Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλή Κυριακή σε όλους!

Μου κάνει εντυπωση ένα πράγμα εμένα, σχετικα με τον επερχομενο καύσωνα ... πως γινεται να έχουμε για μερες +25 στα 850hPa (φυσικα μπορει να αλλαξει αυτο μιας κι απέχουμε κάποιες μερες) (για ένα μηνα νωριτερα πες..) και πιο χαμηλή φυσικα στα 500hPa σε σχέση με αντίστοιχη περιπτωση Ιουνη λογω εποχής.. και ο τζίφος να δινει ξερω 'γω για Αθηνα ένα 35αρι max.. την ώρα σχετικα προσφατα Μάη μήνα με ενα +23 και για μία μέρα μονο.. ένα 35αρι πανω κατω το δωσε ξερω γω.. και παραπανω τοπικα (δε θυμαμαι ακριβως να αναφέρω).. τοτε και με το 40αρι αν θυμαμαι καλά.. στο Άργος!

Εχω πραγματικά τη περιέργεια τι θα καταγράψουμε τώρα! Για 40αρι μεσα στην Αθηνα οπως λεει ο παιος, δε ξερω.. αλλα τοπικα λογικα θα υπάρξουν.. αλλα μήπως υποεκτιμα κανα βαθμο κι ο τζίφος? Εγώ κάπου στη μέση θα το έβρισκα πιο λογικό...

Πάντως μιλάμε για κάτι το εντυπωσιακο, συνάμα σπάνιο και κατ' εμέ, ίσως και ιστορικο..... νταν 25 στα 850 hPa, αλλα και πιο φωτεινα φουξια χρώματα εξ Αφρικής, να μας καταπίνουν στους χαρτες και τέτοια διάρκεια.. Μάη μήνα δε το θυμαμαι τουλάχιστον όσα χρονια βλέπω χάρτες!

Για μετά τον Μαγιάτικο καύσωνα θα δούμε.. δε γνωρίζουμε τίποτα, αλλά πάντοτε μπορούμε να ελπίζουμε, όταν υπάρχει μια πιθανότητα.. ακόμη κι αν αργότερα, βεβαιωθούμε για το αντίθετο!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Καλή Κυριακή σε όλους!

Μου κάνει εντυπωση ένα πράγμα εμένα, σχετικα με τον επερχομενο καύσωνα ... πως γινεται να έχουμε για μερες +25 στα 850hPa (για ένα μηνα νωριτερα πες) και πιο χαμηλή φυσικα στα 500hPa σε σχέση με αντίστοιχη περιπτωση Ιουνη λογω εποχής.. και ο τζίφος να δινει ξερω 'γω για Αθηνα ένα 35αρι max.. την ώρα σχετικα προσφατα Μάη μήνα με ενα +23 και για μία μέρα μονο.. ένα 35αρι πανω κατω το δωσε ξερω γω.. και παραπανω τοπικα (δε θυμαμαι ακριβως να αναφέρω).. τοτε και με το 40αρι αν θυμαμαι καλά.. στο Άργος!

Εχω πραγματικά τη περιέργεια τι θα καταγράψουμε τώρα! Για 40αρι μεσα στην Αθηνα οπως λεει ο παιος, δε ξερω.. αλλα τοπικα λογικα θα υπάρξουν.. αλλα μήπως υποεκτιμα κανα βαθμο κι ο τζίφος? Εγώ κάπου στη μέση θα το έβρισκα πιο λογικό...

Πάντως μιλάμε για κάτι το εντυπωσιακο, συνάμα σπάνιο και κατ' εμέ, ίσως και ιστορικο..... νταν 25 στα 850 hPa, αλλα και πιο φωτεινα φουξια χρώματα εξ Αφρικής, να μας καταπίνουν στους χαρτες και τέτοια διάρκεια.. Μάη μήνα δε το θυμαμαι τουλάχιστον όσα χρονια βλέπω χάρτες!

Για μετά τον Μαγιάτικο καύσωνα θα δούμε.. δε γνωρίζουμε τίποτα, αλλά πάντοτε μπορούμε να ελπίζουμε, όταν υπάρχει μια πιθανότητα.. ακόμη κι αν αργότερα, βεβαιωθούμε για το αντίθετο!

Εμένα αυτή η επικείμενη θερμή εισβολή μου θυμίζει λίγο την αντίστοιχη του Μάη του 2017 η οποία όμως ήταν πιο ανισχυρή τόσο σε ένταση όσο και σε διάρκεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αγρίνιο,άργος,φθιώτιδα,βοιωτία(θήβα) κάποιες περιοχές που θα φλερτάρουν με 40αρια στα τέλη της βδομάδας. Όπως και περιοχές της αττικής φυσικά

Λάρισα σε λίγο χειρότερη μοίρα πιστεύω μέχρι τους 38 .

Εδώ σε εμάς ο στόχος είναι απλά να κάνει πάνω από 30 στον meteothes. 30+ το μήνα μάιο έχει κάνει σύνολο 10 φορές. Και δεν εννοώ 10 χρονιές να κάνει πάνω από 30,εννοώ 10 μέρες σε σύνολο όλων των ημερών όλων των μαϊων τα τελευταία 15 χρόνια. Πέρσι πχ δεν έκανε ούτε 1 μέρα,έκανε το 18,το 17 και το 16 και το αμέσως προηγούμενο 30+ πρέπει να πάμε πριν το 2010 να το βρούμε. Λογικά στις 17 και 18 του μήνα όταν καταρρέει ο αντικυκλώνας θα το κάνει κι εδώ. Κι επειδή θα είναι με Τ στα 850 στους 22-23, μπορεί να δούμε κανά περίεργο 35αρι,έτσι κάνει στο συγκεκριμένο σταθμό τις μέγιστες θερμοκρασίες σε θερμές εισβολές όταν αυτές φεύγουν και το γυρίζει σε βδ άνεμο,ο οποίος τις πρώτες ώρες είναι ακόμα καυτός. Κατά τα άλλα ο νομός γενικά θα δει θερμοκρασίες της τάξης των 35-36 βαθμών σε περιοχές ευαίσθητες στη ζέστη κυρίως στα δυτικά,αλλά και στα ανατολικά στο εσωτερικό του νομού προς χαλκιδική (πχ βασιλικά)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Για τη συνέχεια ελπίζω απλά να μην έχει βροχές ή ό,τι κάνει να είναι του στυλ μπόρας-καταιγίδας για καμιά ώρα και την επόμενη μέρα να έχει πάλι ήλιο. Πάνω κάτω όπως δείχνει τώρα στα μοντέλα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα !!!χαχαχα και εγω μετα θελω να χιονισει στην παρνηθα να παω βολτα για χιονοπολεμο!!(και ακομα δεν ηρθε το κυμα ζεστης)!!!ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

Εμένα με απασχολεί μετά τη ζέστη τι θα γίνει, γιατί είναι Μάιος και ακόμα χαμηλές πιέσεις κυκλοφορούν στην Ευρώπη. Ως γνωστό τα χαμηλά τροφοδοτουνται από τη ζέστη και όσο περισσότερη ζέστη βρουν όταν μας επισκεφτούν τόσο πιο ισχυρή κακοκαιρία θα κάνουν, δηλαδή είναι επικίνδυνη τέτοια ζέστη τόσο νωρίς. Πέρυσι παράδειγμα στη Χαλκιδική 4 συνεχόμενες μέρες είχε 35αρια και μετά "καπάκι" ήρθε το χαμηλό, βρήκε ζεστή θάλασσα και έγινε supercell και είχαμε 10 νεκρούς νομίζω... 

Ειχαμε 7 νεκρους και εναν ο οποιος ειχε παθει ανακοπη οταν εμπαινε στο αυτοκινητο του για να σωθει...Δεν θυμαμαι αν ειχε καταλογιστει στα θυματα

Μακαρι να εχουμε οσο περισσοτερες βροχες γινεται μετα τον καυσωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Κατανοητες ολες αυτες οι αποριες που εχεις εσυ και αλλοι συνανθρωποι μας.Αλλα εχουμε μερικα ακραδαντα επιδημιολογικα δεδομενα απο παρομοιους κορωνοιους του αναπνευστικου οπου μπορουμε να εχουμε εναν μπουσουλα αν θες,για το τι μπορει να συμβει.Πρακτικα λοιπον απο οσα εχουμε δει και ξερουμε,ειναι οτι αυτου του ειδους οι ιοι (αλλα και αλλες ιωσεις) εξαλειφονται τους καλοκαιρινους μηνες λογω των υψηλων θερμοκρασιων και του φασματος της υπεριωδης ακτινοβολιας του ηλιου οπου σκοτωνει η αδρανοποιει εναν τετοιου τυπου ιο. Επισης παραθετω αποσπασμα απο σημερινο αρθρο που αναφερει οτι:

Σύμφωνα με έρευνα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας, που παρουσιάζει ο Ελεύθερος Τύπος, ιδανικές θερμοκρασίες για τον ιό είναι μεταξύ 5 ο C και 15ο  C, ενώ άλλη μελέτη σε 500 περιοχές σε όλο τον κόσμο εκτιμά ότι ιδανική θερμοκρασία για μετάδοση του ιού είναι στους 8ο C.

Σύμφωνα με την έρευνα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

- Το 25% των περιπτώσεων απλού κρυολογήματος οφείλεται σε κορωνοϊούς

 -Εάν ο νέος κορωνοϊός έχει πάρει τα χαρακτηριστικά τους, τότε το καλοκαίρι θα αποδυναμωθεί

- Χώρες με θερμοκρασίες 0 – 15 βαθμούς Κελσίου κατέγραψαν ταχύτερη εξάπλωση των κρουσμάτων

- Χώρες με θερμοκρασίες 30 – 35  βαθμούς Κελσίου κάνουν τον ιό να μην επιβιώνει, παρά μονάχα για λίγα λεπτά

Γενικα εχουμε να κανουμε με εναν νεο ιο που η μεταδοση του ειναι υψηλοτερη σε αυτες τις χαμηλες θερμοκρασιες.Το οτι καποιες χωρες με τις ιδιες κλιματικες συνθηκες της χωρας μας παρουσιασαν μεγαλυτερη εξαρση (με μειωση ευτυχως και αυτες τωρα απ οτι διαβαζουμε) εχει να κανει κατα γενικη ομολογια με τα μετρα που δεν παρθηκαν απ την αρχη,και γενικα με την υποβαθμιση της μεταδοτικοτητας της ασθενειας.Παραδειγματα πολλα απο χωρες με ''βαρυ'' ονομα που αγνοησανε στην αρχη την κατασταση και μετα τρεχανε.

Οι κορονοιοι οπως και αυτος δεν εξαλειφονται απο τις υψηλες θερμοκρασιες γι αυτο αλλωστε υπαρχουν στην ανθρωποτητα,οπως θα υπαρχει και αυτος,για δεκαετιες.Ομως η μεταδικοτητα του οντως μειωνεται σημαντικα το καλοκαιρι,εξαιτιας ομως διαφορων παραγοντων οχι μονο λογω της ιδιας του της συμπεριφορας.Γι αυτο αλλωστε ειναι πιθανο ενα δευτερο κυμα το φθινοπωρο.Επισης για τις χωρες που ειχαν πολλα θυματα οι λογοι ειναι πολλοι και οχι μονο ενας.Πχ η βορεια Ιταλια εχει μεγαλο ποσοστο ηλικιωμενων και ατομων με καρδιαγγειακες παθησεις.Καθε χειμωνα  στη Βορεια Ιταλια οι ΜΕΘ εχουν πανω απο 90 τα εκατο πληροτητα σε εξαρσεις γριπης.Στη Σουηδια εχουν πολλα γηροκομεια που εμεις εδω δεν εχουμε,και τους ξεφυγε ο ιος εκει.Στη Νεα Υορκη εγινε χαμος στα νοσοκομεια σε συνδυασμο με ισως το μεγαλυτερο δικτυο δημοσιων συγκοινωνιων στον κοσμο(μετρο νεας υορκης).

Επεξεργάστηκε από kopriniotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

πιστεύω καλούτσικο το ούκμο, αν και με αβεβαιότητα από πλευράς μου. 

Ο τζίφος μόλις έκανε τον καύσωνα ακόμα ισχυρότερο [διαταξιακά το Σάββατο] το  και για τα βόρεια. Ενώ έχει κάνει μεγάλες αλλαγές στην λίμνη. Για να δούμε. Παρόλα αυτά ούκμο και τζίφος καμία σχέση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

εξαιρετική λογική του 12αριού!! Αυτό θέλουμε, τέτοια σενάρια να παίζουν!

gfs-0-198.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δε φοβάμαι τόσο τα πρώιμα 35-38αρια του διαστήματος 14-18/5 όσο τις βροχές, τις καταιγίδες, τις πλημμύρες και τα κρύα (για τέλη άνοιξης) που πάντα μα πάντα μα πάντα κάνει 19-25/5 (βλέπε 2016, 2012, 2010, 2007, 2005, 2003, 1999 κλπ). Μακάρι να κάνει 1 μέρα απογευματινή καταιγίδα στις 19/5 και μετά τις 19/5 να επιστρέψουμε στα 25-28αρια με σφοδρή αιθρία. Από την άλλη καλύτερα τώρα οι πλημμύρες και τα κρύα παρά το Σεπτέμβρη και μάλιστα πριν τις 12-15. Βέβαια 9/9 που έχω γενέθλια κάνει περισσότερη ζέστη και καλύτερο καιρό στατιστικά από 22/5 πχ. Αν και τώρα με την εξεταστική όλα τα ίδια είναι.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Δε φοβάμαι τόσο τα πρώιμα 30αρια του διαστήματος 14-18/5 όσο τις βροχές, τις κατις πλημμύρες και τα κρύα που πάντα 

..... να μη φοβάσαι τίποτα ..... χαλάρωσε και απόλαυσε κάθε καιρικό φαινόμενο ..... όλα στο πρόγραμμα είναι ...... και οι καύσωνες και οι καταιγίδες και τα χαλάζια ...... και τα καλά δεχούμενα ..... και τα κακά δεχούμενα ..... και κάποια στιγμή θα΄ρθει και η δική μας εποχή ....... με τα κρύα τα χιόνια και τις βροχές ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O μετεωρολόγος του οπεν μόλις μίλησε για πιθανότητα 40 βαθμών τοπικά σε Αττικοβοιωτία και γενικότερα ανατολική ηπειρωτική χώρα μετά τη Παρασκευή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φανταστείτε μετά από καύσωνα με 25αρια στα 850 να βγει το σενάριο 13, οπού το 0 πλησιάζει την βόρεια χώρα!!! wtfffff

gens-13-0-252.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μπορεί να καταλάβει κανείς αν θα έχουμε καταβάτες με αυτούς του χάρτες; Προσπαθώ να καταλάβω ποια περιοχή στην Αττική θα έχει τις περισσότερες πιθανότητες για 40άρι.

Αν παίζει πιθανότητα να έχουμε καταβάτες τότε Ελευσίνα μεριά δίνει γερή υποψηφιότητα για 40αρι αν όχι τότε περιοχές στο εσωτερικό της Αττικής όπως στη Νέα Φιλαδέλφεια και πέριξ θα παίξουν πιο δυνατά

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

φανταστείτε μετά από καύσωνα με 25αρια στα 850 να βγει το σενάριο 13, οπού το 0 πλησιάζει την βόρεια χώρα!!! wtfffff

Ανεξέλεγτος πια αυτός καιρός χαχαχ χαθηκε η μπάλα! Κι αυτό μπορεί να το δούμε.. ΟΛΑ μπορεί να τα δούμε!

Για την ώρα καιρός να κοιτάξουμε τα κλιματιστικά μας, να ναι κάλα να μας δροσίσουν........ τόσο μα τόσο νωρίς είμαι ετοιμοπόλεμος! Οι πρώτες hot βραδιές της χρονιάς προ των πυλών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα είχαμε στάνταρ 40αρια+  αλλά επειδή παίζει καλά το σενάριο της αραιής συννεφιάς και σκόνης, μάλλον θα μετριαστεί κάπως το θερμό κύμα. Παρόλα αυτά έχει ενδιαφέρον τόσο για τα ρεκόρ μέγιστης Μαΐου αλλά όσο και για την συνέχεια με υπερκαταιγίδες αν κάτσει σωστά η ψυχρή λίμνη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ssalonikios είπε:

Φαντασου αν συγκρουστουν οι ζεστες αεριες μαζες που θα επικρατουν στη βορεια χωρα με τα "μπλε" που δινει ο τζιφος τι καταστροφη εχει να γινει... Αυτα εγραφα παραπανω.

και όμως το σενάριο αυτό φίλε Σαλονικέ είναι από τα πιο ξερά για την βόρεια χώρα! Δεν είναι μόνο η θερμοβαθμίδα που παίζει ρόλο, αλλά και η υγρασία, και ο τρόπος που έρχεται η ψυχρή μάζα. Στο supercell Της Χαλκιδικής είχαμε μια πολύ πιο επικίνδυνη διάταξη. Στην περίπτωση της Χαλκιδικής είχαμε και ένα υποτυπώδες χαμηλό, ενώ το ψυχρό μέτωπο κατέβαινε με έναν πιο αποτελεσματικό τρόπο [λόγω κλίσης] Και αν βάλεις το Cape που είχε τότε +τον τέλειο συγχρονισμό της κατάβασης-ώρας της ημέρας και της πολύ πιο θερμής θάλασσας του Ιουλίου, είναι πράγματα που κάνουν την τότε διάταξη ιστορική που βγαίνει πραγματικά σπάνια.

Γενικότερα καταιγίδες με ακραία χαρκατηριστικά που όσο αφορά μέγεθος χαλαζιού και ηλεκτρικών και διαφόρων άλλων μεταβλητών [πλην βροχής] βγαίνουν πιο εύκολα από Ιούλιο  μέχρι Σεπτέμβριο

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Ανεξέλεγτος πια αυτός καιρός χαχαχ χαθηκε η μπάλα! Κι αυτό μπορεί να το δούμε.. ΟΛΑ μπορεί να τα δούμε!

Για την ώρα καιρός να κοιτάξουμε τα κλιματιστικά μας, να ναι κάλα να μας δροσίσουν........ τόσο μα τόσο νωρίς είμαι ετοιμοπόλεμος! Οι πρώτες hot βραδιές της χρονιάς προ των πυλών...

Εμείς είμαστε καλά Ηρακλή ευτυχώς το σπίτι δεν θα ζεματιστεί, παρά τις υψηλές θερμοκρασίες. Πάλι καλά έχουμε καλή θερμομόνωση σε αντίθεση με το σπίτι στα Γιάννενα που είναι σαν να μην έχει τοίχους. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας..Εγω αναρωτιεμαι εαν αυτη η θερμη εισβολη εσκαγε αυτουσια τον ιουλιο ποσο θα πιαναμε???Ειλικρινα δεν θελω να το σκεφτομαι.. Επιμενω παντως στην αρχικη μου εκτιμηση...

Οσο πιο ζεστη βγει τωρα τοσο πιο εντονη θα ειναι η αλλαγη μετεπειτα...Η πτωση της θερμοκρασιας θα ρθει και θα ειναι σημαντικη..Αρκει να συνδυαστει με τα αναλογα φαινομενα..Δεν θελω μετριοτητες..Θελω βιαιες καταστασεις...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...