1500μ'' οι 2 εξ αυτων (θειος ο ενας) κρατησαν μια πισινη και μου ειπαν ''κατσε να δουμε'' (αρα ακομα μπορει να το πιστευουν),ενω υπηρξε και ενας που μαλλον δεν του αρεσε η εξηγηση που του εδωσα,και προσπαθησε να αλλαξει θεμα μετα,μισογελωντας και δειχνωντας να μη με πιστευει. Στα αυτια του φανταζαν μη αποδεκτα μαλλον αυτα που ακουγε.Δεν με πειραξε και δε με επηρεασε κανεις απο τους παραπανω.

Με ''πειραξε'' ομως ο τελευταιος σημερα,καθως σε συζητηση 2 γειτονων για τον καιρο που επιασα στο τελος,γυρισε και ειπε ο ενας στην αλλη επι λεξη...μια ετσι μια γιουβετσι,ουτε αυτοι ξερουν τι τους γινεται κυρα Γιωργιαααα.Εκεινη την στιγμη ενοιωσα οτι υποτιματε η επιστημη και το hobby που αγαπω.Το να μπω στη συζητηση και να κατσω να εξηγησω κατι σ αυτον τον ανθρωπο ηταν ανωφελο.Το point ηταν δικο του.Και καθε φορα το point θα ειναι με αυτους τους ανθρωπους καθως το ''hobby'' μας τους δινει τη λαβη.Και μπορει να μη τους την δινουμε εμεις απο δω μεσα,αλλα τους τη δινουν τα δημοσια προσωπα που βγαινουν στα ΜΜΕ.

Με λιγη υπομονη στη προγνωση,και μια σωστοτερη διατυπωση για τον απλο κοσμο,δεν θα ειχε ξεκινησει καμια κουβεντα.

Συμφωνω πληρως με τα οσα ανεφερες φιλαρακι μου καλο...Απλα διαφωνω με αυτο που κανουμε ολοι μας ειτε εδω μεσα ειτε στις διαφορες ομαδες του fb να εκθειαζουμε συνεχως το ονομα του εστω και αν η κριτικη ειναι αρνητικη...

Μεχρι πριν ενα χρονο κανεις δεν ασχολουταν μαζι του γιατι πολυ απλα δεν ηταν αναγνωρισιμος..Τωρα λογο της τηλεορασης τον γνωριζουν οχι μονο οι καιροφιλοι αλλα και η κουτση Μαρια...

Ξερει τι κανει..Και ειναι στοχευμενο...Οπως μεσα απο ενα συγκεκριμενο χωρο,παραμυθιαζε κοσμο με σειρηνες και νταουλια,ετσι και τωρα με φανφαρες κερδιζει τα μμε επειδη το χιονι πουλαει...Ειμαι σιγουρος οτι και ο ιδιος ξερει οτι γραφει μ...κιες αλλα ξερει επισης οτι οι μ...κιες του θα παιξουν..Θα πουλησουν ρε παιδι μου..Αρα και να αστοχησει,ο σκοπος του θα εχει επιτευχθει...Θα εχει ακουστει και διαβαστει το ονομα του...

Ειναι κριμα πρωτιστως για τον ιδιο γιατι για ενα φεγγαρι εκανε μια ομολογουμενως σοβαρη προσπαθεια...Ειναι κριμα και για μας ομως να ασχολουμαστε απλα με ενα κακο επαγκελματια...Για μενα ανεκαθεν ηταν τυχοδιωκτης...Γνωριζω προσωπικα και τον ιδιο και τον κολλητο του...Ξερω πολλα για τις γουνες τους αλλα δεν ειναι της παρουσης..Για αυτους ο καιρος ειναι μονο μπιζνα...Τιποτα αλλο..Και ξερω πολυ καλα τι λεω...Αλλα θα το ληξω εδω..Αφενος για να μην μπαναριστω και αφετερου για να μην εκθεσω το φορουμ...

Εν κατακλειδι θεωρω οτι δεν αξιζει να ασχολουμαστε..Θα κριθει ετσι και αλλιως και απο τους συναδελφους του αμεσα και η καταληξη ειναι γνωστη...Ηδη καποιοι εχουν αρχισει να εκφραζουν τα πρωτα παραπονα..Και ειναι λογικο..Πλεον δεν ειναι ενας καιροφιλος παπατζης αλλα ενας επαγκελματιας μετεωρολογος φαφλατας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νταξει..ότι ειπώθηκε ειπωθηκε.Ο σκοπός  ειναι να κατανοήσει ο κ.Μαρουσακης πως το πήρε ο απλός κόσμος όλο αυτό,και να προσπαθήσει να μην επαναληφθεί στο μελλον για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.Ολοι κάνουμε λάθη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σάκη είσαι αδικος στην κριτική ειδικά για το εν λόγω άτομο, που ξέρω πολύ καλά, πόσο κοντά στην επιστήμη είναι και τι δουλειά και διάβασμα έχει ρίξει για να φτάσει εκεί που ειναι....δεν μπορώ να γράψω πολλά τώρα, αλλά ας είμαστε περισσότερο ενημεροι με κάποια πράγματα...

Το μοναδικό φάουλ του Κλεαρχου ήταν το λεκτικό στον τοίχο του και το παραδέχτηκε στην συνομιλία που είχαμε ....ούτε χιόνια έταξε ούτε πρόγνωση έκανε....ψυχρή εισβολή είπε πιθανότατα να μας έρθει....

Πόσες φορές επίσης έως σήμερα, αλλοιώθηκαν εκτιμήσεις μετεωρολόγων από τα αδηφάγα ΜΜΕ?

Θυμόμαστε παλιότερα τους χιονάνθρωπος του Σάκη από την αναλογική στατιστική εν όψει Χριστουγέννων  ή τις πιγκουινιδες της ΕΜΥ παλιότερα, ή τα ονόματα από ΕΑΑ παραμονές θεομηνιών (τότε μου γράφαμε 2 φίλες ότι κάνουν προσευχή και είναι τρομοκρατημένος για το τι έρχεται), που είναι θεμιτά κατά εμέ.....και πρέπει να ορίζονται και να δίνονται προς ενημέρωση.....προσπερναω επίσης την ανθρωποφαγία από διάφορους πανεπιστημονες καιρικους του φεις....

Δεν φαντάζεστε στα μέσα κοιν δικτύωσης που συμμετέχω στο εξωτερικό ομως, τι αναρτήσεις καιρικές επιστημόνων, μετεωρολόγων και καθηγητών, ανεβαίνουν κάθε μέρα για τον καιρό την κυκλοφορία και ο.τιδηποτε άλλο για μετά από 10,15 και 30 μέρες μπροστά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Σάκη είσαι αδικος στην κριτική ειδικά για το εν λόγω άτομο, που ξέρω πολύ καλά, πόσο κοντά στην επιστήμη είναι και τι δουλειά και διάβασμα έχει ρίξει για να φτάσει εκεί που ειναι....δεν μπορώ να γράψω πολλά τώρα, αλλά ας είμαστε περισσότερο ενημεροι με κάποια πράγματα...

Το μοναδικό φάουλ του Κλεαρχου ήταν το λεκτικό στον τοίχο του και το παραδέχτηκε στην συνομιλία που είχαμε ....ούτε χιόνια έταξε ούτε πρόγνωση έκανε....ψυχρή εισβολή είπε πιθανότατα να μας έρθει....

Πόσες φορές επίσης έως σήμερα, αλλοιώθηκαν εκτιμήσεις μετεωρολόγων από τα αδηφάγα ΜΜΕ?

Θυμόμαστε παλιότερα τους χιονάνθρωπος του Σάκη από την αναλογική στατιστική εν όψει Χριστουγέννων  ή τις πιγκουινιδες της ΕΜΥ παλιότερα, ή τα ονόματα από ΕΑΑ παραμονές θεομηνιών (τότε μου γράφαμε 2 φίλες ότι κάνουν προσευχή και είναι τρομοκρατημένος για το τι έρχεται), που είναι θεμιτά κατά εμέ.....και πρέπει να ορίζονται και να δίνονται προς ενημέρωση.....προσπερναω επίσης την ανθρωποφαγία από διάφορους πανεπιστημονες καιρικους του φεις....

Δεν φαντάζεστε στα μέσα κοιν δικτύωσης που συμμετέχω στο εξωτερικό ομως, τι αναρτήσεις καιρικές επιστημόνων, μετεωρολόγων και καθηγητών, ανεβαίνουν κάθε μέρα για τον καιρό την κυκλοφορία και ο.τιδηποτε άλλο για μετά από 10,15 και 30 μέρες μπροστά....

Τα παμε και τηλεφωνικως Κωστα μου οποτε το θεμα θεωρειται ληξαν...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Εσκεμμένα μπερδεύουν την ** ούτσα με την βουρτσα,στον βωμό του κλικ και του χρηματος

Δεν νομιζω να το μπερδεψαν αυτο εσκεμμενα...Ο κυκλωνας ειναι πολυ πιο ελκυστικος γιατι ξερουμε ολοι τι ειναι...

Κατι ακομα πιο τραγικο ειναι οτι οταν ο Αρναουτογλου προειδοποιουσε για τον τυφωνα στην Ιαπωνια το Φθινοπωρο , καποια sites παραποιησαν τα λογια του σε τιτλους και εβλεπες τιτλους σαν τους παρακατω...

Screenshot_2020-01-20-18-02-47-880.jpeg

Screenshot_2020-01-20-18-03-34-723.jpeg

Βασικα ο δευτερος τιτλος δεν ειναι απο τον τυφωνα στην Ιαπωνια αλλα και αυτο παραποιηση ειναι

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Δεν νομιζω να το μπερδεψαν αυτο εσκεμμενα...Ο κυκλωνας ειναι πολυ πιο ελκυστικος γιατι ξερουμε ολοι τι ειναι...

Κατι ακομα πιο τραγικο ειναι οτι οταν ο Αρναουτογλου προειδοποιουσε για τον τυφωνα στην Ιαπωνια το Φθινοπωρο , καποια sites παραποιησαν τα λογια του σε τιτλους και εβλεπες τιτλους σαν τους παρακατω...

Screenshot_2020-01-20-18-02-47-880.jpeg

Screenshot_2020-01-20-18-03-34-723.jpeg

Βρε ξέρουν τι είναι κυκλώνας και αντικυκλωνας αλλά τα μαγειρεύουν όπως θέλουν για να είναι πιο πιασαρικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ανθρωπος εχει δυο ποδια (εγω λεω οτι εχει τρια). Ειναι γεγονος!  Αντιθετα οι μετεορολογοι που σοσιαλιζονται στα συγχρονα media επιτηδευμενα παραποιουν την επιστημη της μετεορολογιας για να εχουν περισσοτερες προβολες..  Clickbaited τιτλους, πικαντικους, για τη προσελκυση κοσμου να το πατησουν... 🙂  Απαραδεκτοι να παραποιουν την επιστημη, ειναι σαν να πας να καταριψεις τη θεωρια της σχετικοτητας του einstein ή να τετραγωνισει τον κυκλο. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, HuxFlux είπε:

Συγγνωμη αλλα οταν καλει την πολιτεια να ενημερωσει τους πολιτες επειδη ενα μοντελο εδειξε κατι στις 300 ωρες, δεν πιστευω με τιποτα οτι επεσε θυμα κακων αναδημοσιευσεων απο τα σαιτ, ουτε οτι δεν εταξε τιποτα, ουτε οτι απλως την πατησε. Οταν ζητας απο την πολιτεια ως επαγγελματιας μετεωρολογος να ενημερωσει τους πολιτες για επερχομενη ψυχρη εισβολη σε... 300 ωρες, οταν χρησιμοποιεις φρασεολογια οπως "επικινδυνες καταστασεις" (παλι για τις 300 ωρες) ο σκοπος ειναι ξεκαθαρος και ο νοων νοειτο, τα ειπαν αλλοι πιο πανω. Διοτι ως επαγγελματιας, ξερει πρωτος πρωτος και καλυτερα απο τον καθενα πως μετα τις 3 αντε 4 μερες ο καιρος ειναι χαοτικος. Και ακριβως πανω σε αυτο παταει και κανει το κομματι του... Και ακομα καλυτερα ξερει οτι αυτα που δειχνουν τα μοντελα στις 300 ωρες θα εχουν αλλαξει τελειως στα επομενα 1-2 τρεξιματα. Αν 10% βγει η προβλεψη των 300 ωρων , θα βγει και θα πει σας τα λεγα πρωτος 10 μερες πριν, κι αν δε βγει, απλα θα ισχυριστει αυτο που ηδη εχει ξεκινησει και ισχυριζεται στο fb του οτι ο καιρος ειναι ενα χαος και σε τοσο μακρινες προβλεψεις δεν μπορει να εισαι σιγουρος και οτι τα σαιτ χρησιμοποιησαν τις δημοσιευσεις του για να υπερβαλλουν...  (ασε που κανει και χρονολογικες μετατοπισεις, τη προηγουμενη βδομαδα ελεγε για 24-27 του μηνα, προχθες μιλαγε για το κλεισιμο του μηνα και σημερα που βλεπει οτι δε του βγαινει το story, επανηλθε στις 24 του μηνα, οτι να μωρε η επικινδυνη ψυχρη εισβολη παλλατζαρει στα συνορα μας και θα δουμε...Παλι καλα που δυτικισε κι αυτο στις 24 και εχει κατι να πει σε σχεση με οσα εταζε...) . Οποτε το ερωτημα ειναι, για ποιο λογο λοιπον προβαινει σε τοσο βαρυγδουπες εκφρασεις (καλω την πολιτεια να ενημερωσει τον κοσμο, βλεπω επικινδυνες καταστασεις στο κλεισιμο του μηνα);

Κι αντε πες οτι το εκανε με ολες τις καλες προθεσεις και τον αδικησαν οι αναδημοσιευσεις που δημιουργησαν δηθεν αλλες εντυπωσεις απο αυτο που ηθελε να πει αυτος οταν μιλουσε για επικινδυνες καταστασεις... Θα περιμενε λοιπον κανεις οτι την επομενη φορα θα ηταν πιο προσεκτικος οταν καλει πολιτεια , αρχες κλπ, ωστε... "να μην ξαναπεσει θυμα κακων δημοσιευσεων απο αδηφαγα σαιτ που κυνηγανε τα κλικ". Φευ... Χθες κι ενω ολα τα μοντελα δινουν +10ρια ας πουμε, κι ενω δηθεν ειχε ηδη πεσει θυμα αδηφαγων σαιτ, εκανε νεα αναρτηση επιμενοντας σε ψυχρη εισβολη και ζητωντας εκ νεου απο την πολιτεια ενεργειες....

Λοιπον καθαρες κουβεντες. Δεν φταινε τα αδηφαγα σαιτ. Γιατι τα αδηφαγα σαιτ δεν το κανανε ποτε αυτο με αφορμη καποια αναρτηση του Κου Ζιακοπουλου η του Κου Κολυδα; Τα αδηφαγα σαιτ υπαρχουν, ναι, αλλα παντα υπαρχουν κι αυτοι που τα ταιζουν συνειδητα και κατ'εξακολουθηση. Και ξερουμε πολυ καλα ποιοι ειναι αυτοι. Κερδισμενες και οι 2 πλευρες στο τελος, χαμενο βεβαια το επαγγελμα του μετεωρολογου στα ματια του κοσμου, αλλα σιγα τα ωα, για ορισμενους. Αλλωστε πολλες φορες η δυσφημιση ειναι η καλυτερη διαφημιση.

Δεν ειχα σκοπο να επανελθω στο συγκεκριμενο θεμα, διοτι οπως αναφερθηκε και πιο πανω, αξια δινουμε, αλλα να ξεπλυνω τα αδικαιολογητα, οχι, δεν γινεται.

Aγαπητε μου φίλε επειδή προέρχομαι από τα ΜΜΕ, άφησε με να ξέρω καλύτερα το πώς λειτουργούν....και ειδικά τα τελευταία 10-15 χρόνια, όπου έχουν προαχθεί διάφορα τεχνολογικά πραγματάκια, που δίνουν αμεσότητα, λινκς και χρήματα....

Προς ενημέρωση το προγνωστικό μοντέλο του Κλέαρχου, είναι φτιαγμένο για να προσπαθεί να πιάνει τις διατάξεις που διαμορφώνουν τις κυκλοφορίες....λεπτομέρειες δεν μπορώ να δώσω εγώ, αλλά επίσης παρακολουθείται τα τελευταία χρόνια, διορθώνεται, αναβαθμίζεται και είναι σε πειραματικό στάδιο....είπα επίσης ότι το λεκτικό στον καιρό είναι η μεγάλη ουσία κι αυτό είναι λάθος που παραδέχτηκε και ο ίδιος....αλλά επειδή τον ξέρω τον μετεωρολόγο αυτόν από πολύ μικρότερο, οι προθέσεις του είναι υγιεινές επιστημονικά.....αυτά.....

ΥΓ Και δεν Μ αρέσει η υποκρισία, η μεροληψια και η άκρατη ανθρωποφαγία, στο όνομα μάλιστα της επιστήμης!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 17/1/2020 at 10:50 ΜΜ, menidi είπε:

Το -12 για Αθήνα είναι Αρμαγεδώνας. Δεν μπορούν να το καταλάβουν; Χαχαχααα

Το άκουσα κι εγώ σήμερα για πρώτη φορά από δικό μου μάλιστα άνθρωπο στο σπίτι και κουφάθηκα χαχα...

Εύκολα μπερδεύεται κανείς που δε ξέρει κι  άντε τώρα να του εξηγήσεις... προφανώς το μπερδεύουν με την επιφάνεια, δε καταλαβαίνουν αυτά τα hPa..

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

well μόλις έπεσε ¨θύμα" και ο μπαμπάς μου που με ρώτησε πριν από λίγο αν έρχεται το ψύχος στα τέλη του μήνα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελικα ολοι μας το περασαμε αυτο με την ανακριση.και μενα με πρηξανε με το σκανδιναβικο ψυχος και μαλιστα μερικοι ειχαν και "υφος" οτι με πιασανε ανενημερωτο οτι ερχεται σκανδιναβικο ψυχος κι εγω δεν τους ειχα πει τιποτα...χαχαχαχα...φυσικα προσπαθησα να εξηγησω αλλα παιδια οντος το πισετψε πολυς κοσμος και δεν ξερω γιατι.συνηθως ειναι υποψιασμενοι και καχυποπτοι  αλλα αυτη την φορα εγινε ντορος.και εδω θα συμπληρωσω και δεν θα ξανασχολιασω οτι μεσα σε 10 μερες ενας νεος σταρ ξεπροβαλε και οσο και να σας φαινεται παραξενο γιατι ηταν τεραστια αποτυχια την οποια ακομη και τωρα γινεται να προσπαθεια να καμουφλαριστει ενω η ακυροτητα της φαινοταν εδω και αρκετες μερες και θα μπορουσε εγκαιρα να πει οτι δεν θαγινει αυτο που ανεφερα .Απ εδω και περα θα κανει τρελλα νουμερα τηλεθεασης και θα γινει πασιγνωστος κατι που δεν το ειχε πριν.το ηθικο διδαγμα ειναι αυτονοητο νομιζω απλα ειναι προς αποφυγη γιατι δεν αποτελει καλο παραδειγμα για νεους ανθρωπους....αυτα απο μενα για το συγκεκριμενο θεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και να συμπληρωσω οτι εαν κανει κατι αρχες φλεβαρη που υπαρχει πιθανοτητα ειμαι σιγουρος και οτι στοιχημα θελετε οτι θα βγει και απο πανω και θα το συνδεσει τα λεγομενα του μιλωντας για καθυστερησει κτλ...εμεις θα ξερουμε οτι θα ειναι φαουλ αν το κανει ο κοσμος οχι ομως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...