Jump to content
userMak

Real time δείκτης ανέμου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

είμαι γενικά άσχετος με το αντικείμενο, και ψάχνω 2-3 έγκυρα site ιδανικά ελληνικά που να παρέχουν σε real time την ταχύτητα ριπής ανέμου.

 βρίσκομαι στο Χαλάνδρι, οπότε θα ήθελα κάτι όσο πιο κοντινό και αξιόπιστο γίνεται. Έχω βρει 1-2 site τα οποία τα τσεκάρω αυτό τον καιρό, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω και κάποιο σημείο αναφοράς για να καταλάβω αν οι μετρήσεις που βλέπω είναι αξιόπιστες. Φαντάζομαι ότι κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε για αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι η σελίδα να ενημερώνεται κάθόλη την διάρκεια του 24ώρου και τα δεδομένα να ανανεώνονται σε όσο πιο τακτά διαστήματα γίνεται.

Γνωστός που ασχολείτε με ψάρεμα πχ μου ανέφερε το windguru το οποίο το θεωρεί αξιόπιστο ως προς τα αποτελεσματα αλλά και ότι πράγματι είναι συνεχώς online με ενημερωμένα δεδομένα αλλά

α. δεν έχει κάποιο σταθμό κοντά στο Χαλάνδρι και

β. δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα με τον τρόπο που χρειάζομαι.

Ουσιαστικά θέλω να ενημερώνω ένα σύστημα αυτοματισμού που έχω για το σπίτι με δεδομένα από το site ώστε ανάλογα με την κατάσταση του αέρα να μαζεύει πχ την τέντα ή να ειδοποιεί να κλείσω τα παράθυρα πχ.

Ελπίζω να βρεθεί κάτι

* καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να στηριχτώ σε αυτά τα στοιχεία, αλλά για λόγους ενασχόλησης θα ήθελα να το δοκιμάσω

Επεξεργάστηκε από userMak
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, userMak είπε:

Καλησπέρα σας

είμαι γενικά άσχετος με το αντικείμενο, και ψάχνω 2-3 έγκυρα site ιδανικά ελληνικά που να παρέχουν σε real time την ταχύτητα ριπής ανέμου.

 βρίσκομαι στο Χαλάνδρι, οπότε θα ήθελα κάτι όσο πιο κοντινό και αξιόπιστο γίνεται. Έχω βρει 1-2 site τα οποία τα τσεκάρω αυτό τον καιρό, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω και κάποιο σημείο αναφοράς για να καταλάβω αν οι μετρήσεις που βλέπω είναι αξιόπιστες. Φαντάζομαι ότι κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε για αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι η σελίδα να ενημερώνεται κάθόλη την διάρκεια του 24ώρου και τα δεδομένα να ανανεώνονται σε όσο πιο τακτά διαστήματα γίνεται.

Γνωστός που ασχολείτε με ψάρεμα πχ μου ανέφερε το windguru το οποίο το θεωρεί αξιόπιστο ως προς τα αποτελεσματα αλλά και ότι πράγματι είναι συνεχώς online με ενημερωμένα δεδομένα αλλά

α. δεν έχει κάποιο σταθμό κοντά στο Χαλάνδρι και

β. δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα με τον τρόπο που χρειάζομαι.

Ουσιαστικά θέλω να ενημερώνω ένα σύστημα αυτοματισμού που έχω για το σπίτι με δεδομένα από το site ώστε ανάλογα με την κατάσταση του αέρα να μαζεύει πχ την τέντα ή να ειδοποιεί να κλείσω τα παράθυρα πχ.

Ελπίζω να βρεθεί κάτι

* καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να στηριχτώ σε αυτά τα στοιχεία, αλλά για λόγους ενασχόλησης θα ήθελα να το δοκιμάσω

Καλησπερα φιλε και καλως ηλθες.👋Στο windguru και σε πολλα παρομοια sites τα μετεωρολογικα δεδομενα που πaρεχονται ειναι απο προγνωσεις μοντελων και οχι live.Εκτος αν καποιο site εχει την υπηρεσια ρανταρ οπου με 2-5λεπτη καθυστερηση μπορεις να δεις που βρισκονται οι βροχες.Οχι και ο ανεμος ομως. 

Aυτος εδω ειναι οτι πιο κοντινο σε σενα και ανανεωνει ανα 5' https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ICHALA5 Μπορεις να βρεις και αλλους κοντινους εδω https://www.wunderground.com/wundermap εδω https://www.meteo.gr/Gmap.cfm κι εδω https://www.stravon.gr/pinakas/ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστώ πολύ! αυτό που έψαχνα. Ελπίζω τώρα σε κάποιο από αυτά να μπορέσω να πάρω τα στοιχεία που χρειάζομαι.

Εμπειρικά, γνωρίζεις πιο από αυτά θεωρείτε ποιο αξιόπιστο στις μετρήσεις του (ειδικά του ανέμου που με ενδιαφέρει) 

Χρειάζομαι μια βάση, τουλάχιστον να επιβεβαιώσω (και να κατάλαβω) αν πχ τα 15km/h που λέει το x site είναι σωστή ή όχι

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και την βοήθεια

edit: Να προσθέσω ότι εμπειρικά το meteo.gr στην μέτρηση ανέμου το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο (όχι στις θερμοκρασίες και την πρόβλεψη)

είχα προσπαθήσει να βρώ κάτι σαν το λινκ που μου έδωσες και δεν τα είχα καταφέρει.

Επεξεργάστηκε από userMak
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τπτ φιλε.

Αξιοπιστια θα αναζητησεις στους σταθμους και οχι στα sites. Tα sites απλα φιλοξενουν τους σταθμους των ιδιωτων η του ΕΑΑ.

Π.Χ εαν βλεπεις σε αυτον του Χαλανδριου ριπες ανεμων που δεν ειναι παραπλησιες των γειτονικων,τοτε αυτος ο σταθμος ισως καλυπτεται απο ενα εμποδιο (τοιχος π.χ) και δεν δειχνει σωστα τις τιμες.Θεωρω ομως οτι ο συγκεκριμενος ειναι σωστος,καθως την ανεμωδη 7/4 εδωσε ριπη 61.8mm.Τσεκαρα και τους γετονικους σταθμους για εκεινη τη μερα και ειδα οτι εχουν παρομοιες ριπες.

Να εισαι καλα και ευχομαι να βρεις συντομα λυση.✌️

 

image.png.a0b8b919e1685458bad025233ecf4462.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...