Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Κάτι  ψηνεται

Ακομα ρε αχορταγε δεν τελειωσαμε με αυτη την ζεστη και ασχολεισαι ηδη με την επομενη??Δε παιζεσαι ρε γιατρε...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, sakis13 said:

Ακομα ρε αχορταγε δεν τελειωσαμε με αυτη την ζεστη και ασχολεισαι ηδη με την επομενη??Δε παιζεσαι ρε γιατρε...😂

Ναι αλλα δεν βγαζει  μωβακια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λέτε ρε παιδιά να βγάλει κι άλλο κύμα καύσωνα ο Μάης, τι πράγμα είναι αυτό φέτος από πού προέκυψε!!!! Θα περίμενε κανείς μετά από τέτοια κάψα να ηρεμήσει, να πέσουμε στα φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα...αντιθέτως το GFS τουλάχιστον δείχνει 3-4 μέρες μία ήπια κατάσταση και μετά ξανά ανηφόρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Λέτε ρε παιδιά να βγάλει κι άλλο κύμα καύσωνα ο Μάης, τι πράγμα είναι αυτό φέτος από πού προέκυψε!!!! Θα περίμενε κανείς μετά από τέτοια κάψα να ηρεμήσει, να πέσουμε στα φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα...αντιθέτως το GFS τουλάχιστον δείχνει 3-4 μέρες μία ήπια κατάσταση και μετά ξανά ανηφόρα!

Ολα παιζουν..Αλλα αυτο το σεναριο για μενα κερδιζει εδαφος μερα τη μερα..Η πτωση της θερμοκρασιας θα ειναι προσκαιρη και τα φαινομενα θα αφορουν κυριως κεντρικα και βορεια..Για μετα ολα παιζουν...Αλλα η λιμνη της Ισπανιας κανει ζημια..Και περιοριζει την αντιστοιχη δικη μας και δεν βοηθα τον αυλωνα να κατεβει..

Ουσιαστικη η λιμνη στην Ισπανια ωθει τον υποτροπικο ν ανεβει εκ νεου και να ερθει προς την χωρα μας..Ετσι ο αυλωνας μενει στα βαλκανια αλλα δεν κατεβαινει Ελλαδα ουτε παει δυτικα..Οποτε βασει τζιφου,δευτερο κυμα ζεστης ειναι με αυτο το σεναριο πολυ πιθανο να επιβεβαιωθει.

Ας εκανε τουλαχιστον δυο μερες καλες καταιγιδες παντου κι ας ξαναβγαζε ζεστη..Αλλα μαλλον εμεις εδω κατω χαμπαρι δεν θα παρουμε..Μονο πτωση της Τ χωρις φαινομενα.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ανησυχείτε για την άνοδο των ενσεμπλς. Η λίμνη της Ισπανίας εξαφανίστηκε απλά εμφάνισαν δεύτερη. Άρα είναι άκυρα του κερατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μην ανησυχείτε για την άνοδο των ενσεμπλς. Η λίμνη της Ισπανίας εξαφανίστηκε απλά εμφάνισαν δεύτερη. Άρα είναι άκυρα του κερατα

Αυτα με τις λιμνες δεν ισχυουν.  

Εγω λεω οτι δεν ειναι ακυρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Αυτα με τις λιμνες δεν ισχυουν.  

Εγω λεω οτι δεν ειναι ακυρα.

Απέδειξε το λοιπόν με λόγια και χαρτες τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν έρθει και άλλο κύμα καύσωνα στο καπάκι μέσα στον μήνα τότε δεν μας βλέπω καλά το καλοκαίρι ..,. Βλέπω μετά να πάει τρένο .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Αυτα με τις λιμνες δεν ισχυουν.  

Εγω λεω οτι δεν ειναι ακυρα. 

..... εσύ τι θα πεις .....?????..... καυσωνούλη ......!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Για να το πω απλά. Αν και σε κάποια μοντέλα δεν εξαφανίστηκε πλήρως ( αν και δεν πειράζει αν πάρει καλύτερη θεση) ο τζίφος και τα ενσεμπλς του την εξαφάνισαν και εμφάνισαν δεύτερη πολύ πιο μετά. Άρα μόνο και μόνο χρονικά στο επόμενο τρέξιμο αλλάζει άνετα και θα αλλάξει.

 

Η καλοκαιρία προβλέπεται πιο εύκολα από κακοκαιρία. Αλλά ο καύσωνας είναι το ίδιο δύσκολος σε πρόβλεψη γιατί έχει να κάνει με πρόβλεψη κακοκαιρίας σε άλλη περιοχή. Δηλαδή συνδέονται άρρηκτα. Και έτσι λοιπόν όπως αν εδινα λίμνη δεν θα ήμασταν σίγουροι το ίδιο ισχύει για τον καύσωνα.

 

Αυτά είμαι έξω που γίνεται πανικός . Με ελπίδα να σπάσει αυτός ο χαμός, αλλιώς θα μας κλείσει καινούργια καραντίνα και όσοι γουστάρουν καύσωνες για να πηγαίνουν παραλίες θα καταλάβουν αυτοί που αναγκάζονται να μένουν σπίτι για διάφορους λόγους. Εκεί δεν θα είναι τόσο ευχάριστος ο καύσωνας 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, [weathermaniac] said:

Απέδειξε το λοιπόν με λόγια και χαρτες τοτε

Πρωτον. Στη προστακτικη δεν μπαινει αυξηση του ρηματος. 

Το ρημα ειναι: απο-δεικνυω

Στους παρελθοντικους χρονους (Αοριστος και παρατατικος)  παιρνει αυξηση το ρημα. Δηλαδη ενα εψιλον μπροστα απ το κυριο ρημα το οποιο ενωνεται με το προθεμα ( το "απο"  δηλαδη).

  • Απο- ε-δειξα ------> απ εδειξα ------->απεδειξα. Πχ Του απέδειξα οτι εκανε λαθος.
  • Απο- ε- δεικνυα ------>απ εδεικνυα ------->απεδείκνυα Πχ .Οταν εκανα μαθημα απεδεικνυα συνεχως με παραδειγματα τους θεωρητικους νομους της φυσικης.

 Στη προστακτικη δεν μπαινει αυξηση ( δηλαδη εψιλον) μπροστα απο το κυριο  ρημα.

  • Απο- δειξε -------> απόδειξε .Πχ απόδειξε μου αν μ αγαπάς. 

Εδω θα μου πεις τα πανο καθηγητων και ειναι γραμμενα λαθος. 

Δευτερον. Κρατησα τη φωτογραφια να δουμε αν ανεβει παλι προς το τελος του μηνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα καιρικο εκτρωμα ειδικα σημερα με τη νοτιαδουρα και τη σκονη και με δωδεκαωρο στη δουλεια.Απο αυριο θα καλυτερευσει εδω η κατασταση με β.ανατολικο ρευμα και θα καουν τα νοτια,ν.δυτικα.Μεσοπροθεσμα η καιρικη απατη,ολοκληρωνεται με την δηθεν πτωση της Τ για μια μερα απλα σε κανονικα επιπεδα.Ευχη μου,να κανει οτι ειναι να κανει τωρα που ειναι νωρις μπας και "γυρισει" μετα.Φοβαμαι ομως οτι αυτη η ανωμαλια θα επαναληφθει μεσα στο καλοκαιρι.

Μονο αηδία μου προκαλει αυτη η ατελειωτη βρωμοεποχή,ετσι οπως τη βιωνουμε σε αυτη τη χωρα κι ετσι οπως εξελισσεται το κλιμα.Κοροιδευουμε τον εαυτο μας περιμενοντας να ζησουμε εναμιση μηνα χειμωνα και αν....Τελοσπαντων ειμαι και κουρασμενος,μη συνεχισω γιατι θα πεσουν καντηλια.

Καλα κουραγια σε οσους δεν αντεχουν αυτο το εκτρωμα,καλη απολαυση στα ερπετα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Πρωτον. Στη προστακτικη δεν μπαινει αυξηση του ρηματος. 

Το ρημα ειναι: απο-δεικνυω

Στους παρελθοντικους χρονους (Αοριστος και παρατατικος)  παιρνει αυξηση το ρημα. Δηλαδη ενα εψιλον μπροστα απ το κυριο ρημα το οποιο ενωνεται με το προθεμα ( το "απο"  δηλαδη).

  • Απο- ε-δειξα ------> απ εδειξα ------->απεδειξα. Πχ Του απέδειξα οτι εκανε λαθος.
  • Απο- ε- δεικνυα ------>απ εδεικνυα ------->απεδείκνυα Πχ .Οταν εκανα μαθημα απεδεικνυα συνεχως με παραδειγματα τους θεωρητικους νομους της φυσικης.

 Στη προστακτικη δεν μπαινει αυξηση ( δηλαδη εψιλον) μπροστα απο το κυριο  ρημα.

  • Απο- δειξε -------> απόδειξε .Πχ απόδειξε μου αν μ αγαπάς. 

Εδω θα μου πεις τα πανο καθηγητων και ειναι γραμμενα λαθος. 

Δευτερον. Κρατησα τη φωτογραφια να δουμε αν ανεβει παλι προς το τελος του μηνα. 

Τριτον.Πότε παίρνεις τον π...αεροπλανο για την Αγγλιτσα;;;Πρέπει να δουλέψεις επιτελους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ έγινα καυσωνάκιας φέτος...τα ασναμπλ του 12αριου του τζίφουλα (που δεν εμπιστευομαι καθόλου) είναι προς την σωστή κατευθυνση...

Περιμένω όμως ευρωπαϊκό (ανσαμπλ) για να δω εάν αυξανονται οι ελπίδες για ενα ακομη κυμα καυσωνα μεσα στο Μάιο.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Πρωτον. Στη προστακτικη δεν μπαινει αυξηση του ρηματος. 

Το ρημα ειναι: απο-δεικνυω

Στους παρελθοντικους χρονους (Αοριστος και παρατατικος)  παιρνει αυξηση το ρημα. Δηλαδη ενα εψιλον μπροστα απ το κυριο ρημα το οποιο ενωνεται με το προθεμα ( το "απο"  δηλαδη).

  • Απο- ε-δειξα ------> απ εδειξα ------->απεδειξα. Πχ Του απέδειξα οτι εκανε λαθος.
  • Απο- ε- δεικνυα ------>απ εδεικνυα ------->απεδείκνυα Πχ .Οταν εκανα μαθημα απεδεικνυα συνεχως με παραδειγματα τους θεωρητικους νομους της φυσικης.

 Στη προστακτικη δεν μπαινει αυξηση ( δηλαδη εψιλον) μπροστα απο το κυριο  ρημα.

  • Απο- δειξε -------> απόδειξε .Πχ απόδειξε μου αν μ αγαπάς. 

Εδω θα μου πεις τα πανο καθηγητων και ειναι γραμμενα λαθος. 

Δευτερον. Κρατησα τη φωτογραφια να δουμε αν ανεβει παλι προς το τελος του μηνα. 

Αυτό δεν είναι απόδειξη. Μείνε στην καρδιολογία λοιπόν που ξέρεις. Γιατί στην μετεωρολογία δεν ξέρεις τίποτα. Και να βγει ο μετεωρολόγος θα σου πει ότι είναι τύχη. Και τα ελληνικά μου θα τα σχολιάζει αφού σχολιάσεις πρώτα την λάθος χρήση του ποιος και πιος.

Άσχετε. Μιλάς και από πάνω.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολύ καλό σε γενικές γραμμές το ευρωπαϊκό όσο αφορά την λίμνη μας, αλλά και την συνεχεια. Ασταθειατη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ καλό σε γενικές γραμμές το ευρωπαϊκό όσο αφορά την λίμνη μας, αλλά και την συνεχεια

Για την συνέχεια (μετά τις 240 ώρες) δε συμφωνώ...θα πήγαινε για νεο καυσωνικό επεισόδιο. 

Βεβαια μηδενικη σημασια μετα  τις 240 ωρες διοτι θα αλλαξει απλα σχολιαζω πως ειναι τωρα...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Τριτον.Πότε παίρνεις τον π...αεροπλανο για την Αγγλιτσα;;;Πρέπει να δουλέψεις επιτελους...

Απαντηση:  Μετα τον 3ο καυσωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
25 minutes ago, [weathermaniac] said:

Αυτό δεν είναι απόδειξη. Μείνε στην καρδιολογία λοιπόν που ξέρεις. Γιατί στην μετεωρολογία δεν ξέρεις τίποτα. Και να βγει ο μετεωρολόγος θα σου πει ότι είναι τύχη. Και τα ελληνικά μου θα τα σχολιάζει αφού σχολιάσεις πρώτα την λάθος χρήση του ποιος και πιος.

Άσχετε. Μιλάς και από πάνω.

 

Ποιο  πιο και ποιος;Που ηταν αυτο; δεν μπορω να καταλαβω.

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...