Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ 3-7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, oldboy332 είπε:

Tα άλλα βουνά που αναφέρεις είναι φυσικά μεγάλες δυνάμεις αλλά δεν είναι στην ίδια ευνοϊκή θέση με την Δίρφυ. 

Σε καιρούς βορείου ρεύματος όχι, σε καιρούς κεντροβόρειας χώρας ναι που το κρύο φτάνει οριακά μέχρι υπερβόρεια Στερεά. Επίσης έχουμε δει πολλές φορές κακοκαιρίες που στη Ζαγορά δεν άφησαν ιδιαίτερο υετό αλλά στα Χάνια έριξε 1-2 μέτρα χιόνι. Άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε το τι κάνει στα ψηλά από τα mm της Ζαγοράς ούτε όταν είναι πολλά, ούτε όταν είναι λίγα. Στον Παρνασσό πχ έχει βάλει 1-1.5 μέτρο χωρίς κανα ιδιαίτερο υετό σε Αμφίκλεια και Πολύδροσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.... σήμερα η Παξιμάδα Καρύστου είχε μέση τιμή ανέμων τα 68.7 km/h που αντιστοιχούν σε 8 bf .... με μέγιστη ταχύτητα ριπής τα 114.3 km/h που αντιστοιχούν σε 11 bf .... (.... μιά συνηθισμένη κακοκαιρία για την Παξιμάδα ....).... και πρώτη στον άνεμο για σήμερα .....

ΥΓ .... έτσι για την ιστορία .... τον Ιανουάριο είχε max 160.9 km/h ,Φεβρουάριο 164.2 km/h ,Μάρτιο 130.4 km/h που αντιστοιχούν σε 12 bf (.... γιατί εκεί σταματά η κλίμακα ...) , όλους όπως και σήμερα με ΒΔ .....

.... τον Αύγουστο με τον Φάρο ακόμα .....

DSCN5985.thumb.JPG.fa239f93a0275f47891a8227a23dde9e.JPG

.... και λίγο αργότερα ..... 14 Σεπτεμβρίου 2019 ...

897704047_156kmh.thumb.jpg.7f2100642d7f29dade82da932bc2ae39.jpg

.... λόγω λίγο ''τσιμπημένων'' ριπών .... δεν άντεξε για ακόμη μια φορά τα 156 km/h .....

http://www.ikarystos.gr/2019/09/156.html

http://www.ikarystos.gr/2019/09/blog-post_16.html

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Σε καιρούς βορείου ρεύματος όχι, σε καιρούς κεντροβόρειας χώρας ναι που το κρύο φτάνει οριακά μέχρι υπερβόρεια Στερεά. Επίσης έχουμε δει πολλές φορές κακοκαιρίες που στη Ζαγορά δεν άφησαν ιδιαίτερο υετό αλλά στα Χάνια έριξε 1-2 μέτρα χιόνι. Άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε το τι κάνει στα ψηλά από τα mm της Ζαγοράς ούτε όταν είναι πολλά, ούτε όταν είναι λίγα. Στον Παρνασσό πχ έχει βάλει 1-1.5 μέτρο χωρίς κανα ιδιαίτερο υετό σε Αμφίκλεια και Πολύδροσο.

Σπύρο, η Αμφίκλεια δεν έχει Θάλασσα ( να ξερνάει) και το βουνό πισω της εχει κορυφή + 2000μ από αυτή, αρα είναι τελείως διαφορετικές οι συνθήκες στα ψηλά του Παρνασσού .Δεν συγκρίνεται με  Ζαγορά /Χάνια. Υπήρχε σταθμός στα Χάνια παλαιότερα.Ποτέ δεν είχε τα mm της Ζαγοράς κατα την διαρκεια ευνοϊκής κακοκαιρίας για το Πήλιο . Εαν κανω λαθος ας με διορθώσει κάποιο παιδί .Κατα τα άλλα είναι μαγικό μέρος τα Χάνια και μεγάλωσα με τις εικόνες απο την TV όπου οι είσοδοι των ξενοδοχείων ήταν ο 1ος όροφος αφού το ισόγειο προς τον δρόμο ήταν θαμμένο.Πολυ θα ήθελα να μένω εκεί μόνιμα . 

Σε κάθε περίπτωση για εμένα αυτό που κάνει η Δίρφυς ( και ολα τα βουνα της Εύβοιας )το κάνουν μόνα τα βουνά της Κρήτης. Και δεν εννοώ μόνο μέτρα χιόνι, εννοώ και την συχνότητα που κάνει τα μέτρα. 

Παίδες sorry το ξεχειλώσαμε το θέμα αλλά είναι προς το τέλος η κακοκαιρία όποτε νομίζω είχε λίγο χώρο για γενικότερα σχόλια.Θα αλλάξουμε θέμα εαν συνεχίσουμε τον διάλογο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..ο χειμωνας καλα κρατει..χιονακι και σημερα στο χωριο μου σπαρτιας αιτωλοακαρνανιας ορεινη τριχωνιδα οπως και στο λαμπιρι..απ τα 1100 το κραταει..χιονακι και στην ανω χωρα ναυπακτιας απο φιλο..πολυ χιονι ολα τα βουνα της στερεας περιπου απ τα 1300 και πανω ανεβαινει εκθετικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια υπεροχη κ σπανια για Απριλιο χειμωνιατικη βραδια πηγα για το περπατημα της ημερας κ ενιωθα οτι πλησιαζουν τα Χριετουγενβα χωρις πλακα....

Πεντακαθαρος αερας κρυος με την απαγορευση κυκλοφοριας εχει μειωθει εντυοωσιακα η ρυπανση της ατμοσφαιρας κ φαινεται αυτο μετα απο 3 εβδομαδες συν τη βροχη συν το δυνατο ΒΒΑ που εξακολουθει να πνεει...

8 βαθμους ακριβως στο μπαλκονι κ δεν στεκεσαι χωρις χοντρα ρουχα εξω...αισθηση 5.5 λεει ο ΕΜΠ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κάθε βουνό δείχνει τη δυναμική του με άλλο τρόπο. Άλλα βουνά τη δείχνουν με το πόσο έυκολα χιονίζονται (δλδ με πολλούς τρόπους), άλλα με το πόσο εύκολα κρατάνε και το 10ποντο, άλλα με το πόσο έυκολα θάβονται όταν έχουν τον καιρό τους. Στην τελευταία βορειοελλαδίτικη κακοκαιρία είδαμε τι θαύματα μπορούν να γίνουν ακόμα και σε πεδινά τμήματα χωρίς καμιά ιδιαίτερη ψυχρή εισβολή. Είναι μια ξεχωριστή δυναμική των βόρειων ορεινών που η Δίρφυς και το Πήλιο δεν έχουν. Και δεν μπορούμε να μην την αναφέρουμε.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aλλα 6.1 χιλιοστα βροχης επεσαν σημερα στη Κατερινη (απο τα μεσανυχτα εως νωρις το πρωι) και ετσι εκλεισε αυτη η φανταστικη κακοκαιρια με συνολο τα 83.1mm, ενω συνολικα ο μηνας εφτασε τα 169.2mm σε μολις 6 μερες...γενικα η μερα σημερα κυλησε με συννεφια και καποια μικροανοιγματα στα οποια ξεπροβαλλαν πανλευκα Πιερια Ορη και Ολυμπος, ενω η θερμοκρασια κυμανθηκε απο 7.1 εως 14.6 βαθμους (8.5 αυτη την ωρα με την συννεφια να παραμενει)...

Αναλυτικα τα storm totals απο 5 σταθμους της Πιεριας και σε παρενθεση ο μηνιαιος υετος ως τωρα:

Νεος Παντελεημονας 122.1mm (238.2mm)

Αγιος Δημητριος (880μ.) 89.8mm (138.2mm)

Περισταση (λιγο εξω απο Κατερινη) 87.3mm (165.6mm)

Διον 77.6mm (154.6mm)

Kορινος 66.8mm (123.2mm)

O Aπριλιος μεσα σε 6 μερες εβγαλε τα σπασμενα ολου του χειμωνα τοσο υετικα οσο και απο πλευρας χιονιου στα βουνα...το χιονοδρομικο κεντρο στο Ελατοχωρι εβαλε οσο χιονι βαζει μεσα σε εναν ολοκληρο χειμωνα υπο κανονικες συνθηκες...

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια μια ακόμη θαυμάσια καιρικά μέρα.....7,8mm υετού, αρκετό κρύο (κύμανση 6,9-8,8οC)….47mm συνολικά κακοκαιρίας.....340,9mm (37 ημέρες υετού), για το 2020....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3.8mm τα νυχτερινα + 1.1mm τα απογευματινα οπου ψιχαλιζε για κανα 5ωρο =4.9mm.Στα 32.6mm στορμ τοταλ στο βουνο και 31.8mm ο σταθμος στη πολη 2χλμ μακρυα μου.

48.6 η Σαλαμινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβρεχε όλη μέρα στο Κρυονέρι ,βροχή και στο χωριό μεχρι αργα το απόγευμα όπως με ενημέρωσαν οι δικοί μου αφού ο σταθμός δεν "έπιασε" το ανεμοβροχι . Πάμε αύριο για αυλαία. Θα κλείσω την ημέρα με τα παρακάτω όμορφα νούμερα από τον σταθμό στους Παπάδες Ευβοίας...1481mm από τον Οκτώβριο !

SmartSelect_20200407-005059_WeatherLink.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Έβρεχε όλη μέρα στο Κρυονέρι ,βροχή και στο χωριό μεχρι αργα το απόγευμα όπως με ενημέρωσαν οι δικοί μου αφού ο σταθμός δεν "έπιασε" το ανεμοβροχι . Πάμε αύριο για αυλαία. Θα κλείσω την ημέρα με τα παρακάτω όμορφα νούμερα από τον σταθμό στους Παπάδες Ευβοίας...1481mm από τον Οκτώβριο !

SmartSelect_20200407-005059_WeatherLink.jpg

Ποτέ δεν είχα στο μυαλό μου και το χωριό μου έχει τέτοια δυναμική!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9.0 βαθμοί εδώ και υγρασία 69%.......

storm total 20.6 mm ... 0.2 mm από αυτά, έπεσαν σήμερα λίγο μετά τα μεσάνυχτα ..

σε κάποια φάση μου φάνηκε πως άκουσα βροχή εξώ, αλλά για πολύ λίγο και ήμουν απασχολημένος εκείνη τη στιγμή, οπότε δε κοίταξα..

παίζει να μιλάμε για τοπικότητα εδώ, μιας και κανένας απ' τους πιο κοντινούς σταθμούς στον δικό μου, δε κατέγραψε αυτά τα 0.2 mm

Το άλλο περίεργο απόψε είναι ότι μέχρι αυτή την ώρα δε μας έχει μουρλάνει στον αέρα τόσο όσο περίμενα... φυσάει μεν αλλά δεν ακούγεται όσο περιμένα.. μόλις 40 km/h μέγιστη ριπή ανέμου μετά τα μεσάνυχτα για σήμερα και μέχρι ώρας......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους! Ασθενές ψεκάδιασμα στο Κρυονέρι με την Θ στους 5,5 .Τα ίδια και στο χωριό με την Θ στους 4,2 (!) βαθμούς . 

Βρέχει πλέον με καλή ένταση στο Κρυονέρι. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλή βροχή τώρα Άνω Λιόσια με ελαφρύ βοριαδακι και Τ στους 7. Η Πάρνηθα λογικά από καζίνο και πάνω θα πρέπει να ασπρίζει... Καλημέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιασε ποτισιτικη εδω με.θυελλωδη βορια....ελαχιστη τωρα 7 και πεφτει σταδιακα...αισθηαη 4....

Στην Παρνηθα.χιονιζει σιγουρα κ πολυ το θεμα ειναι τι κανει σε Υμηττο Πεντελη...

Καλα Χριστουγεννα παιδια....θα μεινει στην Ιστορια αυτος ο Απριλιος δεν θυμαμαι αλλη φορα τοσες μερες.σερι κρυο βροχες και χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...