Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ 3-7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι τρομερή μέρα!! Σήμερα ήταν για Μακρινίτσα, σε κάποιο μαγαζί μέσα, τζακάρα, μαγειρευτό φαγητάκι. Ε ρε τον κορωνοϊό μου μέσα 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τρομερή η δορυφορική που δείχνει τα νέφη να προσκρούουν στην Πίνδο και να εξαναγκάζονται σε άνοδο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο ακόμη και τα "χιλιάρισε" η Στενή!

http://penteli.meteo.gr/stations/steni/

Λίγο πάνω από τα 330mm η κακοκαιρία μέχρι τώρα. Πολυ μεγάλα ποσά υετού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπω κρυοοοοοοοοοο!!!!!!!!! 

Ψιλόβροχο με 8.9 βαθμους.... αίσθηση 3.7......ριπες πάνω από 50χλμ/ωρα

Επανέναρξη φαινομένων στα Καλάβρυτα με 4 βαθμούς στα 740μ και χιόνι από τα 1200μ....

Επικη κακοκαιρία.. Θα μπορούσε να ήταν άνετα Γεναρης

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε καμια ενημέρωση για Παρνηθα από Φλαμπουρι και πάνω????? 

Κάτι μου λέει πως έχουν μπει σίγουρα αρκετοί πόντοι.... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.... πριν 10 min (ώρα 18.14) .... πανοραμική από το μπαλκόνι μου .... αριστερά Πάρνηθα , κέντρο Πεντέλη .... 

DSCN7881.thumb.JPG.16bd5f62aac203104b1aed007a03ba3f.JPG

.... με θερμοκρασία 8 C , ψιλόβροχο , υγρασία 78 % και μέτριους - ισχυρούς Β - ΒΑ ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Storm total>200 mm

 

Παπαδες  351.8 mm

Στενη 338.8 mm

Σεττα 321.4 mm

Σκιαθος 310.8 mm

Κυμη  296.6 mm

Ζερικι  252.2 mm

Σιμωνοπετρα  240 mm

Ζαρακες 216.8 mm

Σκοπελος  205.2 mm

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Έχουμε καμια ενημέρωση για Παρνηθα από Φλαμπουρι και πάνω????? 

Κάτι μου λέει πως έχουν μπει σίγουρα αρκετοί πόντοι.... 

 

Τελευταία ενημέρωση πριν κανα 3ωρο απο Μπάφι, το είχε γυρίσει σε χιόνι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά από Θεσσαλονίκη τι γλέντια εκεί έχει καταιγίδα??? πολύ μαυρίλα προς τα εσας

20200406_190757.jpg

20200406_190804.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν και αυτη η κακοκαιρια αφησε στον βολο μολις 34,2 χιλιοστα μεχρι στιγμης μαρεσει γιατι βρεχει καθε μερα(εδω και 2 εβδομαδες σχεδον 😛 )...γενικα ειναι πιο χειμωνας απο τον φετινο χειμωνα .....απλα να πω οτι τις πρωτες 6 μερες ο απριλιος στον βολο εχει μεση θερμ 9,5.....μεση ελαχιστη 7,3 και μεση μεγιστη 12....απολυτα ελαχιστη 4 και απολυτη μεγιστη 13,4....

επισης εχει μια μερα με μονοψηφια μεγιστη,,,,,κατι εντυπωσιακο ειναι οτι απο 23 μαρτιου μεχρι σημερα δηλαδη 15 μερες , εχουμε 12 μερες βροχης και 2,5 μερες με ηλιο.....το πηλιο βαζει χιονι και εχει 5 μερες χιονοπτωσης για τον απριλιο απο τα 1100 και πανω.....αν μη τι αλλο κλεινει εντυπωσιακα  ο φετινος χειμωνας....προσπαθει να σωσει οτι προλαβαινει

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Παιδιά από Θεσσαλονίκη τι γλέντια εκεί έχει καταιγίδα??? πολύ μαυρίλα προς τα εσας

20200406_190757.jpg

20200406_190804.jpg

Βορεια μας ηταν αλλα δεν ειχε καταιγιδα

 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκίνησε ψιχαλιζει με μερικές βροχοκουρτινες νοτιοδυτικα μας και σκοτείνιασε ο καιρος 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Το ανάγλυφο παίζει τεράστιο ρόλο στην διάρκεια χιονοκάλυψης ενός βουνού. Η κορυφή της Δίρφυς τυχαίνει να έχει και το κατάλληλο ανάγλυφο για διατήρηση χιονιού αφού περιμετρικά της είναι γεμάτη χαράδρες (λάκκες) με κλίση που βοηθάει τοσο στο να στοιβάζονται μεγάλες ποσότητες χιονιού όσο και στη δημιουργια χιονοστιβαδων.

Το Πήλιο πχ δν έχει τέτοιες κλίσεις συν του οτι ειναι φουλ δασωμένο μέχρι την κορυφή 1624μ. Άρα μέρος του χιονιού δε φτάνει καν στο έδαφος και λιώνει με το 1ο φως του ήλιου.

Άγιο Όρος, έχει επίσης τέτοια σημεία αλλά ελάχιστα γτ το μεγαλύτερο τμήμα του έχει σχεδόν κάθετη κλίση. Δηλαδή το Άγιο Όρος είναι πρακτικά αδύνατο να βάλει 2-3-4 μέτρα μόνο και μόνο λόγω αναγλύφου.

Σπυρο δεν έχει τίποτα η Δίρφυς με εξαίρεση το Δυτικό λούκι που αν το σκεφτείς το χτυπάει όλη μέρα ο ήλιος και δεν έχει καμία ιδιαίτερη κλίση στα υψόμετρα που κρατάει χιονι.Aπλά ο βοριάς το γεμίζει με χιόνι.Αυτό που έχει η Δίρφυς είναι πολλά  μέτρα χιόνι. Το σημείο που ήταν η χιονούρα στις 10/7 ήταν στην βόρεια πλευρά, κάτω από ένα βράχο. Τίποτα το ιδιαίτερο .Βλεπε παρακάτω φωτο .Έχω ανέβει 3 φορές στη  κορυφή και μια φορά μέχρι το Δυτικό λούκι με πολύ  χιόνι . Το γνωρίζω το βουνό . 

Το βουνό είναι "αλλου" και αυτό φαίνεται όχι από το χιόνι ( που ειναι δύσκολο  να δεις πόσο πραγματικά έπεσε) αλλά από τα mm που γράφουν οι σταθμοί σε  Στενή, Σέττα,  Παπάδες  ή π.χ στους στροπωνες που από αναφορές στο fb έχει 400mm storm total αυτή την στιγμή . 

Τα άλλα βουνά που αναφέρεις είναι φυσικά μεγάλες δυνάμεις αλλά δεν είναι στην ίδια ευνοϊκή θέση με την Δίρφυ. Π.χ η Ζαγορά γράφει τα mm με πιο ανατολικό άνεμο που τα 1500μ  δεν τα κάνουν πάντα χιόνι.Στο Άγιο Όρος νομίζω έχω δει φωτο με χιονούρα στα 400μ υψόμετρο Ιούνιο εξαιτίας φυσικά της κάθετης κλίσης και της συσσώρευσης μέτρων χιονιού .

Ξέχασα την φωτο ...

Screenshot_20200406-195026_Maps.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ νερο και εδώ😄 ποιοτικο νερο με συνεχομενη ποτιστικη βροχη,70 με 75 χιλιοστα περιπου σε 40 ωρες από το απόγευμα του σαββατου εως το πρωι σημερα κατά της 9 περιπου.συν καποιες ωρες από την βροχη την παρασκευη-σαββατο πρωι.και στα βουνα ολος ο υετος ηταν χιονι.καλο για να γεμισουν λιγο οι αποθηκες νερου .πολλα πλημμυρισμενα χωράφια στον καμπο.αν και δεν ειχε διαυγεια προσπαθησα να βγαλω καποιες φωτο από το σπιτι προς το βερμιο το απόγευμα ενώ πριν νυχτωσει ξαναθολωσε από κλεισιμο με χιονακι στα ψηλα του..δεν είναι καθαρες αλλα ας τις βαλω!

χιονοκαλυψη εχει από τα 750-800(το σημειο με το υλοτομημενο δασος αριστερα κατω στην φωτο τοσο είναι περιπου)

GVCrF0H.jpg

και μια με ζουμ

Q2U4VHe.jpg

και μια με αρκετο ζουμ προς τις πιστες😎

ydhuLIU.jpg

και το καιμακτσαλαν πολύ χιονι φωσφωριζει από τον καμπο αλλα δεν φαινεται ολοκληρο από το σπιτι μου και ειχε θολουρα το απόγευμα και δεν εβγαλα!

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Σπυρο δεν έχει τίποτα η Δίρφυς με εξαίρεση το Δυτικό λούκι που αν το σκεφτείς το χτυπάει όλη μέρα ο ήλιος και δεν έχει καμία ιδιαίτερη κλίση στα υψόμετρα που κρατάει χιονι.Aπλά ο βοριάς το γεμίζει με χιόνι.Αυτό που έχει η Δίρφυς είναι πολλά  μέτρα χιόνι. Το σημείο που ήταν η χιονούρα στις 10/7 ήταν στην βόρεια πλευρά, κάτω από ένα βράχο. Τίποτα το ιδιαίτερο .Βλεπε παρακαρω φωτο .Έχω ανέβει 3 φορές στη  κορυφή και μια φορά μέχρι το Δυτικό λούκι πολύ  χιόνι . Το γνωρίζω το βουνό . 

Το βουνό είναι "αλλου" και αυτό φαίνεται όχι από το χιόνι ( που ειναι δύσκολο  να δεις πόσο πραγματικά έπεσε) αλλά από τα mm που γράφουν οι σταθμοί σε  Στενή, Σέττα,  Παπάδες  ή π.χ στους στροπωνες που από αναφορές στο fb έχει 400mm storm total αυτή την στιγμή . 

Τα άλλα βουνά που αναφέρεις είναι φυσικά μεγάλες δυνάμεις αλλά δεν είναι στην ίδια ευνοϊκή θέση με την Δίρφυ. Π.χ η Ζαγορά γράφει τα mm με πιο ανατολικό άνεμο που τα 1500μ  δεν τα κάνουν πάντα χιόνι.Στο Άγιο Όρος νομίζω έχω δει φωτο με χιονούρα στα 400μ υψόμετρο Ιούνιο εξαιτίας φυσικά της κάθετης κλίσης και της συσσώρευσης μέτρων χιονιού .

Ξέχασα την φωτο ...

Screenshot_20200406-195026_Maps.jpg

7-7-2019... από τις ελάχιστες φορές στην ζωή μου που έβλεπα αυτή την εικόνα!

 

Ενώ το τελευταίο κομματι χιονιού που έβλεπα από το σπίτι μου, έλιωσε 15/7

052D2B2A-2754-4E1D-9207-6AAA7AD1BF60.png

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτα ο Παππους ποτε βρηκε να το ριξει....σπασαμε τα ποδια κ τα πεδιλα μας στον καταγαλανο ουρανο κ ηλιο που εβγαζε πετρες ως τα 2100 μετρα το Γεναρη....

Τεσπα...

Εκπληκτικη ημερς κ στην Αττικη με.κρυο πανεμορφο με αισθηση αερα χαλαρα Ιανουαριου...

Βαρια συννεφια κ ψεκαδες ολη μερα κανα 1.5 - 2 μμ.απτο ψιλοβροχο....

Διακυμανση 8.1-.10.8 ο ΕΜΠ και τωρα ηδη 8.1 ελαχιστη ημερας με.αισθηση 6.5.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...